Archiv článků od 17.7.2001 do 26.9.2005
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  >>

26.9.2005 Ing. Václav Bízek, CSc., Pavel Mařánek, ATG s.r.o.  
Některé aspekty automatizace vyhodnocování vizuální informace v NDT
Následující odstavce jsou věnovány porovnání těch částí amerického předpisu ASME, sekce VIII, tlakové nádoby (dále jen ASME) a evropských norem, které se zabývají hodnocením indikací. Porovnány jsou především z hlediska jejich zpracování výpočetní technikou tedy jejich algoritmizací. Kritéria přípustnosti zde uvedené se týkají penetrační metody (PT), magnetické práškové metody (MT) a radiografické metody (RT).
15.4.2005 Ing.Václav Pekař,CSc., Cheming,a.s., Pardubice  
Životnost tlakové sestavy navržené podle směrnice PED
          Se vstupem České republiky do Evropské unie dorazil i k nám s plnou silou „nový přístup“ bezpečnosti technických zařízení. Byly přijaty jednotlivé směrnice orgánů EU jako nařízení vlády České republiky harmonizované se zákonem č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky. Tyto směrnice „nového přístupu“ se týkají výrobců, kteří uvádějí své výrobky a zařízení na jednotný trh Evropské unie. Tlakových sestav, tlakových nádob, potrubí a bezpečnostního vybavení se týká „Pressure equipment directive“, která je promítnuta do naší legislativy jako nařízení vlády č.26/2003 Sb. Dále platí i zásada odpovědnosti výrobce za bezpečnost výrobku po celou dobu jeho životnosti. Avšak vlastní legislativa týkající se provozování těchto zařízení je ponechána již na jednotlivých členských zemích. V našich podmínkách se to především týká institutu revizních techniků vyhrazených zařízení.
4.4.2005 Ing. Alexandr Popov STARMANS Electronics, s.r.o., Praha Zdroj: NDT Bulletin  
Diskuse o zkoušení tlakových lahví ultrazvukem
Tlakové lahve se během výroby zkouší na přítomnost povrchových vad na vnitřním i vnějším povrchu a zároveň je požadována kontrola tloušťky stěny válcové části, dna a také kontrola na vady v přechodové oblasti mezi válcovou částí a dnem s příslušně zvýšeným zesílením.
19.12.2004 Ing. Václav Jandura, ATG s.r.o.  
Vizuální kontrola zaměřená na svary, povrchy a nátěry na nádržích a potrubích
Problematika vizuálního hodnocení, či kontroly povrchů, povlaků a nátěrů a vizuálního zkoušení svarů, či odlitků je velice široká a komplikovaná problematika. Účelem příspěvku nebylo dát konkrétní návod na VT kontrolu  pro vymezený druh, či typ kontroly, ale předložit vizuální kontrolu v celé šíři možností a souvislostí.
7.12.2004 BOHEMIA GAS s.r.o.  
Zkoušky zásobníků LPG
Distributor a pronajímatel zásobníků LPG požádal o schválení pokynu pro revize zásobníků.....
2.12.2004 Ing. Peter Žúbor - ŠKS Piešťany  
Problematika zkoušek těsnosti nádrží a potrubí na nebezpečné látky.
Uznesenie zo stretnutia defektoskopických pracovníkov zaoberajúcich sa kontrolou technického stavu a skúšaním tesnosti nádrží a potrubí na nebezpečné látky.Účastníci stretnutia žiadajú kontrolné orgány Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) a Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP) o zvýšenú kontrolu certifikátov a oprávnení jednotlivých skúšobných technikov, vykonávajúcich skúšky tesnosti a kontrolu technického stavu.
30.11.2004 Ing. Milan Zaťko, SlovaTest spol. s r.o, Bratislava SR  
MERANIE HRÚBOK STIEN ZÁSOBNÍKOV A POTRUBNÝCH ROZVODOV JEDNOÚČELOVÝMI ULTRAZVUKOVÝMI HRÚBKOMERMI
Normy pre tlakové zásobníky nerozlišujú prielezné a neprielezné zásobníky ( z vnútornej strany kontrolovateľné resp. nekontrolovateľné). Je predpísané meranie hrúbky stien v líniách, ktoré sú presné umiestnené, presne rozsah merania a požadovaná odborná kvalifikácia pracovníkov, ktorí vykonajú ultrazvukové meranie hrúbky stien. Zavádza pojem „kontrolné meranie“ , pre stanovenie menovitej hrúbky stien.
25.11.2004 Petr Matěják- tlakinfo  
Revize a zkoušky zásobníků na zkapalněný plyn náhradním způsobem
Stanovisko IBP k možnosti náhrady hydraulické tlakové zkoušky. Bohemia GAS žádala o jinou možnost náhrady, než kontrolu akustickou emisí. Je možný i jiný způsob kontroly, který je srovnatelný nebo vhodnější než kontrola akustickou emisí a který dává stejnou, ne-li lepší úroveň výsledků.
12.5.2004 Josef ČMAKAL, Jiří KUDRMAN, Ondřej BIELAK, Richard REGAZZO, UJP PRAHA a.s., BiSAFE s.r.o. R+R NDT s.  
PŘÍČINY VZNIKU TRHLIN VYSOKOTLAKÝCH PAROVODŮ
Práce byla zaměřena na sledování stupně provozní degradace oceli 15 128. V průběhu prací byly zjištěny lokální změny materiálových vlastností na dílech odebraných z dlouhodobě provozovaného vysokotlakého parního potrubí. Při řešení konkrétních příkladů provozního poškození byly detekovány a byly lokalizovány oblasti vzniku počátečních stadií mikrotrhlin, ještě před rozšířením magistrálních trhlin.
12.5.2004 Vladimír Bína, Ondřej Bielak, Jan Korouš, Jan Masák BiSAFE s.r.o., Praha  
OPTIMALIZACE NDT KONTROL SVAŘOVANÝCH TVAROVEK
V průběhu dlouhodobého provozu energetických a chemických zařízení při zvýšených teplotách dochází k poškozování materiálu v důsledku 1) strukturních změn materiálu, 2) rozvoje creepového, ev.únavového poškození a 3) koroze, ev.abraze. Integrita a provozní spolehlivost zařízení se zajišťuje periodickými inspekcemi, jejichž součástí jsou nedestruktivní defektoskopické kontroly (zaměřené na výskyt defektů/trhlin), diagnostické kontroly (zaměřené na detekci změn vlastnosti materiálů) a měření korozních/abrazních úbytků.
22.1.2004
Za Mgr. Vladimírem Bínou Csc.
V loňském roce nás navždy opustil Mgr. Ing. Vladimír Bína Csc. Jeho práce doznaly nejen praktického využití a měly významný ekonomický efekt, ale staly se pilířem moderního pojetí sledování životnosti části parních kotlů a plynových turbín.
1.9.2003 Josef Krejča. ATG s.r.o.  
Některé aspekty zkoušení tlakových zařízení magnetickou metodou práškovou
Nezbytnost liberalizace volného obchodu v Evropské unii (EU) klade požadavky i na harmonizaci technické legislativy. V rámci těchto požadavků se postupně harmonizují požadavky na procesy - normy.Národní normy byly často překážkou volného obchodu. Příspěvek uvádí některé aspekty zkoušení tlakových zařízení magnetickou metodou práškovou.
1.9.2003 Mgr. Ing. Vladimír Bína CSc., Ing. Ondřej Bielak Csc., BiSAFE a.r.o. Praha  
PLÁNOVÁNÍ PROVOZNÍCH DEFEKTOSKOPICKÝCH KONTROL PAROVODŮ NA BÁZI RIZIKA VZNIKU PORUCHY.
V současnosti existují v zásadě dvě metodiky výpočtů životnosti potrubních systémů namáhaných za podmínek tečení a únavy: deterministický a pravděpodobnostní. Při deterministickém postupu je při výpočtech používáno extrémních hodnot (minimální materiálové vlastnosti, tloušťky stěn, extrémní zatížení), které se samy o sobě mohou vyskytnout s velice malou pravděpodobností, a tím spíše při vzájemné kombinaci. Všeobecně se dnes uznává, že chování reálných konstrukcí je podmíněno spolupůsobením řady faktorů náhodné (stochastické) povahy. Proto lze k řešení problémů spolehlivosti a životnosti konstrukcí použít pravděpodobnostních (stochastických) metod.
23.10.2002 Ing. Václav Svoboda - PREDITEST s.r.o.  
Zvýšení vypovídací schopnosti tlakové zkoušky při současném použití metody akustické emise
Z makroskopického hlediska každá iniciace a pohyb defektů v materiálu nádoby, který je namáhán v průběhu tlakové zkoušky, generuje akustickou emisi. A právě tato skutečnost umožňuje provádět zároveň v průběhu tlakové zkoušky nádoby její nedestruktivní zkoušení.
22.10.2002 Kolektiv autorů  
LOKALIZACE KAVIT A KLÍNOVÝCH TRHLIN V TEPELNĚ OVLIVNĚNÉ OBLASTI SVARU ULTRAZVUKEM
Jistě jste se již setkali s trhlinou v materiálu. Průběh kontroly popisuje následující příspěvek. V tomto případě se jednalo o trhlinu ve svarovém spoji ve vysokotlakém parním potrubí o průměru 273 x 25 mm zjištěnou ultrazvukovou kontrolou. Tavné tupé svary byly provedeny metodou TIG v oblasti kořene a metodou ROS ve výplni. Z oblasti svaru byl vyříznut prstenec o délce cca 300 mm, který nám byl předán k detailnějšímu ultrazvukovému zmapování zjištěné trhliny. Po provedení ultrazvukových zkoušek byly provedeny další expertizy sledovaného svařence.
15.10.2002 Ing. Jaroslav Smejkal, Testima, spol. s r.o.  
Měření tloušťky ocelového potrubí přes ochrannou polyethylenovou vrstvu o tloušťce 3-4 mm
Úkolem bylo zjistit, zda je možné změřit tloušťku stěny potrubí opatřeného ochrannou polyehylenovou vrstvou o tloušťce přibližně 3-4 mm bez pracného odstraňování této vrstvy.
13.12.2001 Petr Matěják TLAKINFO  
Kvalifikace NDT personálu pro tlaková zařízení (PED) dle NV č.182/1999 Sb.
Pro tlaková zařízení jsou definovány specifické požadavky na kvalifikaci svářečského a NDT personálu. Tyto požadavky vyplývají z Evropské tlakové direktivy 97/23/EC (PED). V ČR legislativě direktivně odpovídá NV č.182/1999 Sb. ve znění NV č.290/2000 Sb
20.7.2001 Ing. F.UNGR, UTM Plzeň  
Metody vhodné pro měření a hledání netěsností II.
Stručný popis jednotlivých metod vhodných pro měření a hledaní netěsností strojů a zařízení. Z přehledu je patrno, že při zkoušení netěsnosti potřebujeme navíc, kromě specifické zkušební metodiky, perfektní měření mnoha fyzikálních veličin, zejména teplot a teplotních polí. Každá firma, která produkuje vhodnou přístrojovou techniku ji vybavuje řadou vlastností podle své koncepce. Proto tatáž metoda zkoušení mívá odlišný postup a průběh, podle aplikované techniky. Všechny běžné způsoby zkoušení netěsnosti jsou podrobně popsány v učebních textech fy UTM "Zkoušení těsnosti strojů a zařízení" které jsou vhodné jak pro školení, tak jako příručky pro praxi.
18.7.2001 Ing. F.UNGR, UTM Plzeň  
Metody vhodné pro měření a hledání netěsností I.
Stručný popis jednotlivých metod vhodných pro měření a hledaní netěsností strojů a zařízení.Z přehledu je patrno, že při zkoušení netěsnosti potřebujeme navíc, kromě specifické zkušební metodiky, perfektní měření mnoha fyzikálních veličin, zejména teplot a teplotních polí. Každá firma, která produkuje vhodnou přístrojovou techniku ji vybavuje řadou vlastností podle své koncepce. Proto tatáž metoda zkoušení mívá odlišný postup a průběh, podle aplikované techniky. Všechny běžné způsoby zkoušení netěsnosti jsou podrobně popsány v učebních textech fy UTM „Zkoušení těsnosti strojů a zařízení“ které jsou vhodné jak pro školení, tak jako příručky pro praxi.
17.7.2001 Ing. F.UNGR, UTM Plzeň  
Stručný přehled metod vhodných pro měření a hledaní netěsností strojů a zařízení.
V materiálech NDT se metody zkoušení netěsnosti dělí do dvou skupin. Je to skupina metod na principu měření změn tlaku a skupina metod na principu stopového plynu. Toto členění má význam pouze třídící a informativní a pro praktické potřeby je zavádějící , protože zkušební metody obou skupin se převážně prolínají, podporují a navzájem navazují. Pro praxi je významnější třídění podle aplikačního významu. To znamená na metody pro kontrolu výrobní a mezioperační, metody inspekční a diagnostické a metody provozní a servisní. Následující přehled má za cíl seznámit odbornou veřejnost se součastným stavem v oboru zkoušení netěsností.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.