[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Problematika LPG pohonu motorových vozidel.
Datum: 16.3.2005
Autor: Jiří PINČ AUTO - GAS - SERVIS BERNARTICE
Tlakové nádoby, které byly používány v letech 1993 až 1996 byly hlavně polské výroby STAKO. V mnohem menší míře se používaly i nádoby naší výroby od firem CHEMOPETROL Litvínov a od firmy GASTEC Hustopeče. Nádoby české výroby postupně ustoupily z tohoto trhu, hlavně proto, že je výrobci vyráběly ve velice malém velikostním sortimentu. V další době od roku 1996 se společně s polskými nádržemi montovaly i nádrže italské výroby GGL z Lodi a v posledních letech k tomuto výčtu výrobců přibily ještě nádrže od litevského výrobce ATRAMA.

Nádoby se vyráběly a vyrábějí ve dvou základních provedeních. První skupina jsou nádrže klasického válcového tvaru a druhou skupinu tvoří nádrže ve tvaru anuloidu takzvané toroidy. Dále se tyto nádoby rozdělují podle velkosti zkušebního tlaku na nádoby třídy A se zkušebním tlakem 3,5 MPa a na nádoby třídy B se zkušebním tlakem 4,5 MPa. Podle použití jednotlivých nádrží se musí používat  i  armatura takzvaný  multiventil.   Ten  plní  všechny  pracovní   a bezpečnostní funkce pro tlakovou nádobu. Vyrábí se ve dvou provedeních   A a B, co se týče zkušebního tlaku a dále podle velikosti (průměru) a tvaru nádoby (válcová nebo toroidní).

Nákup těchto nádob jsme prováděli výhradně u jednotlivých zastoupení, vždyť to ani jinak nebylo možné. Na náš častý dotaz ohledně zkoušek těchto nádob byla vždy stejné odpověď: „ Udělá se na ní revize a pojede se dál... ". Žádný z výhradních dovozců nepřiznal jiné řešení, nevíme jestli úmyslně nebo ne a proto se i mnohokrát stalo, že jsme dostali nádoby které byly třeba i dva a více let staré. Stejné informace jsme předávali i zákazníkům, ostatně si tutéž informaci mohl zákazník ověřit i v pasportu, který mu byl předán při montáži vozidla.

Takto plynula doba až do roku 2003. V tomto roce se začalo okolo tlakových nádob něco málo hýbat. Zpočátku vše vypadalo na skutečnost, kterou nám celou dobu výhradní dovozci tvrdily a sice tlakové periodické zkoušky nádob. Stejně tak citovala i nová vyhláška 341 / 2002. Ale pak na přelomu roku 2003 a 2004 došlo k nečekané změně. Verdikt zněl - vyměnit nádobu starší 10 let u LPG a 15 let u CNG. Zpočátku tomuto rozhodnutí nikdo nerozuměl. Výkladů k nové vyhlášce bylo několik a lidí, kteří se okolo tohoto problému točili bylo také mnoho. Záměrně zde nechci uvádět žádná jména, ale s jistotou vím, kterak se došlo k verdiktu výměny nádrží. Stěžejní roli v této otázce sehrály opět výhradní dovozci těchto komponentů. Teď otázka - co budou mít z toho, když někdo provede revizní periodickou zkoušku tlakové nádoby a co budou mít z toho, když mu prodají nádobu novou?

A proto se cítíme jako montážní firmy tak trochu podvedeni a to nemluvím o otázce co na tuto skutečnost říká zákazník. Proč má být jeho peněženka vystavena dalšímu dost velkému zatížení.

Do roku 2002 se vyráběly a mohly být montovány nádoby s homologací EHK 67 R předpisu 00. Dále se vyrábějí nádoby s novou homologací dle předpisu Ol a stejně je tomu i u armatury těchto nádob. Nemohou se kombinovat nádoby s novou homologací 01 s armaturou s homologací 00. Vše se musí měnit jako celek. Výsledná suma této transakce není rozhodně pro motoristu lacinou záležitostí. Z tohoto důvodu se velmi často stává, že zákazník soupravu pro LPG pohon raději demontuje, nebo nařízení nějakým způsobem obejde. Tímto se tlaková nádoba a celé zařízení dostane úplně mimo možnost revize a kontroly někým, kdo by toto tlakové zařízení měl kontrolovat. Tato skutečnost se může stát velice ožehavou, protože v následujících letech nás čeká hodně velký počet vozidel u kterých by měla být provedena výměna tlakové nádoby.

Již delší dobu se zajímám o možnost provedení periodické tlakové zkoušky těchto nádob. Mám hodně materiálů okolo nádob a také kladné stanovisko od jednoho domácího výrobce s prováděním periodických tlakových zkoušek. Nadále jednám s výrobcem polských nádob. V Polsku se tyto tlakové zkoušky provádějí. Věřím, že se problém tlakových nádob vrátí tam patří a to do oblasti tlakového zařízení. Vždyť v příští době téměř všechny pohony budou ve většině případů používat tlakové nádoby.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,92 (počet známek: 12) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.