[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zkoušení pojistných ventilů - část II
Datum: 13.3.2005
Autor: Ing. František Jirota Inspektorát bezpečnosti práce, Ústí nad Labem
Porovnání stavu na úseku platných technických norem ČSN a ČSN- EN s praktickými požadavky inženýrské praxe.Po prostudování dále uvedených norem je možné konstatovat, že problematika zkoušení pojistných ventilů po určité době provozu je značně nejednotná.

1.1)Požadavky tradičních ČSN na pojistné zařízení a jejich zkoušky v provozu.

1.1.1)Pojistné zařízení - jejich zkoušky v provozu podle ČSN 690012-Tlakové nádoby stabilní. Provozní požadavky.

Předmětná technická norma je nejvíce používána, protože tlakové nádoby jsou nosným vybavením chemických provozů a vzhledem ke skutečnosti, že potrubní rozvody a stroje jsou vzájemně tlakově i funkčně propojeny s tlakovými nádobami mívají i společné pojistné zařízení. V těchto případech je jistícím zařízením i pro pracovní stroje, které mohou být i jediným zdrojem tlaku.

Průchodnost pojistných ventilů, jejichž konstrukce umožní nadlehčení kuželky, se zkouší za provozu nadlehčením kuželky v těchto lhůtách:

a) u nádob s pracovním přetlakem do 4 MPa nebo s teplotou pracovní tekutiny do 300 oC nejméně jedenkrát za měsíc,

b) u nádob, které obsahují jedovaté, žíravé nebo jinak nebezpečné tekutiny a u nádob s pracovním přetlakem nad 10 MPa, nejméně jedenkrát za rok,

c) u ostatních nádob jedenkrát za čtyři měsíce;

d) u nádob, kde je před pojistným ventilem osazena průtržná membrána (náhradní pojistné zařízení), se zkouší pojistný ventil nejméně jedenkrát za rok a po každém protržení membrány způsobem uvedeným v provozních pokynech.

Průchodnost pojistných ventilů, jejichž konstrukce neumožní nadlehčení kuželky jako např. u plynotěsných pojistných ventilů, se zkouší způsobem a ve lhůtách podle provozních pokynu, nejméně jedenkrát za rok.

Otevření pojistného ventilu vzrůstem přetlaku v nádobě pokud je proveden záznam, lze považovat za přezkoušení pojistného ventilu. Přetěžování pojistných ventilů je zakázáno.Pojistné pružinové ventily musí být při zkoušení průchodnosti nadlehčením kuželky vyzkoušeny při pracovním přetlaku, nebo při pracovním přetlaku sníženém podle údajů výrobce ventilu.

Odpouští-li pojistný ventil při nižším přetlaku než je nejvyšší pracovní přetlak, je třeba nejprve údaje provozních tlakoměrů přezkoušet. Po kontrole tlakoměru se při zjištění nesprávné činnosti pojistného ventilu provede seřízení a nastavení pojistného ventilu na nejvyšší pracovní přetlak a jeho přezkoušení a zajištění. Průtržné membrány se musí kontrolovat, nedošlo-li k porušení jejich povrchu a zda na nich neulpěly škodlivé úsady, které by mohly ovlivnit průtržný tlak nad nebo pod stanovenou hodnotu. Způsob a lhůty kontrol musí být uvedeny v provozních pokynech.

O výsledku zkoušek a kontrol pojistného zařízení musí být proveden

záznam.

1.1.2) Pojistné zařízení - jejich zkoušky v provozu podle ČSN 070710-Provoz,obsluha a údržba parních a horkovodních kotlů

Pojistné ventily čl. 44 - 47 cit normy.

Pojistné ventily se musí funkčně přezkušovat, a to u parních kotlů s konstrukčním tlakem do 1,55 MPa jejich odlehčením nejméně jednou za týden, u kotlů s konstrukčním tlakem do 4,5 MPa a jejich odlehčením nejméně jednou za měsíc. U parních kotlů s konstrukčním tlakem nad 4,5 MPa a u horkovodních kotlů musí být způsob a lhůty přezkušování uvedeny v místních provozních předpisech, avšak lhůta přezkoušení nesmí být delší než jeden rok. Výsledek přezkoušení se zapíše do provozního deníku kotle.

Odfouknutí pojistného ventilu za provozu, zapsané do provozního deníku, se považuje za jeho přezkoušení. U horkovodních kotlů se povinné přezkušování pojistných ventilů týká nejen ventilů na tlakovém celku kotle, ale i ventilů na expanzní nádrži. V provozních předpisech výrobce a na jejich podkladě i v místních provozních předpisech musí být určeno, při jaké nejvyšší teplotě vody lze pojistné ventily přezkoušet.

Jakékoliv svévolné zvyšování otvíracího tlaku pojistných ventilů proti záznamu v revizní knize kotle je zakázáno.

Odfukují-li pojistné ventily při tlaku odlišném od otvíracího tlaku podle provozního tlakoměru, je nutno především ověřit správnost provozního tlakoměru kontrolním tlakoměrem. Je-li skutečně prokázáno nesprávné nastavení pojistného ventilu, je nutno jej nově seřídit a přezkoušet (provede buď výrobce ventilu nebo odborně kvalifikovaný pracovník provozovatele).

Jestliže by při tom došlo ke změně hodnot uvedených v revizní knize nebo v osvědčení pojistného ventilu, opraví revizní technik příslušné záznamy v revizní knize podle podkladů předložených výrobcem ventilu nebo provozovatelem.

Otevření pojistných ventilů musí být sledováno a u kotlů s konstrukčním tlakem nad 4,5 MPa musí být zaznamenáno v provozním deníku, kde se zapíše, při jakém tlaku se ventil otevřel a k jakému krátkodobému překročení otvíracího tlaku došlo. Musí být též učiněna potřebná provozní opatření.

Zkoušky je nutno provádět i podle předpisů výrobce. Výrobce pojistných ventilů s přídavným zatížením Bopp - Reuter určuje např. zkoušku 1x za 3 měsíce. Pouze v odůvodnitelných případech, např. není-li prohřev tělesa a docházelo by k nepřípustnému rychlému ohřátí, lze zkoušet pojistný ventil 1x za rok. Odzkoušení by se mělo provádět vždy před odstavením do plánované odstávky, BO, GO.
Jakékoliv zásahy do částí pojistných ventilů, které mají vliv na spolehlivost pojistných ventilů,smí provádět pouze výrobce nebo odborně kvalifikovaný pracovník provozovatele.V ČSN 13 4309 je určeno, že každý kdo opravuje armatury musí mít odborný kurs výrobce armatury např. u pojistného ventilu s přídavným zatížením je nepředstavitelné, aby zásahy do pojistného ventilu a řídící skříně prováděl pracovník bez kursu a osvědčení od výrobce pojistných ventilů. Je nutné všechny pojistné ventily i řídící skříně opatřit plombami.
V každém případě by měl mít pracovník, který provádí zásahy do pojistného ventilu od provozovatele pověření a revizní technik by měl být členem zkušební komise.
Osvědčení revizního technika neopravňuje revizního technika k zásahům do funkce pojistného ventilu, bez detailní znalosti funkce a konstrukce příslušného pojistného ventilu.
Nejlepším řešením je, aby o každém zásahu oprávněné kvalifikované osoby provozovatele ( nebo výrobce pojistných ventilů) byl pořízen záznam s potřebnými údaji a revizní technik provede na jeho základě zápis dle vyhlášky ČÚBP 18/1979 Sb.
Otevření pojistného ventilu za provozu by mělo být zapisováno u všech kotlů nejenom "sledováno". U kotlů nad 4,5 MPa má být zaznamenán i tlak, kdy pojistný ventil otevřel a k jakému překročení došlo. Většina topičů nestačí toto vše sledovat, protože musí dělat operace ke snížení tlaku a registruje maximálně, zda pojistný ventil je otevřený nebo zavřený.

1.2.0 VI. Tlakové nádrže na uskladnění zkapalněných uhlovodíkových plynů (LPG)-podle Změny č. 3 - září 1999 ČSN 690012

Odchylně od čl. 54 a 55 se průchodnost pojistných ventilů, jejichž konstrukce umožní nadlehčení kuželky za provozu, zkouší nejméně jedenkrát za rok. Průchodnost pojistných ventilů, jejichž konstrukce neumožní nadlehčení kuželky za provozu, se zkouší nejméně jedenkrát za šest let při provozní revizi. Výsledek kontroly musí být uveden ve zprávě o provozní revizi.

Odchylně od čI. 91 se provozní revize provádějí s přihlédnutím k druhu, konstrukci, stavu, stáři nádrží a k provozním podmínkám, nejméně jedenkrát za dva roky

Odchylně od čI. 117 a). c) se tlaková zkouška provádí:

- nejpozději jedenkrát za 12 let od předcházející tlakové zkoušky;

- po provozní přestávce delší než dva roky. pokud je to vzhledem ke způsobu odstávky (viz čI. 229. poznámka) a na základě vnitřní revize nutné.

Běžná kontrola se provádí před a po každém naplněni nádrže, nejdéle však jedenkrát za rok, osobou pověřenou dodavatelem plynu, která splňuje kvalifikační předpoklady pro tuto činnost. Tato kontrola se provádí na viditelných částech nádrže a její výstroji. Zjišťuje se zejména funkce stavoznaku a těsnost provozním přetlakem plynu. Pokud se plní v intervalech delších než 1 rok, je povinen zajistit provedení této kontroly provozovatel nádrže. Výsledek této kontroly musí být zaznamenán

Tato změna se týká dále čtyřech ČSN EN, která převádí do naší původní ČSN 690012.

- ČSN EN 12817-69 8017 Kontroly a revize nadzemních zásobníků na LPG o objemu do 13 m3 včetně;

- ČSN EN 12818-698018 Kontroly a revize podzemních zásobníků na LPG o objemu do 13 m3 včetně;

- ČSN EN 12819-69 8019 Kontroly a revize nadzemních zásobníků na LPG o objemu nad 13m3

- ČSN EN 12820-69 8020 Kontroly a revize podzemních zásobníků na LPG o objemu nad 13 m3

1.2.1 ČSN EN 12817-69 8017 Kontroly a revize nadzemních zásobníků na LPG o objemu do 13 m3 včetně

periodická kontrola (periodic inspection)

vnější kontrola viditelných částí zásobníku a jeho výstroje (viz 9.2)

Periodické kontroly jsou součástí provozní revize podle ČSN 69 0012.

běžná kontrola (routine inspection)

vnější kontrola viditelných částí zásobníku a jeho výstroje, prováděná častěji než periodická kontrola Běžná kontrola se provádí podle ČSN 69 0012.

revize (requalification)

kontrola a zkoušení prováděné v určitých intervalech, obvykle v době periodické kontroly, za účelem zjištění, zda je zásobník schopen provozu v dalším období

V České republice se provádí provozní a vnitřní revize podle ČSN 69 0012.

orgán dozoru (competent body)

fyzická nebo právnická osoba, která je na základě vhodné kvalifikace, vzdělání, zkušenosti a vybavení schopna provádět objektivní posouzení týkající se kontroly a zkoušení tlakového zařízení pro použití s LPG

V České republice je orgánem dozoru organizace státního odborného dozoru nad bezpečnostní vyhrazených technických zařízení - Institut technické inspekce Praha (ITI Praha), který vykonává činnost podle Zákona č. 174/1968 Sb., v platném znění.

odborně způsobilá osoba (competent person)

osoba, která je na základě vhodné kvalifikace, vzdělání, zkušenosti a vybavení schopna provádět objektivní posouzení týkající se kontroly a zkoušení tlakového zařízení pro použití s LPG.

V České republice je za odborně způsobilou osobu považován revizní technik tlakových zařízení, který je držitelem platného osvědčení odborné způsobilosti vydaného podle Zákona č. 174/1968 Sb., v platném znění.

národní autorizovaný orgán (national competent authority)

organizace, schválená nebo jmenovaná členskou zemí, která dohlíží na bezpečný provoz tlakových zařízení LPG

V České republice vykonává dozor nad bezpečností provozu tlakových zařízení LPG systém Českého úřadu bezpečnosti práce (ČÚBP - IBP).

písemný plán revizí a kontrol (written scheme)

dokument, připravený orgánem dozoru, který obsahuje údaje o kontrole (revizi)

V České republice jej zpracovává revizní technik tlakových zařízení a posuzuje orgán dozoru.

uvádění do provozu (commissioning)

příprava na bezpečný provoz

odstavení z provozu (decommissioning)

vyřazení z provozu a bezpečná příprava na kontrolu nebo zkoušení

Bezpečnostní opatření

V průběhu odstavení z provozu, uvedení do provozu a kontrole nebo revizi zásobníku a jeho výstroje se musí učinit vhodná bezpečnostní opatření.

Nebezpečné podmínky

Všechny nebezpečné podmínky zjištěné odborně způsobilou osobou v místě umístění zásobníku LPG musí být ohlášeny osobě zodpovědné za bezpečný provoz zásobníku a musí být přijata příslušná opatření.

Netěsnosti

Jakákoliv netěsnost zjištěná na zásobníku nebo jeho výstroji musí být ohlášena osobě zodpovědné za bezpečný provoz zásobníku.

Odborně způsobilá osoba musí navrhnout opatření k zajištění bezpečnosti zásobníku nebo jeho výstroje.

Metody pro zjišťování netěsností zahrnují:

· vizuální kontrolu;

· čich;

· naslouchání;

· použití detektorů plynu

Písemný plán revizí a kontrol

V písemném plánu revizí a kontrol (dále jen „písemný plán“) musí být uveden každý zásobník včetně výstroje, přičemž je nutné vzít v úvahu kapitoly 5 až 7 ČSN. V případě, kdy jsou povinnosti rozděleny mezi více osob, musí se v písemném plánu jasně vymezit jejich odpovědnosti.

Intervaly mezi kontrolami musí být stanoveny s ohledem na

· konstrukční typ zásobníku a jeho výstroje;

· protikorozní ochranu zásobníku;

· zařízení používané k ověření, zda jakost LPG vyhovuje předpisům, nebo normám a zda neobsahuje složky poškozující materiál zásobníku nebo jeho výstroje;

· úroveň dohledu při plnění a provozování zásobníku.

Nejdelší perioda mezi revizemi nemá být delší než 20 let (v České republice se vnitřní revize zásobníků provádí ve lhůtě ne delší 5-ti let.). Pokud jsou provozní podmínky nevyhovující, má být zkrácena.

V písemném plánu se musí uvést následující informace:

· nejdelší interval mezi kontrolami;

· součásti, které se mají kontrolovat;

· způsob kontroly;

· součásti, které musí být před opětovným uvedením do provozu po případné úpravě nebo opravě zkontrolovány odborně způsobilou osobou;

· požadavky na pojistné ventily -podle čl.6.5.1

· jméno zpracovatele písemného plánu

· datum vypracování písemného plánu.

Kontrola a revize zásobníku

Běžná kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben běžné kontrole v intervalech stanovených v písemném plánu.

Pokud jsou zapotřebí opravy, musí se vypracovat zpráva o kontrole nebo zápis o závadě. V České republice se musí vypracovat kontrolní zpráva i v případě, kdy oprava zásobníku není nutná podle(ČSN 69 0012).

Součástí běžné kontroly musí být vizuální kontrola v průběhu plnění zásobníku.

Běžná kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5.2, 6.5.4, 6.7 a v kapitole 7 ČSN EN 12817.

Periodická kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben periodické kontrole v intervalech stanovených písemným plánem.Periodická kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 5.1.4, 6.5.3, 6.6, 6.8 a 6.9 ČSN EN 12817. Musí se vizuálně zkontrolovat vnější povrch zásobníku (viz příloha A ČSN EN 12817). Pokud je zásobník vybaven pevnou pasivní protipožární ochranou, musí být v písemném plánu specifikovány alternativní metody (k metodám uvedeným v příloze A ČSN EN 12817) ke zjištění výskytu koroze vnějšího povrchu zásobníku.

Revize (Jedná se o vnitřní revizi podle ČSN 69 0012)

Intervaly revizí musí být uvedeny v písemném plánu. Revize musí zahrnovat buď:

a) individuální revizi každého zásobníku včetně vnější vizuální kontroly a alespoň jeden z následujících kontrolních úkonů:

· vnitřní vizuální kontrolu (viz příloha A ČSN EN 12817);

· hydraulickou tlakovou zkoušku (viz příloha B ČSN EN 12817);

· zkoušku akustickou emisí (viz příloha C ČSN EN 12817);

· kontrolu tloušťky stěny (viz příloha D ČSN EN 12817);

· jinou metodu ekvivalentní kterékoliv z výše uvedených; nebo

b) u sériově vyráběných zásobníků revizi na vzorcích vybraných z výrobní dávky (viz příloha E ČSN EN 12817).

Zásobníky vybrané jako vzorek mají vyhovět vnitřní a vnější kontrole (viz příloha A) a mají být podrobeny před jakoukoli opravou nebo renovací následujícím zkouškám:

· hydraulické tlakové zkoušce (příloha B ČSN EN 12817); a

· zkoušce tloušťky stěny ultrazvukem (příloha D ČSN EN 12817); a

· rentgenové nebo ultrazvukové kontrole svarů, srovnatelné s kontrolami prováděnými v průběhu výroby;

nebo

· zkoušce akustickou emisí (příloha C ČSN EN 12817).

Při uvádění do provozu se musí zkontrolovat těsnost spojů. Těsnění z demontovaných spojů se nesmí znovu použít.

Kontrola zásobníku a jeho výstroje

Zásobník

Musí se zkontrolovat, zda zásobník není zvnějšku zkorodován nebo viditelně poškozen.

Výstroj zásobníku a připojené potrubí

Na výstroji zásobníku a připojeném potrubí se musí provést kontrola zaměřená na zjištění:

· závažného korozního napadení;

· poškození;

· nefunkčních nebo netěsných plnicích armatur;

· opotřebovaných nebo poškozených závitových nebo jiných spojů plnicích armatur;

· poškozených nebo netěsných pojistných ventilů;

· nefunkčnosti ukazatele výšky hladiny kapalné fáze.

Kryt armatur

Zkontroluje se, zda na armaturách jsou kryty a zda jsou nepoškozené a je možné je uzamknout.

Vodivé propojení

Zkontroluje se vizuálně vodivé propojení mezi zásobníkem a uzemněním.

Zkontroluje se, zda nejsou poškozeny kontakty uzemnění pro připojení autocisterny.

Pojistný ventil

Musí se provést:

a) vyzkoušení nastaveného tlaku pojistného ventilu a u pojistného pružinového ventilu i kontrola stavu pružiny; nebo

b) v případě potřeby pojistný ventil vyměnit za nový nebo opravený.

 Neodstraňujte pojistný ventil z tlakového potrubí nebo ze zpětné armatury, je-li zásobník pod tlakem, pokud není k dispozici provozuschopný náhradní ventil pro okamžitou výměnu. Neodstraňujte pojistný ventil umístěný na zásobníku pod tlakem, pokud nelze zjistit typ a konstrukci zpětné armatury a dodržet návod výrobce pro bezpečnou demontáž. Před odšroubováním pojistného ventilu musí být možné jednoznačně ověřit uzavření zpětné armatury, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného stavu. Musí se zkontrolovat, zda je vypouštěcí otvor pojistného ventilu průchodný. Odfukovací potrubí se musí zkontrolovat z hlediska koroze. Pokud je zjištěno korozní napadení, musí se zvenčí vizuálně zkontrolovat i pojistný ventil. Musí se zkontrolovat, zda nechybějí a zda jsou v pořádku ochranné stříšky pro ochranu před deštěm.

Tlakoměr

Případný tlakoměr se podrobí kontrole pomocí kontrolního tlakoměru nebo se vymění.

Zařízení pro sledování stavu hladiny

Měřicí zařízení spojená s okolní atmosférou (například stavoznak s otáčivou trubkou, pevný trubkový nebo ponorný stavoznak) se musí vyzkoušet v průběhu plnění zásobníku. Jiné typy měřidel obsahu se musí zkontrolovat podle potřeby (například v průběhu dopravy plynu do nebo ze zásobníku).

Uzavírací armatury

Musí se vyzkoušet správná funkce uzavíracích armatur.

Při kontrole funkce armatury nepřerušujte dodávku plynu, aniž by byl informován odběratel. Neobnovujte dodávku plynu, aniž by bylo zkontrolováno uzavření všech uzávěrů před spotřebiči.

Zaslepené nebo přírubové armatury na potrubí pro odběr kapalné fáze se musí zkontrolovat z hlediska vnější netěsnosti.

Šrouby, matice a podložky

Šrouby, matice a podložky se musí zkontrolovat, zda nejsou poškozeny nebo zkorodovány, a pokud je zapotřebí, musí se vyměnit.

Prohlídka umístění zásobníku

Okolí zásobníku

Okolí zásobníku se musí zkontrolovat, zda se zde nenacházejí:

· hořlavé materiály ve vzdálenosti 3 m od zásobníku;

· jiná nebezpečí (např. zdroje vznícení blíže, než je doporučená bezpečná vzdálenost)

Musí se vizuálně zkontrolovat případné zábrany proti mechanickému poškození.

Podpěry a základy

Musí se zkontrolovat stav podpěr a základů, aby se ověřilo, že jsou bez viditelného poškození a že nedochází k jejich nerovnoměrnému sedání. Kotvicí šrouby se musí vizuálně zkontrolovat, zda nejsou poškozeny.

Výstražné tabulky

Musí se zkontrolovat, zda nechybějí některé výstražné tabulky a zda jsou čitelné.

Způsobilost

Běžná kontrola

Osoby jsou považovány za způsobilé pro provádění běžné kontroly, pokud mají odpovídající školení a osvědčení k provádění činností uvedených v 5.1 a ke zpracování zprávy o kontrole.

Periodická kontrola

Osoby (V České republice je za odborně způsobilou osobu považován revizní technik nebo odborně způsobilá organizace provádějící revize) jsou považovány za způsobilé pro provádění periodické kontroly, pokud:

· jsou způsobilé k provádění běžné kontroly a mají potřebné osvědčení

· jsou částí odborně způsobilé kontrolní skupiny s odpovídajícím vybavením, vzděláním a kvalifikací, nebo pokud pracují v oblasti LPG, kde provádějí odpovídající činnosti, a mají dobré všeobecné znalosti o LPG a o provozu zařízení na LPG.

Všechny výše uvedené skutečnosti musí být dokladovány.

Revize

Osoby jsou považovány za způsobilé pro provádění revize zásobníku, pokud mají podrobné znalosti postupů používaných při revizi a odpovídající školení a osvědčení.

Dokumentace

Údaje o zásobníku

Pokud není identifikační štítek (výrobní, tovární) nebo označení zásobníku čitelné, musí se vyčistit, opravit[if !supportFootnotes][1][endif]) nebo vyměnit.

Všechny údaje na identifikačním štítku (výrobním, továrním) nebo označení zásobníku se musí po periodické kontrole nebo revizi aktualizovat.

Zprávy o kontrole a revizi

Musí se použít systém, který zajistí provádění běžných kontrol v souladu s písemným plánem.

O každé periodické kontrole nebo revizi musí být vyhotovena zpráva. V České republice jsou to revizní záznamy podle ČSN 69 0012.Pokud zásobník nevyhoví při periodické kontrole nebo revizi, je tato zpráva dílčím podkladem pro další řízení. Rozhodnutí o tom, zda zásobník vyměnit nebo opravit na místě, musí učinit osoba zodpovědná za bezpečný provoz zásobníku po konzultaci s orgánem dozoru.

Vzor tiskopisu zprávy, který lze použít při běžné kontrole, periodické kontrole nebo revizi, je uveden v příloze F ČSN EN 12817

1.2.2 ČSN EN 12818 -698018 Kontroly a revize podzemních zásobníků na LPG o objemu do 13 m3 včetně

Pro účely této normy se používají termíny a definice stejné jako v ČSN EN 12817.Celá tato norma je vlastně identická s ČSN EN 12817 pouze jsou doplněny požadavky na kontrolu vnějšího pláště popř. katodické ochrany

Netěsnosti

Jakákoliv netěsnost zjištěná na zásobníku nebo jeho výstroji musí být ohlášena osobě zodpovědné za bezpečný provoz zásobníku.Odborně způsobilá osoba musí navrhnout opatření k zajištění bezpečnosti zásobníku nebo jeho výstroje.

 Metody pro zjišťování netěsností zahrnují:

- vizuální kontrolu;

- čich;

- naslouchání;

- použití detektorů plynu.

Písemný plán revizí a kontrol

V písemném plánu revizí a kontrol (dále jen „písemný plán“) musí být uveden každý zásobník včetně výstroje přičemž je nutné vzít v úvahu kapitoly 5 až 7.V případě, kdy jsou povinnosti rozděleny mezi více osob, musí se v písemném plánu jasně vymezit jejich odpovědnosti.

(V České republice se vnitřní revize zásobníků provádí ve lhůtě ne delší 5-ti let. Jedná se o vnitřní revizi podle ČSN 69 0012)

Intervaly mezi kontrolami musí být stanoveny s ohledem na:

- konstrukční typ zásobníku a jeho výstroje;

- protikorozní ochranu zásobníku;

- zařízení používané k ověření, zda jakost LPG vyhovuje předpisům nebo normám a zda neobsahuje složky poškozující materiál zásobníku nebo jeho výstroje;

- úroveň dohledu při plnění a provozování zásobníku.

Perioda mezi revizemi nemá být delší než 20 let. Pokud jsou provozní podmínky nevyhovující, má být zkrácena.

V písemném plánu se musí uvést následující informace:

- nejdelší interval mezi kontrolami;

- součásti, které se mají kontrolovat;

- způsob kontroly;

- součásti, které musí být před opětovným uvedením do provozu po případné úpravě nebo opravě zkontrolovány odborně způsobilou osobou;

- požadavky na pojistné ventily (viz 6.5.1);

- jméno zpracovatele písemného plánu

- datum vypracování písemného plánu.

Kontrola a revize zásobníku

Běžná kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben běžné kontrole v intervalech stanovených v písemném plánu- (podle ČSN 69 0012).

Pokud jsou zapotřebí opravy, musí se vypracovat zpráva o kontrole nebo zápis o závadě. V České republice se musí vypracovat kontrolní zpráva i v případě, kdy oprava zásobníku není nutná (podle ČSN 69 0012).

Součástí běžné kontroly musí být vizuální kontrola v průběhu plnění zásobníku.Běžná kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5.2, 6.7 a v kapitole 7.

Periodická kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben periodické kontrole v intervalech stanovených písemným plánem. Periodická kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 5.1.4, 6.6, 6.8 a 6.10.

Revize*) Jedná se o vnitřní revizi podle ČSN 69 0012

Intervaly revizí musí být uvedeny v písemném plánu. Revize musí zahrnovat buď:

a) Individuální revize každého zásobníku

Individuální revize každého zásobníku musí zahrnovat alespoň jednu zkoušku ze skupiny 1 a jednu ze skupiny 2 Tabulky 1. Tabulka 1 - Revizní zkoušky

Skupina 1

Skupina 2

Vnitřní vizuální kontrola (viz příloha A)

Hydraulická tlaková zkouška (viz příloha B)

Zkouška akustickou emisí (viz příloha C)

Kontrola tloušťky stěny ultrazvukem (viz příloha D)

Jiná ekvivalentní metoda

Vnější vizuální kontrola (např. ve výkopu)

Vnější kontrola kamerou apod. (viz příloha E)

Kontrola katodické ochrany (viz přílohy F nebo G)

Detekce vlhkosti (viz příloha H)

nebo

b) Revize výrobní řady vzorkováním

Vzorky zásobníků musí být vybrány podle přílohy I. Zásobníky musí vyhovět vnitřní kontrole (viz příloha A) a musí být podrobeny před jakoukoli opravou nebo renovací následujícím zkouškám:

- hydraulické tlakové zkoušce (viz příloha B); a

- zkoušce tloušťky stěny ultrazvukem (viz příloha D); a

- rentgenové nebo ultrazvukové kontrole svarů srovnatelné s kontrolami prováděnými v průběhu výroby;

nebo

- zkoušce akustickou emisí (viz příloha C).

Při uvádění do provozu se musí zkontrolovat těsnost spojů. Těsnění z demontovaných spojů se nesmí znovu použít.

Kontrola zásobníku a jeho výstroje

Zásobník

U viditelných částí zásobníku se musí zkontrolovat, zda nejsou zkorodovány nebo viditelně poškozeny.

Výstroj zásobníku a připojené potrubí

Na výstroji zásobníku a připojeném potrubí se musí provést kontrola zaměřená na zjištění:

- závažného korozního napadení;

- poškození;

- nefunkčních nebo netěsných plnicích armatur;

Pojistný ventil

Musí se provést( čl.6.5.1):

a) vyzkoušení nastaveného tlaku pojistného ventilu a u pojistného pružinového ventilu i kontrola stavu pružiny; nebo

b) v případě potřeby pojistný ventil vyměnit za nový nebo opravený.

 Neodstraňujte pojistný ventil z tlakového potrubí nebo ze zpětné armatury na zásobníku pod tlakem, pokud není k dispozici provozuschopný náhradní ventil pro okamžitou výměnu. Neodstraňujte pojistný ventil umístěný na zásobníku pod tlakem, pokud nelze zjistit typ a konstrukci zpětné armatury a dodržet návod výrobce pro bezpečnou demontáž. Před odšroubováním pojistného ventilu musí být možné jednoznačně ověřit uzavření zpětné armatury, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného stavu.

Musí se zkontrolovat, zda je vypouštěcí otvor pojistného ventilu průchodný(čl. 6.5.2).

Musí se zkontrolovat, zda nechybějí a zda jsou v pořádku ochranné stříšky pro ochranu před deštěm(čl.6.5.3).

Periodická kontrola

Osoby (V České republice je za odborně způsobilou osobu považován revizní technik nebo odborně způsobilá organizace provádějící revize.)jsou považovány za způsobilé pro provádění periodické kontroly, pokud:

- jsou způsobilé k provádění běžné kontroly a mají potřebné osvědčení

- jsou částí odborně způsobilé kontrolní skupiny s odpovídajícím vybavením, vzděláním a kvalifikací, nebo pokud pracují v oblasti LPG, kde provádějí odpovídající činnosti, a mají dobré všeobecné znalosti o LPG a o provozu zařízení na LPG.

Všechny výše uvedené skutečnosti musí být dokladovány.

Revize

Osoby jsou považovány za způsobilé pro provádění revize zásobníku, pokud mají podrobné znalosti postupů používaných při revizi a odpovídající školení a osvědčení.

Dokumentace

Údaje o zásobníku

Pokud není identifikační štítek (výrobní, tovární) nebo označení zásobníku čitelné, musí se vyčistit, opravit nebo vyměnit.

Všechny údaje na identifikačním štítku (výrobním, továrním) nebo označení zásobníku se musí po periodické kontrole nebo revizi aktualizovat.

Zprávy o kontrole a revizi

Musí se použít systém, který zajistí provádění běžných kontrol v souladu s písemným plánem. O každé periodické kontrole nebo revizi musí být vyhotovena zpráva. Pokud zásobník nevyhoví při periodické kontrole nebo revizi, je tato zpráva dílčím podkladem pro další řízení. Rozhodnutí o tom, zda zásobník vyměnit nebo opravit na místě, musí učinit osoba zodpovědná za bezpečný provoz zásobníku po konzultaci s orgánem dozoru.

 Vzor tiskopisu zprávy, který lze použít při běžné kontrole, periodické kontrole nebo revizi, je uveden v příloze J.

1.2.3 ČSN EN 12819-69 8019 Kontroly a revize nadzemních zásobníků na LPG o objemu nad 13m3
 Perioda mezi revizemi nemá být delší než 12 let. Pokud jsou provozní podmínky nevyhovující, má být zkrácena.

V písemném plánu se musí uvést následující informace:

- nejdelší interval mezi kontrolami;

- součásti, které se mají kontrolovat;

- způsob kontroly;

- součásti, které musí být před opětovným uvedením do provozu po případné úpravě nebo opravě zkontrolovány odborně způsobilou osobou;

- požadavky na pojistné ventily (viz 6.5.1);

- jméno zpracovatele písemného plánu;

- datum vypracování písemného plánu.

Kontrola a revize zásobníku

Běžná kontrola a Periodická kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben běžné kontrole v intervalech stanovených v písemném plánu. Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben periodické kontrole v intervalech stanovených písemným plánem.

(podle ČSN 69 0012).

Musí se vizuálně zkontrolovat vnější povrch zásobníku (viz příloha A). Pokud je zásobník vybaven pevnou pasivní protipožární ochranou, musí být v projektu specifikovány alternativní metody (k metodám uvedeným v příloze A) ke zjištění výskytu koroze vnějšího povrchu zásobníku.

Revize

Intervaly revizí musí být stanoveny v písemném plánu. Revize musí zahrnovat 6.5.1, 6.9, 6.10, 6.11, vnější vizuální kontrolu a alespoň jeden z následujících kontrolních úkonů:

- vnitřní vizuální kontrolu (viz příloha A);

- hydraulickou tlakovou zkoušku (viz příloha B);

- zkoušku akustickou emisí (viz příloha C);

- kontrolu tloušťky stěny ultrazvukem (viz příloha D);

- jinou metodu ekvivalentní kterékoliv z výše uvedených.

Při uvádění do provozu se musí zkontrolovat těsnost spojů. Těsnění z demontovaných spojů se nesmí znovu použít.

Kontrola zásobníku a jeho výstroje

Zásobník

Musí se zkontrolovat, zda zásobník není zvnějšku zkorodován nebo viditelně poškozen.

Výstroj zásobníku a připojené potrubí

Na výstroji zásobníku a připojeném potrubí se musí provést kontrola zaměřená na zjištění:

- závažného korozního napadení;

- poškození;

- nefunkčních nebo netěsných plnicích armatur;

- opotřebovaných nebo poškozených závitů nebo jiných spojů plnicích armatur;

- poškozených nebo netěsných pojistných ventilů;

- nefunkčnosti ukazatele výšky hladiny kapalné fáze.

Pojistný ventil

Podle čl. 6.5.1 Musí se provést:

a) vyzkoušet nastavený tlak pojistného ventilu a u pojistného pružinového ventilu i zkontrolovat stav pružiny; nebo

b) v případě potřeby pojistný ventil vyměnit za nový nebo opravený.

Neodstraňujte pojistný ventil z tlakového potrubí nebo ze zpětné armatury, je-li zásobník pod tlakem, pokud není k dispozici provozuschopný náhradní ventil pro okamžitou výměnu. Neodstraňujte pojistný ventil umístěný na zásobníku pod tlakem, pokud nelze zjistit typ a konstrukci zpětné armatury a dodržet návod výrobce pro bezpečnou demontáž. Před odšroubováním pojistného ventilu musí být možné jednoznačně ověřit uzavření zpětné armatury, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného stavu.

Musí se zkontrolovat, zda je vypouštěcí otvor pojistného ventilu průchodný.

Odfukovací potrubí se musí zkontrolovat z hlediska koroze. Pokud je zjištěno korozní napadení, musí se zvenčí vizuálně zkontrolovat i pojistný ventil. Musí se zkontrolovat, zda nechybějí a zda jsou v pořádku ochranné stříšky pro ochranu před deštěm.

Musí se zkontrolovat, zda se přestavovací zařízení volně pohybují do pracovních poloh. Po zkoušce se musí toto zařízení umístit tak, aby nebyly blokovány výstupy z pojistného ventilu.

1.2.4 ČSN EN 12820-69 8020 Kontroly a revize podzemních zásobníků na LPG o objemu nad 13 m3

Tato evropská norma stanovuje požadavky pro:

a) provádění běžných a periodických kontrol a revizí podzemních a polozasypaných stabilních tlakových zásobníků LPG o objemu nad 13 m3 a jejich výstroje;

b) značení zásobníků a/nebo vedení záznamů podle výsledků běžné kontroly, periodické kontroly nebo revize.

Tato evropská norma neplatí pro kryogenní zásobníky.

.

Intervaly mezi kontrolami musí být stanoveny s ohledem na( V České republice se vnitřní revize zásobníků provádí ve lhůtě ne delší 5-ti let.):

- konstrukční typ zásobníku a jeho výstroje;

- protikorozní ochranu zásobníku;

- zařízení používané k ověření, zda jakost LPG vyhovuje specifikacím nebo normám a zda neobsahuje složky poškozující materiál zásobníku nebo jeho výstroje;

- úroveň dohledu při plnění a provozování zásobníku.

Perioda mezi revizemi nemá být delší než 20 let. Pokud jsou provozní podmínky nevyhovující, má být zkrácena.

V písemném plánu se musí uvést následující informace:

- nejdelší interval mezi kontrolami;

- součásti, které se mají kontrolovat;

- způsob kontroly;

- součásti, které musí být před opětovným uvedením do provozu po případné úpravě nebo opravě zkontrolovány odborně způsobilou osobou;

- požadavky na pojistné ventily (viz 6.5.1);

- jméno zpracovatele písemného plánu;

- datum vypracování písemného plánu.

Kontrola a revize zásobníku

Běžná kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben běžné kontrole v intervalech stanovených v písemného plánu.

Pokud jsou zapotřebí opravy, musí se vypracovat zpráva o kontrole nebo zápis o závadě.

Součástí běžné kontroly musí být vizuální kontrola v průběhu plnění zásobníku.

Běžná kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5.2, 6.5.3, 6.7, 6.14 a v kapitole 7.

Periodická kontrola

Každý zásobník a jeho výstroj musí být podroben periodické kontrole v intervalech stanovených písemným plánem.

Periodická kontrola musí zahrnovat činnosti uvedené v 5.1.4, 6.5.4, 6.6, 6.8, 6.12 a 6.13.

Revize (Jedná se o vnitřní revizi podle ČSN 69 0012)

Intervaly revizí musí být uvedeny v písemném plánu. Revize každého zásobníku musí zahrnovat alespoň jednu zkoušku ze skupiny 1 a jednu ze skupiny

Tabulka 1 - Revizní zkoušky

Skupina 1

Skupina 2

Vnitřní vizuální kontrola (viz příloha A)

Hydraulická tlaková zkouška (viz příloha B)

Zkouška akustickou emisí (viz příloha C)

Kontrola tloušťky stěny ultrazvukem (viz příloha D)

Jiná ekvivalentní metoda

Vnější vizuální kontrola (např. ve výkopu)

Kontrola katodické ochrany (viz přílohy E nebo F)

Při uvádění do provozu se musí zkontrolovat těsnost spojů. Těsnění odstraněné z rozpojených spojů se nesmí znovu použít.

Kontrola zásobníku a jeho výstroje

Zásobník

U viditelných částí zásobníku se musí zkontrolovat, zda nejsou zkorodovány nebo viditelně poškozeny.

Výstroj zásobníku a připojené potrubí

Na výstroji zásobníku a připojeném potrubí se musí provést kontrola zaměřená na zjištění:

- závažného korozního napadení;

- poškození;

- nefunkčních nebo netěsných plnicích armatur;

- opotřebovaných nebo poškozených závitových nebo jiných spojů plnicích armatur;

- poškozených nebo netěsných pojistných ventilů;

- nefunkčnosti ukazatele výšky hladiny kapalné fáze.

Pojistný ventil

Musí se provést (čl.6.5.1):

a) vyzkoušení nastaveného tlaku pojistného ventilu a u pojistného pružinového ventilu i kontrola stavu pružiny; nebo

b) v případě potřeby pojistný ventil vyměnit za nový nebo opravený.

Neodstraňujte pojistný ventil z tlakového potrubí nebo ze zpětné armatury, je-li zásobník pod tlakem, pokud není k dispozici provozuschopný náhradní ventil pro okamžitou výměnu. Neodstraňujte pojistný ventil umístěný na zásobníku pod tlakem, pokud nelze zjistit typ a konstrukci zpětné armatury a dodržet návod výrobce pro bezpečnou demontáž. Před odšroubováním pojistného ventilu musí být možné jednoznačně ověřit uzavření zpětné armatury, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného stavu.

Musí se zkontrolovat, zda je vypouštěcí otvor pojistného ventilu průchodný.

Musí se zkontrolovat, zda nechybějí a zda jsou v pořádku ochranné stříšky pro ochranu před deštěm.

Musí se zkontrolovat, zda se přestavovací zařízení volně pohybují do pracovních poloh.

Po zkoušce se musí tato zařízení umístit tak, aby nebyly blokovány výstupy z pojistného ventilu.

Periodická kontrola

Osoby jsou jsou považovány za způsobilé pro provádění periodické kontroly, pokud:

- jsou způsobilé k provádění běžné kontroly a mají potřebné osvědčení

- jsou částí odborně způsobilé kontrolní skupiny s odpovídajícím vybavením, vzděláním a kvalifikací, nebo pokud pracují v oblasti LPG, kde provádějí odpovídající činnosti, a mají dobré všeobecné znalosti o LPG a o provozu zařízení na LPG.

Všechny výše uvedené skutečnosti musí být dokladovány.

Revize

Osoby (V České republice je za odborně způsobilou osobu považován revizní technik nebo odborně způsobilá organizace provádějící revize) jsou považovány za způsobilé pro provádění revize zásobníku, pokud mají podrobné znalosti postupů používaných při revizi a odpovídající školení a osvědčení.


 Související

Související témata
Výstroj tlakového zařízení

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,75 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.