[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Školení ATZ - téma "Spalovací zařízení kotlů"
Datum: 13.4.2004
Autor: Ing. Otakar Deyl Csc.
Na avízovaných školeních ATZ bude Ing. Otakar Deyl Csc. přednášet na téma Spalovací zařízení kotlů. Doposavad jsme všichni byli užívali Československých státních norem, respektive Českých technických norem, které v naši profesi více méně korespondovali s německými normami TRD. Problematika parních a horkovodních kotlů vlastních, včetně příslušných pomocných a přídavných zařízení byla v naši republice pojednána v normách řady ČSN 07 xxxx, přičemž normy příslušného např.: pomocného zařízení platily vždy pro všechny typy kotlů. Normy EU jsou jinak členěny než naše ČSN -a na tento pro nás nový způsob členění je nutno si zvyknout.

Zveřejňujeme část přednášky připravované na serial školení ATZ. Celé znění bude zveřejněno ve sborníku vydaného k školení.

Porovnání ČSN EN 12952-9 s původními obsahově odpovídajícími ČSN

Tato norma platí pro spalovací zařízení parních a horkovodních kotlů na prášková paliva a začíná zařízením pro dopravu paliva do kotlových zásobníků, neb zařízením pro uskladňování práškového paliva a končí odpopelňovacím zařízením.

Požadavky na spalovací zařízení kotlů na prášková paliva byly v původních našich normách (viz Tab.: 4) zpracovány hlavně v ČSN 07 4009 a 10. Lze konstatovat, že spalovací zařízení na prášková paliva vyrobená v souladu s výše uvedenými původními ČSN a normami návaznými budou v převážne míře vyhovovat i nové ČSN EN normě. Je nutno však upozornit na některá ustanovení EN, která byla u nás pojata jinak nebo v jiných ne jenom kotlářských normách.

 Tab.: 4

Norma

Norma

Název normy

Harmonizovaná ČSN EN 12952-9 Vodotrubné kotle a pomocná zařízení - Část 9: Požadavky na spalovací zařízení kotlů na prášková paliva
Původní ČSN ČSN 07 4009 Předpisy pro zařízení na přípravu uhelného prášku
ČSN 07 4010 Provoz, obsluha a údržba zařízení na přípravu uhelného prášku
ČSN 07 0305 Hodnocení kotlových ztrát

Jednotlivé články ČSN EU 12952-9, které je nutno komentovat:

5.1.5 požaduje uzemnění všech součástí - v ČSN je tento požadavek uveden v elektrikářských normách

5.3.1 se odvolává na EN 1127-1, která řeší problematiku odolnosti mlýnu proti eventuelnímu vnitřnímu výbuchu - to je v ČSN řešeno bezpečnostním ústrojím.

5.4.3 požaduje provedení zkoušky těsnosti na celém zařízení pro přípravu prášku

5.4.6 požaduje samočinné sledování eventuálního zahoření v zásobnicích uhelného prášku - ČSN požadovala pouze vybavení zásobníku odběrným místem

5.4.10 ukládá, aby uzavěr zařízení pro odběr prášku byl provedeno ze žáruvzdorného materiálu, tento požadavek v původních ČSN není.

kapitola 6.1 Opatření proti výbuchu - EN 12952-9 se odvolává na EN 26184 a EN 12681,které dle mých podkladů nejsou v ČR doposud projednávané a harmonizované

kapitola 7.2 Rozmezí povoleného směšovacího poměru palivo/vzduch musí být dán výrobcem v provozních předpisech výrobce a směšovací poměr jiný než povolený musí být signalizován opticky nebo akusticky.

8.1.2 zapalovací zařízení na kapalné nebo plynné palivo musí vyhovovat ČSN EN 12952-8 (viz kap. 3.1)

8.5.6 předepisuje 5 vteřin, jako nejdelší bezpečnou dobu po uhasnutí plamene, po které musí dojít k přerušení dodávky paliva do spalovacího zařízení. Vyjímky musí odsouhlasit dozorčí orgán.

Kapitola 8.6 Elektrická zařízení - není harmonizovaná EN 50156-1 na kterou jsou v této kapitole odvolávky

8.7.4.2 požaduje ochlazení zařízení na mletí prášku - původní ČSN požadovala vyprázdnění mlýna a jeho případné protáčení.

8.7.4.3 Rychlé přerušení činnosti a 8.7.4.4 Nouzové přerušení není v původních ČSN popsány a tato problematika je ponechána na provozní předpisy provozovatele podle provozních předpisů výrobce.

 

Porovnání ČSN EN 12952-16 s původními obsahově odpovídajícími ČSN

Nová ČSN EN 12952-16 platí pro atmosferické soustavy parních nebo horkovodních kotlů pro spalování paliva ve fluidní vrstvě nebo na roštu Tyto soustavy dle normy začínají u zásobníku na pevné palivo a končí odpopelňovacím zařízením Pro kombinaci různých spalovacích soustav na příklad roštové topeniště s přídavnýn práškovým hořákem platí jednotlivé požadavky každé soustavy , které jsou uvedeny v příslušných normách.

V původních ČSN není žádná norma vysloveně zaměřená na požadavky pro spalování pevného paliva na roštu nebo ve fluidní vrstvě, existují však některé články v ČSN 07 4009 a 10, které je možno vztáhnout na roštová spalovací zařízení a na spalovací zařízení fluidních kotlů, hlavně případnou úpravu nebo skladování tuhého paliva. ČSN 07 0305 ve svých článcích se zmiňuje o roštových kotlích a kotlích s fluidní technologii spalování, ale spíš po stránce provozní a ekonomické

Tab.: 5

Norma

Číslo normy

Název normy

Harmonizovaná ČSN EN 12952-16 Vodotrubné kotle a pomocná zařízení - Část 16: Požadavky na soustavy pro spalování na roštu nebo ve fluidní vrstvě pro kotle na pevná paliva
Původní

ČSN

ČSN 07 4009 Předpisy pro zařízení na přípravu uhelného prášku
ČSN 07 4010 Provoz, obsluha a údržba zařízení na přípravu uhelného prášku
ČSN 07 0305 Hodnocení kotlových ztrát
ČSN 07 0710 Provoz, obsluha a údržba parních a horkovodních kotlů

Je nutno upozornit na některáustanovení EN, která nebyla u nás uvedena zmíněných normách, nebo byla pojata jinak nebo v jiných ne jenom kotlářských normách.

Celou tuto normu je bezpodmínečně nutno akceptovat, její ustanovení jsou jasná a srozumitelná, a našemu kotlářskému citu akceptovatelná. Bylo by však třeba se zamyslet nad použitou češtinou a důsledně používat naši zavedenou terminologii, aniž by došlo k změně významu jednotlivých článků

Jednotlivé články ČSN EU 12952-16, které je nutno komentovat:

kapitola 4.4 upozoňuje na nutnost vybavit i vnější zásobníky hasícím nezamrzajícím zařízením, hlídáním stavu paliva pomocí chemické analýzy, nebo teplotními čidly a účinným zabezpečovacím zařízením, případně provedením, které by odolávalo případným výbuchům.

5.1.4 Zdůrazňuje nutnost konstrukce a provozu tak, aby se jednotlivé části provozem neohřívaly. Tento bod v ČSN nebyl, ale požadavek byl považován za samozřejmost.

6.1 požaduje konstrukci všech částí přívodu paliva takovou, aby odolávala i tepelnému namáhání

6.3 Vyžaduje instalaci uzavírací armatury v proudu paliva se samočinným uzavřením

6.6 Vyžaduje provedení přívodního palivového systému tak, aby nedošlo k případnému zpětnému prošlehnutí paliva (důležité u fluidních jednotek)

8.2.2 Požaduje, aby výrobce uvedl v provozním předpise hodnoty dovoleného směšovacího poměru palivo/vzduch

8.2.3 Požaduje hlídání poměru palivo/vzduch

8.2.5 Při docílení obou mezí hlídaného poměru palivo/vzduch musí dojít k ručnímu nebo automatickému vypnuti spalovací soustavy.

kapitola 9.3 elektrické zařízení musí odpovídat EN 50156-1 jejiž harmonizace s ČSN jsem doposud neobjevil

kapitola 9.4 je nutno vypracovat podrobné bezpečnostní předpisy pro provětrávání, zapalování a spouštění kotlů i pro mimořádné stavy (přerušení přívodu paliva)

kapitola 10 manipulace s popelem a odpopelnění je nová a v ČSN nemá obdoby. Její požadavky jsou z technického hlediska logické a jsou v ČR bez předpisů realizované.

 



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.