[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Výjezdní zasedání představenstva ATZ do Vyškova
Datum: 3.2.2005
Autor: Ing. Jiří Batista - ATZ
Představenstvo ATZ s povděkem přijalo nabídku předsedy kontrolní a revizní komise, pana Ing. M. Šimona, uspořádat některé z jednání ve Vyškově, kde je vybudováno stabilní revizní místo pro tlakové nádoby Armády ČR, které slouží i jako školicí středisko pro revizní techniky.

V průběhu minulého roku byly v představenstvu ATZ projednávány, mimo jiné, i postoje Asociace k různým typům malých tlakových nádob, jako jsou expanzní nádoby s membránou a vakem, hasící přístroje a také vzdušníky nákladních vozidel. V souvislosti s posledně jmenovanou skupinou byla proto přijata nabídka seznámit se s pracovištěm Armády ČR, kde jsou prováděny revize a zkoušky mnoha set těchto nádob.

            Samotné jednání podle běžného programu zasedání představenstva proběhlo dne 26. 10. 2004.v prostorách Univerzity obrany ve Vyškově. Poté se uskutečnila i exkurse na zmíněné pracoviště, kde, díky pochopení hostitelů, bylo dovoleno fotografovat i v prostorách stanice.

            Na uvedeném pracovišti jsou prováděny periodické revize nádob, demontovaných z armádní techniky. Jsou to jednak vzdušníky různých velikostí a provedení, jednak malé lahve na stlačené plyny. Pro snadnější provádění revizí a tlakových zkoušek jsou zde používány jednoduché i složitější přípravky. Z těch jednoduchých zaujaly manipulační stojany, na kterých se provádějí vnější prohlídky a následné nové nátěry malých vzdušníků. Využívají protilehlých centrálních závitových návarků na klenutých dnech nádob, kterými je provlečena kruhová tyč, následně uložená v podpěrách. Nádobu je poté možno na tyči snadno otáčet, takže celý vnější povrch je snadno přístupný ke kontrole. Při nátěru nedochází k opření pláště nádoby a proto je možno nádobu vzdušníku natřít najednou bez nebezpečí poškození vlhkého nátěru. Dalším zajímavým nápadem je přípravek na odstranění koroze a úsad na vnitřním povrchu pláště nádoby. Jedná se o kruhovou tyč, zakončenou řetízkem se dvěma stejně dlouhými volnými částmi, přivařeným ke konci tyče,. Tyč s řetízky na konci se vsune do nádoby návarkem ve dnu a stabilizuje se závitovým pouzdrem, zašroubovaným do návarku. Konec tyče, vyčnívající z nádoby, se upne do sklíčidla ruční vrtačky s plynulou regulací otáček. Při roztočení tyče dochází uvnitř nádoby k razantnímu styku konců řetízků s válcovým pláštěm a tak jsou odstraněny i pevně ulpělé nečistoty.

Pokud jde o složitější přípravky, používané při tlakových zkouškách, jejich pořízení je podmíněno využitím při mnohočetném zkoušení a při specializaci střediska.

            Armádnímu charakteru školicího střediska odpovídaly i velmi podrobné a sofistikované instruktážní nástěnky umístěné na jednotlivých pracovištích, s podrobnými postupy bezpečného provádění revizí a zkoušek, doplněné mnoha názornými vyobrazeními. Příkladně vedená byla i dokumentace zkušebního pracoviště o všech vyzkoušených nádobách a provedených úkonech. V každém případě byla návštěva ve specializovaném středisku pro všechny účastníky zdrojem cenných zkušeností, které jednak uplatní ve své praxi, jednak je budou dále předávat v článcích i na školeních.

 




 Související

Související témata
Z činnosti ATZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.