[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Stavebnice regulačních prvků pro kotelny
Datum: 7.4.2005
Autor: Ing. Petr LAJTKEP
Firma ADDAT s.r.o. vyvinula stavebnici regulačních prvků pro kotelny. Možná si položíte otázku, proč stavebnici a ne univerzální regulátory, rozvaděč apod. Určité je známá koncepce regulace v kotelně, tj. jednoúčelový pro danou aplikaci jedinečné naprogramovaný regulátor a rozvaděč se všemi komponenty. Po kotelně pak vede spousta vodičů od rozvaděče k regulačním komponentům. ADDAT s.r.o. se zabývá aplikací jednočipových mikroprocesorů pro regulační techniku, jinak řečeno jak „nacpat" mnoho chytrosti do malého černého brouka. Nové typy mikroprocesorů dovolily už takové funkce, že bylo možno vytvořit stavebnici regulační techniky pro kotelny.

Obecné požadavky regulace pro kotelnu

● regulovat N1 ekvitermních větví s referenčním čidlem v místnosti;

● regulovat - ovládat N2 jednostupňových nebo dvoustupňových kotlů;

● regulovat N3 bojlerů pro přípravu TUV;

● zabezpečit kotelnu proti úniku plynu, vody, zaplavení, přehřátí;

● vše by mělo být jednoduše aplikovatelné, jednoduché a levné

Pokud bychom se rozhodli pro „rozváděčové" řešení, zjistíme, že náklady na instalaci vodičů, výrobu a montáž rozvaděče jsou zhruba stejné jako náklady na regulační techniku. Je samozřejmé, že každá kotelna bude jiná a bude mít svůj jedinečný projekt a aplikační program pro centrální regulátor. Jedinečný aplikační program a individuální rozvody i s projektem ovšem prodražují aplikaci.

Pokud chceme použít sériové vyráběné prvky, nepoužívat jedinečné aplikační programy a zmenšit rozvody elektroinstalace a vypustit nákladný rozvaděč, můžeme použít následující stavebnici. Regulátor teplovodního uzlu (zkráceně RTU) se montuje přes příchytný plech na trubku co nejblíže směšovacímu uzlu (je možné ho montovat i na zeď). Regulátor zajišťuje regulaci topné vody do topné větve podle ekvitermní křivky v závislosti na venkovní teplotě. K regulátoru se přivádí pouze napájecí napětí a komunikační vodič. Je možné k němu zapojit čidlo nebo termostat v referenční místnosti. Jištění čerpadla je vnitřní pojistkou do 1 A.

Regulátor teplé užitkové vody (zkráceně RTUV). Má stejnou konstrukci jako RTU, ale jiný program, který je určený pro zajištění ohřevu TUV a řízení cirkulace TUV v potrubí. Tento regulátor dokáže požádat o prioritu vytápění, tato priorita však není absolutní, ale jen dočasná.

Kaskádní řadič kotlů a expanzní moduly (zkráceně KR2, EXP4). Tento regulátor se montuje do malého rozvaděče na DIN lištu. V základní verzi je pro dva jednostupňové nebo jeden dvoustupňový kotel. Pokud potřebujeme řadič pro více kotlů přidáme expanzní moduly EXP4, které jsou vždy pro dva jednostupňové kotle a jejich čerpadla. Takto můžeme stavebnici rozšířit až na 8 jednostupňových kotlů nebo čtyři dvoustupňové kotle. Čidlo venkovní teploty se připojí ke KR2 a ten tuto teplotu rozesílá všem RTU regulátorům.

Ochrana kotelny by měla být zajištěna tak, aby při poruše, tj. například úniku plynu, úniku vody ze systému, zaplavení kotelny nebo při vysoké teplotě v prostoru kotelny, vypínala kotle a čerpadla. Zároveň by měla akusticky indikovat závadu a tím přivolat obsluhu. Vlastností jištění by měla být schopnost „pamatovat si" události pokud bylo vypnuto napájení a po jeho zapnutí se vrátit do původního stavu. Tuto vlastnost mají procesory s pamětí EEPROM. Výrobce procesorů zaručuje uchování dat bez napájení po dobu alespoň 125 let (pozn. tuto vlastnost jsme netestovali). Pro ochranu kotelny lze použít zařízení AJK5 se čtyřmi vstupy pro kontaktní čidla, např. plovák - zaplavení kotelny, tlakový snímač - únik vody ze systému, GS120 čidlo plynu kombinované s termostatem (maximální teplota kotelny). Čidlo GS120 má dvě relé pro hlášení dvou úrovní plynu nebo lze zapojit jedno relé na únik plynu a druhé jako elektronický termostat.

Koncepce distribuovaných regulačních prvků je nezvyklá u tak malých systémů. Praxe však ukázala, že tato koncepce je v aplikaci levnější než klasické provedení. Její projekt je velmi jednoduchý a má spousty aplikačních variant bez nutnosti vše neustále konzultovat s výrobcem. Velkou výhodou regulačních prvků je jejich jednoduchá obsluha jedním knoflíkem. Tento knoflík, pokud ho otáčíme doprava přidává hodnoty, otáčením doleva ubírá hodnotu a stiskem potvrzuje nastavenou hodnotu. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Pro instalační firmy je důležitá česká specialita - PIN kód proti neplatičům. Po zkušebním provozu 800 hodin, pokud není zadán šestimístný PIN kód, se regulátor zablokuje, to způsobuje 100% platební kázeň odběratelů. Bližší informace naleznete na www.addat.cz

Eurovent certifikuje deskové výměníky tepla

V praxi se často stává, že účinnost zpětného získávání tepla neodpovídá předkládaným údajům výrobce. Od počátku roku 2003 zavádí Eurovent v Bruselu, analogicky k již dříve zavedeným kontrolám výkonových parametrů větracích přístrojů, také přezkušování deskových výměníků tepla.

Od počátku roku 2003 Eurovent v Bruselu přezkušuje deskové výměníky tepla, analogicky k již dříve zavedeným kontrolám výkonových parametrů větracích přístrojů. Pravidla pro certifikaci vypracovala v uplynulých dvou létech pracovní skupina výrobců, co a jak má být měřeno, s jakou tolerancí atd. Měří se na zkušebně v Lucernu, Švýcarsko v souladu s normou EN 308.

Eurovent si vybere z výrobního programu výrobce tři výměníky a ověřuje při různých tlakových ztrátách příslušnou účinnost. Pokud laboratorní výsledky odpovídají údajům firmy, certifikuje se celá výrobní řada. Pokud ne, měří se znovu a popř. požaduje náprava. CCI4/2003(Ku)

Tepelná čerpadla v Rakousku

Asi s 24 procentním podílem se Rakousko řadí k evropské špičce při využívání obnovitelných zdrojů energie. Podle poslední statistiky bylo od roku 1975 do konce roku 2001 instalováno téměř 160 000 tepelných čerpadel, z nichž 93 % je v provozu. Z nich pak přes 77 % je používáno k ohřevu zásobníků teplé vody a jen 22,8 % k vytápění, zpětnému získávání tepla (kontrolované větrání obytných místností) a k ohřevu bazénů.

Od roku 1975 instalovaný topný výkon zařízení s tepelnými čerpadly činil okolo 834 MW, z toho pro přípravu teplé vody činil 19 % a pro vytápění a zpětné získávání tepla 81 %. V roce 2002 bylo zatím podle dostupných údajů instalováno cca 2200 tepelných čerpadel pro vytápění. CC112/2003(Ku)


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Nízkotlaké kotelny

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.