[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Kopání inspekční kobyly
Datum: 13.4.2005
Autor: Zdroj: časopis 51 PRO text: Pavel Kačer
Politici používají náš dozorový orgán jako prostředek předvolební kampaně. Jeden z volebních slibů zní: Jestliže se stane Říman ministrem průmyslu a obchodu, má zřejmě „čoika" své dny spočteny. „Obchodní inspekce by neměla existovat, protože je nadbytečná," míní. „Její činnost bych převedl na živnostenské úřady s rozšířenou pravomocí." Čeká nás snad po přechodu provomocí z ČÚBP na ČOI další nesmyslná změna?
CELÝ ČLÁNEK:

I když ministr Milan Urban nepůsobí v resortu průmyslu a obchodu příliš dlouho, už se tam dokázal náležitě zviditelnit. Rozhodl se totiž rázně potírat ty, kdo v prodejnách a bankách podvádějí a odírají pracující lid. K boji proti zvůli kapitálu, která se v zemi rozmohla, nasazuje údernou pěst ministerstva, Českou obchodní inspekci.

Byl to on, kdo nedávno prohlédl falešnou hru hypermarketů se slevami a výprodeji a připravil zákon o reklamě. Nařizuje v něm, co musí prodejce učinit, pokud si dovolí kupujícím nabídnout levnější zboží. Akce měla mediální úspěch, a tak se Urban rozhodl nahlédnout i jinam. A objevil nefér poplatky tuzemských bankovních domů, jež jsou mnohem vyšší než v zahraničí a zavánějí odíráním klientů. „Já teď nedělám žádný závěr, že se naše banky chovají nějak nemístně," sdělil ministr v Radiožurnálu. „Ale v každém případě Česká obchodní inspekce provede kontrolu, na jejímž základě potom oznámíme nějaké výsledky."

Možná ale, že tentokrát si vzal Urban příliš velké sousto. Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová ihned zchladila velká očekávání nespokojených střádalů, když na vysvětlenou ministrových slov uvedla: „Co se týče současných pravomocí České obchodní inspekce v oblasti bankovnictví, jsou její možnosti kontroly omezeny pouze zákonem o poskytování některých podmínek spotřebitelského úvěru." I Josef Svoboda, ředitel Centrální harmonizační jednotky pro finanční kontrolu ministerstva financí, má pochybnosti. „Zdá se, že tudy cesta nevede," říká.

DO BANKY SE SAMOPALY

Platíme-li za výběr hotovosti z bankomatu, vedení účtů a další bankovní operace až nemravně vysoké částky, můžeme za to poděkovat - ministr Urban promine - našim levicovým vládám. Banky se totiž chovají tak, jak jim to dovolily. „Nepřátelské prostředí vůči vkladatelům mají na svědomí sociální demokraté," tvrdí ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. „Vzniklo nucenou správou Investiční a Poštovní banky a podivnou privatizací dalších domácích bank." Připomeňme, že před pěti lety poslala tehdejší vláda Miloše Zemana do IPB policejní Útvar rychlého nasazení. Pod hlavněmi samopalů zamířila banka, velmi vstřícná ke klientům, do náruče konkurenční Československé obchodní banky vlastněné belgickou KBC.

Zeman dnes chybu přiznává a lituje, že si tehdy na IPB neudělal více času. Slova lítosti však pro naše peněženky málo znamenají. Konečný účet za IPB ještě sociální demokraté nevystavili, ale už teď je jasné, že každý občan včetně nemluvňat zaplatí víc než deset tisíc korun. Ve srovnání s tím jsou bankovní poplatky, o něž Urban bojuje, zanedbatelným výdajem.

Pokud jde skutečně Urbanovi o peníze daňových poplatníků, měl by poslat kontrolory, aby proklepali činnost jeho vlastního ministerstva. Jen tak mimochodem vyšlo najevo, že Škoda Auto dostala od státu investiční pobídky ve výši 427 milionů korun v době, kdy automobilka oznámila, že odvede mateřské firmě Volkswagen čistý zisk 3,5 miliardy korun. S trochou škodolibosti a rétorikou sociálních demokratů se můžeme optat: „Skutečně musí naši chudí platit do zahraničí bohatým?"

MÁSLO NA HLAVĚ

Když už se ministru Urbanovi a České obchodní inspekci nelíbí drahé služby bank, měli by také prověřit drastické zvýšení cen státního podniku Česká pošta. Některé poštovní poplatky se letos zvedly o víc než polovinu. „Stát by měl začít především sám u sebe," podotýká k tomu Miroslav Ševčík.

Stínový šéf resortu za ODS, poslanec Martin Říman, připomíná, že žádný úředník nemůže suplovat trh. Ironicky říká, že jediné, co potřebujeme, je Úřad na ochranu trhu proti zásahům státu. „Pozornost úředníků by se měla soustředit proti největšímu monopolistovi, kterým je stát," soudí. Podobný názor zastává ekonom Ševčík. „Stát si jen vymýšlí hloupá regulační opatření," říká. „Ať se spotřebitel rozhodne sám."

Jestliže se stane Říman ministrem průmyslu a obchodu, má zřejmě „čoika" své dny spočteny. „Obchodní inspekce by neměla existovat, protože je nadbytečná," míní. „Její činnost bych převedl na živnostenské úřady s rozšířenou pravomocí."

Ofenziva obchodních inspektorů, patrně vyvolaná politickou objednávkou, nic dobrého spotřebitelům nepřinese a nepomůže ani vládě. Říká se, že nemocná kobyla nejvíc kope.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.