[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
AUTORIZACE REVIZNÍCH TECHNIKŮ ?
Datum: 9.3.2003
Autor: Petr Matěják - tlakinfo
V časopisu NDT jsem nalezl článek, který je až moc blízký situaci v oboru tlakových zařízení . Nejen v našem oboru existují zájmové skupiny, které se snaží prosadit autorizaci v oboru. Výsledkem těchto snah nebude však zvýšení odbornosti činností, jen si jednotlivci obléknou jiné montérky, a v budou ty samé činnosti, v té samé kvalitě provádět v barvách autorizovaných osob. Jediné co se určitě zvýší, bude cena za činnost autorizovaných osob. První, kdo by se proti těmto snahám měl postavit jsou provozovatelé vyhrazených tlakových zařízení, kteří za tyto změny zaplatí. Dále cituji celé znění článku.

Vážení defektoskopičtí pracovníci

vážení “garážoví soukmenovci”,

 

pokládám za svojí povinnost, abych Vás seznámil prostřednictvím našeho časopisu s podstatnými informacemi článku redaktora pana Martina Procházky. Zmíněný článek byl otištěn ve středu 11. prosince 2002 v českém deníku Právo pod názvem Revizní technik chrání životy a hodnoty.Na existenci uvedeného článku jsem byl upozorněn jedním z předních významných českých pracovníků oboru svařování.

Rudolf Dubenský, člen prezidia ČNDT

Pan redaktor Martin Procházka se ve svém článku úvodem rozepisuje o práci revizního technika, který za pomoci přístrojů na bázi rentgenu a ultrazvuku odhaluje skryté vady materiálu.

Ve svém výkladu pokračuje dále informací získanou od pana Pavla Sadílka, ředitele české pobočky nizozemské společnosti RTD (Röntgen Technischne Dienst), že tato firma celosvětově zaměstnává asi 1200 lidí, a že je tato společnost druhou největší světovou firmou v oboru.

Autorem článku je současně vyzdvihnut význam nedestruktivního zkoušení, při kterém nedochází k poškození kontrolovaného materiálu a právem se v článku uvádí, že toto zkoušení se používá téměř ve všech segmentech průmyslu. Pan redaktor prezentuje i základní profesní motto tohoto způsobu testování, že nedestruktivním zkoušením se prakticky “zviditelňuje neviditelné”, což je vlastně podstatou činnosti pracovníků společnosti RTD.

Na podkladě sdělené informace pana Sadílka se čtenář deníku PRÁVO dovídá, že služeb RTD využívají společnosti napříč celým průmyslovým spektrem a že firma Röntgen Technischne Dienst pracuje například pro společnosti zabývající se letectvím , kosmonautikou nebo výrobou lodí, přičemž společnost RTD má i úzkou spolupráci s rafinériemi, nebo dodavateli pro jadernou energetiku.

Ale co je důležité, uvedená profese nedestruktivního zkoušení nemá podle ředitele Sadílka v České republice takovou tradici jako na Západě a hlavně, jak přímo zdůraznil jmenovaný pan Sadílek, český trh je přesycen “garážovými firmami”.

Jak se dále podle vyjádření pana Sadílka v uvedeném článku dovídáme, v západní Evropě se obvykle nedestruktivnímu zkoušení věnuje v každé zemi jen několik firem. V Německu jsou to tři společnosti, v Nizozemsku asi pět až sedm firem. V České republice pracuje v oboru NDT přes devadesát společností. A hlavně, jak si také přímo prostřednictvím uvedeného článku stěžoval ředitel Sadílek, valná většina z nich přitom nemá špičkové vybavení, některé firmy dokonce nemají ani potřebné certifikace.

V další části tohoto článku stručně představuje ředitel Sadílek svoji osobní odbornou činnost, kdy v postavení bývalého emigranta začínal jako ultrazvukový expert pro americké, německé a britské ropné společnosti, pro které prováděl kontroly přímo na ropných plošinách. Současně podal informaci, že se do České republiky vrátil počátkem 90.let a začal budovat tuzemskou pobočku RTD.

Ředitel Sadílek se od začátku snažil změnit přístup k odpovědnosti firem za škody. Jak sám informoval prostřednictvím zveřejněného článku v deníku PRÁVO, na celém světě je údajně běžné, že odpovědnost za funkčnost zařízení a případné poruchy nese vždy majitel společnosti a zařízení si také sám kontroluje, kdežto u nás je to bohužel stát, který do chodu firem zasahuje různými kontrolami. Proto značil za palčivý bod systém kontroly kvality v ČR, kdy například dodavatel si sám provádí kontroly jakosti vlastní práce, a to navíc za peníze investora. Přímo se vyslovil, že tuto situaci je třeba změnit hlavně z důvodu, že dodavatel samozřejmě nemá valný zájem na tom, aby odhalil vlastní chyby. A navíc, peníze za zbytečné kontroly ještě tahá z kapsy tomu, pro koho projekt provádí, dokresluje svůj názor bývalý emigrant Sadílek.

Podle výše jmenovaného, ke skutečnému zajištění kvality může přispět pouze specializovaná firma, která má příslušné certifikace a provádí kontroly přímo pro investora. To zároveň vede ke snížení nákladů podniku na případné nutné opravy, jejichž potřeba může být zjištěna předem a mohou být přijaty kroky k jejímu odstranění s mnohem nižšími výdaji.

A v článku dále rozvíjí svoje tvrzení, že k dalšímu snížení výdajů může vést takzvaný outsourcing neboli odkoupení části provozu od společnosti a jeho další provozování specializovanou firmou za úplatu, což výsledně přináší velké úspory. Jako příklad uvádí pan Pavel Sadílek realizaci nákupu kontrolního oddělení s celou výbavou od společnosti Alstom. Podává informaci, že firma teď nemusí investovat do údržby a inovace přístrojů a ušetří i na mzdových nákladech za zaměstnance, kteří v oddělení pracovali. Závěrem ředitel Sadílek informuje o současných trendech moderních společností, které se zaměřují jen na své základní činnosti, přičemž ostatní jim potom zajišťují specializované firmy.

 

 

 

 

 


 Související

Související témata
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.