[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nový řídící přístroj pro ovládání přídavného zatížení pojistných ventilů
Datum: 25.9.2001
Autor: Oldřich Novotný- LDM E.T., konstrukce
Řídící přístroj RP 5330 slouží pro ovládání přídavného zatížení pojistných ventilů typu SiZ 1508, vyráběných firmou LDM Česká Třebová, popřípadě jiných typů pojistných ventilů, ovládaných pomocí pneumatického válce . Je více než plnohodnotnou náhradou doposud dodávaného řídícího přístroje typu SiZ 5320. Z tohoto typu byly převzaty základní funkční prvky, pracující pouze na mechanickém a pneumatickém principu. Tím byla zachována jednoduchost obsluhy, bezkonkurenční provozní spolehlivost a přesnost funkce i v nejtěžších pracovních podmínkách.

Výhody oproti stávajícímu řídícímu přístroji

Přístroj RP 5330 na rozdíl od doposud používaných řídících přístrojů umožňuje:
1. Seřizování otevíracího přetlaku přístroje při odstaveném jištěném zařízení, popřípadě za běžného provozního přetlaku jištěného zařízení. V případě, že se seřizování provádí za provozu, je vždy od jištěného zařízení odpojeno pouze jediné ze tří impulsních potrubí a je tak zachována plná funkčnost řídícího přístroje i jím řízených pojistných ventilů.
2. Znemožnění provozu řídícího přístroje při uzavřeném impulsním potrubí. Pomocí mechanické zábrany je zajištěno, aby obsluha dokončila seřizování a uzavřela řídící přístroj při uzavřeném impulsním potrubí, nebo aby bylo možno během seřizování uzavřít více impulsních potrubí současně
3. Oddělené seřizování otevíracího přetlaku pojistných ventilů za provozního přetlaku jištěného zařízení. V tomto případě není nutno blokovat druhý ventil připojený na řídící přístroj. K tomu je řídící přístroj vybaven nejen kontrolními manometry na potrubích zátěžného a zdvihového vzduchu každého ventilu, ale také přípojkou pro odběr tlakového vzduchu pro účely tohoto seřizování.
4. Řídící přístroj je navíc vybaven třetím vstupem jištěného tlaku, je tedy rozšířena možnost odběrních míst, respektive je zvýšeno zálohování přenosu těchto tlaků.

Výše popsané vlastnosti umožní seřizovat řídící přístroj a pojistné ventily i tam, kde z provozních důvodů nebylo prakticky možné zvýšit přetlak v jištěném zařízení na hodnotu otevíracího přetlaku (parogenerátory jaderných elektráren, redukční stanice a pod.). Provádění zkoušek a seřizování při nižším tlakovém zatížení přispěje k podstatnému zvýšení životnosti a provozní spolehlivosti jištěného zařízení

Popis

Řídící přístroj RP 5330 je tvořen robustním rámem, ke kterému je připevněno veškeré vnitřní zařízení a který je zároveň opatřen čtyřmi otvory se závitem M16 pro ukotvení přístroje na zeď či stojan. Skříň přístroje pak slouží pouze jako kryt, chránící zařízení proti mechanickému poškození, neoprávněné manipulaci a vlivu pracovního prostředí (prach, vlhkost, ..).
Ve spodní části skříně jsou tři nátrubky (trubka 32X6) pro připojení potrubí tlakových impulsů. Tímto potrubím je řídící přístroj připojen na 1až 3 místa odběru tlaku, přičemž se hodnota tlaku jednotlivých impulsů může navzájem lišit.
V horní části skříně je pak vstup ovládacího vzduchu (závit M22x1.5, vnější), kabel pro napájení magnetoventilu (230V/50Hz) a 2 výstupy zatěžovacího a 2 výstupy zdvihového vzduchu (závit M27x1.5, vnější). Ovládací vzduch musí být do řídícího přístroje přiváděn trvale. Připojením kabelu na tlačítkový spínač je možno ovládat řídící přístroj dálkově. To umožňuje jednak napojit přístroj na řídící systém jištěného zařízení, jednak otevřít pojistné ventily ze stanoviště obsluhy (kontrolní profuk při pracovním přetlaku jištěného zařízení a pod.). Na výstupy zatěžovacího a řídícího vzduchu jsou pak pomocí spojovacího potrubí připojeny vzduchové válce pojistných ventilů.
Nejvyšší přípustná teplota okolí je 60oC, krátkodobě lze řídící přístroj provozovat i při teplotě vyšší. V případě, že je řídící přístroj umístěn v prostředí s teplotou pod bodem mrazu, je možno skříň vybavit topným článkem. Tyto nestandardní podmínky je vhodné konzultovat s výrobcem.
Řídící přístroj je výrobcem dodáván seřízen a přezkoušen na otevírací přetlak uvedený v objednávce. Seřízení je zajištěno proti nedovolenému zásahu.
Připojovací rozměry viz rozměrový náčrt. Hmotnost přístroje je cca 65 kg.

Funkční schéma


Legenda

VT část:
1. Jištěné zařízení
2. Pojistný ventil
3. Píst pneumatického válce
4. Výfukové potrubí
5. Odvodnění
6. Impulsní potrubí
7. Trojcestný uzavírací ventil
8. Tlakoměry impulsů
9. Připojení vnějšího tlakového zdroje
10. Šneková pera
11. Řídící clony

NT část:
12. Tlakovzdušná síť
13. Uzavírací ventil
14. Filtr
15. Hlavní redukční ventil (6 - 4bar)
16. Tlakoměr ovládacího vzduchu
17. Redukční ventil řídícího vzduchu (4 - 0.6bar)
18. Tlakoměr řídícího vzduchu
19. Magnetoventil
20. Uzavírací kulový kohout
21. Vzduchové trysky
22. Membránové ventily
23. Škrtící clona zatěžovacího vzduchu
24. Škrtící clona zdvihového vzduchu
25. Trojcestný uzavírací kohout zatěžovacího vzduchu - 1. pojistný ventil
26. Trojcestný uzavírací kohout zatěžovacího vzduchu - 2. pojistný ventil
27. Vypuštění zatěžovacího vzduchu - 1. pojistný ventil
28. Vypuštění zatěžovacího vzduchu - 2. pojistný ventil
29. Tlakoměr zatěžovacího vzduchu - 1. pojistný ventil
30. Tlakoměr zatěžovacího vzduchu - 2. pojistný ventil
31. Trojcestný uzavírací kohout zdvihového vzduchu - 1. pojistný ventil
32. Trojcestný uzavírací kohout zdvihového vzduchu - 2. pojistný ventil
33. Tlakoměr zdvihového vzduchu - 1. pojistný ventil
34. Tlakoměr zdvihového vzduchu - 2. pojistný ventil
35. Připojení vnějšího zdroje zdvihového vzduchu - 1. pojistný ventil
36. Připojení vnějšího zdroje zdvihového vzduchu - 2. pojistný ventil
37. Potrubí zdvihového vzduchu
38. Potrubí zatěžovacího vzduchu

Funkce řídícího přístroje

Řídící přístroj ovládá připojené pojistné ventily pomocí ovládacího (zdvihového a zatěžovacího) vzduchu. Před dosažením otevíracího přetlaku zvyšuje zatěžovací vzduch přítlačnou sílu na kuželku a tak zlepšuje těsnost a životnost sedla pojistného ventilu. Po dosažení otevíracího přetlaku řídící přístroj vypouští zatěžovací vzduch a díky zdvihovému vzduchu pojistný ventil takřka okamžitě otevírá na plný zdvih. Při poklesu tlaku pak řídící přístroj opět začne zatěžovací vzduch napouštět. To přispěje k rychlému a těsnému uzavření pojistného ventilu. Jeden řídící přístroj může ovládat max. 2 pojistné ventily.
Ovládací vzduch potřebný pro provoz řídícího přístroje je odebírán z tlakovzdušné sítě (12) přes uzavírací ventil (13), filtr (14) a redukční ventil (15). Jeho tlak je redukován na 0.4 MPa. Potrubím zdvihového vzduchu (37) se přivádí ovládací vzduch pod píst pneumatického válce (3). Redukčním ventilem (17) se redukuje tlak řídícího vzduchu na 60 kPa a přivádí se k tryskám (21). Dokud řídící clony (11) šnekových per (10) umožňují proudění vzduchu mezi tryskami (21), je řídící vzduch přiváděn na membrány tří membránových ventilů (22). Tím jsou tyto ventily udržovány v uzavřeném stavu a tlak vzduchu, který vstupuje přes škrtící clonu (23) do potrubí zatěžovacího vzduchu (38) může dosáhnout hodnoty 0.4 MPa (stejná hodnota jako u vzduchu zdvihového). Diferenciální píst pneumatického válce (3) má účinnou plochu ve směru závěrném větší a proto v normálním stavu působí na kuželku pojistného ventilu (2) přídavnou těsnící silou.
Při nárustu tlaku v jištěném zařízení (1) dojde k deformaci šnekových per (10) a jejich řídící clony (11) se dostanou do polohy mezi trysky (21). Tím způsobí přerušení proudu řídícího vzduchu a následné odlehčení tlaku v membránových ventilech (22). Membránové ventily (22) se otevřou a zatěžovací vzduch z prostoru nad pístem pneumatického válce (3) se vypustí do volné atmosféry. Ve velmi krátkém čase se následkem toho naplno otevřou řídícím přístrojem ovládané pojistné ventily (2), neboť zdvihový vzduch, který působí pod pístem pneumatického válce (3), zvětší otevírací sílu.
Otevřením pojistných ventilů (2) poklesne tlak v jištěném zařízení (1). Následuje opačný pohyb šnekových per (10) a clony (11) se vysunou z prostoru mezi tryskami (21). Obnovená dodávka řídícího vzduchu nad membránu membránových ventilů (22) způsobí jejich uzavření. Obnoví se tak dodávka zatěžovacího vzduchu nad píst pneumatického válce (3) pojistných ventilů (2), což vyvolá jejich rychlé uzavření.

Připojovací rozměry

Výrobce: Servis:

LDM, spol. s r.o. LDM servis, spol. s r.o.
Litomyšlská 1378 Litomyšlská 1378
560 02 Česká Třebová 560 02 Česká Třebová
Tel.: 0465 502 511 Tel.: 0465 502 412-3
Fax: 0465 533 101 Fax: 0465 531 010
E-mail: sale@ldm.cz E-mail: servis@ldm.cz


 Související

Související témata
Výstroj tlakového zařízení

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.