[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Jsme v Evropě.
Datum: 11.5.2004
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
1. května 2004 je datum, kdy k patnácti členům Evropské unie přistoupilo dalších deset členů, mezi nimi i Česká republika.

Nastává tedy doba, kdy se začleňuje i naše republika do jednotného trhu EU, kde je volný pohyb zboží, služeb, kapitálu i pracovní síly, který by všem zúčastněným měl přinést rozvoj obchodu a větší prosperitu.

 Evropské právo upravuje zejména pravidla pro volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a plateb a hospodářské soutěže, tedy téměř vše, co ovlivňuje obchod mezi členskými státy EU. Cílem právě je, aby nedocházelo k diskriminaci při obchodu mezi členským státy. Tento zákaz diskriminace je v evropském právu vynutitelný i procesně, v našem případě u českých soudů, nebo před evropským soudním dvorem.
      Každý členský stát si ale zachovává vlastní občasné a obchodní právo, evropské právo se soustřeďuje jen na zamezení diskriminace pro subjekty z různých zemí. Mezi právem v kontinentální Evropě a anglosaským právem existují poměrně velké rozdíly, ale Evropská komise se snaží nalézt taková znění všech nařízení, aby tyto rozdíly měly co nejmenší efekt při sporech mezi členskými zeměmi. Tato snaha o harmonizaci práva v členských zemích se v posledních letech promítla i do české legislativy.
Na přijetí do EU byly připravována předpisová základna už od před r. 1997. Oblast volného pohybu zboží, kam patří oblasti, kde gesci za předpisy má Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví ( ÚNMZ) v rezortu Ministerstva průmyslu a obchodu ( MPO), bylo nezbytné odstranění tzv. technických překážek obchodu. To znamenalo odstranit rozdílné národní požadavky, které mají jednotlivé členské státy na výrobky, které považují za nebezpečné. Nástrojem k tomuto sjednocení je technická harmonizace. Technickou harmonizací se rozumí sjednocení technických právních předpisů, technických norem a postupů, kterými se posuzuje shoda vlastností výrobků, které jsou jimi upraveny (postupy posuzování shody).

Základním předpisem upravujícím mj. oblast posuzování shody je zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů, který upravuje oblast posuzování shody plně kompatibilně se systémem užívaným ve státech EU.

Prováděcími předpisy k zákonu č. 22/1997 jsou nařízení vlády (implementující příslušné evropské směrnice tzv. Nového a globálního přístupu), která upřesňují rozsah stanovených výrobků k posuzování shody, uvádějí základní technické požadavky na tyto výrobky, uvádějí podmínky autorizace a konkretizují postupy posuzování shody. Zároveň stanovují pravidla pro připojování a používání označení CE.

Nařízení vlády představují základní dokumenty pro všechny subjekty uvádějící výrobky na trh a do provozu. Je nutno upozornit na skutečnost, že se na řadu výrobků vztahuje často i několik nařízení vlády. Povinný subjekt, tedy tuzemský výrobce (nebo jeho zplnomocněný zástupce), nebo dovozce je proto povinen zajistit shodu výrobku i její posouzení se všemi předmětnými nařízeními vlády a tuto skutečnost vyjádřit i v prohlášení o shodě, nebo formou připojení označení CE na výrobek.

Pro vstup do EU bylo aktualizováno jak znění zákona č. 22/1997 Sb. tak jeho prováděcí předpisy - nařízení vlády. Kompilovaná znění těchto předpisů jsou zveřejněna na webovských stránkách ÚNMZ (http://www.unmz.cz ).

Důležitým předpisem, kde ÚNMZ je též garantem a kontaktním místem je směrnice č. 98/34/ES, která je implementována do nařízení vlády č. 339/2002 Sb., o postupech při poskytování informací v oblasti technických předpisů, technických dokumentů a technických norem. Tento předpis též nabývá plné účinnosti vstupem do EU a podklady jsou též na webovské stránce ÚNMZ. Prakticky podle tohoto nařízení vlády “všechny návrhy předpisů, které spadají do definice technického předpisu a jsou předkládány k přijetí po 1. 5. 2004, musí projít notifikační (oznamovací) povinností vůči členským státům Evropského společenství”.

Portál Evropské unie uveřejňuje nyní informace i v českém jazyce. Příslušná web-stránka je

http://europa.eu.int/index_cs.htm

Dokumenty je možné nalézt na

http://europa.eu.int/documents/index_cs.htm



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.