[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Filtry
Datum: 30.4.2001
Autor: Alois Matěják předseda -ATZ
V žádném technickém předpisu nebo normě není určená povinnost osazení filtrů . Je i chybou výrobců zařízení, že to nepožadují v návodu na instalaci svých výrobků.

Filtr musí být dle mého názoru např. :

  1. před deskovým ohřívákem ,ale i před ohříváky např. typu JAD, vlásenkových apod. a to z obou stran ,to znamená na primeru i na sekundéru,
  2. před čerpadly,
  3. před rotačními měřiči tepla a průtokoměry,
  4. před automatickými armaturami vypouštění,
  5. na zpátečkách z objektů,
  6. před kotli,

K bodu a) filtr by měl být na ohříváku za armaturami těsně před ohříváky,aby bylo možno provádět odstavení filtru uzavřením armatur na vstupu a výstupu ohříváku.

K bodu b) v zásadě platí , že před čerpadlem musí být filtr. Není-li, je to chyba projektanta a měl by nést i finanční zodpovědnost za poškození čerpadla.

Toto bezpodmínečně platí , je-li čerpadlo na nejnižším místě , např. na vratném potrubí a potrubí ze sběrače je vyvedeno zespodu tzn. před čerpadlem není žádné zařízení , kde by se nečistoty mohly usadit. V některých případech , například je-li čerpadlo na výstupu z kotle (výměníku),rozdělovač je těsně za kotlem a čerpadlo je na větvi,která je z rozdělovače vyvedena nahoru , pak “nečistoty” pochytá kotel (výměník) a rozdělovač a pravděpodobnost poškození čerpadla je velmi malá. Filtrem by však měl být chráněn v tomto případě kotel.

K bodu c) situace na začátku 90 let , kdy se kde kdo se cítil povolán , aby instaloval měřiče tepla na základě tehdy platné vyhlášky se snad nebude opakovat. Chtěl bych mít peníze , které stálo to , že tito povolaní zapomněli před průtokové měřiče tepla osadit filtry.

K bodu d) jsou to např. solenoidové ventily na odpouštění tlaku (expanzní zařízení), které otevírají těsně před otevřením pojistných ventilů armatury a jsou velmi citlivé na nečistoty. Jsou před ně osazeny i ruční armatury , aby bylo možno uzavřít průtok při podcházení. Filtr by měl být osazen za touto ruční armaturou.

K bodu e) filtr by měl být dle mého mínění osazen na každém vratném potrubí zejména u rozsáhlých, větších otopných soustav. Filtr má význam nejen při najíždění otopných soustav, ale i při trvalém provozu. Považuji to za ochranu v případě , že provozovatelem výměníku , kotelny je jedna firma a rozvody v obytných domech patří nebo je spravují různé firmy a organizace , kterých může být i několik.Různé rekonstrukce a opravy mohou pak provádět různé firmy s různou kvalitou prováděné práce. Trubky jsou plné nečistot (zeminy, písku), sváry neprovádějí svářeči, ale “lepiči” a zanesení výměníku nebo kotelny je hotové. Nevyloučil bych,ani úmyslné znečištění rozvodů.Jeden filtr na potrubí ze sběrače je nedostatečný a měli by být na každé vratné větvi .

K bodu f) filtr je zde nutný v případě větší vzdálenosti mezi sběračem (kde jsou filtry) a kotlem. Nečistoty jsou z kotle prakticky neodstranitelné, protože armatura vypouštění bývá většina DN 1” nebo 3” a neumožní odstranění nečistot.

Všeobecně :

  1. Umístění a provedení filtru musí umožňovat co nejsnadnější vyčištění síta tzn. osazovat je tam , kde jsou co nejblíže u sebe armatury mezi ně, aby se nemusely osazovat speciální armatury na odstavení a vyčištění filtru.
  2. Je vhodné osazovat kulové kohouty, které mají v sobě zabudovaný filtr a pouhým pootočením o 900 a povolením zátky lze provést vyjmutí sítka a jeho vyčištění.
  3. Filtr umisťovat tak, aby současně i několik zařízení za sebou.
  4. Úplně se zapomnělo na osazování nádob tzv. “bahníků” . Jejich osazování je v některých případech velmi vhodné, protože zachycovaly veškeré nečistoty a ne jenom pevné částí, které zachycuje filtr.

Jsou páni projektanti, kteří snad ani výrobek filtr neznají a filtry nikam neosazují. Na moje připomínky reagují dotazem: “Řekněte mi předpis nebo normu , která mi nařizuje osazení filtru ?”.

Na to mám odpověď : “Kde je zdravý technický rozum projektanta”. Být montážní firmou a dojde-li při propláchnutí rozvodů dle ČSN 06 0310 k poškození čerpadla , požadoval bych na projektantovi náhrady škody, protože navrhl špatný výrobek bez filtrů.

 

Text čl.8.1.2 ČSN 06 0830

Před vyzkoušením a uvedením do provozu musí být každé zařízení propláchnuto . Propláchnutí se provádí při 24 hodinovém provozu oběhových čerpadel. Na všech tomu určených místech (vypouštění, filtry, odkalovací nádoby apod.) je nutno pravidelně odkalovat až do úplně čistého stavu .

Vyčištění a propláchnutí je součástí montáže a o jeho provedení má být proveden zápis.

Je chybou , že tato povinnost většinou nebývá uvedena v projektu. Na dotaz revizního technika v montážní firmě , se všichni dušují, že proplach udělaly, ale pouhým pohledem na šrouby filtrů je jasné, že klíč neviděly ani náhodou.


 Související

Související témata
Výstroj tlakového zařízení
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.