[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Datum: 12.5.2005
Autor: Ing. Hana Floriánová - ÚNMZ
Zpráva z dubnového semináře ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních ( PED), který se konal 11. - 13. 4. 2005.

Úřad pro technickou normalizaci,

metrologii a státní zkušebnictví

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Země, místo: Slovensko, Bratislava

Účel ZPC: Seminář ke směrnici č. 97/23/ES

o tlakových zařízeních ( PED)

Datum konání: 11. až 13. dubna 2005

I. Všeobecné údaje:

a) Účastník ZPC: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ

b) Doprava: autem účastníka semináře (Inspekta a.s.)

c) Pracovní deník:

11.dubna 2005 -

cesta Praha - Bratislava

12.dubna 2005 -

účast na jednání

13.dubna 2005 -

účast na jednání

cesta Bratislava - Praha

d) Ubytování: Hotel Devín Bratislava

Vypracoval: Ing. Hana Floriánová

Podpis:

Rozdělovník: odd. 03 ÚNMZ odb. 40 ÚNMZ

odb. 10 ÚNMZ odd. 04 ÚNMZ

odb. 20 ÚNMZ AAAO

odb. 30 ÚNMZ

Podpis vedoucího oddělení, ředitele odboru:

Dne: . dubna 2005

Schválil: předseda Úřadu

Dne: . dubna 2005

I. Věcná zpráva

a) Program jednání

Seminář byl organizován Evropskou komisí ve spolupráci s organizací TAIEX a veškerá komunikace byla přes kontaktní osoby v jednotlivých zemích a uskutečnila se pouze elektronicky. Zástupce ÚNMZ je kontaktní osobou pro PED, takže v ČR organizaci zajišťoval odb. 30 ÚNMZ. Program semináře včetně seznamu 18 účastníků z ČR je přílohou této zprávy.

Cílem semináře bylo informovat účastníky z členských zemí Evropské unie, Turecka, Bulharska a Rumunska o dalších zkušenostech v oblasti působnosti směrnice PED. Účastníky semináře byli kromě výše uvedených zástupci EK z pracovních orgánů EK pro PED (WGP-pracovní skupina pro tlak) a NBF (fórum notifikovaných osob), zástupci autorizujících institucí, notifikovaných osob, výrobců a uživatelů.

Program byl rozdělen na společnou část za účasti všech účastníků a navazovaly čtyři pracovní skupiny. Zástupce ÚNMZ se zúčastnil pracovní skupiny pro harmonizované normy/materiály a sestavy.

Společné jednání se konalo v hlavním sále Slovenského metrologického institutu (SMI), jednání pracovních skupin v dalších prostorách této instituce. Jednání řídila zástupkyně Evropské Komise p. Dákai. Pro společnou část semináře byla jednacím jazykem angličtina a slovenština a v pracovních skupinách pouze angličtina.

11. 4. 2005

b) Průběh jednání

Zahájení

Seminář zahájila p. Dákai. Vysvětlila, že se jedná o pokračování seminářů, které mají mezi účastníky velký ohlas ( r. 2004 Varšava). Semináře mají podporu ze strany EK.

Uvítací projev

Přítomné uvítali p. Podhorský a Senčák ze Slovenského úřadu pro normalizaci, metrologii a zkušebnictví (SÚNMS).

Směrnice o tlakových zařízeních - mezinárodní aspekty a současný vývoj

P. Haynes - konzultant CEN pro PED přednesl ve zkrácené verzi celkový pohled na směrnici PED a čím se zabývá. Výrobky spadající pod směrnici PED jsou předmětem čilého obchodu mezi EU na jedné straně a Čínou a USA na druhé straně. Zde při posuzování shody hrají velkou roli notifikované orgány a nezávislé třetí strany. Zdůraznil zvýšenou roli a efektivitu dozoru nad trhem při „post-market control“ (zjištění neshodného výrobku na trhu a následný zákaz uvádění na trh). Zdůraznil, že na zasedáních AdCo (pracovní skupina týkající se dozoru nad trhem) se řeší otázky související s postupem při ochranné doložce. Vysvětlil, že tzv. „Guidelines“ (otázka a odpověď k PED) jsou výsledkem vzájemného konsensu (tj. schválení nejlepšího návrhu) pracovní skupiny „WGP“ (pracovní skupina tlak při EK). „Guidelines“ jsou sice pro výrobce nezávazné, ale pro státní orgány by se měly stát tzv. standardem.

Slovenské zkušenosti se směrnicí PED - přechodné období a poučení

P. Senčák ze SÚNMS představil celkově práci a zaměření SÚNMS a zdůraznil práci na implementaci směrnic „Nového přístupu“. V současnosti se implementace týká 28 směrnic „Nového přístupu“. Na Slovensku se část výroby týká i výrobků spadajících pod PED.

Výzkum v oblasti tlakových zařízení, představení ústavu a technické základny

P. Jovanović zástupce Rady pro evropský výzkum tlakových zařízení ( EPERC = European Pressure Equipment Research Council), která zastřešuje činnost cca 200 zemí ( včetně ČR) při výzkumech pro tuto oblast. Rada spolupracuje s evropskými normalizačními organizacemi CEN při tvorbě výpočtových norem EN 13445 a evropských výrobkových norem z této oblasti. S jejich činností je možné se seznámit buď ze speciálních bulletinů, prostřednictvím webovských stránek, prostřednictvím jejich nabídek vědecké spolupráce.

Lisabon - konkurence - oblast tlakových zařízení

V rámci tohoto bloku vystoupili zástupci Rumunska, Polska a Turecka. Seznámili s organizačními strukturami ve své zemi ke směrnicím nového a globálního přístupu, prezentací národních předpisů ( transpozice směrnic) pro veřejnost. Zástupkyně Rumunska prezentovala nejméně 4 x do roka pořádání seminářů ke směrnicím. V Polsku spolupracují úzce s Fakultou materiálů Varšavské univerzity a pro každou směrnici mají poradní orgán, tzv. Národní konzultační fórum, kde v počtu cca 16ti členů je zastoupena nejméně 25ti procenty výrobní sféra. Veškeré podklady jsou na webovských stránkách, ale pouze polsky. V budoucnosti budou i v jiných jazykových mutacích.

12. 4. 2005

Rozdělení účastníků semináře do čtyř pracovních skupin.

Každý účastník semináře měl možnost z časových důvodů účastnit se dvou pracovních skupin. Zástupce ÚNMZ se účastnil pracovních skupiny WG 1 a 3.

WG 1 - Harmonizované normy/ materiály

P. Hakimi, pracovník CEN pro oblast tlakových nádob velice přehledně vysvětlil proceduru vzniku a tvorby EN normy včetně časových údajů.

Uvedl, že pro oblast tlakových zařízení jsou dva typy EN norem:

- Typ 1 - harmonizovaná norma uveřejněná v OJEU

- Typ 2 - tzv. EN norma podpůrná (související normy např. na materiály, NDT, terminologii, atd.)

Pro oblast PED jsou připravovány EN normy ve 24 technických komisích CEN a v 9ti ECISS ( materiály).

Pro rozsáhlé normy EN 13445, EN 13480 Kovové průmyslové potrubí a EN 12952 a 3 Kotle jsou utvořeny speciální „help-desk“ (EN+De+Fr) kam je možné psát dotazy ze stran uživatelů a obdrží kvalifikovanou odpověď. Zaznělo zde, že je nutné tuto možnost využívat. Dále byli účastníci vyzýváni k aktivní spolupráci v technických komisích CENu.

Další vystoupení bylo p. Zemana z Rakouska, který je členem TK CENu pro oblast tlakových zařízení (kotle), p. Hanemore z NB, který působí v rámci Fóra NB pro tlaková zařízení, je členem několika TK CEN a spolutvůrce „help-desk“ pro potrubí a na závěr hovořil p. Haynes. Ze závěrů vyplynulo, že porovnání harmonizovaných norem se základními požadavky směrnice tlaková zařízení je nutné hledat v příloze ZA, která bude doplněna do všech HN. Obdrželi jsme podklady ze všech vystoupení a v diskusi jsme si doplnili problematiku z této oblasti.

WG 3 - Sestavy

P. Bayer z rakouského Ministerstva hospodářství a práce zdůraznil, že při postupu při ochranné doložce byly využity poznatky z „Guidelines“. V přednášce bylo použito i několik praktických příkladů, kde v diskusi byly projednávány jednotlivé nejasnosti.

P. Neuwieser (TÜV Süd - německá NB) představil příklad pro posuzování shody a postupy, které používá tato NB při posuzování sestav a následném uvedení výrobku na trh po splnění všech požadavků směrnice. Následovaly praktické příklady, kde v rozsáhlé diskusi byl vysvětlován podrobně „sestava“ jako soubor několika tl. zařízení, která musí tvořit funkční celek. Další co z diskuse vyplynulo, je nutné najít hranici použití PED a národní legislativy s tím, že PED je pro uvedení na trh a do provozu ( viz preambule 23 PED).

P. Hutchins z evropského sdružení uživatelů (ECUI) zdůraznil, že při posuzování shody rozsáhlého celku je nutné jeho rozdělení na jednotky s jasně vymezenou a definovanou funkcí. Pojem instalace není předmětem směrnice PED.

Společné jednání pro všechny účastníky

Na společném jednání všech účastníků na ukončení jednání byly shrnuty práce v jednotlivých pracovních skupinách prostřednictvím reportérů těchto skupin. Po shrnutí následovala vždy diskuse na toto téma.

WG 1- Harmonizované normy/Materiály

Pro tuto skupinu byl kladen hlavně důraz na vytvoření možností diskuze e-mailovou cestou k problémům norem na potrubí a kotle, využití tzv. help-desk.

Dotazy v diskuzi se týkaly hlavně bolavého místa a to je překlad EN norem do nár. jazyků. Např. Polsko a Slovensko základní rozsáhlé normy, na které byl kladen důraz na WG 1, nepřeložilo, pouze je k dispozici anglický text. Představitelska Finska na to reagovala, že např. ve Finsku dostávají finanční příspěvky na překlady od finského ORGALIMu (Evropské sdružení výrobců).

WG 2 - Postupy posuzování shody

Podle informace reportéra pracovní skupiny zde vystupoval p. Kuokkanen (ze švédské části DET Norske Veritas), který představil DET jako největší subjekt při posuzování shody ve Skandinávii, přičemž má celosvětově kolem sta poboček. Pro svoje potřeby vypracovali sborník otázek a odpovědí při řešení konkrétních problémů. U jednotlivých národních orgánů při posuzování shody vzniká problém, když se shoda posuzuje podle smíšených norem (evropských a národních). Dalším přednášejícím byl p. Verschuren, předseda Fóra NB z holandské části mezinárodní organizace Lloyds Register. Zdůrazňoval analýzu rizik jako velmi významnou součást posuzování shody. Při posuzování shody se musí zvážit veškerá nebezpečí vyplývající z výrobku a aplikování všech základních požadavků.

WG 3 - Sestavy

Ve shrnutí reportující zdůraznil spokojenost přítomných s probíráním jednotlivých praktických případů. V diskuzi se znovu vyjadřovala nutnost odpovědnosti výrobce a využívání „guidelines“ jako pracovního materiálu k aplikaci PED.

WG 4 - Provoz

Tato pracovní skupina se těšila největšímu zájmu účastníků semináře. Ze společné informace vyplynulo následující. Ještě je dlouhá cesta ke společné evropské směrnici pro provoz. Pro provoz dosud platí jednotlivé národní systémy. Ty znají dva přístupy, které aplikují buď odděleně nebo společně. Buď je to tzv. flexibilní přístup k inspekcím v provozu nebo „pevné“ termíny. Zástupce Německa vysvětloval národní legislativu, která zdůrazňuje odpovědnost uživatele v provozu a používá smíšený přístup. „Flexibilní“ revize jsou uplatňovány na odpovědnost uživatele, který tuto odpovědnost musí prezentovat pro konkrétní podmínky orgánu dozoru (regionálnímu). Nebo pro jednotlivé typy tlakových zařízení jsou určeny „pevné“ termíny revizí, což se uplatňuje zejména u kotlů.

Na závěr semináře bylo prezentováno, že další seminář PED by měl být do konce roku 2005 s obdobným zaměřením jako seminář v Bratislavě. Byla předběžně přislíbena čs. prezentace výrobce tlakových zařízení a zajištění předsednictví jedné pracovní skupiny.

c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u autorky této cestovní zprávy (účastnice cesty) a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro NV 26 (tlaková zařízení).

III. Věcné vyhodnocení cesty

Cesta splnila svůj účel.

IV. Návrh na zajištění úkolů vyplývajících z výsledků jednání

1. Předat zprávu ze zahraniční služební cesty členům technické komise ÚNMZ pro tlaková zařízení.

Termín: květen 2005

Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.

2. Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít je při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.

Termín: květen 2005

Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.


 Související

Související témata
Výroba, dovoz, uvádění do provozu

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.