[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Krásy technického jazyka
Datum: 17.3.2005
Autor: Petr Matěják
Pamětníci to mají zažité, avšak v mladší generaci některé formulace a pokyny vyloudí na tváři úsměv. Například u tohoto předpisu pro TNS od ÚSTAVU TECHNICKÉHO DOZORU Z ROKU 1950.

                                                 ÚSTAV TECHNICKÉHO DOZORU V PRAZE

                           Předpisy pro provoz a obsluhu tlakových nádob dozoru podléhajících

Postavení

Každá tlaková nádoba musí býti postavena tak, aby těleso nádoby, armatury a potrubní přípojky i hrdla byly dobře přístupné. Tlaková nádoba nemá býti postavena přímo na zemi, nýbrž pokud možno na podstavci nebo nosných patkách umístěna, aby mohl býti prohlédnut vždy i spodek. Postaviti se má dále jen na takových místech, aby jejím provozem nebyly jiné, v místnosti jsoucí osoby ohroženy nebo obtěžovány.

Vyzbroj

Každá tlaková nádoba musí býti vybavena potřebnou bezpečnostní armaturou, jako manometrem (s červenou čarou označeným nejvyšším dovoleným tlakem a nástavcem pro kontrolní manometr), bezpečnostním ventilem, vypouštěcím zařízením atd., aby byl zaručen bezpečný provoz. Na každé tlakové nádobě třeba umístiti štítek, který obsahuje jméno výrobce, rok výroby, tovární číslo (evidenční číslo), obsah prostoru a provozní tlak v atp. Všechny pro provoz potřebné armatury musí býti náležitě osvětleny.

V blízkosti tlakové nádoby musí se vyvěsiti všeobecné a v určitých případech zvláštní provozní předpisy.

Obsluha

Obsluha tlakových nádob smí býti svěřena jen spolehlivým osobám s touto obeznámeným, lhostejno, jedná-li se o stálý dozor nebo jen občasnou obsluhu.

Obsluhovač jest povinen přezkoušeti před uvedením do provozu všechny armatury, závěry a bezpečný stav tlakové nádoby a obzvláště u bezpečnostních ventilů a manometru dohlédnouti, jsou-li tyto v pořádku, zda víko a ostatní uzávěry jsou bezpečně uzavřeny a má dotáhnouti opatrně a stejnoměrně všechny šrouby, v žádném případě však silněji, než je třeba k utěsnění. Použití neobvyklých prostředků pro dotahování šroubů, na př. nastavených rour nebo tyčí k prodloužení šroubových klíčů jest zakázáno. Zvláštní péči třeba věnovati správnému dosedu sklopných šroubů; a šroubů kloubových, svorkových uzávěrů a do drážek vložených šroubů. U třmenových uzávěrů a kloubových šroubů třeba dbáti toho, aby bylo použito jen dokonale vhodných svorníků.

Při uvedení tlakové nádoby do provozu třeba otevírati uzavírací orgány pomalu a obezřetně. Dotahování uzávěrů, stavším se netěsnými za provozu, jest zakázáno a smí býti prováděno jen tehdy, není-li nádoba více pod tlakem. Všechny bezpečnostní armatury, manometr, bezpečnostní ventily, teploměr atd., třeba neustále pozorovati a opětovně zkoušeti na jejich správnou činnost. Po ruce jsoucí odvodňovací kohouty nebo ventily možno podle potřeby uváděti v činnost. Dovolený tlak nesmí býti překročen, přetěžování bezpečnostních ventilů je zakázáno. Stoupá-li nejvyšší dovolené napětí, aniž by bezpečnostní ventily odfukovaly nebo objeví-li se na tlakové nádobě poškození, trhliny nebo silné netěsnosti * zastaví se ihned její provoz.

Odstavení tlakové nádoby děje se pozvolným uzavíráním uzavíracích orgánů v přívodním tlakovém potrubí, případně u topných nádob vyřazením topeniště nebo vytápění. Nádoba smí býti otevřena tehdy, až je bez tlaku. Údaj manometru sám pro to nestačí; k bezpečnému zjištění, že již tlaku není, musí se otevříti odvzdušňovací kohout nebo bezpečnostní ventil. Zůstane-li tlaková nádoba po odstavení delší čas mimo provoz, nutno ji uvnitř i zevně řádně očistiti, při čemž se prohlédnou také všechny armatury. Zjistí-li se při tom na tělese nádoby, na armaturách nebo jiných částech výzbroje poškození, třeba to ihned hlasití představenému.

U tlakových nádob, které jsou pod stálou obsluhou, smí se při směně odcházející obsluhovač vzdáliti teprve tehdy, když nastupující obsluhovač se dostavil a tomuto tlakovou nádobu v bezvadném stavu předal.

Obsluhovač má dbáti všeobecných a zvláštních předpisů umístěných u tlakové nádoby.

Zkoušky

Každou tlakovou nádobu nutno podrobiti předepsané zkoušce přejímací a zkouškám opakovaným, které provede uznaný znalec, jemuž je hlasití i všechny změny na bezpečnostních ventilech, dále provádění větších oprav, zamýšlená přestavba nádoby nebo změna místa.

Osvědčení o těchto zkouškách musí býti stále pohotově k nahlédnutí.

Opravy

smí prováděti jen odborné firmy nebo takové osoby, u nichž se jejich odborné provedení dá předpokládati.


 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.