[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Měření výšky hladiny popílku
Datum: 21.6.2004
Autor: KROHNE
Měření hladiny popílku v dnešní době představuje bezproblémovou aplikaci pro reflexní radary firmy KROHNE typu BM 100A. Tyto radary byly na světový i náš trh uvedeny v r.1996 a od té doby byly odzkoušeny v mnoha tisících aplikacích na nejrůznějších druzích médií. V současné době jsou reflexní radarové hladinoměry, někdy nazývané též TDR hladinoměry, vyráběny i několika konkurenčními firmami. Reflexní radary firmy KROHNE mají však jednu podstatnou výhodu, mají vedle přímého měřícího módu i tzv. nepřímý mód, který má firma KROHNE patentován

Přímým módem se rozumí měření času mezi vyslaným a odraženým impulsem od hladiny. Protože se tyto impulsy nad hladinou šíří rychlostí světla, umí elektronika ze změřeného zpoždění jednoduše vypočítat vzdálenost hladiny od příruby. U radarů jak klasických, tak i reflexních pracujících v mikrovlnném pásmu závisí množství odražené energie od hladiny na poměrné permivitě εr (dielektrické konstantě). Obecně platí, že čím vyšší je εr, tím více energie se odrazí zpět. S klesající hodnotou poměrné permitivy klesá však pouze však pouze amplituda odraženého signálu, nikoliv časové zpoždění mezi vysláním a přijetím odraženého signálu. U materiálu s permitivou menší než 2 je již množství odražené energie tak malé, že ji elektronika není schopna vyhodnotit. Hodnota poměrné permitivy popílků se pohybuje v rozsahu 1,4 - 4 a je tedy zřejmé, že ve všech případech s přímým měřícím módem nevystačíme a musíme elektroniku přepnou.do nepřímého módu. U tohoto módu se z energie vyslaného impulsu menší část odrazí od hladiny (nevyhodnocuje se), větší část prochází médiem a odrazí se až od konce antény a vrací se zpět do elektroniky radaru. Při průchodu impulsu médiem je rychlost šíření rovna rychlosti světla a odmocniny z poměrné permitivity. Ze známé délky antény (tzn. i známého zpoždění mezi vyslaným a přijatým impulsem u prázdné nádrže), εr a skutečného zpoždění u neprázdné nádrže lze snadno vyhodnotit měřenou hladinu.

Na rozdíl od standardních typů radarů s anténami trychtýřového tvaru využívají reflexní radary k šíření elektromagnetického impulsu senzoru, který je ve styku s měřeným médiem. Senzor může být buď tyčový, lanový, nebo koaxiální. Pro měření hladiny v silech s popílkem se používají s ohledem na velké rozsahy měření jednoduché a mechanicky velmi odolné lanové senzory, které je vhodné kotvit a kotvící bod uzemnit. Protože se impulsy šíří po vedení, nejsou tlumeny prostředím, a proto na přesnost měření nemá vliv prach, teplota, tlak ani změny fyzikálních vlastností měřeného média. Měření proto spolehlivě pracuje i při pnění sil.

Pomocí reflexního radaru BM 1004 je možno měřit hladiny až do rozsahu 60 m, pokud dielektrická konstanta  média εr, je větší než 1,05.Měření je možné při teplotách od -50 do +2000C a tlaku od -0,1 do 10 MPa. K nejběžnějším aplikacím patří měření v silech s práškovými a zrnitými materiály jako vynikající a bezproblémová náhrada dříve používaných elektromechanických silopilotů, dále jako náhrada méně spolehlivých a teplotně závislých kapacitních stavoznaků, pro měření hladin rozpouštědel, nehrůznějších chemikálií a měření rozhraní. Hladinoměry BM 1004 je možno používat i v prostředí s nebezpečím výbuchu. Díky srovnatelné ceně a větším aplikačním možnostem úspěšně konkurují ultrazvukovým hladinoměrům. K přednostem tohoto přístroje patří dále vysoká spolehlivost a opakovatelnost měření a jednoduchá komunikace PC.

Pro teplárenské provozy firma KROHNE dále nabízí vírové, indukční, plováčkové a nové, cenově velmi příznivé, tříkanálové ultrazvukové průtokoměry.

Ing. Miroslav Kmoch, mkmoch@krohne.cz

KROHNE CZ, spol. s r.o. pracoviště Praha

Žateckých 22 140 00Praha 4



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.