[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Chemické čištění kotle na Elektrárně Mělník
Datum: 11.12.2003
Autor: Zpravodaj ČEZ
Na bloku 11 v Elektrárně Mělník byl v roce 2002 v průběhu běžné opravy chemicky vyčištěn kotel. Akce proběhla kromě jiného i na návrh komise, která šetřila příčiny poruchy TG 500 MW, k níž došlo v srpnu 2001. Jedním z faktorů byla tehdy vysoká abraze vnitřních částí VT dílu turbíny, způsobena „nečistotami“ v páře. Analýza těchto „nečistot“ ukázala, že šlo o šupiny magnetitu, ty se odlupovaly z abnormálně vysoké ochranné vrstvy, především na stěnách parovodů. Jednoznačný důvod tvorby a odlupování ochranné vrstvy však tehdy žádná z odborných organizací určit nedokázala.

Odstranit ochranné vrstvy vytvořené za období minulá na úroveň odpovídají "normálu" mělo chemické čištění. Ujala se ho firma Alstom Power (mimochodem výrobce tohoto kotle), která měla s obdobnou operací zkušeností z doby uvádění bloku 500 MW do provozu.

Rozsah
O rozsahu chemického čištění vypovídá kromě jiného fakt, že celkově bylo ze tří okruhů odstraněno z plochy cca 40 000 m2 celkem 13,8 tun železa. Podíl železa na jednotlivé okruhy tlakového systému se lišil - VT a ST parovody 1,3 tuny (850 g/m2 nánosu), ST část kotle 4,25 tun (420 g/m2 nánosu) a VT část kotle 8,25 tun (270 g/m2 nánosu). Zůstatkové hodnoty ochranné vrstvy po chemickém čištění se pohybovaly na úrovni 60-70 g/m2. Bylo použito 1 500 000 litrů 1,5% a 3% roztoku kyseliny fluorovodíkové a na neutralizaci odpadních vod 264 000 kg vápna.

Efekt
O výsledku chemického čištění hovoří jak kontrolní výřezy, tak zkušenosti po roce provozu.
Pokud pomineme prudký nárůst počtu poruch tlakového celku kotle, vyvolaných provedením vyvářky, kdy byly odhaleny např. i vadné původní montážní svary, lze konstatovat, že technická poruchovost kotle v celkové poruchovosti bloku 500 MW není dominujícím prvkem, jako tomu bylo v minulosti. U tlakového celku lze oproti období před běžnou opravou v roce 2002 zaznamenat pokles poruchovosti asi o 30%. Pokud jde o poruchovost potrubních systémů odvodnění, především VT části turbíny a parovodů, byl vliv nečistot v páře zcela eliminován.

Další opatření
Chemický režim kotle po najetí z běžné opravy v roce 2002 byl nadále řízen jako amoniakálně-kyslíkový. Přijali jsme však taková opatření, která zvýší kvalitu sledování parametrů. Podle zkušeností, především zahraničních, bylo současně upraveno množství dávkovaného kyslíku do napájecí vody. V České republice bohužel není v provozu zařízení, z něhož bychom se mohli poučit. Trvale dále kontroluje z hlediska zachycených nečistot výřezy trubek a odlučovače páry a výsledky kontrol vyhodnocujeme ve spolupráci odboru diagnostika sekce SHIM a odboru technologie sekce techniky. To vše vytváří předpoklady k účinné prevenci vzniku situace, která přispěla v roce 2001 k havárii TG na bloku 11. Lze si jen přát, aby úsilí, které bylo na "stabilizaci" provozu kotle i celého bloku 500 MW vynaloženo, přineslo své ovoce i do budoucnosti.

František Strach
vedoucí odboru výroba EMĚ



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.