[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ENERGETICKÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Datum: 14.4.2005
Autor: Ing. Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, zdroj:měsíčník Energetika
Ohlédnutí za uplynulým rokem z pohledu Ministerstva průmyslu a obchodu aneb Rok změn v české energetice.

Rok 2004 v české energetice se nesl ve znamení dynamických změn, schválením celkové koncepce energetického hospodářství počínaje a předložením návrhu rozdělení emisních povolenek Evropské komisi konče. Klíčovým okamžikem byl květnový vstup České republiky do Evropské unie. Začátek nového roku bývá dobrým důvodem ke shrnutí dosažených výsledků, k jejich zhodnocení a stanovení ambiciózních cílů pro rok nadcházející. Co tedy přinesl uplynulý rok 2004 a co nás v nejbližší době čeká?

Nová a připravovaná energetická legislativa

V průběhu roku 2004 došlo na základě nové energetické legislativy ES týkající se liberalizace jednotného trhu k novelizaci zákona č. 458/2000 Sb. (energetického zákona). Pro oblast elektroenergetiky a plynárenství jsou klíčové směrnice č. 2003/54/ES (upravující pravidla vnitřního trhu s elektřinou), 2003/55/ES (upravující pravidla vnitřního trhu s plynem) a 2004/8/ES (zabývající se prosazováním kombinované výroby elektřiny a tepla). Ačkoliv energetický zákon prošel za dobu své existence několika novelizacemi, novým principům uplatňovaným Evropskou unií již nevyhovoval (k jeho novelizaci došlo už v roce 2003 zákonem č. 278/2003 Sb., který upravil harmonogram postupného otvírání trhu s elektřinou). Transpozice byla provedena novelou energetického zákona č. 670/2004 Sb.

Stále platí zásady pro veřejnou službu, autorizační princip pro výstavbu nových energetických kapacit, přístup třetích stran k sítím, principy regulace, harmonogram postupného otvírání trhu s elektřinou a plynem a zejména rovné a nediskriminační chování vůči účastníkům trhu.

K novinkám patří například stanovení povinnosti nad rámec licence, koncepce dodavatele poslední instance a univerzální služby a právo zákazníka na informace o elektřině, kterou odebírá. Nejvýraznější změnou je tzv. unbundling - oddělení činnosti provozovatele distribuční soustavy a oddělení provozovatele přenosové soustavy od ostatních činností.

V návaznosti na směrnici č. 2002/91 /ES, o energetické náročnosti budov, je třeba se zde zmínit o připravované novele zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, na které v současné době pracuje expertní skupina Ministerstva průmyslu a obchodu. Novela bude mj. zavádět energetické průkazy budov a rozšíří aplikaci požadavků na hospodárnost nakládání s energií na další zařízení. V rámci novelizace zákona dozná značných změn i příslušná prováděcí legislativa.

V souvislosti s novelizací sekundární legislativy (předpisů) je nutné uvést novou úpravu štítkování energetických spotřebičů, provedenou vyhláškou č. 442/2004 Sb., která zrušila vyhlášku č. 215/2001 Sb. Novelizace byla nutná jednak z důvodu zkušeností z dosavadní praxe a jednak z důvodu dokončení transpozice nových evropských směrnic (zejména směrnic č. 2003/66/ES, 2002/40/ES, 2002/31/ES a 2000/55/ES). Změny v oblasti energetických auditů našly odraz ve vyhlášce č. 425/2004 Sb., která novelizovala vyhlášku č. 213/2001 Sb., kterou se vydávají podrobnosti náležitostí energetického auditu.

Další významné změny v energetice budou spojeny s nabytím účinnosti nového zákona o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie. Návrh zákona schválený vládou doznal v průběhu projednávání ve výborech Poslanecké sněmovny značných změn. Původně navrhovaný systém podpory formou obchodovatelných zelených certifikátů byl nahrazen pevnými výkupními cenami a příplatky k tržním cenám elektřiny. Výši cen bude podle současného znění návrhu stanovovat Energetický regulační úřad, přičemž pro dané zařízení bude výše podpory zachována po dobu 15 let.

Do finální fáze dospěl projekt obchodování s emisemi skleníkových plynů, konkrétně oxidu uhličitého. Po intenzivních diskusích s Ministerstvem životního prostředí byl předložen vládě ke schválení Národní alokační plán a poté byl postoupen k posouzení Evropské komisi.

Je skutečností, že zvýšená pozornost věnovaná přípravě Národního alokačního plánu zastínila ostatní prvky nutné pro fungování systému, a to jak legislativní úpravu emisního obchodování, tak vlastní přípravu průmyslových podniků se zaměřením na monitorování a vykazování emisí.

Ekonomické události v energetice

Jen málo ekonomických událostí v uplynulém roce vzbudilo takový ohlas jako rozhodnutí vlády prodat podíl státu ve společnostech Sokolovská uhelná, a. s., a OKD, a. s., člen koncernu KARBON INVEST, a. s. O prodeji majetkové účasti státu v obou společnostech se na vládní úrovni jednalo již v roce 2003. V případě společnosti Sokolovská uhelná, a. s., rozhodla vláda o prodeji státního podílu jednokolovým výběrovým řízením. Na základě jeho výsledku se však (vzhledem k výši nabídnuté ceny) v březnu 2004 rozhodla výběrové řízení zrušit a současně také rozhodla o zahájení exkluzivních jednání se společností Sokolovská těžební, a. s. Po souhlasném stanovisku antimonopolního úřadu v červnu 2004 byl tento proces úspěšně ukončen. O prodeji státního podílu ve druhé z uvedených společností rozhodla vláda také již v roce 2003, kdy souhlasila se zahájením exkluzivních jednání s majoritním akcionářem - společností KARBON INVEST, a. s. Po projednání nabídky v březnu 2004 vláda prodej schválila, avšak její rozhodnutí narazilo na právní posouzení antimonopolního úřadu, který transakci neschválil. Proto pokračovala jednání o navýšení ceny. Nově dojednaná cena respektovala závěry antimonopolního úřadu a nezakládala veřejnou podporu. Vláda výsledky těchto jednání projednala v září 2004 a vyslovila souhlas s přímým prodejem společnosti KARBON INVEST, a. s. Tím byla v listopadu 2004 celá transakce úspěšně uzavřena.

Dění v jaderné energetice

Obě jaderné elektrárny společnosti ČEZ, a. s., patřily stejně jako v předchozím roce k úspěšně provozovaným elektrárnám. Dokládá to mj. produkce elektřiny, která činila celkem 26,324 TWh; elektrárna Temelín vyrobila 12,692 TWh a elektrárna Dukovany 13,632 TWh (52%). V listopadu 2004 společnost ČEZ, a. s., obdržela od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k provozu obou bloků temelínské elektrárny, takže zde po více než dvou letech skončil zkušební provoz. Platnost povolení je ze strany společnosti ČEZ vázána plněním několika akceptovatelných technických podmínek, uložených státním dozorem. V roce 2005 čeká Temelín poslední legislativní krok uložený stavebním zákonem, tj. kolaudace elektrárny. Společnost ČEZ rovněž oznámila, že stavba této elektrárny do konce roku 2004 stála 97,1 mld. Kč. Protože do kolaudace stavby budou realizovány jen drobné akce nesouvisející s provozem, potvrdila firma, že celkový účet za výstavbu elektrárny bude nižší než plánovaných 98,6 mld. Kč.

V průběhu uplynulého roku pokračoval úspěšný provoz současných úložišť radioaktivních odpadů v Litoměřicích, Dukovanech a Jáchymově, zajišťovaný Správou úložišť radioaktivních odpadů. Pokud jde o přípravu budoucího hlubinného geologického úložiště pro vysoce aktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo prohlášené za odpad na území ČR, byly vzhledem k převážně odmítavému postoji veřejnosti a místní samosprávy veškeré aktivity do roku 2009 pozastaveny. Věřím, že s jistým časovým odstupem budou vytvořeny vzájemně akceptovatelné podmínky k dalšímu pokračování prací.

Významné události na evropské scéně

V roce 2004 se v předsednictví Rady EU vystřídaly Irsko a Nizozemí. K jejich prioritám v energetice patřilo zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek energie, jednotný trh s energií, energetická efektivita, dosažení úspor energie, investice do energetické infrastruktury a prohloubení mezinárodní spolupráce, zejména zintenzivnění energetického dialogu s Ruskou federací a vytvoření integrovaného energetického trhu v jihovýchodní Evropě. Na tyto cíle navazuje svými prioritami lucemburské předsednictví Rady EU (viz také internetovou stránku www.eu2005.lu. V červnu a v listopadu 2004 proběhla dvě zasedání sektorové Rady EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE - Telecommunication, Transport and Energy Council), která byla vyvrcholením půlročních jednání v pracovních orgánech Rady. K pozitivním výsledkům dosaženým pod taktovkou nizozemského a irského předsednictví patří

• přijetí společné pozice k návrhu směrnice o ekodesignu a k návrhu nařízení o podmínkám přístupu k plynárenským přepravním sítím,

• odsouhlasení obecného přístupu k návrhu směrnice o opatření k zabezpečení dodávek elektřiny a infrastrukturních investic a k návrhu rozhodnutí o základních směrech pro transevropské energetické sítě (TENs).

Nejobsáhlejší diskuse na listopadovém zasedání Rady EU proběhla k návrhu směrnice o efektivnosti konečného užití energie a energetických službách; všechny členské země se vyslovily proti stanovení závazných cílů pro energetické úspory, avšak Evropská komise na nich striktně trvá.

Závěr

Jistě se shodneme na tom, že rok 2004 byl rokem významných změn jak pro státní orgány, tak pro soukromé subjekty působící v sektoru energetiky. Nicméně mnoho otázek zůstalo otevřených, před námi stojí nelehké úkoly a je na nás, jak dokážeme novým výzvám v novém roce čelit.

Co tedy popřát české energetice do budoucna? Aby byla schopna odolat extrémním názorům a vždy volila cestu zdravého rozumu.

 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.