Archiv článků od 17.9.2001 do 21.9.2005
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  >>

21.9.2005 Stanislav Kraml - TENZA, a.s.,  časopis CTI INFO
VÝSTAVBA MALÝCH A STŘEDNÍCH TEPLÁRENSKÝCH ZDROJ SPALUJÍCÍCH BIOMASU
Uhelná výtopna města Zlaté Hory je nahrazena teplárnou s palivem - dřevní štěpka. Je provedena komplexní rekonstrukce kotelny, strojovny, tepelných rozvodů a předávacích stanic.
10.8.2005 Doc. Ing. Bystrianský Jaroslav CSc.,  www.konstrukce.cz
Příčiny snížení korozní odolnosti korozivzdorných ocelí a slitin
Korozní odolnost korozivzdorných ocelí a slitin je závislá jak na jejich základním chemickém složení, tj. obsahu legujících prvků, tak i na stavu povrchu. Snížení korozní odolnosti povrchové vrstvy korozivzdorných materiálů se může negativně projevit již za poměrně mírných korozních podmínek (atmosféra, neutrální vodné roztoky atp.) výskytem povrchové nebo lokalizované koroze. K negativní změně povrchové kvality těchto materiálů, tj. korozní odolnosti, může dojít nevhodným ovlivněním chemického a fyzikálního stavu povrchu.
3 příspěvky, poslední 19.01.2012 05:34
31.5.2005 ZDROJ: www.bozpinfo.cz - Proffesional Safety  
Stanovení stupně nebezpečí
Odborníci na bezpečnost práce jsou často žádáni o pomoc různými specialisty, kteří se zabývají implementací a tvorbou bezpečnostních opatření pro odvětví, která minimalizují zranění osob a škody na nemovitostech. Kromě toho se na ně obrací také široká skupina právních zástupců či advokátů, kteří jejich odborné znalosti využívají při soudních procesech, v nichž se jedná právě o individuálních úrazech nebo škodách na nemovitostech a je při nich nutné objasnit původ a příčinnou souvislost. Autor vychází z těchto dvou zkušeností : 1) První výše uvedená skupina vždy plně neodhadne míru nebezpečí pro osoby resp. nemovitosti. V důsledku toho dochází k zavádění opatření, která neposkytují dostatečnou ochranu. 2) Druhá skupina často nedostatečně porozumí, co by měli specialisté na implementaci a tvorbu bezpečnostních opatření udělat pro minimalizaci výskytu nehod.
9.5.2005 ZDROJ : www.konstrukce.cz  
Spolehlivost projektovaných konstrukcí
Ačkoliv jsou konstrukce samostatným oborem, uplatňujícím se zejména ve stavebnictví, jsou konstrukce součástí i vyhrazeného tlakového zařízení. Šestý ročník celostátní akce s tématem spolehlivost konstrukcí se uskutečnila šestého dubna 2005 v Domě techniky v Ostravě. Okolo šedesáti špičkových odborníků si na tomto vzdělávacím workshopu vyměnilo především názory na spolehlivost projektovaných konstrukcí. Nejčastějším problémem z našeho pohledu je určení spolehlivosti nosných konstrukcí v rámci provozu kotlů. Také v poslední době přibývají problémy při tlakové zkoušce, kdy vznikají pochybnosti při pohledu na nosnou konstrukci, zda projektant vzal v úvahu, že se např. vzdušník umístěný na konstrukci dalšího technologického zařízení musí 1x za 9 let napustit vodou.
26.4.2005 Ing. Milan Babinský, CSc -  
Koncepce systémů EN pro TZ z hlediska pevnostního návrhu

Příspěvek obsahuje stručný přehled evropských norem a předpisů pro stavbu tlakových zařízení se zaměřením na provádění pevnostních a životnostních výpočtů, zejména v návaznosti na evropskou směrnici 97/23/EC (PED - Pressure Equipment Directive) a předpisy pro přepravu RID a ADR. Ing. Milan Babinský, CSc, je soudní znalec oboru tlakových nádob stabilních, zpracovatel českých verzí EN 13445 a EN 13480, spoluautor českých předpisů pro pevnostní výpočty tlakových zařízení ČSN 69 0010 a ČSN 69 0021 a autor software pro výpočet tlakových nádob PVESS. Pan Babinský  ve spolupráci s firmou T-Consult pravidelně připravuje školení v oblasti návrhu, konstrukce a pevnostních výpočtů.  Nejbližší školení se koná v Brně, ve dnech 8.6. - 9.6.2005, více na www.tconsult.wz.cz

15.4.2005 Ing.Václav Pekař,CSc., Cheming,a.s., Pardubice  
Životnost tlakové sestavy navržené podle směrnice PED
          Se vstupem České republiky do Evropské unie dorazil i k nám s plnou silou „nový přístup“ bezpečnosti technických zařízení. Byly přijaty jednotlivé směrnice orgánů EU jako nařízení vlády České republiky harmonizované se zákonem č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky. Tyto směrnice „nového přístupu“ se týkají výrobců, kteří uvádějí své výrobky a zařízení na jednotný trh Evropské unie. Tlakových sestav, tlakových nádob, potrubí a bezpečnostního vybavení se týká „Pressure equipment directive“, která je promítnuta do naší legislativy jako nařízení vlády č.26/2003 Sb. Dále platí i zásada odpovědnosti výrobce za bezpečnost výrobku po celou dobu jeho životnosti. Avšak vlastní legislativa týkající se provozování těchto zařízení je ponechána již na jednotlivých členských zemích. V našich podmínkách se to především týká institutu revizních techniků vyhrazených zařízení.
16.3.2005 T-Consult - Ing. Babinský  
Přehled norem EN pro pevnostní výpočty tlakových zařízení
Přehled výpočtových norem pro tlaková zařízení.
14.2.2005 Petr Matěják - tlakinfo  
KYSLÍKOVÝ VODNÍ REŽIM
I moji generaci učili, že největším nepřítelem v napájecí vodě je kyslík. Když se v 90-tých letech začal zavádět kyslíkový vodní režim, mnozí kroutili hlavou. Kyslíkový vodní režim se však osvědčil, je vhodný pro pološpičkové i špičkové bloky s elektrárenským, resp. kombinovaným elektrárensko-teplárenským provozem. V čistě teplárenském provozu je nutné individuální posouzení možnosti zavedení kyslíkového režimu.
6.1.2005
NEBEZPEČNÝ ÚTOČNÍK
Koroze. Útočí v tichosti. Je neúprosná. Postihuje téměř všechny kovy. Škody, které každoročně způsobuje, jdou do miliard eur. Občas má na svědomí i lidské životy. Vědci vyvíjejí nové zbraně, aby její postup zpomalili.
1 příspěvek, 27.03.2006 14:07
27.8.2004 Petr Matěják- zdroj ČVÚT  
Projekt AD700.
V lednu 1998 byl započat projekt: Pokročilá elektrárna 700°C spalující práškové uhlí. První fáze probíhala mezi roky 1998 - 2003 a je uzavřena. Je financován ze 40% EU a vládami Švýcarska a UK. Sdružuje 40 společností od provozovatelů a výrobců po výzkumné organizace a laboratoře. Celkovým technickým cílem projektu je postupný vývoj a předvedení ekonomicky přijatelné technologie pro spalování práškového uhlí s čistou účinností vyšší než 50%. Potenciál pro to byl potvrzen v první fázi projektu. Pokročilý superkritický parní oběh zvýší maximální teploty páry ze současných 540oC do oblasti 700 až 720°C a tlak ostré páry z 25 na 35-37,5MPa.
20.3.2004 Petr Matěják- Tlakinfo  
Vliv jednotlivých oblastí svarového spoje na mikrostrukturu a mechanické vlastnosti svarových spojů oceli P91
Na semináři TLAK 2004 v Praze se setkali Alois Matěják- předseda ATZ a Jaromír Složil šéfredaktor časopisu Konstrukce. Oba dva se shodli na nutnosti vzájemné spolupráce a informování svých členů o těchto vzájemně blízkých oborech. Aktuální dění v oboru konstrukcí můžete sledovat prostřednictvím časopisu Konstrukce a nebo na Internetu na adrese www.konstrukce.cz . Pro ilustraci uvádím jeden z článků, který na těchto stránkách najdete a který ilustruje, jak mají oba obory blízko. ....."Ve vyspělých průmyslových zemích se již řadu let projevuje snaha zvýšit účinnost energetických zařízení cestou konstrukce zařízení se superkritickými parametry páry, tj. s pracovní teplotou páry nad 600 °C a tlakem nad 26 MPa."
22.1.2004
Za Mgr. Vladimírem Bínou Csc.
V loňském roce nás navždy opustil Mgr. Ing. Vladimír Bína Csc. Jeho práce doznaly nejen praktického využití a měly významný ekonomický efekt, ale staly se pilířem moderního pojetí sledování životnosti části parních kotlů a plynových turbín.
11.3.2003 Petr Matěják - tlakinfo  
Výpočtový program pro návrh technických izolací
Výpočtový program ROCKTECH pro návrh technických izolací, je původní český software, který byl pro společnost Rockwool, a.s. vytvořen na zakázku. Jeho první verze byla do volné distribuce zavedena v červnu 2002.
3.3.2003 Ing. Vladimír Valenta  
Jaká je pružnost vody
Většina vzduchu se dostává do otopné soustavy difuzí. Vzduch ve vodě potom způsobuje její pružnost, takže může spolupůsobit s činností expanzního zařízení. Při přímé difuzi prochází vzduch do vody přes vodní hladinu a při nepřímé difuzi právě přes prvky tepelné soustavy z porézních materiálů.
6.7.2002 ing. Drkal  
Desatero pro nucené větrání
Nucené i sdružené větrání se řeší jako přetlakové - průtok přiváděného vzduchu je za všech provozních stavů vyšší než průtok odváděného vzduchu.......
18.12.2001 Ing. Dr. Vladimír Kudělka, TDS Brno - SMS  
Provádění ocelových konstrukcí a zařízení podle požadavků norem ČSN EN
Evropské normy pro ocelové konstrukce a technická zařízení jsou zaváděny jako dokumenty pro předcházení překážkám v obchodu mezi jednotlivými zeměmi a pro usnadnění technické spolupráce při navrhování , výrobě, provozu, opravách a likvidacích provozovaných výrobků. Přínosem norem je jejich všeobecné a opakované použití, zlepšení vhodnosti provozovaných výrobků, procesů a služeb pro dané účely, sjednocením technických a bezpečnostních požadavků pro provozované výrobky.
1 příspěvek, 01.09.2009 12:22
5.12.2001 Ing. Martin Neužil, MSc. Spirax Sarco s.r.o.  
Moderní řešení výměníkových stanic pára - voda
Při provozování parních soustav CZT a parních výměníkových stanic (VS) se vyskytuje obvykle více problémů než u srovnatelných horkovodních soustav. Je to dáno především zastaralým vybavením sítí a předávacích stanic, neboť v minulosti nebyla prováděná postupná obnova daných zařízení. Dalším problémem byl v minulosti velmi omezený výběr parních armatur. Často se navíc používají zastaralá projekční řešení VS, která jsou investičně, ale zejména provozně nákladná. Při použití moderních parních armatur a ostatních komponentů VS lze investiční a provozní náklady výrazným způsobem snížit. Předpokladem je moderní projekční řešení VS. Cílem příspěvku je nastínit moderní řešení VS pára - voda, které se vyznačuje nejen úsporou provozních a investičních nákladů, ale i výraznými úsporami energie.
12.11.2001 Ing. Jiří Bašta, Ph.D.  
Nízkoteplotní koroze kotle
Zajímavý článek přinesl portál TZB-info. Ochrana kotle proti nízkoteplotní korozi je problém, který je třeba řešit u všech kotlů, kde není žádoucí podkročení rosného bodu spalin. Řešením může být způsob zapojení kotle se směšovací armaturou, obtokové čerpadlo nebo i jiné opatření. Další podrobnosti naleznete na tomto odkazu,
18.10.2001 Petr Matěják - Tlakinfo  
I.M.I o hospodaření energií
Jak jistě všichni dobře víte, od 1. ledna 2001 platí v ČR Zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií, schváleno bylo postupně i mnoho prováděcích vyhlášek tohoto zákona. O kladech a záporech těchto právních dokumentů se v odborné veřejnosti vášnivě diskutovalo již dlouho před jejich schválením, emoce však neustávají ani poté. Výkladem jednotlivých paragrafů a odstavců se zabývalo i bude zabývat mnoho více či méně odborných periodik, seminářů i firemních dnů.
17.9.2001 Petr Matěják- tlakinfo  
Výpočtová vnitřní teplota a relativní vlhkost ve vybraných vytápěných místnostech
Příloha č.2 k vyhlášce 291/2001 Sb.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.