[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Základní požadavky na výrobu tlakového zařízení- Tlaková zařízení vystavená působení plamene nebo jinak ohřívaná s nebezpečím přehřátí.
Datum: 4.12.2002
Autor: Matěják Alois - předseda ATZ,
Základní požadavky na výrobu tlakového zařízení z pohledu revizního technika.Komentář k jednotlivým bodům přílohy č.1 NV č.182/1999 Sb. ve znění NV č.290/2000 Sb. - evropská směrnice 97/23/ES příloha I.

Tlaková zařízení vystavená působení plamene nebo jinak ohřívaná s nebezpečím přehřátí.

NV rozděluje toto zařízení na :

  1. parní a horkovodní kotle , přehříváky, přihříváky , kotle na odpadní teplo, kotle spaloven odpadů, elektrokotle, ale i tlakové hrnce (papiňáky od 2 litrů), včetně jejich výstrojí, popřípadě jejich systémy pro úpravu vody a pro dodávku paliva.
  2. Zařízení pro úpravu vody nelze chápat , že je to celá úpravna vody. Je to úprava vody na vlastním kotli např. odluh,odkal,vzorkování vody a páry atd. To samé je i u jejich systému pro dodávku paliva. Sám jsem však zvědavý , kde bude hranice u uhlí, kde u plynu a kde u olejů, tak aby byly součástí systémů kotle.

    Poznámka autora :

    Evropská směrnice a NV řeší problematiku tlakového celku kotle (definice dle ČSN 07 0000) s nebezpečím tlaku. Neřeší však spalování , odvod spalin, ohříváky vzduchu ,přípravu paliva atd. , bez nich však kotel (definice ČSN 07 0000) nemůže existovat . Kdo bude provádět posouzení tohoto celku a podle kterých předpisů a norem. Myslím si , že by se měla provádět výchozí revize kotle a prováděl by jí revizní technik.

    Pravidla ES :

    Otázka: Jaký je minimální rozsah sestavy “kotel”, která se má podrobovat postupu celkového posouzení shody v souladu s čl. 3 odst. 2.1 (NV § 3 odst.3 písm.e) bod 1) ?

    Odpověď: Tato sestava má zahrnovat přinejmenším kotel včetně všech částí vystavených působení přetlaku od přívodu napájecí vody (včetně vstupního ventilu) až po (a včetně) výstup páry a/nebo horké vody (včetně výstupního ventilu, a pokud neexistuje, včetně prvního obvodového sváru nebo příruby na výstupním potrubí ve směru proudění). V tom jsou zahrnuty všechny ekonomizéry, přehříváky a spojovací potrubí, které mohou být vystaveny riziku přehřátí a nemohou být odděleny od hlavního systému vloženými uzavíracími ventily. Dále je zahrnuta příslušná bezpečnostní výstroj a potrubí připojené ke kotli a sloužící k takovým účelům, jako vypouštění, odvzdušňování, chlazení přehřáté páry apod., až po (a včetně) první uzavírací ventil v potrubí za kotlem ve směru proudění.

    POZNÁMKA 1: Tato definice se opírá o návrh normy prEN 12952-1:1997 a je v souladu s bodem 5 přílohy I ke směrnici.

    POZNÁMKA 2: Toto představuje minimální definici sestavy.

    POZNÁMKA 3: Přehříváky, přihříváky, ekonomizéry, včetně jejich spojovacích potrubí, které mohou být odděleny, nejsou součástí této minimální sestavy. Mohou být samostatně opatřeny označením CE nebo integrovány do sestavy, jestliže si to výrobce přeje.

    POZNÁMKA 4: Součástí této sestavy nejsou prostředky napájení kotle napájecí vodou ani prostředky přípravy a přívodu paliva do kotle. Mohou být samostatně opatřeny označením CE nebo integrovány do sestavy, jestliže si to výrobce přeje.

  3. zařízení pro technologické ohřevy jak jsou ohříváky pro chemické a jiné procesy a zařízení na zpracování potravin.

NV jinými slovy nařizuje vodoznaky , ochrany na odstavení paliva, zařízení k udržení tlaku a teploty a nařizuje sledování chemické kvalita vody. Dále musí být řešeno odvětrání kotle po odstavení a např. vyvětrání kotle při zatápění.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.