Archiv článků od 23.1.2002 do 15.4.2005
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

15.4.2005 Josef Čech - vedoucí firmy TEPLO, spol. s r.o.,  
Pravidelné inspekce kotlů a klimatizačních systémů budov dle čl. 8 a 9, směrnice 2002/91/ES.
Zveřejňujeme dopis Josefa Čecha jako námět k zamyšlení k situaci v oblasti pravidelné inspekce kotlů a klimatizačních systémů budov a jednorázové inspekce tepelných soustav budov. K diskusi o kvalifikaci a oprávnění k provádění inspekce tepelných a klimatizačních systémů budov si dovolím připomenout přehlíženou skupinu kvalifikovaných odborníků této profese. Doporučení výše uvedené směrnice se zjednodušuje na kontroly účinnosti kotlů, které jsou již z velké části (do 200 kW) prováděny dle zákona 86/02 Sb. Inspekce tepelných soustav dle ES 2002/91 jsou více z oboru zákona 406/00 Sb., v seřízení a vyregulování složitých systémů ÚT a VZD. Opravdu věříte, že toto je kominická „parketa“ ? Omlouvám se, že jako příklad si dovolím uvést svoji osobní kvalifikaci.
7.4.2005 Ing. Petr LAJTKEP  
Stavebnice regulačních prvků pro kotelny
Firma ADDAT s.r.o. vyvinula stavebnici regulačních prvků pro kotelny. Možná si položíte otázku, proč stavebnici a ne univerzální regulátory, rozvaděč apod. Určité je známá koncepce regulace v kotelně, tj. jednoúčelový pro danou aplikaci jedinečné naprogramovaný regulátor a rozvaděč se všemi komponenty. Po kotelně pak vede spousta vodičů od rozvaděče k regulačním komponentům. ADDAT s.r.o. se zabývá aplikací jednočipových mikroprocesorů pro regulační techniku, jinak řečeno jak „nacpat" mnoho chytrosti do malého černého brouka. Nové typy mikroprocesorů dovolily už takové funkce, že bylo možno vytvořit stavebnici regulační techniky pro kotelny.
18.3.2005 Alois Matěják  
Nové požadavky oproti vyhlášce č.91/1993 Sb.
Nové NV č.101/2005 Sb. - Neruší vyhlášku č.91/1993 Sb. pouze text v § 4 odst. 2 uvádí : Příloha k tomuto nařízení se nepoužije v rozsahu, v jakém jsou požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci pro určitý typ pracoviště stanoveny zvláštním právním předpisem.
11.3.2005 Petr Matěják- tlakinfo  
Nařízení vlády č.101/2005 Sb. příloha - nízkotlaké kotelny
Vyšlo nové Nařízení vlády, které ve své příloze stanovuje požadavky na nízkotlaké kotelny.
1.11.2004 Petr Matěják- Tlakinfo  
Novelizovaná ČSN 07 0703 a Technická pravidla TPG
V souvislosti s aktualizovanou normou ČSN 07 0703 - Kotelny se zařízením na plynná paliva zveřejňujeme seznam TPG, které je nutné v souvislosti s touto ČSN uplatňovat.
7.7.2004 Ing. Petroš Evžen - RTPZ  
Praktické provádění revizí na průmyslových plynovodech a spotřebičích.
Mým úkolem a náplní této přednášky je zabývat se konkrétně problematikou průmyslových zařízení: plynovodů a spotřebičů s výkonem nad 50 kW. Protože teoretických požadavků i poznatků je zdá se dost, chtěl bych se dotknout více stránek praktických a provozních.
7.7.2004 ALOIS MATĚJÁK - předseda Asociace pracovníků tlakových zařízení (ATZ)  
Tlaková zařízení v plynových kotelnách
Nejčastějším neduhem je zadávání pak rekonstrukcí neoprávněným organizacím, po skončení montáže nepožadují zápisy o všech předepsaných prohlídkách, revizích, zkouškách a tím vznikají značné legislativní nedostatky, ale zejména ve spojení s neznalostí příslušných předpisů projektanty a montážními organizacemi, vznikají někdy i svérázné, ale zejména životu nebezpečné otopné soustavy.
14.11.2003 Alois Matěják  
Prodej kotlů o výkonu nad 50 kW
Pro zajímavost uvádím počet prodaných kotlů o výkonu nad 50 kW v roce 2002
4.12.2002 Matěják Alois - předseda ATZ,  
Základní požadavky na výrobu tlakového zařízení- Tlaková zařízení vystavená působení plamene nebo jinak ohřívaná s nebezpečím přehřátí.
Základní požadavky na výrobu tlakového zařízení z pohledu revizního technika.Komentář k jednotlivým bodům přílohy č.1 NV č.182/1999 Sb. ve znění NV č.290/2000 Sb. - evropská směrnice 97/23/ES příloha I.
25.10.2002 Alois a Petr Matějákovi - Tlakinfo  
Provozní záznamy- tabulky
Rádi by jsme tímto napomohli provozovatelům VTZ, popř. revizním technikům, kteří hledají formuláře pro zápis činností obsluhy. Vypracovali jsme pro provozovatele u kterých děláme revize tabulky provozních záznamů obsluhy v nízkotlaké kotelně, pravidelné činnosti na nízkotlakých plynových kotelnách, pravidelné činnosti na tlakových nádobách., včetně lhůt, dle jakého předpisu se provádí , a kdo má kontrolu provést.
24.10.2002 Petr Matěják - Tlakinfo  
Lékařské prohlídky, očkování, vyšetření a diagnostické zkoušky u vybraných profesí.
Prohlídky se mají opakovat v rozpětí jednoho až tří let. Vykonávají se u profesí, u kterých lze předpokládat změny ve vývoji zdravotního stavu, a při kterých může dojít k ohrožení zdraví spolupracovníků nebo jiných osob. Týká se to například osob, které pracují s ručními motorovými vozíky, nebo v nízkotlakých kotelnách.
3.10.2002 Alois Matěják- předseda ATZ  
BEZPEČNOST PROVOZU V NÍZKOTLAKÝCH KOTELNÁCH
Účelem příspěvku je určení, co všechno se musí prověřovat při odborné prohlídce a jaké povinnosti musí plnit provozovatel.
17.9.2002 Petr Matěják- Tlakinfo  
Předehřev mazutu
Potřeboval bych zjistit zdali je na trhu zařízení na rychlohřev mazutu (elektro) před hořákem. Pokud by jste znali případného výrobce, prosím o zaslání informací. Jedná se o ohřev 530 l/h z 45°C na 140°C, tlak 4 MPa Děkuji Chalás, Most - revon.most@worldonline.cz
19.7.2002 ing. Drkal  
Detekce plynů, bezpečnostní systém kotelen
Podstatnou změnou pravidel pro větrání kotelen v TPG 908 02 je změna minimální trvalé intenzity větrání z hodnoty 3 (1/h) na intenzitu 0,5 (1/h). To snižuje investiční i provozní náklady na větrání u nově budovaných kotelen s vysokou technickou úrovní. K zajištění bezpečnosti je však nutno využít všech prostředků, které má moderní technika k dispozici. Proto je nutno v plynových kotelnách (dle TPG 908 02o výkonu nad 100 kW) instalovat bezpečnostní systém, jehož hlavní součástí je detekční signalizační systém s automatickým uzávěrem plynu, který samočinně uzavře přívod plynu do kotelny při překročení indikovaných limitních parametrů.
16.7.2002 ing. Drkal  
Obecné požadavky na větrání a na přirozené větrání kotelen.
......Otvory pro nasávání vzduchu z venkovního prostředí (u přirozeného i nuceného větrání) musí být umístěny tak, aby se do kotelny nenasávaly případné škodliviny (plyny, páry, prach z venkovní atmosféry). U kotelen provozovaných i v létě se má vzduch pokud možno nasávat z míst chráněných proti přímé sluneční radiaci.......
1 příspěvek, 19.12.2008 16:47
6.7.2002 ing. Drkal  
Desatero pro nucené větrání
Nucené i sdružené větrání se řeší jako přetlakové - průtok přiváděného vzduchu je za všech provozních stavů vyšší než průtok odváděného vzduchu.......
5.7.2002 Petr Matěják -Tlakinfo  
Větrání plynových kotelen
Prof.Ing. František Drkal, Csc. z ČVUT v Praze, fakulta strojní, Ústav techniky prostředí zveřejnil v časopisu Topenářství-Instalace objemný článek k této problematice. Zveřejňuji pouze část tohoto článku, celé znění doporučuji Vaší pozornosti právě v časopisu Topenářství-Instalace.
28.6.2002 Alois Matěják - předseda ATZ  
LHŮTY KONTROL A ÚKONŮ PROVÁDĚNÝCH OBSLUHOU KOTELNY :
Co vše má provádět obsluha kotelny naleznete v následujících řádcích. Veškeré údaje o kontrolách je pracovník obsluhy kotelny povinen zapsat do provozního deníku nebo příslušného tiskopisu . Doporučuji vést deník pouze na zaznamenání nepravidelných činností jako je ruční doplnění vody, úklid, činnosti údržby (výměna) atd. a to pouze ve dnech kdy se provádí. Pravidelné činnosti doporučuji zapisovat do předtištěných tiskopisů .
21.6.2002 Alois Matěják předseda ATZ  
ROZSAH A LHŮTY PROVÁDĚNÝCH KONTROL, REVIZÍ, ZKOUŠEK A ÚDRŽBY ZAŘÍZENÍ KOTELNY
Jaké úkony, kontroly, revize, zkoušky se mají provádět v kotelnách.
1 příspěvek, 14.03.2019 13:00
23.1.2002 Petr Matěják - Tlakinfo  
Bezpečnost při provozu plně automatizovaných (bezobslužných) parních a horkovodních kotlů
Plán činnosti IBP Ústí nad Labem na rok 2002 - bezobslužné kotle.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.