[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Upozornění na dodržování zásad platných technických norem
(výrobkových a souvisejících) pravidel TPA, TPB a TPC CWS ANB při provádění zkoušek svářečů, páječů, operátorů a seřizovačů a na jejich činnosti v technické praxi
Datum: 1.9.2014
Autor: TESYDO, s.r.o.
Všem svářečským školám vedoucím svářečských škol a svářečským dozorům začleněných do firem, společností a odborných škol registrovaných a autorizovaných v systému CWS ANB (AO/OS/NB)-COP, COV, IO ve zkušebním a certifikačním systému ZO č. 11 CWS ANB TESYDO, s.r.o.(ATB) (akreditovaného, autorizovaného a notifikovaného v systému EWF, IIW a IAB)

Upozorňujeme vás na dodržování níže uvedených některých zásad pro doškolování, školení, přezkušování, zkoušky a certifikaci svářečského personálu dle technických pravidel TPA CWS ANB č. 034, 121, 124, 125, 132 133, 134, 135, 136, 210, 215, 216, 217 a 218 i TPB 100 a TPC 030 a jejich novel i platných technických norem. V technické praxi se často objevují případy určitého nedodržování zásad, pravidel a také technických norem pro kvalifikaci svářečského personálu, což může vést k neuznání kvalifikace (certifikátu, osvědčení, průkazu) svářečského personálu, ev. neuznání shody výrobku s právně technickými předpisy po jeho zhotovení nekvalifikovanými pracovníky ve svařování (NV, ES, EHS, ES, EC, NEPR) i na základě zákona č. 22/1997 Sb. a poslední novely zák. č. 100/2013 Sb., o bezpečných výrobcích uváděných na trh a do provozu. Také neuznání dle harmonizovaných a technicky určených výrobkových norem nebo z hlediska nevhodné technické bezpečnosti výrobku. Zákazník, objednatel zakázky nemůže pak uznat provedenou nevhodnou kvalitu výrobku a provedených svářečských prací, včetně svářečského personálu z hlediska jejich neshodné technické bezpečnosti výrobku. Kvalifikace musí být plynule a pravidelně a obnovována i udržována v předepsaných termínech uvedených v technických normách a TPA, TPB i TPC CWS ANB. Zákazník, přejímač, zadavatel zakázky nemůže pak uznat svářečské práce nekvalifikovaných pracovníků na zadaném (objednaném, kontrahovaném) výrobku z hlediska jejich technické bezpečnosti.

1. Rozsah výuky v kurzech, zaškolení a přezkoušení se provádí dle osnov CWS ANB a TPA, TPB i TPC CWS ANB. Nový základní kurz ve svářečské škole trvá 4 týdny (20 pracovních dnů). Zaškolení se provádí dle osnov a dle náročnosti metody, technologie svařování i svařovacího zařízení, bývá zpravidla 1 až 3 dny. Doškolení a přezkoušení se provádí ve svářečské škole nebo výrobní firmě v rozsahu max. 8 hodin. Nový kurz ve svářečské škole dle norem ČSN EN nebo ČSN EN ISO pro svářeče a páječe provádějící proces ručního svařování a pájení trvá 4 týdny (dle požadované náplně výuky ve shodě s výše uvedenými kvalifikačními normami pro kvalifikaci svářečů, páječů a operátorů, rovněž také s přihlédnutím k osnovám pro základní kurzy svařování a pájení i k pravidlům TPA, TPB CWS ANB). O přiměřeném zkrácení kurzu může rozhodnout svářečský dozor svářečské školy na základě zjištěné úrovně připravenosti svářeče a páječe ke zkoušce s přihlédnutím k pravidlům TPA, TPB CWS ANB. Doporučuje se provádět pak i tyto periodické zkoušky rovněž ve svářečské škole. Periodické zkoušky operátorů a také seřizovačů dle ČSN EN ISO (trvají max. 3 dny) se provádí ve výrobní firmě pod dozorem kvalifikovaného I/EWE nebo I/EWT svářečské školy nebo výrobní firmy. Nové kvalifikace a zkoušky operátorů, rovněž i seřizovačů se provádí u výrobce, ev. částečně ve svářečské škole, přípravu ke zkouškám řídí svářečský dozor I/EWE, I/EWT svářečské školy nebo výrobní firmy. Při zkoušce svářeče (operátora) na tlaková zařízení, musí tento složit navíc zkoušku formou testu v souladu s PED 97/23/EC (NV č. 23/2003 Sb.). U všech těchto výše uvedených nových i periodických zkoušek je přítomný zkušební orgán akreditované, autorizované nebo notifikované zkušební organizace, který řídí a hodnotí zkoušky.

2. Evidence účastníků kurzů se provádí v třídní knize, zaškolení i přezkoušení se provádí v protokolu, které se archivují 5 let ve svářečské škole (svářečským dozorem) dle požadavku ČSN EN ISO 3834-1 až 6. Zkoušky, zaškolení i přezkoušení provádí v rámci ČSN 05 0705 registrovaný autorizovaný svářečský technik CWS ANB (dozor I/EWE, I/EWT dle ČSN EN ISO 14731 a TPC CWS ANB 030), včetně prodlužování jejich platnosti dle pravidel CWS ANB. Všechny údaje se zapisují svářečskými techniky CWS ANB do dokladů s logem CWS ANB, včetně svářečských průkazů, osvědčení o doškolení a přezkoušení i také do průkazu svářečského pracovníka, které se archivují svářečskými dozory 5 let. Zkoušky se objednávají u ZO CWS ANB č. 11 TESYDO, s.r.o. zasláním předtištěné nebo elektronické objednávky ke zkouškám a telefonicky na sekretariátě ZO TESYDO, s.r.o. K záznamům o provedených zkouškách svářečského personálu se používá formulářů a protokolů CWS ANB předepsaných v TPA a TPB CWS ANB, předtištěných nebo elektronicky dostupných na www.tesydo.cz v sekci formuláře nebo sekci materiály pro svářečské školy.

3. Prodlužování platnosti Certifikátu svářeče, operátora, seřizovače, páječe a to na základě dříve provedených platných zkoušek dle ČSN EN 287-1 a 6, ČSN EN 12732, ČSN EN ISO 9606-1, 2, 3, 4, 5 a 6, ČSN EN ISO 14732, ČSN EN ISO 13585, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN EN 13067, provádí po 6 měsících výše uvedený pověřený svářečský technik CWS ANB (dozor I/EWE, I/EWT) dle norem pro zkoušky svářečského personálu a dle TPA CWS ANB, který je jmenovaný vedením firmy jako svářečský dozor dle ČSN EN ISO 14731. Prodlužování se provádí zpravidla na základě dozoru I/EWE, I/EWT ve firmě nebo ve svářečské škole, která pravidelně na základě smlouvy s firmami udržuje platnost oprávnění (kvalifikace) svářečského personálu dle výše uvedených norem. Svářečský technik CWS ANB musí znát podmínky technologie svařování ve firmě, úroveň kvality prováděné práce svářečem, páječem, operátorem i zaškoleným pracovníkem a musí ji pravidelně kontrolovat, např. pracovními ověřovacími zkouškami, kontrolou při zakázce, ev. před přípravou zakázky ke svařování (výrobnímu zpracování a celkovému provádění).

4. Každý výrobce využívající technologii (proces) svařování a pájení při výrobě (provádění výrobků) musí písemně jmenovat svářečský dozor (I/EWE, I/EWT, I/EWS) a mít s ním podepsanou pracovní smlouvu na úrovni "Dohody o pracovní činnosti" dle Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. a jeho novel nebo "smlouvy o prováděné kontrole" dle Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. , dále dle požadavku ČSN EN ISO 14731, ČSN EN ISO 3834-1 až 6, ČSN EN 1011-1 až 8 aj., rovněž dle harmonizovaných, také souvisejících i jiných technických výrobkových norem, kontraktu, smlouvy i objednávky k zakázce a to také i v rámci kooperace (outsorcingu), kde dozoruje a inspektuje proces svařování nebo pájení rovněž kvalifikovaný svářečský dozor (I/EWE, I/EWT) hlavního dodavatele (zpracovatele) zakázky a také dozor kooperující firmy dle požadavku ČSN EN ISO 14731, ČSN EN ISO 3834-1 až 6, ČSN EN 1011-1 až 8, ČSN EN ISO 9001 a pravidel TPC CWS ANB (EWF, IIW a IAB) i výrobkových technických norem.

KOMPETENCE SVÁŘEČŮ, OPERÁTORŮ A PÁJEČŮ V PROVOZNÍ PRŮMYSLOVÉ PRAXI VE FIRMÁCH VÝROBNÍCH A MONTÁŽNÍCH

Svářeči, operátoři i páječi tvoří prováděcí personál pro zhotovování nerozebíratelných spojů. Kvalifikační normy svářečů, operátorů i páječů (ČSN 05 0705, ČSN EN 287-1, ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5, ČSN EN 287-6, ČSN EN ISO 13585, ČSN EN ISO 14732, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN EN 12732 stanovují na základě kvalifikační zkoušky pracovníka, za účasti kvalifikovaného zkušebního orgánu (komisaře) tj. uznaného orgánu, rozsah oprávnění v kvalifikačním Osvědčení, Certifikátu odborné způsobilosti, vystavených zkušební organizací (uznaným orgánem). Svářeči, páječi, operátoři provádí reálné svarové (pájené) spoje a to z důvodu technologické kázně i dodržení požadované kvality, na základě svářečské dokumentace, tj. konkrétního výkresu svařeného dílce, výrobku nebo konstrukce výrobku (svařence). Tento výkres obsahuje konstruktérem zadané značky svarových (pájených) spojů na vynášecích čarách od spojů, tj. označená místa pro zhotovení svarových (pájených) spojů, včetně provedení jejich typu, velikosti i stupně kvality nebo stupně přípustnosti vad po jejich kontrole nebo zkoušení. Ke skutečnému zhotovení svarových (pájených) spojů musí svářeči, operátoři i páječi vždy použít svařovací (pájecí) postupy WPS (BPS) dle ČSN EN ISO 15607 a ČSN EN ISO 15609-1 až 5, ČSN EN ISO 15614-1, ČSN EN 13134, ČSN EN ISO 17660-1, ČSN EN ISO 14555 aj. a dílčí rámcový výrobní postup výrobku (technologickou průvodku operací na výrobku). Komplexní požadavky na provádění svarových (pájených) spojů na dílcích výrobků, konstrukcích výrobků, včetně jejich pevnostního, statického, dynamického, dilatačního, termodynamického výpočtu, rozsahu kontrol a zkoušek při jejich výrobě a montáži, předepisuje výrobková norma a upřesňuje kontrakt (smlouva, objednávka) k výrobku. Z důvodu výrobcem garantované bezpečnosti, spolehlivosti, trvanlivosti i životnosti výrobků, se kvalita svarových (pájených) spojů promítá do všech uvedených požadavků na výrobky a celkové požadované jejich kvality. Svářeči, páječi i operátoři jsou pak odpovědni za dodržení prováděcích dokumentací (výkresu svařence, pájeného dílce), předepsaného provedení svarových (pájených) spojů, dodržení postupu WPS (BPS), dodržení celkové kvality spojů i předepsané celistvosti spojů a jimi provedenou samokontrolu spojů potvrzenou otiskem osobního kovového razidla na předem určeném místě v dokumentaci a to před jejich předáním ke kontrole kvalifikovanému NDT pracovníku řízení kvality s kvalifikací dle ČSN EN ISO 9712 (dříve ČSN EN 473). Svářeč (páječ) není oprávněn ani kvalifikován k provádění pevnostních, těsnostních spojů bez jejich konstrukčního návrhu (předpisu)v dokumentaci a to kvalifikovaným konstruktérem (projektantem) a bez technologického postupu WPS (BPS) k jejich provedení. Svářeč (páječ) musí rovněž striktně dodržovat posloupnost technologických operací předepsaných v rámcovém technologickém postupu (průvodce) k provádění dílce výrobku nebo konstrukce výrobku. Při nedodržení těchto zásad by technologická nekázeň vedla k nevyhovující kvalitě svařovaných (pájených) výrobků (dílců, konstrukcí). Poté při nesprávně provedené předepsané kontrole NDT, může být svařený (pájený) výrobek, dílec, konstrukce výrobku (zařízení) při svém předepsaném, stanoveném provozu brán dle legislativně-právních předpisů jako nebezpečný, nespolehlivý, který může mít pak nízkou trvanlivost a životnost. Tímto postupem jsou porušeny a tím nedodrženy podmínky technické bezpečnosti výrobků při jejich provozu. K takovým výrobkům pak nemůže být vystaven protokol s vyhovujícími výsledky kontrol i zkoušek a nemůže být doloženo i vystaveno prohlášení o shodě nebo prohlášení o vlastnostech výrobku dle legislativně-právního předpisu (např. NEPR 305/2011, PED 97/23/ES aj.).

Odborná způsobilost – kvalifikace musí být získána (provedena) zkouškou pro různé používané metody procesu svařování i pájení a tepelného i žárového stříkání v souladu s ČSN EN ISO 4063. Odborná způsobilost – kvalifikace svářečů, operátorů, seřizovačů, páječů a také tepelných i termických stříkačů je vyžadována:

  • požadavky zákona č. 100/2013 Sb., č. 34/2011 Sb., č. 155/2010 Sb. č. 490/2009 Sb. i zák. č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o technických požadavcích na bezpečné výrobky a příslušnými Nařízeními vlády (NV), vydanými jako technické předpisy k tomuto zákonu v souladu s EU předpisy (tj. NEPR, ES, EHS, EC, ES Směrnicemi EU), technickými pravidly TPA, TPB CWS ANB
  • Zákoníkem práce - zák. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů
  • Zákonem o živnostenském podnikání č. 130/2008 Sb., č. 155/2010 Sb., ve znění pozdějších předpisů
  • vyhláškou MV č. 87/2000 Sb. - ,,Požární bezpečnost při svařování, pájení materiálů a nahřívání živic“
  • vyhláškou ČÚBP č. 48/1982 Sb. - ,,Bezpečnost práce a technických zařízení“, ve znění pozdějších předpisů – vyhlášky č. 192/2005 Sb., vyhl. č. 324/1990 Sb., č. 207/1991 Sb., NV č. 352/2000 Sb.
  • Nařízením vlády č. 378/2001 Sb., bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí i Stavebním zákonem č.183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů
  • vyhláškou č. 392/2003 Sb., o bezpečnosti provozu technických zařízení a technických požadavcích na toto zařízení při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem
  • technickým pravidlem MD ČR TP č. 193 - Technické podmínky staveb pozemních komunikací
  • bezpečnostními normami pro svařování (pájení) – ČSN 05 0600 a ČSN 05 0601, ČSN 05 0610, ČSN 05 0630, ČSN 05 0650, ČSN 05 0661, ČSN 05 0671, ČSN 05 0672
  • technickými - kvalifikačními (systémovými) normami – ČSN 05 0705; ČSN EN 287 část 1 a 6; ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5; ČSN EN ISO 17660-1 a 2; ČSN EN 12732; ČSN EN 13067; ČSN EN ISO 13585, (bývalá ČSN EN 13133); ČSN EN ISO 14732 (bývala ČSN EN 1418); ČSN EN ISO 14918; ČSN EN ISO 3834-1 až 6, ČSN EN ISO 14554-1 a 2, ČSN EN 1011-1 až 8, ČSN EN ISO 9001, ČSN ISO 6213, aj.
  • výrobkovými normami – ČSN EN 1090-1,2 a 3; ČSN EN 1993-1-1; ČSN EN 1999-1 část 1, ČSN 73 2603, ČSN 73 2604; ČSN 69 0010; ČSN 69 0015; ČSN EN 12 732; ČSN EN 1775; ČSN EN 286-1 až 4; ČSN EN 13480; ČSN EN 13445; ČSN EN 12952; ČSN EN 12953; ČSN EN 764; ČSN EN 13458; ČSN EN 13530; ČSN EN 13314; ČSN EN 13317, ČSN EN 14025 aj.
  • projekční, konstrukční a technologickou, výrobní i montážní dokumentací, postupy i plány výroby a montáže, svařovacími (pájecími) postupy WPS (BPS), svařovacími (inspekčními) plány, plány kvality i kontrol a zkoušek, aj.

Související technické normy:

1) ČSN EN ISO 14731 – Úkoly a odpovědnosti svářečského dozoru (inspektora).
2) ČSN EN ISO 3834-1 až 6 – Požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů.
3) ČSN EN ISO 14554-1 až 2 – Požadavky na jakost při odporovém svařování. Vyšší a základní požadavky.
4) ČSN EN ISO 12690 – Žárové stříkání. Dozor nad žárovým stříkáním. Úkoly a odpovědnosti.
5) ČSN EN 1011-1 až 8 – Svařování. Doporučení pro svařování kovových materiálů.
6) ČSN EN ISO 9001 – Systémy managementu kvality. Požadavky.
7) ČSN EN 1990 – Eurokód: Zásady navrhování konstrukcí.
8) ČSN EN 1090-1 - Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí. Část 1: Požadavky na posouzení shody konstrukčních dílců.
9) ČSN EN 1090-2 – Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí – Část 2: Technické požadavky na ocelové konstrukce.
10) ČSN EN 1090-3 – Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí. Část 3: Technické požadavky na hliníkové konstrukce.
11) ČSN EN 1993-1-1 – Navrhování ocelových konstrukcí. Obecná pravidla.
12) ČSN 73 2603 – Provádění ocelových mostních konstrukcí.
13) ČSN 73 2604 – Ocelové konstrukce. Kontrola, údržba ocelových konstrukcí pozemních a inženýrských staveb.
14) ČSN EN 1999-1-1 – Navrhování hliníkových konstrukcí. Obecná pravidla.
15) ČSN EN ISO 9712 – Nedestruktivní zkoušení. Kvalifikace a certifikace pracovníků nedestruktivního zkoušení. Všeobecné zásady.
16) ČSN EN ISO 17637 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Vizuální kontrola.
17) ČSN EN ISO 14 922-1 až 4 – Žárové stříkání. Požadavky na jakost. Směrnice pro komplexní, standardní a základní požadavky.
18) ČSN EN 13480 – 1 až 6 – Kovová průmyslová potrubí. Požadavky.
19) ČSN EN 13445- 1 až 8 – Netopené tlakové nádoby. Požadavky.
20) ČSN EN 12952-1 až 16 – Vodotrubné kotle a pomocná zařízení. Požadavky.
21) ČSN EN 12953-1 až 12 – Válcové kotle a pomocná zařízení. Požadavky.
22) ČSN EN 14025 – Nádrže na přepravu nebezpečného zboží. Kovové tlakové nádrže. Konstrukce a výroba.
23) ČSN EN 12542 – Stabilní svařované ocelové sériově vyráběné nadzemní válcové zásobníky pro skladování LPG o objemu do 13 m³ včetně. Návrh a výroba.
24) ČSN EN 12732 – Zásobování plynem. Svařované ocelové potrubí. Funkční požadavky.
25) ČSN EN 286 – 1 až 4 – Jednoduché netopené tlakové nádoby pro vzduch a dusík pro všeobecné účely. Požadavky.
26) ČSN EN 1775 – Zásobování plynem. Plynovody v budovách. Požadavky.
27) ČSN EN 13094 – Nádrže pro přepravu nebezpečného zboží. Kovové nádrže s pracovním tlakem nepřesahujícím 0,5 bar. Konstrukce a provedení.
28) ČSN EN 13458-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Stabilní vakuově izolované nádoby. Požadavky – konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení.
29) ČSN EN 13530-1 až 3 – kryogenické nádoby. Velké přepravní vakuově izolované nádoby. Požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení.
30) ČSN EN 14075 – Stabilní ocelové svařované sériově vyráběné válcové zásobníky pro podzemní skladování zkapalněných uhlovodíkových plynů (LPG) o objemu do 13 m³ včetně. Návrh a výroba.
31) ČSN EN 14197-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Stabilní nevakuově izolované nádoby. Základní požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení.
32) ČSN EN 14222 – Válcové kotle z korozivzdorné oceli.
33) ČSN EN 14276-1 – Tlaková zařízení chladících zařízení a tepelných čerpadel. Nádoby. Všeobecné požadavky.
34) ČSN EN 14398-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Velké přepravní nevakuově izolované nádoby. Základní požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení, provozní požadavky.
35) ČSN EN ISO 17660-1 a 2 – Svařování betonářské oceli. Nosné a nenosné svarové spoje.
36) TNI CEN ISO/TR 17020 – Činnost inspekčních orgánů. Metodika inspekce.
37) ČSN ISO/IEC 17030 – Posuzování shody – Všeobecné požadavky na značky shody třetí strany.
38) ČSN EN 10204 – Kovové výrobky. Dokumenty kontroly.
39) ČSN EN 10021 – Všeobecné technické dodací podmínky pro ocel a ocelové výrobky.
40) ČSN EN 10168 – Ocelové výrobky – Dokumenty kontroly – Přehled a popis údajů.
41) ČSN 050705, ČSN EN 287-1, ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN EN ISO 14732, ČSN EN 12732, ČSN EN ISO 13585, ČSN EN ISO 14918 – Kvalifikace odborné způsobilosti svářečů, svářečských operátorů a seřizovačů, páječů žárových stříkačů.
42) ČSN EN ISO 15 607 – Stanovení a schvalování i kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Všeobecná pravidla.
43) ČSN EN ISO 15609-1 až 5 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů.
44) ČSN EN ISO 15610, ČSN EN ISO 15611, ČSN EN ISO 15612, ČSN EN ISO 15613, ČSN EN ISO 15614-1 až 13, ČSN EN 288-9 – stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Zkouška postupů svařování.
45) ČSN EN 13134 – Tvrdé pájení. Zkouška postupu pájení.
46) ČSN EN 15085-1 až 5 – Železniční aplikace. Svařování kolejových vozidel a jejich částí. Část 1 až 5.
47) ČSN ISO 2768-1 a 2 – Všeobecné tolerance. Nepředepsané mezní úchylky délkových a úhlových rozměrů. Nepředepsané geometrické tolerance.
48) ČSN EN ISO 13920 – Svařování. Všeobecné tolerance svařovaných konstrukcí. Délkové a úhlové rozměry. Tvar a poloha.
Žádáme Vás tímto o posouzení shody vaší vlastní činnosti a provedení nápravy ve shodě s výše uvedenými předpisy a technickými normami.

Zpracoval: tým manažerů TESYDO, s.r.o. Brno, Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D., Ing. Zdeněk Balej a Ing. Jan Opletal, ZO, AO/OS/NB, COP, COV, IO a COQM

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.