[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Výbuch v chemičce zabil muže, který byl 2,5 kilometru daleko
Datum: 3.3.2021
Autor: novinky.cz

Výbuch v chemičce zabil muže, který byl 2,5 kilometru daleko

Úterní exploze a požár v chemické továrně u katalánského města Tarragona na severovýchodě Španělska má už tři oběti. Jeden muž zemřel ve svém bytě na předměstí, který je od chemičky vzdálen asi 2,5 kilometru. Zřítil se na něj strop, když do okna v bytě nad ním vlétl asi tunový kovový plát, který exploze tak daleko vymrštila.

"Je to nejpravděpodobnější příčina, ač se zdá neuvěřitelná," řekl agentuře EFE starosta Tarragony Pau Ricomà. Podle něj s touto verzí pracují vyšetřovatelé událostí v továrně i ve čtvrti Torreforta v Tarragoně. Sergio Millán byl v úterý krátce před sedmou večer doma sám, protože jeho manželka šla předtím na procházku s vnučkou.

Část domu se poté, co na ni kovový plát dopadl, zřítila.

"Bylo to jako bomba," popsala deníku El País Antonia Moraová, Millánova sousedka. Uvedla také, že si nejprve myslela, že v domě vybuchl plyn.

Podle španělských médií byl předmět, který vlétl do domu ve čtvrti Torreforta, asi tři centimetry široký a měřil 122 krát 165 centimetrů. Vážil asi 800 kg, uvedly některé deníky. Podle nich to byl zřejmě kryt chemického reaktoru v továrně, který vylétl při explozi jako "špunt ze šampaňského". V nádrži, jež explodovala, bylo asi 20 tun ethylenoxidu. Ten se používá při výrobě nemrznoucích směsí nebo při dezinfekci například lékařského náčiní. Je extrémně hořlavý.

Další dvě oběti

Ve středu ráno našli záchranáři v troskách závodu mrtvého zaměstnance, který byl pohřešován, a odpoledne zemřel v nemocnici v Barceloně další pracovník továrny, který podle deníku La Vanguardia utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Stav jednoho ze zraněných zůstává vážný.

Výbuch, jehož příčina není zatím známá, nastal krátce před 19:00 SEČ. Poté začalo v továrně hořet. Plameny šlehaly tak vysoko, že byly vidět několik kilometrů daleko. V okolí místa neštěstí byla krátce přerušena silniční i železniční doprava a místní úřady doporučily obyvatelům okolních obcí z preventivních důvodů nevycházet z domů.


https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/vybuch-v-chemicce-zabil-muze-ktery-byl-25-kilometru-daleko-40310063
 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.