Archiv článků od 19.1.2006 do 12.2.2007
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

12.2.2007 Ing. Jiří Buchta, CSc.,  http://www.bozpinfo.cz
Organizace jsou nuceny k pravidelným revizím plynových zařízení legislativou.
Na stránkách www.bozpinfo.cz zveřejnili článek odborníků z Českého sdružení pro technická zařízení. S tímto článkem plně souhlasíme. Rádi bychom doplnili, že to samé se týká tlakových zařízení např. expanzních nádob, výměníků, kotelen atd. Jestliže má někdo sídlo v rodinném domku nebo dokonce v bytě panelákového domu, slouží objekt k podnikání a musí na něm provádět revize a zkoušky vyhrazeného technického zařízení.
1 příspěvek, 08.06.2015 22:17
22.1.2007
OCHRANA PŘED VÝBUCHY PLYNŮ, PAR A PRACHŮ
Setkáváme se zejména s menšími provozovnami, kde nemají vůbec řešenu problematiku nebezpečí výbuchu. K výbuchům směsí hořlavých plynů, par kapalin a prachů se vzduchem popř. s kyslíkem dochází především působením vnějších příčin, tj. vadným nebo nevhodně zvoleným materiálem nebo zařízením, poruchou měřícího a zabezpečovacího zařízení, nedbalým a nezodpovědným přístupem osob a v neposlední řadě neznalostí příslušných předpisů a bezpečnostních opatření. Značným rizikem vzniku pracovních úrazů, havárií a nehod je provozování zařízení a objektů, kde se vyskytují rizika s nebezpečnými plyny, parami a prachy bez realizovaných zásadních preventivních bezpečnostních opatření.
18.1.2007 Ing. Jaroslav Beránek - Severočeská plynárenská a.s.  
Bezpečnostní list pro zemní plyn
Každá nebezpečná, výbušná, jedovatá látka má mít zpracovaný svůj bezpečnostní list. Pro ukázku zveřejňujeme bezpečnostní list zemního plynu, nejčastěji používaného média v kotelnách.
2 příspěvky, poslední 24.06.2008 10:49
12.1.2007 Kořínek K.,  http://www.bozpinfo.cz
Požárně technické charakteristiky prachů a jejich význam v technické praxi
Pojem požárně technická charakteristika látky najdeme v české legislativě v zákonu č. 133/85 Sb. o požární ochraně a ve vyhlášce č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci), přičemž oba tyto přepisy neuvádějí, co konkrétně si můžeme pod tímto pojmem představit. Obecně se hovoří o tom, že je to soubor údajů potřebných ke stanovení preventivních opatření k ochraně života a zdraví osob a majetku.
31.10.2006 Ing. Petr Štefl - Český plynárenský svaz,  Plyn 6/2006
Bezpečnostní pokyny pro odběratele zemního plynu.
Při využívání všech výhod zemního plynu je nutné dokonale znát všechny jeho vlastnosti a znát bezpečnostní opatření, kterými lze téměř stoprocentně předcházet nehodám. Abychom předešli případným nehodám, škodám na zdraví a majetku, je nezbytné věnovat plynovým spotřebičům a celému plynovému zařízení v objektu stejnou péči jako všem technickým předmětům a zařízením, které přispívají ke komfortu bydlení, poskytování služeb i ve výrobě.
30.10.2006 Ing. Dr. Vladimír Kudělka, TDS Brno - SMS, s.r.o.,  přednáška TLAK 2006
Technická bezpečnost výrobků (konstrukcí, technických zařízení)
Bezpečným výrobkem je výrobek, který za běžných nebo rozumně předvídatelných podmínek užití (provozu) nepředstavuje po dobu stanovené nebo obvyklé použitelnosti (životnosti) žádné nebezpečí. Dále jeho užití (provoz) představuje vzhledem k bezpečnosti a zdraví osob (nacházejících se v bezpečné blízkosti) pouze minimální nebezpečí při správném užívání (provozování) výrobku,
21.8.2006 Ing. Zdeněk Přibyla, Ing. Zuzana Pěkná - ČPS,  Zpravodaj ATZ 2/2006
Předpisové zajištění bezpečného provozu plynových kotelen
Kotelny se zařízeními na plynná paliva jsou bezesporu pracovišti, kterým je nezbytné, především z hlediska ochrany veřejného zájmu (bezpečnost, ochrana životů a zdraví osob apod.), věnovat pozornost již ve stadiu projektování a zřizování. Potažmo pak zajistit jejich bezpečný a spolehlivý provoz.
18.8.2006 Petr Matěják - Tlakinfo  
Seznam připravovaných EN TC 228 - TNK 93 - Ústřední vytápění a ohřev vody
Evropské normy které budou projednávány na Technické normalizační komisi pro ústřední vytápění. Nalezneme zde i problematiku vyhrazených kotlů, NTK atd.
26.7.2006 Petr Matěják - Tlakinfo  
VZOROVÝ MÍSTNÍ PROVOZNÍ PŘEDPIS PRO PLYNOVÉ KOTELNY A VÝMĚNÍKOVÉ STANICE
Nejzajímavějším titulem v oboru, který má i největší ohlas je Vzor místního provozního předpisu (MPP), který je určen montážním organizacím, provozovatelům, revizním technikům, projektantům popř. dalším odborníkům.
1 příspěvek, 11.09.2018 12:37
25.7.2006 Ing. Jiří Buchta, CSc.,Ing. Miroslav Burišin, ČSTZ,  Zpravodaj ATZ 2/2006
Povinné měření účinnosti spalování u kotlů od 11 kW?
Proč smějí provádět měření účinnosti spalování pouze kominíci? Proč nejsou vůbec zohledněny ekologicky šetrné výrobky? Proč se uvedená povinnost vztahuje na zdroje spalující tuhá paliva od jmenovitého tepelného výkonu 15 kW a na zdroje spalující plynná nebo kapalná paliva od jmenovitého tepelného výkonu 11 kW, když množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého je při spalování tuhých paliv téměř dvakrát vyšší než při spalování zemního plynu?
6 příspěvků, poslední 13.05.2013 17:09
7.7.2006 Petr Matěják - Tlakinfo  
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2002/91/ES
PŘEJÍMANÁ EVROPSKÁ SMĚRNICE 2002/91/ES - ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV ŘEŠÍ I INSPEKCI KOTLŮ A NEZÁVISLÉ ODBORNÍKY.
2.6.2006 Ing. Zuzana Pěkná - GAS s.r.o., Ing. Zdeněk Přibyla - ČSTZ  
K problematice nízkotlakých kotelen se zařízeními na plynná paliva
Kotelny se zařízeními na plynná paliva jsou bezesporu pracovišti, kterým z hlediska především ochrany veřejného zájmu (bezpečnost, ochrana životů a zdraví osob apod.) je nezbytné věnovat pozornost již ve stadiu projektování a zřizování.
26.5.2006 Ing. Jozef Kabát  
Repasie a predaj priemyselných armatúr
Odborné prehliadky, opravy, montáže, rekonštrukcie výmenníkových staníc a kotolní, voda, UK, plyn, lešenárske, sústružnícke práce a autodoprava
19.4.2006 Petr Matěják - tlakinfo,  ČTK
Vlastníci budov budou muset více hlídat využívání energie
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) uvedl, že změny spočívají ve vyhodnocování a prokazování energetické náročnosti budov, zavádějí povinnost inspekcí kotlů a klimatizačních zařízení. Ministr podotkl, že v budovách Česko i velká část dalších zemí EU spotřebovává zhruba o 20 procent energie více, než je při dnešních technických možnostech nezbytně nutné.
10.4.2006
Odborná konference "KOTLE A ENERGETICKÁ ZAŘÍZENÍ 2006"
Jubilejní XV. ročník odborné konference s mezinárodní účastí „KOTLE A ENERGETICKÁ ZAŘÍZENÍ 2006“ se konala ve dnech 13. 03. – 15. 03. 2006, a to již tradičně v KONGRESOVÉM CENTRU hotelu VORONĚŽ Brno. Konference probíhala ve znamení Obnovy uhelných bloků české energetiky, kterou vyhlásil ČEZ, a. s. v minulém roce, včetně výstavby nového energetického bloku 660 MW s nadkritickými parametry. Aby se splnily všechny cíle a termíny vyhlášeného programu, do kterého bude v průběhu příštích deseti let investováno přes 100 mld. Kč, bude nutno aktivizovat všechny technické kapacity a využít elánu mladé generace energetiků a zkušeností těch starších.
4.4.2006 Ing.František Rak  
Konstrukční závady na kotlích zjištěné při vnitřní revizi
Příspěvek ukazuje na potíže, které vznikly nepromyšlenou konstrukcí a byly zjištěny při provádění běžné vnitřní revizi středotlakého kotle. Jedná se o parní kotle typ THS 32/7 a 40/7 s plynovým hořákem, pracovní přetlak 0,7 MPa, teplota páry 165°C, třída kotle IV, rok výroby 2002, výkony 3,2 a 4,0 t/h s automatikou SPIRAX SARCO, s automatickým odkalem, hlídáním hladiny a automatickým doplňováním vody./GESTRA, ERAB/. Řízení hořáků AUTOFLAME.
3.4.2006 Zapsal a doplnil: Ing.František Rak  
Havárie teplovodních kotelen
Sestaveno ve spolupráci s inspekcí práce Hradec Králové.
13.3.2006 Ing.František Rak  
Výbuch teplovodního kotle provozovaného bez vody
V kotelně byly provozované dva teplovodní kotle ARK 630 o max. výkonu 730 kW, oba rok výroby 1988, jako palivo byl použit dřevní odpad z výroby. V den havárie došlo dvě hodiny po odstavení kotle okolo čtrnácté hodiny k výbuchu. Při výbuchu bohužel zahynul jeden pracovník, který však nebyl obsluha kotelny. Dále došlo k úplnému zničení kotelny. Kotle sloužily i k ohřívání TUV. Výbuchem byly prakticky zničeny oba kotle i budova, střechy, stěny. Technologické zařízení (Rozvaděč otopné vody, sběrač otopné vody, tlakové expanzní nádoby, změkčovací filtr, potrubí, armatury) bylo zasypáno stavební sutí. Příčinou výbuchu kotle byl provoz bez vody a náhlé doplnění vody do kotle. Opět zanedbání povinností obsluhy, selhání technického zabezpečení, neznalost při provozu a doplňování vody do kotle.
3.3.2006
Schéma zařazení
Schéma jak zařadit tlakové zařízení do grafů dle 26/2004 Sb.
19.1.2006 Zdroj: MŽP ČR
Integrovaný registr znečišťování – druhé hlášení údajů
Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že do 15. února 2006 je nutné splnit ohlašovací povinnost do integrovaného registru znečišťování (IRZ). Údaje do registru oznamují uživatelé registrované látky podle zákona o integrované prevenci, kteří v emisích nebo přenosech ze své provozovny vypustili za rok 2005 shodné nebo vyšší množství ohlašovaných látek než je stanoveno v nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování . Rozsah ohlašovaných látek a příslušné ohlašovací prahy aktuální pro rok 2005 specifikuje příloha č. 1 k nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.