[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Evropská směrnice 97/23/ES (tlaková zařízení ) - Pravidla
Datum: 25.2.2014
Autor: Ing. Pavel PETR, STROJÍRENSKÝ ZKUŠEBNÍ ÚSTAV, s.p.
Předmětem této přednášky jsou Pravidla k Evropské směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení ). Problematika tlakových zařízení je velmi rozsáhlé téma a tlaková zařízení jsou jednou z nejsledovanějších skupin výrobků v EU. Celá oblast se velmi dynamicky vyvíjí a s ohledem na široký rozsah a různorodost výrobků vzniká v EU celá řada problémů, které je nutno neprodleně řešit. Evropský průmysl, který se zabývá výrobou tlakových zařízení zahrnuje velmi široké spektrum výrobků, které jsou využívány například v plynařském, chemickém, olejářském a plastikářském průmyslu, při výrobě surovin, skla, papíru a jsou dodávány pro topení, klimatizace, zásobování plynem a v dopravě.

Úvod:

Tlaková zařízení zahrnují velmi široký rozsah výrobků, použitých konstrukcí a výrobních technologií. Za tlaková zařízení se považují nádoby, potrubí, bezpečnostní výstroj a tlaková výstroj. Tlakové zařízení případně zahrnuje také prvky připojené k součástem vystaveným tlaku, jako jsou příruby, hrdla, spojky, podpory, závěsná oka atd. Sestavou se rozumí několik tlakových zařízení sestavených výrobcem tak, že představují ucelenou funkční jednotku. Tlaková zařízení tedy jak bylo zmíněno nacházejí své široké uplatnění v mnoha oblastech evropského průmyslu (jako například v chemickém, plynařském, olejářském, sklářském, plastikářském průmyslu,...). Výrobou tlakových zařízení se zabývá více jak 10 000 výrobních podniků se stále stoupající produkcí a obratem.

Evropská komise pro podnikání a průmysl (sektor tlak a plyn) si plně uvědomuje význam tlakových zařízení a celého sektoru „tlak“ a snaží se analyzovat všechna rizika vyplývající z působení tlaku. K zajištění úrovně bezpečnosti tlakových zařízení z hlediska celého spektra rizik vyplývajících z působení tlaku v Evropském společenství existují dvě směrnice: -Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/23/ES ze dne 29. května 1997 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení (PED) je jednou z nejvýznamnějších evropských směrnic nového přístupu posuzující tlaková zařízení z hlediska nebezpečí a rizik vyplývajících z působení tlaku. Směrnice PED byla plně implementována do právních předpisů České republiky ve formě nařízení vlády č. 26/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na tlaková zařízení, ve znění nařízení vlády č. 621/2004 Sb. a nahrazuje v plném rozsahu dosud (dříve) platné národní předpisy. -Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/105/ES ze dne 16. září 2009 týkající se jednoduchých tlakových nádob (SPVD) je další z evropských směrnic nového přístupu posuzující tlaková zařízení z hlediska nebezpečí a rizik vyplývajících z působení tlaku. Směrnice SPVD byla plně implementována do právních předpisů České republiky ve formě nařízení vlády č. 20/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na jednoduché tlakové nádoby.

Směrnice týkajících se tlakových zařízení (PED) vychází z programu Evropského společenství pro odstraňování technických překážek obchodu a je formulována v rámci „Nového přístupu“ k technické harmonizaci a norem. V letech 2011 – 2013 byla řešena studie „Nezávislé hodnocení směrnice PED. Účelem hodnocení bylo posoudit, jak a do jaké míry,směrnice splnila svůj cíl zajistit volný pohyb stacionárních tlakových zařízení v rámci EU a zároveň zajistit vysokou míru bezpečnosti (viz, dokumenty: PED Hodnotící zpráva a vyhodnocení, shrnutí). Konkrétně viz CABF_PED_SPV_N_13_013_PED, Evaluation presentation_CSES_130307 (Evaluation of the Pressure Equipment Directive – Final Report) Poznámka: SZÚ jako notifikovaná osoba / oznámený subjekt ES 1015 a autorizovaná osoba 202 pro posuzování shody v roce 2013 také vypracoval v rámci procesu Ohodnocení PED (PED Evaluation presentation) odpověď na příslušný dotazník.

Směrnice týkajících se tlakových zařízení (PED) je jednou z nejdůležitějších, ale také nejsložitějších směrnic Evropského společenství a to také vzhledem k tomu, že existovaly velké rozdíly v obsahu a v oblasti působnosti platných právních a správních předpisů členských států týkajících se bezpečnosti a ochrany zdraví osob, popřípadě domácích zvířat nebo majetku, pokud se týká tlakových zařízení, a že postupy schvalování a inspekce těchto zařízení se v jednotlivých členských státech liší a tyto odlišnosti mohou vytvářet zásadní překážky obchodu v rámci Společenství. Směrnice (PED) je jednou z nejsložitějších směrnic také vzhledem k následujícím faktorům:
-obrovské spektrum a rozsah výrobků, použitých konstrukcí a výrobních technologií
-čtyři kategorie, dle stupně nebezpečnosti tlakového zařízení
-třináct postupů posuzování shody v závislosti na kategorii tlakového zařízení (modulární systém)
-nutné používání a odkazy na rozsáhlou řadu Evropských norem, které jsou nutné pro vlastní posuzování shody tlakových zařízení a pro specifikaci základních požadavků (v Příloze I směrnice PED jsou uvedeny pouze obecné základní požadavky na bezpečnost)
-směrnice se vztahuje na návrh, výrobu a posuzování shody tlakových zařízení a sestav

Jak již bylo zmíněno, Evropská komise pro podnikání a průmysl (sektor tlak a plyn) si plně uvědomuje význam této oblasti a rizika vyplývajících z působení tlaku a věnuje proto značnou pozornost Pravidlům pro aplikaci a zajištění jednotného provádění směrnice týkajících se tlakových zařízení (PED). Principy pro interpretaci PED tedy existují ve formě Pravidel. Z těchto důvodů byla od r. 1999 v rámci směrnice PED ustavena pracovní skupina pro tvorbu Pravidel k této směrnici (WPG).

Tato pracovní skupina, byla vytvořena na základě článku 17 směrnice o tlakových zařízeních PED, která žádá členské Státy, aby spolupracovaly s cílem přispět k fungování této směrnice. WPG (Working Party Guidelines group) je pracovní skupina pro přípravu a tvorbu pravidel ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) a směrnici 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby) a pro jejich přijetí pracovní skupinou "Tlak" WGP (Working Group Pressure).

V rámci směrnic 97/23/ES (tlaková zařízení) a 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby) existují dvě pracovní podskupiny:
a) Skupina pro tvorbu pravidel (WPG)
b) Skupina pro materiály (WPM)

Evropská komise pro podnikání a průmysl (sektor tlak a plyn) vytvořila následující strukturu, která pokrývá svojí činností uvedený sektor (tlak):
1) CABF PED / SPV “Conformity Assessment Bodies Forum“, organizuje pravidelná zasedání Notifikovaných Osob pro posuzování shody tlakových zařízení a jednoduchých tlakových nádob podle směrnic 97/23/ES a 2009/105/ES
2) Pracovní skupina "Tlak" WGP (Working Group Pressure), projednává problematiku příslušných směrnic s ohledem na jejich jednotnou aplikaci, koordinuje, monitoruje a řeší jednotlivé problémy a dokumenty.
3) Pracovní skupina WPG (Working Party Guidelines group), řeší problematiku a nejasnosti uvedených směrnic, sjednocuje jejich výklad společnými ustanoveními a vytváří „Pravidla“ k její aplikaci, kterými se pak všechny zainteresované organizace, subjekty a notifikované orgány v sektoru „tlak“řídí. (Zájmové skupiny PED - (WGP & WPG) pracovní skupiny tlaková zařízení /Interest Group: PED - (WGP & WPG) Pressure equipment working groups/)
4) Pracovní skupina "Materiály" (WPM)
5) Skupina pro technické odpovědi TRG pod vedením předsedajícího Simona Emenyho
6) Zástupce CEN, který informuje účastníky zasedání a členy pracovních skupin o vývoji normalizace v oblasti tlakových zařízení

Česká republika jako členský stát Evropského společenství má jednotný přístup k problematice posuzování bezpečnosti tlakových zařízení a směrnice PED byla plně implementována do právních předpisů České republiky (stejně tak směrnice SPVD). Česká republika si také plně uvědomuje význam sektoru tlak a plyn a případná rizika vyplývajících z působení tlaku a věnuje proto stále větší pozornost správné interpretaci, aplikaci a jednotnému provádění a výkladu směrnic týkající se tlakových zařízení. Případné odchylky od správné aplikace a jednotného provádění a výkladu směrnic by mohly vést v konečných důsledcích ke snížení úrovně bezpečnosti tlakových zařízení z hlediska celého spektra rizik vyplývajících z působení tlaku a vést k celé řadě problémů, mimořádných událostí, nehod a rozsáhlých škod na zdraví a majetku. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) má jednotný přístup k uvedené problematice a proto podporuje tuto činnost a zabezpečuje účast na jednáních pracovních orgánů EK (účast ve výborech, pracovních skupinách EK a skupinách pro administrativní spolupráci). Hlavním posláním ÚNMZ je zabezpečovat úkoly vyplývající ze zákonů České republiky upravujících technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a úkoly v oblasti technických předpisů a norem uplatňovaných v rámci členství ČR v Evropské unii. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) byl zřízen zákonem České národní rady č. 20/1993 Sb. o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví. ÚNMZ je organizační složkou státu v resortu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Jak již bylo v předchozí části zmíněno, vznik Pravidel byl nutný v zájmu správné a jednotné aplikace a výkladu směrnic pokrývajících tlaková zařízení. Pravidla zajišťují a napomáhají jednotnému provádění směrnic a jsou velmi důležitou pracovní pomůckou k jejich aplikaci. Existuje dosud více než 250 Pravidel. To jsou Pravidla, která již prošla procedurou projednávání, ale existuje velké množství návrhů Pravidel, která byla předložena, ale z různých důvodů nedošlo k jejich zodpovězení a jsou v procesu projednávání, úprav a schvalování. Pro vlastní praxi je velmi důležité, aby všichni uživatelé PED (popř. SPVD), všechny zainteresované organizace, subjekty a notifikované orgány v sektoru „tlak“ byli o pravidlech informováni.

Statut pravidel
Pravidla nejsou právně závazným výkladem směrnice. Právně závazným textem zůstává směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/23/ES ze dne 29. května 1997 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se tlakových zařízení. Pravidla však představují podklad pro zajištění jednotného postupu při provádění PED. Právně závazná znění a texty tedy zůstávají ve vlastní směrnici 97/23/ES a odpovědnost za správné uplatňování této směrnice plně nese výrobce. Nicméně Pravidla představují referenci pro zajištění jednotného uplatňování této směrnice všemi zúčastněnými stranami. Představují, pokud není uvedeno jinak v příslušném textu Pravidla, jednomyslné stanovisko odborníků z členských států EU.

Originál Pravidel je v anglickém jazyce na stránkách Evropské komice k tlakovým zařízením:
http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/pressure-and-gas/documents/ ped/guidelines/index_en.htm
Na této stránce jsou mezi jinými informacemi také uveřejňována aktualizovaná Pravidla. Pravidla jsou na stránkách ÚNMZ jako svazek č. 9 v rubrice Sborník technické harmonizace umístěna od r. 2005. Jsou aktualizována, poslední aktualizace byla v roce 2013. Sborník je k dispozici na stránkách ÚNMZ na adrese:
http://www.unmz.cz/urad/sborniky-aktualni

Zasedání pracovní skupiny pro tvorbu Pravidel WPG (Working Party Guidelines group) ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) se konají dvakrát až třikrát ročně v Bruselu (nejčastěji v budově Evropského Komise v Avenue d’Auderghem).

Na zasedáních je probírána problematika příslušných směrnic s ohledem na jejich jednotnou aplikaci. Jednotliví účastníci těchto zasedání řeší problematiku a nejasnosti uvedených směrnic, sjednocují jejich výklad společnými ustanoveními a vytvářejí „Pravidla“ k jejich aplikaci, kterými se pak všechny zainteresované organizace, subjekty a notifikované orgány v sektoru „tlak“ řídí. Na zasedáních jsou přítomni zástupci členských států, evropských federací a jednotlivých zainteresovaných organizací jako například: -předseda WPG a zástupce Komise DG ENTR (European Commission, Enterprise and Industry Directorate-General, Unit I5 - Construction, Pressure Equipment and Metrology), pan Hans D'hooge -pan Simon Emeny, předseda skupiny pro technické odpovědi TRG a zástupce fóra notifikovaných orgánů pro směrnice 2009/105/ES (87/404/ES) pro jednoduché tlakové nádoby a 97/23/EC pro tlaková zařízení (CABF PED /SPV) -zástupce ORGALIME -zástupci jednotlivých zainteresovaných členských organizací WPG -zástupce CEN, který informuje účastníky o vývoji normalizace v této oblasti a také případně pozvaní zástupci jednotlivých zainteresovaných stran dle programu Zástupci jednotlivých zainteresovaných organizací podrobně informují účastníky o vývoji a závěrech jednání v jejich sektoru s ohledem na projednávané položky.

V rámci pracovní skupiny „tlak“ při Evropské komisi pro obě směrnice se průběžně s ostatními záležitostmi jako jsou harmonizované normy, problematika dozoru nad trhem, záležitosti materiálů pro tlaková zařízení a dalšímu, stále věnuje značná pozornost pravidlům pro aplikaci směrnice 97/23/ES (PED), kterou se stanoví technické požadavky na všechna tlaková zařízení a která je tedy pro celý sektor tlak velmi důležitá a prioritní. Pravidla pro provádění směrnice č. 2009/105/ES týkající se jednoduchých tlakových nádob byla již utvořena a nyní se až na ojedinělé případy prozatím nerozšiřují (problematika je více transparentní a není tak složitá jako pro tlaková zařízení).

V současné době dochází postupně k podstatnému a výraznému oživení činnosti a aktivity WPG a jednotlivých zainteresovaných pracovních skupin a ke znatelnému posunu převážně v oblasti revize a harmonizace stávající Evropské legislativy v oblasti posuzování bezpečnosti tlakových zařízení a směrnice PED, vlivem nahromadění dotazů položených v rámci celé Evropské Unie, které je nutno neprodleně řešit (v souvislosti s rozšiřováním Evropské Unie, přichází také celá řada dotazů a požadavků z nových členských států Evropského společenství) a dále vlivem dynamického vývoje Evropské legislativy, která významně postihuje i legislativu v sektoru týkajících se tlakových zařízení.

Rok 2013 byl z hlediska činnosti WPG a jednotlivých zainteresovaných pracovních skupin doslova zlomový. V příštích letech se dá očekávat, že dojde pravděpodobně k podstatnému a výraznému zintenzivnění činnosti WPG a dalších zainteresovaných pracovních skupin, tak aby byly postupně splněny příslušné ve všech směrech narůstající požadavky sektoru tlakových zařízení v EU. Činnost WPG bude muset plně reagovat na všechny rozsáhlé změny a úpravy Evropské legislativy a směrnic v sektoru tlak a plyn (o těchto změnách budu informovat v další části).

Z programů vlastních zasedání, z rozsahu projednávaných dokumentů a z narůstajícího objemu dotazů je zřejmé, že některá témata nemohou být v omezeném čase jednoho dne zasedání finalizována do konečné podoby a vyžadují následující často rozsáhlou písemnou konzultaci a jednání v rámci systému CIRCABC (členská databáze na webových stranách Evropské komise vyžadující povinnou registraci) v období mezi jednotlivými zasedáními. Zasedání pracovní skupiny WPG budou v nadcházejícím období vyžadovat od každého z účastníků zvýšené úsilí při prostudování řady dokumentů, shromažďování příslušných informací a při přípravě na vlastní zasedání a maximální možné nasazení.

Účast na zasedáních a na činnosti skupiny WPG má nesporné přínosy:

  • zpřístupnění aktuálních informaci z oblasti působnosti PED (popř. SPVD) všem zainteresovaným v sektoru tlakových zařízení
  • zpětná vazba mezi Evropskou legislativou a odbornou technickou praxí v České republice
  • přístup do databáze na webových stranách Evropské komise – CIRCABC, kde mají registrovaní členové přístup do veškerých dokumentů skupiny a kde lze sledovat stav řešení různých otázek položených v rámci celé EU a to i zpětně
  • podílet se na řešení problémů v oblasti navrhování, výroby a uvádění na trh a do provozu tlakových zařízení v České republice a v rámci celé EU
  • možnost vyjádřit se k projednávaným otázkám
  • případně možnost aktivně vstoupit i do procesu kladení dotazů a následného tvoření „Pravidel“
  • podílet se na správné aplikaci, interpretaci a výkladu směrnice PED (popř. SPVD)
  • informovat o námětech a praktických dotazech, které přichází ze všech oblastí aplikace PED (popř. SPVD) v České republice
  • přizpůsobit pravidla (tuto důležitou pracovní pomůcku k aplikaci uvedených směrnic svým zaměřením aktuálnímu vývoji, podmínkám a potřebám praxe v sektoru tlakových zařízení v České republice
  • přispívá k jednotnému přístupu České republiky jako členského státu Evropského společenství k problematice posuzování bezpečnosti tlakových zařízení
  • přispívá k plné a aktuální implementaci a harmonizaci Evropské legislativy v oblasti posuzování bezpečnosti tlakových zařízení
  • přispívá formou některých Pravidel ke stanovení rámce pro kontroly výrobků ze třetích zemí a také ke stanovení obecných zásad označení CE
  • formou Pravidel přispívá také k zajištění plné bezpečnosti v sektoru tlak a plyn v České republice a přispívá k pokrytí případných rizik vyplývajících z působení tlaku
  • informovanost formou koordinačních porad, na kterých jsou zúčastnění podrobně informováni o závěrech zasedání WPG

V této části bych rád upozornil na některé užitečné odkazy:

Originál Pravidel je na stránkách Evropské komice k tlakovým zařízením (internetové stránky GŘ pro podnikání a průmysl „DG-Directorate-General for Enterprise and Industry“). http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/pressure-and-gas/documents/ ped/guidelines/index_en.htm

GŘ pro podnikání a průmysl (DG-Directorate-General for Enterprise and Industry) zajišťuje řízení velkého množství právních předpisů (více než 500 směrnic a nařízení 200), jimiž se řídí jednotný trh se zbožím v EU.

Pravidla na stránkách ÚNMZ: http://www.unmz.cz/urad/sborniky-aktualni

Zde je několik dalších odkazů, kde lze získat další informace z oblasti tlakových zařízení:

www.unmz.cz - stránky Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Zde získáte oficiální informace k posuzování shody
www.csni.cz - stránky Českého normalizačního institutu. Vše o platných normách.
www.tlakinfo.cz - oficiální informační místo Asociace pracovníků tlakových zařízení. Zde najdete informace k výrobě, provozu a revizím vyhrazených tlakových zařízení.

Dále uvádím několik odkazů na stránky z EU, kde lze získat další informace z oblasti tlakových zařízení: http://europa.eu.int/comm/enterprise/newapproach/legislation/nb/notified_bodies.htm - přehled všech notifikovaných osob v EU v členění dle jednotlivých směrnic

http://www.newapproach.org/Directives/DirectiveList.asp - harmonizované normy ke směrnicím

NANDO (informace o notifikovaných organizacích, kontrola a aktualizace) „Nando (New Approach Notified and Designated Organisations) Information System“ Viz: http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/

Přehled subjektů autorizovaných v České republice k činnostem při posuzování shody tlakových zařízení
Autorizované osoby
AO 202 - Strojírenský zkušební ústav, s. p.
AO 211 - TÜV SÜD Czech s. r. o.
AO 224 - Institut pro testování a certifikaci, a. s.
AO 248 - TÜV NORD Czech, s.r.o.
AO 259 - I.T.I. - Integrovaná technická inspekce, s. r. o.
Česká svářečská společnost ANB
Certifikační sdružení pro personál APC
Bližší údaje včetně kontaktu na jednotlivé autorizované osoby viz www.unmz.cz – (stránky unmz, aktuální seznam AO. nebo Databáze rozsahu činnosti AO/NO).

Postup tvorby Pravidel:

Jak již bylo zmíněno v předchozím, v zájmu správné a jednotné aplikace a výkladu směrnice PED (97/23/ES - tlaková zařízení) a směrnice SPVD (2009/105/ES - jednoduché tlakové nádoby) byl nutný vznik Pravidel. Pravidla zajišťují a napomáhají jednotnému provádění směrnic a jsou velmi důležitou pracovní pomůckou k jejich aplikaci. V rámci pracovní skupiny „tlak“ při Evropské komisi pro obě směrnice se průběžně s ostatními záležitostmi jako jsou harmonizované normy, problematika dozoru nad trhem, záležitosti materiálů pro tlaková zařízení a dalšímu, stále věnuje značná pozornost pravidlům pro aplikaci směrnice 97/23/ES (PED), kterou se stanoví technické požadavky na všechna tlaková zařízení a která je tedy pro celý sektor tlak velmi důležitá a prioritní. Pravidla pro provádění směrnice č. 2009/105/ES týkající se jednoduchých tlakových nádob byla již utvořena a nyní se až na ojedinělé případy prozatím nerozšiřují (problematika je více transparentní a není tak složitá jako pro tlaková zařízení).

Dále tedy budu informovat především o Pravidlech pro aplikaci směrnice 97/23/ES (PED), která je pro celý sektor tlak prioritní.

Je nezbytné zajistit správnou aplikaci a jednotné provádění a interpretaci PED (směrnice 97/23/ES) v celé oblasti její působnosti jako například:
-Předmět a vyloučení z oblasti působnosti směrnice
-Klasifikace a kategorie
-Sestavy
-Hodnocení postupů posuzování shody
-Interpretace základních požadavků na návrh
-Interpretace základních požadavků na výrobu
-Interpretace základních požadavků na materiály
-Interpretace dalších základních požadavků na návrh,....atd.

Je tedy nutné zajistit odpovědi na dotazy jako například, zda některé výrobky spadají nebo nespadají do působnosti PED, na které výrobky se PED nevztahuje, co se rozumí pod určitým pojmem ve smyslu PED, kdy platí výjimka z PED, jak by měla být klasifikována určitá zařízení (jaká kategorie, dle stupně nebezpečnosti tlakového zařízení), jaký postup posuzování shody v závislosti na kategorii tlakového zařízení zvolit (jaký modul zvolit), otázky z oblasti návrhu a výroby tlakových zařízení a stovky dalších možných dotazů a otázek, které vychází z obrovského spektra a rozsahu výrobků, použitých konstrukcí a výrobních technologií tlakových zařízení.

Tvorba „Pravidel“ probíhá v zásadě tímto způsobem. Otázky jsou průběžně přijímány skupinou Working Party Guidelines (WPG) prostřednictvím sekretariátu. Návrhy otázek musí mít požadovanou formu, která by měla splňovat nepsaná kriteria, to znamená odpovídat znění PED, být technicky a právně správná ve smyslu platné Evropské legislativy a Evropských norem, být zaměřena na specifické problémy všech zúčastněných stran, výrobců a konkrétních NB, být objektivní a neměly by napomáhat pouze zájmům určitých zainteresovaných zájmových skupin. Otázky mají již formu „Pravidla“, tzn. že obsahují již odpověď. Vlastní vytvoření nového „Pravidla“, příp. revize již platného, probíhá při podrobné diskusi skupiny WPG.

Více než 16 let po vstupu v platnost směrnice PED o tlakových zařízeních (od roku 1997), jsou předkládané žádosti o nová Pravidla důkazem o špatném pochopení směrnice, nedostatečné znalost textů směrnice a důkazem zavádějící nevhodné interpretace směrnice ze strany některých zúčastněných stran.

Má se za to, že:

  • Aktuální formát ( otázka / odpověď ) Pravidel PED je dobře zavedený a zúčastněné strany jsou obeznámeni s předmětným formátem. Poskytuje také flexibilní řešení pro řešení konkrétních otázek. Portfolio Pravidel PED vytvořené v průběhu let je vhodnějším řešením specifických problémů, než jak by mohly být řešeny nějakým obecným pravidlem (návodem). Od počátku nebylo nikdy záměrem vytvořit obecné pravidlo (návod), jako je tomu u ostatních směrnic nového přístupu.
  • Bylo by užitečné vytvořit "Termín referenčního dokumentu WPG" dokumentu, který by měl rovněž zahrnovat kritéria pro vydání nových Pravidel a Kontrolní list (check list), který by upřednostňoval priority vlastní práce ( nová Pravidla, změny a doplnění stávajících Pravidel) :
    • Tato kritéria by měla usměrnit a limitovat vývoj stále rostoucího počtu otázek zaměřených na specifické problémy všech zúčastněných stran, výrobců a konkrétních NB
    • Má se za to, že by měla být zpočátku kontrolována potřebnost a nutnost vytvoření každého Pravidla (Je to dostatečné řešení pro základní a obecný dotaz? Má se týkat nové technologie? Má to řešit různé interpretace mezi jednotlivými členskými státy a NB?)
    • Návrh nového Pravidla nebo změna (modifikace) existujícího Pravidla by měl být motivován vysvětlením, proč je nové Pravidlo potřeba a jaký problém je určen k řešení.

Tato kritéria v současné době zatím bohužel neexistují, a proto návrhy otázek musí být předem objektivně projednány a posouzeny na národní úrovni a až poté předloženy prostřednictvím sekretariátu k posouzení skupinou Working Party Guidelines (WPG).

Pro pochopení činnosti skupiny a případné vyvození závěrů pro další postup je proto také uvedeno, jakým postupem pravidla vznikají. V principu se může každý účastník vyjádřit a na závěr by mělo dojít ke konsensu. Pokud se někdo nevyjádří, bere se to jako souhlas. V tomto procesu mohou být některé otázky zodpovězeny rychle, jiné vyžadují i několik detailních diskusí. Po projednání a schválení ve skupině WPG je návrh „Pravidla“ předán k dalšímu řízení ve WGP, kde může být opět diskutováno a buď přijato nebo vráceno k dalšímu projednání ve skupině WPG. Takto přijatá „Pravidla“ jsou jednak prostřednictvím informačního systému CIRCABC zaslána zástupcům členských států a pro veřejnost periodicky umisťována na webové stránky evropské komise pro aplikaci směrnice.

Zde je třeba poukázat na fakt, že až do schválení pracovní skupinou WGP jsou všechna „Pravidla“ (návrhy Pravidel, nové otázky) a další materiály diskutované ve skupině WPG důvěrné a v žádném případě nemohou být zveřejněny. K tomuto závazku je nutno se přihlásit a proto budou dále případně uváděny pouze odkazy na diskutovaná pravidla a nebo budou uváděna již částečně zveřejněná pravidla. Je nutné upozornit na fakt, že se v těchto případech nejedná o konečnou verzi, ale pouze o návrh WPG.

Principy pro interpretaci PED (směrnice 97/23/ES) nejsou tedy dokumentovány v jednom neměnícím se dokumentu, ale existují ve formě „Pravidel“ (Guidelines), která jsou kontinuálně doplňována a případně revidována. V principu vyjadřují konsensus členů WPG k dané otázce, tedy jak bylo uvedeno pověřených odborníků členských států a evropské komise, a případně i dalších zainteresovaných stran (výrobců, CENu, notifikovaných osob, zkušeben uživatelů).

Při tvorbě „Pravidel“ se zásadně vychází z těchto referencí:

  • textu článků a příloh směrnice 97/23/ES, resp. 2009/105/ES;
  • již přijatých „Pravidel“;
  • a z principů zakotvených v Příručce pro zavádění směrnic založených na novém a globálním přístupu (tzv. Modrá kniha „Blue Guide“ - Guide to the implementation of directives based on the New Approach and the Global Approach).

Poznámka:
V roce 2013 byl vypracován návrh aktualizovaného dokumentu: (The revised 'Blue Guide' on the implementation of EU product rules, Draft – Version 22 February 2013)

Existuje dosud více než 250 „Pravidel“ k interpretaci směrnice, která vypracovala pracovní skupina WPG a následně schválila WGP (Working Group Pressure), což je pracovní skupina "Tlak" Evropské komise. Je třeba upozornit na skutečnost, že pravidla nemají formálně statut právně závazného výkladu směrnice a existují také i další, ale jen významově a obsahově okrajová informativní pravidla („Notified Body Forum“ konkrétně Skupina pro technické odpovědi TRG, vydává TRG - technické odpovědi, která často iniciující nutnost vydání Pravidla WPG).

Vlastní klasifikace Pravidel:

Systém x/y číslování. První číslo (x) se týká subjektu, druhé (y) je postupné číslování. Čísla x se týkají následujících subjektů:

  1. Předmět a vyloučení z oblasti působnosti směrnice
  2. Klasifikace a kategorie
  3. Sestavy
  4. Hodnocení postupů posuzování shody
  5. Interpretace základních požadavků na návrh
  6. Interpretace základních požadavků na výrobu
  7. Interpretace základních požadavků na materiály
  8. Interpretace dalších základních požadavků na návrh
  9. Různé
  10. Hlavní (všeobecné) / horizontální problémy

Poznámka (1):
Velmi užitečný dokument při práci s Pravidly je dokument „Guidelines - Keywords“, který usnadňuje orientaci v systému Pravidel (dokument obsahuje seznam klíčových slov spojených s PED Pravidly, první tabulka je řazena podle abecedního pořadí klíčových slov, a v druhé tabulce je řazení v číselném pořadí pokynů)

Poznámka (2):
V roce 2013 byla provedena oponentura českého textu 16ti Pravidel (Oponentura ke sborníku TH ÚNMZ „Pravidla pro aplikaci směrnice 97/23/ES – tlaková zařízení“).

Závěr:

Jak již bylo zmíněno tak v současné době dochází postupně k podstatnému a výraznému oživení činnosti WPG (s ohledem na velmi široký rozsah projednávaných položek, a s ohledem k rozsáhlým změnám a úpravám Evropské legislativy v sektoru tlak a plyn a nutnost neprodleně řešit některé urgentní záležitosti a vydat příslušná Pravidla) a ke znatelnému posunu převážně v oblasti revize stávajících „Pravidel“ a také v oblasti tvorby nových „Pravidel“, vlivem nahromadění dotazů položených v rámci celé Evropské Unie, které je nutno neprodleně řešit (v souvislosti s rozšiřováním Evropské Unie, přichází také celá řada dotazů a požadavků z nových členských států Evropského společenství) a dále vlivem dynamického vývoje Evropské legislativy, která významně postihuje i legislativu v sektoru týkajících se tlakových zařízení.

V současné době dochází kromě jiného k celému spektru opatření, řadě kroků a činností, které doprovází a předchází plánovaným rozsáhlým změnám a úpravám Evropské legislativy v sektoru tlak a plyn.

Kromě jiného například:
-Právní proces pro harmonizaci (sladění) PED s ustanoveními nařízení CLP (Nařízení ES č. 1272/2008 ("nařízení CLP") Evropského parlamentu a Rady ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999-1945 / ES, a kterým se mění nařízení ES č. 1907/2006)
-Proces týkajícím se Nového Legislativního Rámce („NLF alignment procedure“)
-Právní proces pro úpravu / harmonizaci (sladění) směrnice o tlakových zařízeních (PED) s probíhajícím procesem Nového právního rámce „New Legislative Framework (NLF)“
Současný stav návrhu směrnice, viz schválený návrh „Draft Report“:
Návrh SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání tlakových zařízení na trh (Přepracované znění) „DRAFT REPORT on the proposal for a directive of the European Parliament and of the Council on the harmonisation of the laws of the Member States relating to making available on the market of pressure equipment (recast) (COM(2013)0471 – C7-0203/2013 – 2013/0221(COD))“
První čtení předmětného dokumentu v Parlamentu (plenum) bude pravděpodobně v březnu 2014.
-Úprava / harmonizace Směrnice 2009/105/EC (SPVD - Směrnice na jednoduché tlakové nádoby 2009/105/EC). Návrh SPVD přijal modulovou strukturu při posuzování shody Současný stav směrnice, viz text poslední verze směrnice na jednoduché tlakové nádoby (viz dokument):
PE-CONS No/YY – 2011/0350(COD)
SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání jednoduchých tlakových nádob na trh, (Přepracované znění), (Text s významem pro EHP)
-Vývoj mezinárodního regulačního a obchodního dialogu s ohledem na oblast tlakového zařízení v následujících zónách:
-EU/USA
-EU/Ostatní státy
-EU/Čína (určitý pokrok lze vidět v následujících čínských návrzích dokumentů, které by mohly být přínosem pro Notifikované subjekty a další zainteresované strany:
GB 150.1/CHN 782, obecné požadavky na tlakové nádoby (návrh normy)
GB 150.4/CHN 785, výroba, kontrola, testování a přijetí tlakových nádob (návrh normy)
CHN 789, opatření pro správu certifikačních orgánů
-Probíhající aktualizace Modré knihy „Blue Guide“ (Příručka pro zavádění směrnic založených na novém a globálním přístupu
V roce 2013 byl vypracován návrh dokumentu:
(The revised 'Blue Guide' on the implementation of EU product rules, Draft – Version 22 February 2013)
-Standardizace (proces utváření norem) CEN, Stav evropské standardizace,..a další

Na tyto probíhající a plánované procesy a připravované dokumenty musí plně a koordinovaně reagovat činnost pracovní skupiny pro tvorbu Pravidel WPG (Working Party Guidelines group). Činnost pracovní skupiny pro tvorbu Pravidel WPG musí plně reflektovat a reagovat na požadavky a problémy souvisící s těmito procesy. WPG (Working Party Guidelines group) pracovní skupina pro tvorbu Pravidel ke směrnici 97/23/ES (tlaková zařízení) a směrnici 87/404/EHS (jednoduché tlakové nádoby) při svých zasedáních, konzultacích a jednáních mimo jiného prostřednictvím systému CIRCABC (členská databáze na webových stranách Evropské komise vyžadující povinnou registraci) bude plně sledovat tento legislativní proces v zájmu správné a jednotné aplikace a výkladu příslušných směrnic.

Rok 2013 byl z hlediska činnosti WPG a jednotlivých zainteresovaných pracovních skupin doslova zlomový. V příštích letech se dá očekávat, že dojde pravděpodobně k podstatnému a výraznému zintenzivnění činnosti WPG a dalších zainteresovaných pracovních skupin, tak aby byly postupně splněny příslušné ve všech směrech narůstající požadavky sektoru tlakových zařízení v EU. Činnost WPG bude muset plně reagovat na všechny rozsáhlé změny a úpravy Evropské legislativy a směrnic v sektoru tlak a plyn. Z tohoto pohledu a s ohledem na všechny v této přednášce uvedené faktory a souvislosti bych chtěl touto cestou také požádat o další podporu v této činnosti pro všechny zainteresované. Čekají nás velké legislativní změny, které je třeba objektivně zapracovat.

Každoročně dochází v Evropském prostoru a ve světě k řadě mimořádných událostí a úrazům, v souvislosti s provozováním tlakových zařízení často zapříčiněných nesprávnou aplikací směrnic, platné technické legislativy, podceněním a nedostatečným vyhodnocením rizik. Evropská komise pro podnikání a průmysl (sektor tlak a plyn) si plně uvědomuje význam této oblasti a celé spektrum rizik vyplývajících z působení tlaku (obrovský potenciál akumulované energie) a věnuje proto v současné době stále větší pozornost pravidlům pro aplikaci a zajištění jednotného provádění směrnic týkajících se tlakových zařízení a ve svých důsledcích splnění požadavků na vysokou úroveň ochrany veřejných zájmů, jako je zdraví a bezpečnost obecně, zdraví a bezpečnost na pracovišti, ochrana spotřebitele, ochrana životního prostředí a bezpečnost tlakových zařízení.

V rámci této přednášky byla rovněž pro informaci namátkově vybrána některá níže uvedená Pravidla: Příloha: - zde.


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,5 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.