[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nová generace těkavých inhibitorů koroze
Datum: 7.10.2005
Nejslavnějším předchůdcem moderních inhibitorů koroze je klasický mastný papír. Konzervace oleji a tuky hraje v tomto případě dosud velmi významnou roli. Důvodem jsou jednak zaběhnuté tradiční postupy, jednak nedostatečně rozšířené poznatky o alternativních metodách ochrany a někdy i relativní nedostupnost vhodných produktů.
      Přesto se však s „mastným papírem“ ještě občas potkáme, a sice v oblasti, která má blíže spíš k technice než k potravinářství. Je to celý komplex průmyslových oborů, zabývajících se zpracováním kovů. Důvod je nasnadě, jde především o ochranu povrchu kovů proti korozi. Konzervace oleji a tuky hraje v tomto případě dosud velmi významnou roli. Důvodem jsou jednak zaběhnuté tradiční postupy, jednak nedostatečně rozšířené poznatky o alternativních metodách ochrany a někdy i relativní nedostupnost vhodných produktů.

      Růst exportu a rozvoj kooperací ve strojírenské výrobě s sebou přináší i změny v ochranném a přepravním balení. V případě antikorozní ochrany výrobků a polotovarů došlo v posledních letech především k významnému rozšíření aplikací těkavých inhibitorů koroze (VCI). V České republice i na Slovensku nabízí již několik výrobců či distributorů nejen obalové materiály s obsahem těkavých inhibitorů koroze, ale také kapsle, tablety, aditiva, nátěry či gely, použitelné od dočasné ochrany během výrobního procesu, až po dlouhodobou ochranu při instalaci a provozu zařízení.

      Obecným principem účinku těkavých inhibitorů koroze (VCI) je tvorba molekulární ochranné vrstvy na povrchu kovu. Kvalita působení závisí především na tom, jak dokonale se podaří vytlačit molekuly vody a vzduchu pod ochrannou vrstvou. V tomto směru vykazují zatím nejlepší výsledky inhibitory VpCI (Vapor/Volatile Phase Corrosion Inhibitor). Jejich odlišnost spočívá ve zvýšeném tlaku, kterým jsou vytěsňovány molekuly vody a vzduchu z chráněného povrchu výrobku. Mechanismus působení je znázorněn na obrázku.

Jednotlivé fáze působení jsou následující:

  • plynný inhibitor se odpařuje z nosného média ( fólie, papír, tableta, kapsle atp.,)
  • v uzavřeném prostoru vytváří plyn ochrannou atmosféru
  • těkavé částice pronikají do všech drážek a dutin
  • plyn kondenzuje na všech kovových površích
  • ionty se rozptylují ve vlhké povrchové vrstvě
  • vzniká tlak inhibitorů, které vytlačují jiné částice ( vzduch, voda, atd.) mimo povrch kovu
  • díky průběžné kondenzaci VpCI par se ochranná vrstva neustále sama obnovuje
  • po odstranění nosného média inhibitoru ionty samovolně vyprchají během 2 až 3 hodin a povrch lze dále libovolně upravovat

Inhibitory koroze přináší výrobcům a uživatelům strojírenských výrobků zejména tyto výhody:
  • velmi jednoduchá aplikace
  • účinnější ochrana všech druhů výrobků
  • úspora nákladů na odstranění ochranných látek
  • absence čistících prostředků a rozpouštědel
  • prodloužení životnosti strojů a zařízení
  • lepší bezpečnost, ochrana zdraví a životního prostředí

Většina výrobců, kteří dodávají technologická zařízení, stroje a jejich součásti do zámoří, má již použití VCI inhibitorů předepsáno svým odběratelem v dodacích podmínkách. Spolehlivost těchto prostředků a jejich efektivní využití naznačují, že trend používání inhibitorů do budoucna přetrvá a „mastný papír“ se stane úsměvnou vzpomínkou i ve strojírenství.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.