[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nařízení vlády č. 182/1999 Sb. a jeho aplikace na výrobce a dovozce tlakových zařízení
Datum: 29.10.2001
Autor: Ing. Zdeněk Horníček ITI TÜV s.r.o., pobočka Praha
NV vyžaduje, aby všechna tlaková zařízení, která spadají do jeho působnosti, odpovídala závaznému souboru základních bezpečnostních požadavků. Výrobce, popř. dovozce musí sestavit soubor technických dokladů, který udává detaily tlakového zařízení a uvádí, jak byly naplněny základní požadavky, musí se řídit vhodným postupem posuzování shody, podepsat prohlášení o shodě a v něm prohlásit, že splňuje NV a všechna další příslušná nařízení vlády a použít požadované označení tlakového zařízení. Tlaková zařízení musí být roztříděna do kategorií, které jsou závislé na velikosti rizika zamýšleného provozu a z toho také vyplývá výběr postupu posuzování shody pro tlaková zařízení, aby vyhověla NV. Některé z postupů posuzování shody vyžadují služby autorizované osoby pro určení této shody. Tento článek naznačuje požadované postupy, kterými se výrobce, popř. dovozce musí řídit včetně následující spolupráce mezi výrobcem (dovozcem) a jím vybranou autorizovanou osobu, aby získal požadovanou shodu podle NV, která umožňuje výrobci, popř. dovozci umístit své výrobky na trh. Co pro to musí výrobce, popř. dovozce udělat?

1. Určit shodu s NV

Aby prokázal, že jeho tlakové zařízení nebo sestava odpovídá požadavkům NV, musí výrobce (dovozce) dodržet základní požadavky uvedené v příloze 1 k NV a splnit vhodné postupy posuzování shody popsané v příloze 3 k NV.

2. Splnit základní požadavky

Všechna tlaková zařízení pokrytá NV musí splňovat základní požadavky, které jsou definovány v příloze 1 k NV. Shoda se základními požadavky může zahrnovat nezávislou certifikaci dotčených pracovníků a postupů, pracovníků, kteří provádějí nedestruktivní zkoušky a schválení materiálů. Výrobce (dovozce) musí určit všechny provozní a rozumně předvídatelné podmínky, aby prokázal shodu s NV. To zahrnuje vypracování analýzy rizik, aby zjistil ta nebezpečí přicházející v úvahu u jeho zařízení.
Základní požadavky zahrnují:
- návrh,
- materiály,
- výrobu,
- kontrolu a zkoušení,
- návod k používání,
- označování a opatřování štítkem.

Návrh

Tlakové zařízení musí být navrženo s odpovídající pevností a musí vzít v úvahu všechna příslušná zatížení a kombinaci zatížení. Návrh musí být založen na použití buď výpočtové, nebo experimentální metody.
Výpočtová metoda musí být založena na základě vzorců, analýzy nebo lomové mechaniky a musí zajišťovat odpovídající míru bezpečnosti srovnatelnou s mírou bezpečnosti uvedenou v NV.
Experimentální metoda může být použita pouze v případě, že součin nejvyššího pracovního přetlaku PS a objemu V je menší než 6000 bar.l, nebo je-li součin PS.DN menší než 3000 bar.

Materiály

Všechny materiály musí být vhodné pro zamýšlené použití a pracovní tekutinu, nesmí být podrobeny stárnutí a musí být dostatečně tvárné pro všechny provozní a zkušební podmínky. Všechny vybrané materiály musí vyhovět jedné z následujících skupin:
- být v souladu s harmonizovanými normami.
- být pokryty materiálovým osvědčením,
- být pokryty specifickým ohodnocením materiálu.
Specifické ohodnocení materiálu provádí autorizovaná osoba a může být použito jen na určité tlakové zařízení, pro které to výrobce požadoval.

Výroba

NV vyžaduje, aby všechna tlaková zařízení byly vyráběna použitím vhodných postupů a kvalifikovanými pracovníky, aby se zajistilo, že požadavky na návrh tlakového zařízení jsou splněny.
Všechna trvalá spojení musí mít materiálové vlastnosti minimálně stejné jako jsou vlastnosti základního materiálu a musí být provedena kvalifikovanými pracovníky podle schválených postupů. Pro tlaková zařízení kategorie II, III a IV musí být pracovníci schváleni autorizovanou osobou. Nedestruktivní zkoušky musí být prováděny kvalifikovanými pracovníky, kteří pro tlaková zařízení kategorie III a IV musí být schválení autorizovanou osobou.

Prohlídky a zkoušení

Všechny kusy tlakového zařízení musí být podrobeny konečnému posouzení, které se skládá z vizuální prohlídky, kontroly průvodní dokumentace a tlakové zkoušky.

Návody k používání

Pokud se tlakové zařízení umísťuje na trh, musí být doprovázeno příslušnými návody v jazyce konečného uživatele, aby se zajistilo, že tlakové zařízení bude instalováno, provozováno a udržováno bezpečným způsobem.

Označování a opatřování štítkem

Kromě označení českou značkou shody musí být uvedeny následující informace:
a) u všech tlakových zařízení:
- název a adresa výrobce,
- rok výroby,
- identifikace tlakového zařízení podle jeho povahy, např. typ, série nebo identifikace výrobní dávky a výrobní číslo,
- základní nejvyšší a/nebo nejnižší pracovní meze,
b) v závislosti na typu tlakového zařízení další informace nezbytné pro bezpečnou instalaci, provoz či použití, popřípadě pro údržbu a pravidelné prohlídky, jako např.:
- objem V tlakového zařízení v litrech,
- jmenovitá světlost potrubí DN,
- použitý zkušební tlak PT v barech s uvedením data zkoušky,
- nastavený tlak bezpečnostní výstroje v barech,
- výkon tlakového zařízení v kW,
- napájecí napětí ve V (voltech),
- předpokládané použití,
- plnící poměr v kg/l,
- největší hmotnost obsahu v kg,
- hmotnost prázdného zařízení v kg,
- skupina tekutiny,
c) tam, kde je to nutné, výstrahy připevněné k tlakovému zařízení upozorňující na nesprávné použití, ke kterému by podle zkušeností mohlo dojít. Textové informace k výstrahám musí být v češtině.

3. Výrobní technická dokumentace

Výrobce (dovozce) je odpovědný za přípravu a sestavení technické dokumentace, která podává detaily o tlakovém zařízení a také udává, jak byly naplněny základní požadavky uvedené v příloze 1 k NV.
Dokumentace musí obsahovat název a adresu výrobce, identifikaci a všeobecný popis tlakového zařízení, pevnostní výpočty, seznam harmonizovaných norem a/nebo ostatních norem které byly použity celé nebo zčásti, aby prokázaly shodu. Tam, kde nemohly být použity harmonizované normy, např. ASME Code nebo API, musí technická dokumentace zahrnovat informace o tom, jak byla prokázána shoda se základními požadavky.

Dokumentace bude také obsahovat odpovídající konstrukční a výrobní výkresy, výrobní postupy včetně kvalifikace pracovníků, kteří provádějí nedestruktivní zkoušení a trvalá spojení (svářečů), výsledky zkoušek a tam, kde se budou využívat, i detaily o systému řízení jakosti výrobce. Výrobce také předkládá podrobnosti o "Prohlášení o shodě", jakékoliv Certifikáty o přezkoušení typu nebo návrhu a jakékoli podpůrné certifikáty. Dokumentace musí být archivována po dobu deseti let po ukončení výroby posledního kusu.

4. Klasifikace tlakových zařízení

Příloha 2 k NV klasifikuje tlaková zařízení do čtyř kategorií v závislosti na úrovni rizika představovaného zařízením.
Kategorie I reprezentuje nejmenší riziko, kategorie IV největší riziko.
Kategorie tlakového zařízení určuje postupy posuzování shody, které výrobce použije.

Bezpečnostní výstroj definovaná v § 1 odst. 1 písm. a) bod 3 NV a zmiňovaná v § 3 odst. 3 písm. d) NV, je klasifikována v kategorii IV. Výjimečně může být bezpečnostní výstroj (např. pojistný ventil) vyráběná pro specifické zařízení klasifikována ve stejné kategorii jako zařízení, které chrání.

Tlaková výstroj (např. uzavírací ventily) definovaná v § 1 odst. 1 písm. a) bod 4 NV a zmiňovaná v § 3 odst. 3 písm. d) NV, je klasifikována na základě:
- nejvyššího pracovního tlaku (PS),
- jmenovité světlosti (DN),
- skupiny tekutin, pro kterou je použita
- skupina 1 - nebezpečné plyny,
- skupina 2 - ostatní plyny včetně páry,
- skupina 1 - nebezpečné kapaliny,
- skupina 2 - ostatní kapaliny.
Skupina 1 obsahuje látky výbušné, oxidující, extrémně hořlavé, vysoce hořlavé, hořlavé, vysoce toxické
a toxické.
- klasifikace tlakového zařízení podle vzestupné úrovně nebezpečí pro čtyři typy uvažované tekutiny,
- kategorie je určena součinem PS x DN.

Výrobce potřebuje znát tuto informaci, aby rozhodl o kategorii tlakového zařízení. Kategorie se potom zvolí na základě shora uvedených charakteristik použitím grafů č. 1 až 9 v příloze č. 2 k NV.

Správná inženýrská praxe

Tlakové zařízení, jehož tlak a velikost je pod limitními hodnotami, které jsou uvedeny v § 3 NV, se nepovažuje za významně nebezpečné z hlediska tlaku a nemusí odpovídat základním bezpečnostním požadavkům specifikovaným v příloze č 1 k NV.
Takové zařízení musí být navrženo podle toho, co se v evropských zemích uznává za tzv. "Správnou inženýrskou praxi" (SIP). Z tohoto důvodu jakákoliv technická pravidla nebo normy, které jsou zmíněny v národních předpisech, budou splňovat tento požadavek. Navíc toto zařízení musí být doprovázeno odpovídajícím návodem, který umožní, aby zařízení bylo provozováno bezpečně a výrobní štítek musí jasně identifikovat výrobce. Toto zařízení nemusí být označeno značkou CCZ (CE). Výrobci však mohou prohlásit v průvodní technické dokumentaci, že zařízení bylo navrženo a vyrobeno podle § 3 odst. 3 NV (PED 97/23).

5. Určení kategorie

Určení kategorie rizika pro různé typy tlakových zařízení může být dosti složité, dokonce i pro ventily a pohony.

Příklad zařazení uzavíracího ventilu s následujícími parametry: DN 150 PN 40

Tekutina Skupina tekutiny Graf posuzování shody Kategorie

zemní plyn skupina 1 - plyn 6 III
vzduch skupina 2 - plyn 7 II
nafta skupina 1 - kapalina 8 II
voda skupina 2 - kapalina 9 SIP

6. Postupy posuzování shody

Po určení kategorie tlakového zařízení má výrobce (dovozce) na výběr postupy posuzování shody (moduly), aby mohl prokázat shodu s NV, které zahrnují:

- certifikaci výrobcem (samocertifikace),
- zapojení autorizované osoby (Notified Body),
- posouzení systému řízení jakosti autorizovanou osobou,
- kombinace shora uvedených možností.

Vhodné postupy posuzování shody jsou uvedeny v příloze č. 2 k NV. Podrobnosti a požadavky každého postupu posuzování shody jsou uvedeny v příloze č. 3 k NV.

Kategorie Postupy posuzování shody

 


            Kategorie                                                  Postupy posuzování shody

                   I                                   A
                  II                                   A 1                  D 1                  E 1
                 III                                   B 1 + D          B 1 + F            B + E            B + C 1          H
                 IV                                   B + D             B + F               G                   H 1

7. Přehled postupů posuzování shody

1. Posuzování shody výrobcem nebo dovozcem (postup posuzování shody A)

Výrobce nebo dovozce je zodpovědný za pořízení technické dokumentace a zabezpečení, že tlakové zařízení splňuje všechny požadavky NV.

2. Posuzování shody výrobcem nebo dovozcem s namátkovou kontrolou autorizovanou osobou (postup posuzování shody A 1)

Navíc k požadavkům postupu posuzování shody A je konečné posouzení podrobeno dohledu neohlášených návštěv autorizované osoby.

3. Přezkoušení typu (postup posuzování shody B)

Výrobce nebo dovozce musí předložit technickou dokumentaci a vzorek tlakového zařízení reprezentující zamýšlenou výrobu nebo dovoz autorizované osobě. Autorizovaná osoba prověří dokumentaci a provede zkoušky, aby ověřila, že návrh a výroba splňuje základní požadavky uvedené v příloze č. 1 k NV. Odpovídá-li typ požadavkům, vydá autorizovaná osoba výrobci nebo dovozci certifikát o přezkoušení typu.

4. Posuzování shody tlakového zařízení se základními požadavky autorizovanou osobou v etapě návrhu (postup posuzování shody B 1)

Výrobce nebo dovozce musí předložit technickou dokumentaci autorizované osobě, která ověří, že návrh a výroba splňují základní požadavky. Odpovídá-li návrh požadavkům, vydá autorizovaná osoba výrobci nebo dovozci certifikát o přezkoušení návrhu.

5. Ověřování shody tlakového zařízení s certifikovaným typem výrobcem nebo dovozcem s namátkovou kontrolou autorizovanou osobou (postup posuzování shody C 1)

Konečné posouzení tlakového zařízení, ke kterému byl vydán certifikát o přezkoušení typu podléhá dohledu prováděnému autorizovanou osobou formou neohlášených návštěv.

6. Posuzování systému jakosti výroby po přezkoušení typu (postup posuzování shody D)

Výrobce uplatňuje schválený systém jakosti pro výrobu a konečné posouzení tlakových zařízení podle požadavků NV. Systém jakosti je podroben posouzení a dohledu autorizované osoby.

7. Posuzování systému jakosti výroby (postup posouzení shody D 1)

Systém jakosti výroby je podroben posouzení a dohledu autorizované osoby.

8. Posuzování systému jakosti tlakových zařízení po přezkoušení typu (postup posuzování shody E)

Výrobce uplatňuje schválený systém jakosti pro konečné posouzení tlakových zařízení, který je podroben posouzení a dohledu autorizované osoby.

9. Posuzování systému jakosti tlakových zařízení (postup posuzování shody E 1)

Systém jakosti tlakových zařízení je podroben posouzení a dohledu autorizované osoby.

10. Ověřování shody tlakového zařízení autorizovanou osobou (postup posuzování shody F)

Konečné posouzení každého kusu tlakového zařízení, ke kterému byl vydán certifikát o přezkoušení typu nebo certifikát o přezkoušení návrhu, musí být provedeno autorizovanou osobou.

11. Ověřování shody každého tlakového zařízení autorizovanou osobou (postup posuzování shody G)

Technická dokumentace pro každý kus tlakového zařízení musí být předložena autorizované osobě, která ověří, že všechny základní požadavky byly splněny. Autorizovaná osoba také musí provést konečné posouzení tlakového zařízení.

12. Komplexní zabezpečování jakosti (postup posuzování shody H)

Výrobce uplatňuje schválený systém jakosti v oblasti návrhu, výroby a konečné posouzení tlakových nádob, které splňují požadavky NV. Systém jakosti je podroben posouzení a dohledu autorizované osoby.

13. Komplexní zabezpečování jakosti s ověřováním shody tlakového zařízení se základními požadavky v etapě návrhu s namátkovou kontrolou autorizovanou osobou (postup posuzování shody H 1)

Navíc k požadavkům postupu posuzování shody H, musí výrobce předložit technickou dokumentaci autorizované osobě, aby ověřila, že návrh splňuje požadavky NV. Autorizovaná osoba vydá certifikát o přezkoušení návrhu. Konečné posouzení se stává předmětem zvýšené úrovně dohledu ve srovnání s postupem posuzování shody H, během něhož musí autorizovaná osoba sledovat konečné posouzení prováděné výrobcem.


8. Postupy posuzování shody u systémů jakosti

Pro postupy posuzování shody u systémů jakosti D, D 1, E, E 1, H a H 1 musí být systém jakosti posouzen vzhledem k požadavkům NV a schválen autorizovanou osobou. Systém jakosti je podroben dohledu autorizované osoby, přičemž úplné nové prověření se provádí každý třetí rok. Navíc, v závislosti na výsledcích dohledu, provádí autorizovaná osoba namátkové kontroly formou neohlášených návštěv, během kterých sleduje konečné posouzení tlakových zařízení výrobcem. Pro určité postupy posuzovaní shody a typy tlakových zařízení, musí autorizovaná osoba sledovat konečné posouzení během neočekávaných návštěv.

Dodatečné požadavky pro vyhovění NV, požadované v systému řízení, zahrnují následující body:

- hledisko návrhu,
- dostupnost nařízení vlády a harmonizovaných norem,
- přezkoumání smlouvy,
- záznamy o posuzování shody,
- technická dokumentace,
- plán jakosti,
- řízení výroby,
- objednávky,
- dohled nad subdodavateli,
- průvodní technická dokumentace,
- archivace výrobní dokumentace,
- výcvik.

9. Autorizovaná osoba

Výrobce (dovozce) podává písemnou žádost k autorizované osobě podle svého výběru, aby posoudila jeho technickou dokumentaci, přičemž musí prohlásit, že smlouva o přezkoušení typu, návrhu apod., nebyla sjednána s jinou autorizovanou osobou. Autorizovaná osoba potom provede posouzení tlakového zařízení, audit systému jakosti výrobce, schválí technickou dokumentaci a vydá certifikát o přezkoušení typu, návrhu apod. Autorizovaná osoba vydá své identifikační číslo, které se užívá se značkou CCZ.

Ing. Zdeněk Horníček
ITI TÜV s.r.o., pobočka Praha

 


 Související

Související témata
Výroba, dovoz, uvádění do provozu

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.