[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Desatero pro nucené větrání
Datum: 6.7.2002
Autor: ing. Drkal
Nucené i sdružené větrání se řeší jako přetlakové - průtok přiváděného vzduchu je za všech provozních stavů vyšší než průtok odváděného vzduchu.......

 

  1. Nucené i sdružené větrání se řeší jako přetlakové - průtok přiváděného vzduchu je za všech provozních stavů vyšší než průtok odváděného vzduchu( tj. spalovacího vzduchu i vzduchu odváděného z kotelny větracím zařízením) o cca 5 až 15%. Pokud by případným přetlakem byly znehodnocovány sousední místnosti, je možné volit přetlak minimální a zajistit potřebné samostatné větrání těchto místností.
  2. Nucené větrání může být řešeno buď pouze s ventilátorem pro přívod vzduchu nebo i s ventilátorem pro odvod vzduchu. Systém musí být vždy vybaven automatickým ovládáním a automatickou regulací k zabezpečení přetlakového větrání za všech provozních stavů.
  3. Větrací zařízení, které je sestaveno z více ventilátorů pro přívod i odvod musí mít chod jednotlivých ventilátorů vázán na provoz příslušných kotlů.Při výpadku přívodního, nebo odváděcího ventilátoru musí být přerušen provoz příslušného kotle. Při odstavení všech kotlů, v důsledku poruchy ventilátorů, se uzavře automatickým uzávěrem přívod plynu do kotelny.
  4. Výustě pro nucený přívod vzduchu musí být umístěny tak, aby bylo zajištěno rovnoměrné provětrání celého prostoru kotelny u podlahy primárním vzduchem rychlostí 0,3 až 0,5 m/s. Proud primárního vzduchu z výustí nesmí však zasahovat do prostoru nasávání spalovacího vzduchu do hořáků kotlů.
  5. Zařízení pro nucený přívod s ohřívačem vzduchu musí být vždy opatřeno prachovým filtrem venkovního vzduchu. Filtr není nutný, pokud v systému není zařazen ohřívač vzduchu.
  6. Ohřev vzduchu musí vycházet z tepelné bilance a má být vždy minimalizován. Je-li přiváděný vzduch ve větrací jednotce ohříván, musí být větrací jednotka vybavena automatickou regulací teploty přiváděného vzduchu, včetně automatické ochrany před zamrznutím ohřívače vzduchu.
  7. V kotelnách vybavených kotli s atmosférickými hořáky a přerušovačem tahu je podtlak v kotelně ovlivněn přisáváním vzduchu v přerušovači tahu. Průtok takto přísavného vzduchu závisí na výšce komína, jeho průřezu a teplotě spalin. Aby nedocházelo k nadměrnému podtlaku, je třeba provést vhodná opatření spalin.
  8. Dvě základní varianta nuceného větrání jsou
  9. var. a) zařízení pouze s větrací jednotkou pro přívod vzduchu, odvod vzduchu je řešen přetlakem odváděcím otvorem nebo šachtou do venkovního ovzduší,

    var. b) zařízení s větrací jednotkou pro přívod vzduchu a s ventilátorem pro odvod vzduchu.

    Řešení podle var.b) lze snadno realizovat v kotelnách s kotli v provedení C. V kotelnách s kotli provedení B lze větrání podle var. b) poměrně jednoduše provést, pokud v kotelně jsou provozovány kotle s konstantním tepelným výkonem. Při proměnném tepelném výkonu kotlů v provedení B je tento systém náročný na automatickou regulaci průtoku vzduchu a jeho použití je z těchto důvodů značně omezené.

  10. Pro přívod i odvod vzduchu lze použít větrací zařízení s regulací průtoku vzduchu (např. ventilátory s regulací otáček, zařízení dělené do několika menších jednotek s možností jejich postupného vypínání).
  11. Přetlak v kotelně musí být zajištěn v souladu s funkcí komína (ČSN 73 4210, ČSN 73 4201).

 Související

Související témata
Nízkotlaké kotelny
Konstrukce, výpočty, projekce

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.