[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Koncepce MPSV do roku 2002 - oblast " Bezpečnost a ochrana zdraví při práci "
Datum: 17.2.2001
Autor: Petr Matěják Tlakinfo
Zveřejňuji poněkud kontroverzní záměr Ministerstva práce a sociálních věcí do roku 2002. Našeho oboru se týká oblast „Bezpečnost a ochrana zdraví při práci“. Dále zveřejněný záměr vůbec neodpovídá skutečnosti v České republice. Možná je lépe, že tato stať záměru se nedaří termínově i obsahově plnit. Pokud tento poněkud benevolentní přístup bude uskutečněn pro oblast vyhrazeného technického dozoru, je otázkou času, kdy i u nás budou vybuchovat celé ulice, tak jak v Koreji.

Koncepce Ministerstva práce a sociálních věcí do roku 2002

http://www.mpsv.cz/scripts/1info/koncepce/default.asp

IV.5. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Přechod k tržní ekonomice a vytvoření nové organizační a vlastnické struktury podnikatelské sféry vyžadují nově koncipovat přístupy k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zejména nově posoudit míru nezbytné úlohy státu, míru odpovědnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců za bezpečný a zdraví neohrožující výkon práce a v neposlední řadě míru, formu a rozsah nezbytného výkonu dozoru nad touto oblastí.

Programové cíle:

  1. Vytvořit komplexní právní úpravu zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
  2. Vytvořit právní a institucionální podmínky výkonu integrované inspekce práce.
  3. Oddělit výkon dozoru nad bezpečností technických zařízení od inspekce práce.
  4. Všestranně podporovat vznik nového systému úrazového pojištění

Cesta k dosažení cílů a její jednotlivé fáze:

K bodu 1

Právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byla zapracována do návrhu novely zákoníku práce, stanovující obecný legislativní rámec jejího zajišťování, v souladu s právem ES a ratifikovanými mezinárodními úmluvami. Struktura a věcné zaměření navazujících prováděcích právních předpisů bude vycházet z potřeb praxe a z právní úpravy ES a řešit pouze oblasti, kde je regulace státem nezbytná.

Legislativní kroky

  • novelizace zákoníku práce s účinností od 1.7.2000,
  • zpracování prováděcích předpisů s účinností od 1.1.2002,
  • přijetí nového zákoníku práce s účinností od 1.1.2004.

K bodu 2

V ČR existuje několik orgánů kontrolujících oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Tyto orgány vytvářejí roztříštěnou soustavu inspekcí, přičemž žádný z nich nemá charakter zastřešujícího orgánu, který by umožňoval účinnou koordinaci a realizaci komplexního přístupu k dané problematice.

Inspekce práce, tak jak je vyjádřena v úmluvách MOP (v úmluvě č. 81/1947 o inspekci práce v průmyslu a obchodě a v úmluvě č. 129/1969 o inspekci práce v zemědělství) a chápána v zemích EU, není v ČR zajišťována a současně platná právní úprava ani neumožňuje její výkon v integrované podobě.

Koncepce Ministerstva práce a sociálních věcí do roku 2002

Legislativní kroky:

  • uzavřít s Ministerstvem zdravotnictví rámcovou meziresortní dohodu o podmínkách vzniku a fungování integrované inspekce práce, zahrnující dosavadní inspekci vykonávanou regionálními inspektoráty bezpečnosti práce, hygienickými stanicemi a úřady práce, do konce roku 2000;
  • zpracovat věcný záměr zákona o inspekci práce do 30. 6. 2001;
  • po přijetí zákona o inspekci práce ratifikovat mezinárodní úmluvy č. 81/1947 a č. 129/1969

K bodu 3

Nad bezpečností práce a bezpečností technických zařízení vykonávají dozor orgány ČÚBP, ČBÚ a orgány dozoru některých resortů. Dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení vykonává v působnosti ČÚBP Institut technické inspekce. Jde zejména o porovnávání reálného stavu těchto zařízení s technickými předpisy. Toto porovnávání je prováděno za úplatu a má vůči uživatelům těchto zařízení charakter služby. V zahraničí je zcela běžné, že tyto služby neprovádí státní organizace, ale autorizované nestátní instituce. Státní dozor vykonává pouze kontrolu plnění ustanovení zákona. Obdobný stav je třeba dosáhnout i v ČR.

Legislativní kroky:

  • vyčlenit ověřování stavu technických zařízení z inspekce práce a zajistit, aby toto ověřování bylo vykonáváno výlučně nestátními podnikatelskými subjekty při využití nezávislého autorizačního systému, termín do 31.12.2001.

K bodu 4

Současná právní úprava neumožňuje vyvinout účinný ekonomický tlak potřebný k tomu, aby problematice bezpečnosti a ochraně zdraví při práci byla věnována náležitá pozornost. Doposud uplatňované zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů za škody vzniklé při pracovních úrazech a nemocích z povolání nemá účinné stimulačně-preventivní prvky a nepřihlíží k vývoji pracovní úrazovosti.

Legislativní kroky:

Průběžně a všestranně podporovat urychlený vznik nového systému úrazového pojištění, který svými pojistnými podmínkami bude pozitivně motivovat k prevenci pracovních úrazů a jiných poškození zdraví z práce - blíže viz část IV.3.

Očekávané finanční výdaje:

Realizace programových cílů 1 až 3 si nevyžádá zvýšené náklady ze státního rozpočtu.

 

 

 


 Související

Související témata
Z činnosti ATZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.