[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Provádění oprav, rekonstrukcí ,montáží a zkoušek tlakových systémů parních kotlů.
Datum: 1.5.1996
Autor: Alois Matěják ATZ

1. Definice základních pojmů a zkratek :
Provozovatel - Organizace , která parní kotel používá a odpovídá za jeho stav a provoz
Revizní technik provozovatele kotlů/RT/ - odborný pracovník , který je pověřen provozovatelem k provádění revizí a zkoušek kotlů a má pro tuto činnost osvědčení vydané IBP,ITI s označením "R" / je oprávněn provádět PR,VR,ZT,TZ /.
Revizní technik oprávce kotlů - RT-OTK - odborný pracovník, který je pověřen provozovatelem k provádění revizí a zkoušek kotlů při výrobě a opravách a má pro tuto činnost osvědčení vydané IBP,ITI s označením "Z" / je oprávněn provádět SZ, ZT,TZ /.
Oprávněná organizace : firma mající oprávnění k opravám , montáži kotlů od ITI Praha (IBP).
Inspektorát bezpečnosti práce: orgán státního dozoru (IBP) Ústí n.l.
Institut technické inspekce : organizace státního dozoru (ITI) Praha.
Tlakový systém kotle - cesta pracovní látky začínající uzávěrem na vstupu nap.vody do kolte a končící parním uzávěrem , zahrnující výhřevné plochy, komory , bubny , parovodní separátory, převáděcí potrubí a jemnou armaturu - čl. 164 ČSN 07 0000.
Výklad ÚNM Praha a IBP Ústí n.Labem :
" Tlakový systém kotle začíná a končí u mezipřehříváků svarem mezi vstupní a výstupní komorou /nástavcem/ a příslušnými parovody a u přehříváků svarem mezi výstupní komorou /nástavcem/ a parovodem , přičemž tyto svary patří k TS kotle. U armatur odvodnění , odvzdušnění , vzorkování odluhu , odkalu atd. končí TNS kotle první armaturou od kotle. U potrubí vstřiků, která jsou odebírána za první
uzavírací armaturou napájecího potrubí od kotle , je celá trasa vstřikovacího potrubí součástí tlakového systému kotle, u ostatních vstřiků začíná od první armatury od tlakového systému ".
Svářecí technolog : odborný pracovník mající oprávnění k vystavení
technologických postupů a vykonávající dozor nad svařováním.
Atestace svářecí technologie - odborné hodnocení vhodnosti svářecí
technologie, základních a přídavných materiálů pro použití při výrobě
montáži a opravách kotlů. Atestace svářecí technologie se dělí na dva stupně. I.stupeň provádí organizace ,která technologii pro přídavné a
základní materiály vyvíjí. II. stupeň provádí organizace , která technologii používá.
Stavební zkouška - zkouška prohlídkou pro ověření , zda použitý materriál a celkové provedení kotle nebo jeho jednotlivých částí odpovídá předpisům ,konstrukčním podkladům a další dokumentaci.
Tlaková zkouška - zkouška vodním tlakem pro ověření pevnosti a těsnosti tlakového systému po montáži nebo opravě při zkušebním přetlaku.
Zkouška těsnosti - zkouška vodním tlakem pro ověření, zda kotel včetně výstroje je při jmenovitém přetlaku těsný.
Jmenovitý přetlak - hodnota základního tlaku , která se udržuje při trvalém provozu kotle při jmenovitých hodnotách kotle.
Zkušební přetlak - hodnota dle ČSN 07 0624 čl.63 , jeho hodnota je uvedena v revizní knize / pasportu / kotle.
Osoba zodpovědná za údržbu - správce kotelny, který byl jmenován dekretem ředitele závodu , pracovníkem zodpovědným za údržbu kotlů.
Osoba zodpovědná za obsluhu - vedoucí výroby závodu , který byl jmenován
dekretem ředitele závodu, pracovníkem zodpovědným za obsluhu kotlů.
Ověření těsnosti - zkouška, zda tlakový systém je těsný , provádí se buď vodním tlakem , nebo jiným způsobem např. vakuem , zkouška vzduchem , přepouštěním páry atd.

1.1. Základní stanoviska právních předpisů a norem .
1.1.1. Vyrábět , montovat, opravovat, rekonstruovat zařízení a provádět revize a zkoušky kotlů a tlakových nádob dodavatelským způsobem a periodické zkoušky nádob na plyny smějí organizace jen na základě oprávnění (dále jen " oprávněné organizace "). - vyhláška ČUBP č.18/1979 Sb. § 4 odstavec 1
1.1.2. Po opravě nebo rekonstrukci kotle nebo tlakové nádoby je oprávněná organizace povinna provést stavební a tlakovou zkoušku předepsaným přetlakem. Hodnota přetlaku je uvedena v průvodní dokumentaci zařízení. - vyhláška ČUBP č.18/1979 Sb. § 6 odstavec 1
1.1.3. O zkoušce vyhotoví oprávněná organizace protokol, který se stává nedílnou součástí průvodní dokumentace zařízení spolu s technickou dokumentací opravy nebo rekonstrukce. - vyhláška ČUBP č.18/1979 Sb. § 6 odstavec 2
1.1.4. Jestliže při opravě nebo rekonstrukci kotle došlo k odbornému zásahu do tlakového systému , přikládá se technická dokumentace opravy formou podle ČSN 07 0008 /pasport/, včetně protokolů o prováděných zkouškách k původnímu pasportu. - ČSN 07 0623 čl.17
1.1.5. Dokumentace opravy musí být upravena a seřazena za sebou dle ČSN 07 0008. - ČSN 07 0623 čl.21
1.1.6. K provozní údržbě patřící opravy a úpravy (přestavby) kotlů vyžadující např. vrtání děr , svařování, nýtování, popř. výrobu nových tlakových částí apod. smějí provádět jen organizace , které k tomu mají oprávnění podle ČSN 07 0622. - ČSN 07 0710 čl.137
1.1.7. Při provozní údržbě je provozovatel povinen provádět zejména mechanické čistění kotlů , zabrušování uzavíracích armatur, výměnu těsnění bezpečnostní výstroje, výměnu zaválcovaných trubek , tužení švů,výměnu šroubů,svorníků,zavrtaných rozpěrek , přišroubovaných výztuh apod. Tyto práce mohou vykonávat odborní pracovníci, provozovatelem k tomu pověření . - ČSN 07 0710 čl.136
1.1.8. SZ a TZ vyrobených,smontovaných a opravených nebo rekonstruovaných kotlů smí vykonávat pouze revizní technik /RT OTK/ oprávněné organizace. - vyhláška ČUBP č.18/1979 Sb. § 10 odstavec 1
1.1.9. Při výrobě , montáži ,opravách a rekonstrukcích tlakových částí kotlů se používá materiál podle ČSN 42 0090. - čl.15 ČSN 07 0622
1.1.10. Značení materiálu podle ČSN 42 0090 musí být na tlakových částech umístěno tak , aby bylo při stavební zkoušce čitelné. Při dělení a obrábění materiálu musí být toto značení přeneseno. - ČSN 07 0622 čl.16
1.1.11. Provozovatel nemá oprávnění k opravám , rekonstrukcím a montážím kotlů a zajišťuje je externě oprávněnými organizacemi.Svářečský technolog provozovatele je povinen sledovat dodržování technologických předpisů dodavateli a má právo rozšířit rozsah nebo nařídit opakování kontroly svárů.
1.1.12. Při opravě,rekonstrukci nebo montáži kotlů a opravách poruch(viz bod 6) prováděné oprávněnou organizací je tato organizace povinna dodržovat požadavky této směrnice. Před uzavřením obchodní smlouvy na opravu, rekonstrukci nebo montáž tlakového systému kotle si příslušné středisko vyžádá stanovisko revizního technika provozovatele, zda dodavatelská organizace splňuje požadavky stanovené platnými zákony, vyhláškami a ČSN pro předpokládaný rozsah prací.
1.1.13. O opravě musí osoba zodpovědná za provoz předem písemně informovat svářečského technologa a revizního technika provozovatele a při konci opravy je informovat o konání SZ a TZ oprávněnou organizací.

2. Dokumentace o opravách vad a netěsností svařováním.
2.1. O opravách TS (tlakového systému) je vedena tato dokumentace :
- Kniha evidence vad a netěsností
- Protokol o opravě poruchy vč. schematu tlakového systému kotle
- Žádanky na práci (vystavuje se při poruchách)
- Rozsahy prací při údržbových zásazích popřípadě pracovní příkaz (vystavuje příprava práce při plánovaných opravách)
- Pasport opravy
2.1.1.Za opravy TS svařováním se považují nejen závěrné svary , ale i svary, které se provádějí pouze na povrchu trubek a potrubí , např. příchytky izolací a vyzdívky , praporky , plocháče , závěsy , úchytky ,patky , trny atd.

2.2. Kniha evidence vad a netěsnosti.
2.2.1. Kniha evidence vad a netěsností (dále jen "Kniha") se vede zpravidla pro každý kotel zvlášť.
2.2.2. Kniha je očíslovaný sešit formátu A4, nejlépe s trvdými deskami s min. 100 listy. Příloha 1.2.
2.2.3. Knihu založí a vede příslušný technik správy kotelny. Zápis o opravách poruch provádí na základě Žádanky na práci, Protokolu o opravě poruchy , popřípadě dle prohlášení svařeče, který opravu provedl.Zápis o plánovaných opravách při BO,GO,REK, provádí na základě Příkazu na práci popřípadě dle prohlášení svářeče, který opravu provedl.Zápis do knihy je co nejstručnější, slouží jako evidenční , podrobný zápis obsahuje Protokol nebo Záznamový list o svarech v Pasportu opravy.
2.2.4. Je-li to nutné pro přesnější nebo jednodušší určení místa a druhu poškození TS, zhotoví se do Žádanky na práci nebo do Příkazu na práci jednoduché schéma , ze kterého musí být jasné , který svar, nebo ze které strany prováděli svar jednotliví svářeči. Provádí svařovací technolog oprávněné organizace.
2.2.5. Evidence v knize se vede totožné s rozdělením TS do ucelených celků. Pro každý ucelený celek se záznamy o vadách a netěsnosti vedou zvlášť , každý se svým pořadovým číslem.
2.2.6. Součásti Knihy evidence vad a netěsnosti jsou vždy výkresy tlakového systému kotle dle jednotlivých celků. Výkresy se číslují v chronologickém pořadí. Netěsnost (vada) se označí číslem opravy totožným s Knihou evidence. Při výměně celků se zakládá příslušný nový výkres ,staré se archivují. Netěsnost na ponechaných částech ucelených celků se musí přenést na nový výkres .
Při záznamech musí být vždy zachována přehlednost.

2.3. Technologické postupy opravy svařováním.
2.3.1. Povinnost zajistit atestaci svařovací technologie je pouze v případech , kdy by se měla používat při opravách nová technologie , nebo v případě použití nových netradičních materiálů. Vlastní opravy kotlových systémů svařováním musí být prováděny podle technologických postupů oprav (TP) nebo podle typových technologických postupů oprav (TTP).
2.3.2. TP opravy musí být vypracovány na všechny druhy oprav svařováním,ještě před započetím prací. Musí být vypracovány i na svary dle bodu 2.1.1.
2.3.3. TTP se vypracovávají na opravy TS pro poruchy (dle bodu 6) do vnitřního průměru trubek 100 mm.
2.3.4. TTP musí být u svářeče, technika správy kotelny, SI a RT OTK.
2.3.4. Za jejich doplňování a úpravy u všech pracovníků dle bodu 2.3.4.zodpovídá svářecí technolog oprávněné organizace.
2.3.5. Od způsobu opravy svařováním dle TP se lze odchýlit pouze v mimořádných případech. Tuto skutečnost uvede svařeč do poznámky Protokolu (příloha 7a). O takto provedené opravě je třeba informovat svářecího technologa a dohodnout způsob opravy při nejbližší odstávce.
2.3.6. Za provádění kontroly dle čl.45 - 47 ČSN 07 0624 a během montáže(opravy) zodpovídá svařecí technolog a RT - OTK oprávněné organizace.

2.4. Materiál - sklady
2.4.1. Lze používat pouze materiálu dle bodu 1.1.9. a 1.1.10 s příslušným hutním atestem.
2.4.2. Atesty se musí předkládat na veškerý materiál, tzn. potrubí , trubky , plechy , tyče , tvarovky , armatury, přídavný materiál atd. s vyjimkou dle čl.8 ČSN 42 0090.
2.4.3. Barevné značení materiálu se provádí dle ČSN 42 0010.
2.4.4. Skladování materiálu se provádí dle ČSN 07 0624 čl.18 - 30 .
Odpovídá vedoucí skladu.
2.4.5. Nutno skladovat odděleně nejen materiál s atestem od materiálu bez atestu, ale odděleně i materiál s různým atestem.
2.4.6. Při částečném odběru hutního materiálu je třeba dbát , aby původní barevné a číselné značení materiálu zůstalo zachováno skladu.Přenos číselného a barevného značení na odebraný materiál zajistí sklad.
2.4.7. Označení nutno na TS kotle umístit tak, aby mohla být jeho kontrola při SZ.
2.4.8. Na částečně odebraný hutní materiál vydá sklad kopii hutního atestu nebo potvrzení (potvrzení s údaji dle ČSN 07 0008). Na tento doklad uvede množství vydaného materiálu s podpisem a razítkem skladu.Obdobným způsobem se postupuje při odběru armatur, při společném atestu pro několik armatur.
2.4.9. Je povoleno zřízení příručních skladů při dodržení výše uvedených zásad bodů 2.4.1. až 2.4.8. Zodpovídá příslušných vedoucí.
2.4.9.1. Tyto sklady slouží zejména pro poruchy dle bodu 6. Sklady musí být uzamčeny. Atesty (kopie) musí být uloženy u hutního a přídavného materiálu a svářeč při odběru musí zapsat do žádanky na práci , jaké množství bylo odebráno.
2.4.10. Všichni pracovníci provozovatele a oprávněné organizace podílející se opravách a uskladňování materiálu, musí být prokazatelně seznámeni a přezkoušeni ze znalosti příslušných předpisů a ČSN , týkajících se atestů a značení materiálů a s touto směrnicí.
2.4.11. Za používání přídavného materiálu pro svařování a za jeho řádné uložení (v hlavním i příručním skladu) spolu s příslušným atestem zodpovídá mistr svářečů, plnění kontroluje svářecí technolog oprávněné organizace.
2.4.12. Za provedení kontroly dodávaného materiálu dle čl.42 - 44 ČSN 07 0624 zodpovídá oprávněná organizace.

2.5. Protokol o opravě poruchy včetně schématu tlakového systému kotle.
(viz příloha č.6a , 6b této směrnice )
2.5.1. Protokol o opravě poruchy TS kotlů slouží jako základní podkladový dokument k provedení příslušné dokumentace o opravách těchto zařízení.Každý protokol o opravě poruchy kotle obsahuje v sobě jednoduché schéma tlakového systému, které slouží spolu s uvedením místopisu ( popř. jednoduchého náčrtku ) k usnadnění lokalizace poruchy.
2.5.2. Protokol o opravě poruchy kotle vyplní v silně orámované části příslušný VDB a potvrdí SI. Příslušný SI předá protokol technikovi správy kotelny.
2.5.3. Každý protokol o opravě poruchy (vč. schématu tlak. systému kotle) je řádně očíslován a zaevidován v knize evidence vad a netěsností ( provádí technik správy kotelny ) a je uložen do samostatných desek jednotlivých vyhrazených technických zařízení (kotel).
2.5.4. V bodech 2.5.1. a 2.5.2., 2.5.3 je uveden postup při opravách poruch TS. V případech plánovaných oprav je potřebná dokumentace obsahem pasportu o opravě.
2.5.5. Jsou-li provedeny opravy míst opravy poruchy (zaevidovaných v knize vad a netěsností) při BO,SO,GO je toto řešeno samostatným protokolem o opravě poruchy a součastně je tato skutečnost vyznačena v knize evidence vad a netěsností (záznam o jejich odstranění).
2.5.6. Protokol musí být vyplněn před uvedením kotle do provozu , na nejbližší ranní směně jej přebírá technik správy kotelny.

2.6. Žádanky na práci.
2.6.1. Žádanky na práci pro opravu TS kotlů slouží jako podkladový dokument pro provedení příslušné opravy a pro její případné vyhodnocení.

2.7. Rozsahy prací při plánovaných opravách.
2.7.1. Tato dokumentace slouží jako soupis prací pro plánované práce na TS a je součástí dokumentace o opravě. Jako ekvivalentní dokumentaci lze použít " pracovní příkaz ". Uvedenou dokumentaci vystavuje příprava práce příslušného střediska.
2.7.2. Práce na tlakovém celku se uvádějí zvlášť a zvlášť se uvádějí pro jednotlivé oprávnění firmy.
2.7.3. Práce na tlakovém celku provádí zpravidla jedna oprávněná organizace. V případě , že práce provádí více organizací, musí být určena jedna z nich (zpravidla s největším rozsahem prací), která bude zodpovídat za plnění povinností opravce např. provedení TZ , nahlášení konání TZ , zhotovení celkového pasportu opravy atd. a ostatní oprávněné firmy dodávají svůj rozsah prací jako subdodávku pro hlavní oprávněnou organizaci.

3. Pasport opravy TS kotle.
3.1. Dokumentace o opravách při delších odstávkách /BO-GO/ se provede v tomto rozsahu :
3.1.1. Obsah pasportu opravy je zpracován dle ČSN 07 0008.V obsahu musí být uvedeno pořadové číslo a počet listů příslušné dokumentace (příloha 3).
3.1.2. Seznam dokladů přiložených k pasportu :V seznamu přiložených dokladů se uvedou např. projektová dokumentace při rekonstrukcích a změnách na TS , seznam všech provedených oprav poruch dle bodu 6 se zápisem o rozhodnutí dle bodu 6.6.
3.1.3. Seznam všech svářečských prací na TS :V seznamu se musí uvést práce v tom pořadí ve kterém je pak vedena její dokumentace o opravě. Musí zde být uvedeny nejen závěrné sváry TS , ale i svary dle bodu 2.1.1.
3.1.4. Atesty základního a přídavného materiálu , armatur atd. a prohlášení o drobném materiálu.
3.1.5. TP oprav svařováním.TTP se uvádí seznamem s udáním pořadového čísla TTP u jednotlivých oprav. TP se zakládají celé.
3.1.6. Výsledky zkoušek a kontrol svarových spojů. Uvede se např. zápis o provedení zkoušek kuličkou dle čl. 29 ČSN 07 0627nebo provedení TZ u výrobce.
3.1.7. Údaje o nedestruktivních kontrolách svarových spojů.
3.1.8. Údaje o tepelném zpracování.
3.1.9. Schéma svarů.Na schématu a dokumentaci oprav TS musí být uvedeno číslo svaru totožné s ostatní dokumentací např. kontrolou RTG , jméno (značka) svářeče a označení rozsahu jeho prací.U vyměněných armatur musí být zapsáno výrobní číslo armatury.
3.1.10. Seznam svařečů.
3.1.11. Zápis o stavební zkoušce.
3.1.12. Zápis o tlakové zkoušce nebo zkoušce těsnosti.
3.2. Z dokumentace o svaru musí být jasný přesný rozsah prací jednotlivých svářečů a přesná poloha jejich svárů např. při sváření jednoho svaru dvěma svářečů.
3.3. U drobných oprav a u oprav, kde to nebude na úkor přehlednosti,
lze body 3.1.5. až 3.1.10 sloučit do " Záznamového listu a svarech " (příloha 4).
3.4. Body 3.1.1., 3.1.2., 3.1.11., 3.1.12., plní RT OTK oprávněné organizace.
3.5. Body 3.1.3 a 3.1.5 až 3.1.10 plní svářecí technolog oprávněné organizace.
3.6. Body 3.1.2 ( spolu s RT OTK ) a 3.1.4 plní příprava práce provozovatele nebo oprávněné organizace podle toho kdo materiál objednal.
3.7. Každý list pasportu musí být v pravém horním rohu označen pořadovým číslem lomeným číslem listu dle obsahu pasportu a v dolním pravém rohu razítkem a podpisem RT OTK.
3.8. Dokumentace pasportu opravy se provede nerozebíratelně do desek A4 v pořadí dle ČSN 07 0008.
3.9. Pasport opravy se uloží ve správě kotelny do složky příslušné BO,GO. Do revizního deníku kotlů provede revizní technik provozovatele stručný zápis o celkové stavební zkoušce a ZT nebo TZ (viz příloha 5).
3.10. Na vrchní desky pasportu se uvede pořadové číslo kotle,výr.číslo kotle a datum konání BO,GO.

4. Stavební zkouška
4.1. Rozsah a způsob provedení stavební zkoušky určuje čl.48 až 53 ČSN 07 0624.
4.2. Stavební zkoušky na práce oprávněných montážních organizací ,kteří se podílejí na pracích při GO , BO ., provádí RT OTK příslušné oprávněné organizace. Termín konání nutno oznámit písemně sedm dní předem na OŘKJ a správci kotelny.V zápise o této zkoušce musí být uvedeno číslo oprávnění organizace k opravám kotlů , vydané ITI.Svářecí technolog a RT Provozovatele jsou povinni provádět kontrolu těchto prací během montáže.
4.3. Po úspěšných SZ vyrazí příslušní RT OTK značky dle čl.30 ČSN 07 0622. U trubek do průměru 100 se postupuje dle čl.93 , 94 ON 05 69 10.
4.4. SZ je nutno provést před TZ (ZT).
4.5. Celkovou stavební zkoušku svolává RT OTK určené firmy dle bodu 2.7.3. RT OTK opravců předloží ke kontrole všechny doklady o provedených opravách. Rozsah této dokumentace musí být dle bodu 3.1. SZ se zúčastňuje za provozovatele osoba zodpovědná za údržbu (správce kotelny) RT provozovatele a svářecí technolog provozovatele , kteří provedou namátkovou kontrolu prací a předložené dokumentace.
4.6. Vzhledem k tomu , že se některé práce provádějí těsně před provedením SZ , může se dokumentace předkládat při celkové SZ v nečistopise. Čistopisy pasportu v rozsahu dle bodu 3.1 však musí být předány provozovateli před uvedením kotle do provozu (i zkušebního). Bez řádných pasportů o opravě se kotle nesmí uvést do provozu. Pasporty oprav dle bodu 3. přebírá správce kotelny a zodpovídá za jejich řádné uložení dle bodu 3.9.
4.7. O provedení celkové SZ a namátkové kontroly dle bodu 4.6 se provede zápis ,který se uloží v pasportu opravy. Do revizního deníku zapíše stručný zápis revizní technik provozovatele.
4.8. Zápis o celkové SZ podepíši všichni zúčastnění.

5. Tlaková zkouška - Zkouška těsnosti
5.1. Tlakovou zkoušku po opravě smí provádět pouze revizní technik OTK oprávněné organizace. V případě více organizací podílejících se na opravě kotle, provede TZ jeden z RT OTK opravců , zpravidla RT OTK určené oprávněné organizace dle bodu 2.7.3. Ostatní revizní technici OTK se zkoušky zúčastní nebo musí dát písemný souhlas k provedení TZ.
5.1.1. Manipulace při TZ (ZT) provádí topič s topičským průkazem I. třídy dle pokynů technika správy kotelny , který se musí zúčastnit TZ (ZT) , aby byla zajištěna návaznost na ostatní technologické zařízení bloku.
5.1.2. Způsob a termíny provedení TZ určuje čl.56 - 64 ČSN 07 0624 čl. 124 - 126 ČSN 07 0710 a místní provozní předpis kotle.
5.1.3. Tlaková zkouška se provádí :
a) nejpozději za 9 roků od příchozí TZ
b) po odstávce delší než 2 roky
c) při BO , GO při nichž došlo k výměně podstatné části kotle např. výměna EKA , přehříváků , přihříváků , výparníku nebo opravě 4 ks svarů potrubí s průměrem větším než 100 mm.
d) nařídí-li toto RT nebo IBP Ústí n.Labem.
5.1.3.1 TZ dle bodu 5.1.3 a),b) - provádí RT provozovatele . TZ dle bodu 5.1.3 c) - provádí RT OTK oprávněné organizace
5.1.4. U oprav ,jejichž rozsah je menší než určuje odstavec 5.1.3 c),není nutné provádět TZ ovšem za předpokladu,že u svarů byly provedeny :
a) kontroly dle příslušných předpisů
b) 100 % kontroly RTG , nebo jim rovnocenné kontroly ( např. ultrazvuk )
c) jiné kontroly dle TP opravy
d) zkouška těsnosti
5.1.5. Je však nutné, aby každý případ neprovedení tlakové zkoušky po opravě byl individuálně posouzen osobou zodpovědnou za údržbu kotlů ,RT provozovatele, RT OTK a svářecím technologem oprávněných organizacích před zahájením BO,GO. O rozhodnutí musí být učiněn zápis , který podepíši (razítka) všichni výše uvedení pracovníci a uloží se do pasportu opravy.

5.2. Způsob provedení a termíny ZT určuje ČSN 07 0710 čl.115 - 123.
5.2.1. Zkoušku těsnosti provádí zpravidla RT OTK oprávněné organizace
viz bod 5.1 a 6.2.1 .
5.2.2. Zkouška těsnosti se provádí :
a) po vnitřní revizi - (provádí RT provozovatele)
b) po drobných opravách TS kotle při BO,GO kdy bylo rozhodnuto, že není nutné provádět TZ (viz bod 5.1.5.)
c) po všech opravách TS kotle kromě případů , kdy je nebezpečí z nepřípustného zchlazení komor , bubnu , parovodů , TG nebo by to bylo značně nehospodárné ( např. svar armatury odvzdušnění ) a nebo kdyby bylo nutné provádět další speciální úpravy, aby mohla být ZT provedena ( např. u mezi- přehříváků )
d) před tlakovou zkouškou
e) po otevření tlakového celku kotle
f) nařídí-li to RT nebo IBP
5.2.3. O nekonání ZT dle bodu 5.2.2 c) při BO, GO je nutný zápis dle bodu 5.1.5 a při poruchách nutno postupovat dle 6.2.4 až 6.2.4.3.

5.3. Zkoušku těsnosti lze v mimořádných případech nahradit ověřením těsnosti vzduchem ,RTG, ultrazvukem , naplněním vodou , statickým tlakem, nebo u přihříváků např. vakuovou zkouškou , přepouštěním páry .
5.4. Při plnění kotlů pro ZT nebo ZT se nesmí nepřípustně prudce zchlazovat tlakové části kotle zejména komory , buben , parovody .Maximální rozdíl teplot stěn a média může být 50oC.
5.5. Zápis o provedení ZT a TZ provede RT OTK , který zkoušku provedla opis předá ostatním RT OTK opravců, kteří se na opravě TS podíleli.
5.6. RT provozovatele provede zápis o TZ(ZT)do revizního deníku kotle.
5.7. Před závěrečnou TZ (ZT) lze provést bez přítomnosti RT OTK ověření těsnosti celého TS kotle na tlak 60 % jmenovitého tlaku. Manipulace při ZT provádí topič s topičským průkazem 1. třídy dle pokynů RT OTK. Předem plánované provedení ověření těsnosti na jmenovitý tlak bez přítomnosti RT OTK lze provést pouze s jeho předchozím souhlasem.
5.8. Zjištěné závady (netěsnosti) při tomto ověření těsnosti nebo při TZ (ZT) se mohou považovat za opravy poruch a vystavují se na ně Příkazy práce a nebo Protokol o opravě poruchy.
5.9. Při ZT a TZ musí být zajištěno řádné spojení mezi místem , kde jsou umístěny příslušné manometry a místem odkud se provádí manipulace při stoupání tlaku (např. vysílačky , telefon , apod. ).
5.10. Termín konání TZ musí správce kotelny nahlásit 15 dní předem písemně na IBP Ústí nad Labem na základě sdělení oprávněných organizací.
5.11. RT provozovatele se zúčastňuje TZ a ZT prováděných oprávněnou organizací.
5.12. Doba setrvání na zkušebním tlaku při TZ je 5 minut.
5.13. Zkoušky těsnosti dle čl.117 c) na práce dle čl. 136 ČSN 07 0710 se provádí sledováním místa opravy při plnění kotle, nebo kontrolou během najíždění.

6. Oprava - poruchy (netěsností) TS kotle
6.1. Za opravy poruchy-(netěsností) se považují pouze opravy potrubí s vnitřním průměrem menším než 100 mm, kdy počet opravených trubek při jedné opravě nepřesáhne 20 svarů.
6.1.2. Opravy poruch (netěsnosti) tlakových celků musí provádět pouze jedna oprávněná organizace dodavatelsky na základě smlouvy.
6.2. Způsob provádění a vedení dokumentace se provádí u těchto oprav poruch odlišným způsobem takto :
6.2.1. Opravy poruch přebírá RT OTK opravce. V době jeho nepřítomnosti tzn. na odpolední a noční směně , v sobotu v neděli a ve svátek,přebírá opravu SI a provádí též příslušné zkoušky netěsnosti dle 5.2.2 c) nebo ověření těsnosti dle bodu 5.3.
6.2.2. SI musí být ještě před ustanovením do funkce (i jako zastupující)prokazatelně vyškolen z příslušných předpisů a ČSN týkajících se oprav TS svařováním a ze znalostí přeškolen. Prakticky musí být zacvičen v provádění bodu 6.2.4. a) b).
6.2.3. SI provádí zápis o převzetí opravy a provedení ZT do Protokolu ,viz bod 2.6.
6.2.4. Svary oprav poruch se kontrolují:
a) vnější prohlídkou
b) zkouškou tvrdosti svaru po tepelném zpracování - pouze u pevně zabudovaných částí TS
c) zkouškou těsnosti nebo ověřením těsnosti
6.2.4.1. Zkouška těsnosti se provádí dle bodu 5.2.2 c) a 5.4.
6.2.4.2. Důvod neprovedení ZT ani ověření těsnosti , musí SI zapsat do Protokolu , do kolonky "poznámka".
6.2.4.3. V případě , že nebyla provedena ZT ani ověření těsnosti nutnoprovádět kontrolu celého TS při plnění kotle a jeho uvádění do provozu.
6.2.5. U SI musí být k dispozici.
6.2.5.1. TTP (viz bod 2.3.3 ).
6.2.5.2. Seznam svářečů (žíhačů) dle bodu 6.2.6.
6.2.5.3. Kontrolní manometr pro provádění ZT (viz čl.123) ČSN 07 0710.Za provádění kontroly tohoto manometru 1x za rok dle čl. 43 ČSN 07 0710 zodpovídá svářecí technolog provozovatele ( technik správy kotelny ).
6.2.6. Seznam svařečů musí obsahovat :
a) datum posledního přeskoušení dle ČSN 05 0710
b) datum poslední kontroly dle bodu 6.2.7
c) stručné vysvětlení označení oprávnění svařečů s ohledem na místní podmínky v závodě.Za řádné vedení a doplňování tohoto seznamu zodpovídá svářecí technolog.
6.2.7. Svářeči,kteří provádějí opravy poruch , musí mít přezkoušení na příslušné svary dle bodu 6.1. ne starší než jeden rok,nebo provedou kontrolu svaru RTG (ultrazvukem) s kladným výsledkem při opravách TS kotle nebo při pracovní zkoušce (ne starší 6ti měsíců) při dodržení ustanovení čl. 93 a 94 ČSN 05 0710 .
6.2.8. Atesy materálu a přídavného materiálu odebere po opravě poruchy svářecí technolog a uloží až do provedení bodu 6.7 , kdy je založí do pasportu opravy. Do Protokolu zapíše čísla atestu.
6.2.9. SI musí mít pověření provozovatele k přebíraní oprav poruch svařováním a k provádění zkoušek těsnosti na základě přeskoušení ze znalosti dle bodu 6.2.2. před zkušební komisí jmenovanou provozovatelem. Členem komise musí být osoba zodpovědná za provoz a údržbu , osoba zodpovědná za obsluhu , RT OTK , RT provozovatele , svářecí technolog .Předsedou komise je ZŘÚ závodu.
6.2.10. Při první ranní směně provede technik správy kotelny na základě Protokolu zápis do Knihy a schématu TS .
6.4. Protokol podepíší všichni příslušní pracovníci uvedení na Protokolu a do nejbližší opravy BO GO jsou protokoly uloženy u technika správy kotelny.
6.5. Při nejbližší delší odstávce BO , GO prohlédnou RT OTK , RT provozovatele , svářecí technolog , technik správy kotelny , všechny opravy poruch od poslední SZ a na základě vnější prohlídky , RTG apod. rozhodnou o případné nové opravě nebo ponechaní původních svarů opravy poruchy.
6.6. O rozhodnutí musí být učiněn zápis , který kromě pracovníků dle bodu 6.5. podepíše též osoba zodpovědná za údržbu kotlů. Tento zápis se uloží do pasportu opravy při BO GO viz bod 3.1.2.

7. Závěrečná ustanovení
7.1. Svářecí technolog závodu a RT OTK opravců plní povinnosti OTK uvedené v ČSN a ON , např. ČSN 07 0622, ON 05 0910, ON 05 6911 , ČSN 07 0624 atd.
7.2. RT OTK musí být vybaven razidlem.Z razidla musí být patrný název ( značka ) závodu a číslo orgánu , který kontrolu , přejímku provedl.
7.3. Chemická vyvářka kotle se provádí před závěrečnou tlakovou zkouškou. Před vyvářkou nutno provést zkoušku těsnosti.
7.4. Na TS kotle (viz názvosloví) se vztahují ČSN tř. 07 na ostatní potrubí ČSN tř. 13.
7.5. Za plnění povinností provozovatele pracovníky správy kotelny zodpovídá osoba zodpovědná za údržbu kotlů - vedoucí správy kotelny.
7.6. Za plnění povinností provozovatele směnovými pracovníky zodpovídá osoba zodpovědná za obsluhu koltů - vedoucí výroby .
7.7. Za plnění povinností provozovatele pracovníky MTZ a skladů zodpovídá vedoucí.
7.8. Opravy materiálů tř.17 se provádějí dle zvláštních předpisů.
7.9. Přílohy a tabulky dle této směrnice , jakožto i zápisy nejsou závazné svojí formou , ale obsahem .
7.10. Tato směrnice je platná ode dne vydání.

8. Použivané zkratky
PR - provozní revize
VR - vnitřní revize
ZT - zkouška těsnosti
TZ - tlaková zkouška
OT - ověření těsnosti
SZ - stavební zkouška
RT - revizní technik provozovatele
RT OTK - revizní technik opravce
ITI - Institut technické inspekce
IBP - Inspektorát bezpečnosti práce
ČÚBP - Český úřad bezpečnosti práce
TS - tlakový systém
MP - mezipřehřívák
Př - přehřívák
EKO - ekonomizer
ST - středotlaká část
VT - vysokotlaká část
TP - technologický postup svařováním
TTP - typový technologický postup svařováním
SI - směnový inženýr
VDB - vedoucí dvojbloku

9. Nejdůležitější související předpisy
Vyhláška ČÚBP 48/82 Sb. - kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení
Vyhláška ČÚBP 18/79 Sb. - kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví se některé podmínky k zajištění jejich bezpečností
Zákon 396/92 Sb. - novelizovaný zákon 174/68 Sb. o státním odborném dozoru nad bezpečností práce
ČSN 05 0025 - Tvary a rozměry svarových ploch. Ruční sváření ocele elektrickým obloukem.
ČSN 05 0026 - Tvary a rozměry svarových ploch. Ruční sváření ocele plamenem.
ČSN 05 0211 - Tepelné a mechanické spracování svarových spojů nelegovaných a nízkolegovaných ocelí. Všeobecné zásady.
ČSN 05 0610 - Sváření. Bezpečnostní ustanovení pro sváření plamenem a řezání kyslíkem.
ČSN 05 0630 - Bezpečnostní ustavení pro svařování el. obloukem.
ČSN 05 0710 - Předpisy pro úřední zkoušky svářečů.
ČSN 05 1305 - Klasifikace svarů podle radiogramu.
ČSN 07 0000 - Názvosloví parních a horkovodních kotlů.
ČSN 07 0008 - Pasport kotle.
ČSN 07 0414 - Parní kotle, výpočet pevnosti. Část 1 - 13.
ČSN 07 0416 - Parní kotle. Výpočet pevnosti při cyklickém zatěžování.
ČSN 07 0620 - Konstrukce a výstroj parních a horkovodních kotlů.
ČSN 07 0622 - Výroba parních kotlů.
ČSN 07 0623 - Technická dokumentace kotlů.
ČSN 07 0624 - Montáž kotlů a kotelních zařízení.
ČSN 07 0710 - Provoz , obsluha a údržba parních a horkovodních kotlů.
ČSN 07 0751 - Kotle parní a horkovodní . Požadavky na značení.
ČSN 13 0010 - Jmenovité tlaky Jt.
ČSN 13 0015 - Jmenovité světlosti Js.
ČSN 13 0072 - Značení potrubí v provozech podle protékající látky.
ČSN 13 0108 - Provoz a údržba potrubí.
ČSN 13 1075 - Úprava konců součástí potrubí pro svařování.
ČSN 42 0009 - Hutní atest - podmínky pro vydání.
ČSN 42 0010 - Barevné značení oceli.
ČSN 42 0090 - část 1.-9. Materál pro tepelná energetická zařízení.
ČSN 42 0284 - Předpisy pro zpracování uhlíkových ocelí tř.11,12 a oceli na odlitky tř.26 , užívaných pro stavbu parních kotlů , parovodů a tlakových nádob, pracujících za normálních nebo zvýšených teplot.
ČSN 42 0285 - Předpisy pro zpracování leg.oceli tř.13 a 15 a oceli na odlitky tř.27 a 28 , užívaných pro stavbu parních kotlů, parovodů tlakových nádob , pracujících za normálních nebo zvýšených teplot.
ON 05 6910 - Svařování kotlových trubek a vysokotlakého potrubí do Js 100 v energetice.
05 6911 - Svařování vysokotlakého potrubí na Js 100 v energetice.
07 0625 - Kotlové bubny svařované.
07 0626 - Kované vysokotlaké kotlové bubny.
07 0627 - Kotlové trubky a hadovité trubkové systémy.
07 0629 - Spojovací potrubí a trubky .
07 0631 - Parní a teplovodní kotle.Komory kruhové a čtyrhranné.
07 0623 - Zaválcování a přivařování trubek.
07 0635 - Nýtování a temování.
07 0637 - Parní horkovodní kotle. Membránové stěny.
07 0705 - Parní kotle. Uvádění kotelních zařízení do provozu.
OEG 38 0802 - Práce v parních elektrárnách a teplárnách.
38 3010 - Provozní pravidla pro elektrárny a sítě - část A.


 Související

Související témata
Kotle vysoko a středotlaké

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 6) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 1 příspěvek
zavádějící výraz-montážOldřich Schieferstein21.01.2006 21:45
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.