[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
KVALIFIKACE A CERTIFIKACE PRACOVNÍKŮ NDT DLE ČSN EN ISO 9712:2013
Datum: 16.5.2013
Autor: Ing. Jan Opletal, TESYDO, s.r.o.
Od 1.3.2013 nahradila normu ČSN EN 473:2008 používanou pro kvalifikaci a certifikaci pracovníků v oblasti nedestruktivního zkoušení shora uvedená mezinárodní norma ČSN EN ISO 9712.

Z hlediska systému získání kvalifikace se v podstatě nic nemění, zůstává v platnosti proces přípravy a vstupní požadavky na uchazeče, kvalifikační zkouška a certifikace, prodloužení platnosti a recertifikace.

Zdůrazněny jsou odpovědnosti zaměstnavatele.

Jednotlivé, dílčí články jsou číslovány odlišně od původní EN 473, i když znění je v podstatě stejné nebo podobné.

V rámci tohoto systému jsou však některé úpravy, dílčí úpravy, popřípadě doplnění, která je nutno při použití této nové normy akceptovat.

Metody zkoušení

V rámci normy byly metody zkoušení doplněny o dvě, v tabulce zvýrazněné metody, a některé jazykově upraveny (viz např. VT)

Uchazeč, zaměstnavatel

- Nezměnila se definice uchazeče jako osoby, která usiluje o kvalifikaci a certifikaci, nezměnila se definice zaměstnavatele, jakožto organizace, u které je uchazeč řádně zaměstnán (zaměstnavatel může být současně i uchazečem).

Nově:

- V případě, že je uchazeč nezaměstnaný nebo je osobou samostatně výdělečně činnou, musí být jeho prohlášení o vzdělání, školení a praxi ověřeno alespoň jednou nezávislou stranou, která je přijatelná pro certifikační orgán

- Je precizována odpovědnost zaměstnavatele ve vztahu k certifikovaným pracovníkům: a) vše, co souvisí s pověřením k činnosti, například zajištění specifických pracovních školení pokud je to nutné);
b) vystavení písemného pověření k činnosti;
c) výsledky NDT činností;
d) zajištění každoročního ověření zrakových schopností podle požadavků, specifikovaných v 7.4 a);
e) ověření nepřetržité činnosti v NDT metodě bez významného přerušení;
f) zajištění, aby pracovníci měli platnou certifikaci, vztahující se k jejich úkolům v rámci organizace;
g) udržování příslušných záznamů
Doporučuje se, aby tyto odpovědnosti byly popsány v dokumentovaném postupu zaměstnavatele.

- Osoba samostatně výdělečně činná musí převzít veškerou odpovědnost předepsanou pro zaměstnavatele

- Povinnosti uchazeče i držitele certifikátu zůstali stejné.

Kvalifikační stupně

Zůstávají v platnosti všechny tři stupně kvalifikace – stupeň 1, 2 a 3 včetně způsobilosti takto kvalifikovaných pracovníků

Připomínáme, že NDT pracovník může být pověřen k příslušným činnostem zaměstnavatelem v rozsahu odborné způsobilosti definované v certifikátu.

Způsobilost uchazeče

a) z hlediska školení

čl. 7.1 ISO 9712
„ Uchazeč musí před kvalifikační zkouškou splňovat minimální požadavky na zrakové schopnosti a na školení a před certifikací musí splňovat minimální požadavky na průmyslovou praxi.“

Pro všechny kvalifikační stupně musí uchazeč úspěšně absolvovat kurz teoretického a praktického školení (v metodě a stupni) uznávaný certifikačním orgánem.

Délka trvání školení je odvislá od odpovídajících matematických znalostí uchazeče a od znalostí z nauky o materiálu a procesů. V případech, že se uchazeč neprokáže takovými znalostmi, certifikační orgán může vyžadovat dodatečné školení. Viz čl. 7.2.3 ISO 9712

Minimální požadavky na školení představuje následující tabulka:

V platnosti zůstávají možnosti:

  • přímého přístupu na 2 stupeň
  • za určitých předpokladů snížení počtu hodin (v případě určité dosažené a definované kvalifikace uchazeče, požadaveku uchazeče o certifikaci ve více metodách)
  • možnost certifikace omezené pouze na vyhodnocení radiogramů
  • Jakékoliv zkrácení musí být schváleno certifikačním orgánem.

b) z hlediska praxe

Minimální délku praxe, která se musí získat v sektoru, v němž uchazeč žádá o certifikaci uvádí následující tabulka.

Platí i nadále, pokud má být osoba kvalifikována ve stupni 2 přímým přístupem, je délka průmyslové praxe součtem požadované délky ve stupni 1 a 2 – není povoleno žádné zkrácení.

Certifikačním orgánem je definována minimální délka praxe, kterou musí splnit uchazeč před přistoupením ke zkoušce. Jakékoliv zkrácení doby praxe, např. při souběžné přípravě na certifikaci ve dvou metodách, apod. schvaluje certifikační orgán.

Nově:
V případě, že část praxe bude vykonána po úspěšném složení kvalifikační zkoušky, výsledky zkoušky zůstávají platné po dobu dvou let, popřípadě po celou dobu praxe požadované pro příslušné metody podle toho, která doba je delší.

c) požadavky na zrakovou schopnost

čl. 7.4 , ISO 9712
„Uchazeč musí prokázat písemným dokladem uspokojivé zrakové schopnosti souladu s následujícími požadavky:
následujícími požadavky: a) ostrost vidění na blízko musí umožňovat minimálně čtení Jaeger testu číslo 1 nebo písma Times Roman N 4,5 nebo ekvivalentního písma (mající výšku písma 1,6 mm) ze vzdálenosti nejméně 30 cm jedním nebo oběma očima, bez korekce nebo s korekcí;
b) schopnost vidění barev musí být dostatečná k tomu, aby uchazeč mohl rozeznávat a rozlišovat kontrast mezi barvami nebo odstíny šedi, které se používají v NDT metodě podle určení zaměstnavatele.
Certifikační orgán může zvážit nahrazení požadavků v a) vhodnou alternativou. V návaznosti na certifikaci musí být testy ostrosti vidění nablízko prováděny jedenkrát ročně a musí být ověřeny zaměstnavatelem.(!!!)

Zkouška

Kvalifikační zkouška sestává i nadále pro stupeň 1 a 2 ze tří částí:

a) obecná zkouška (dříve všeobecná zkouška)
v metodě zkoušení VT, PT, MT, ST, LT minimálně 30 otázek s vícenásobnou možností odpovědí;
v metodě RT, UT, ET, TT, AT minimálně 40 otázek s vícenásobnou možností odpovědí

b) specifická zkouška
minimálně 20 otázek s vícenásobnou možností odpovědí

c) praktická zkouška – tabulka B1, ISO 9712, je předložen pouze výběr metod (!)
V tabulce na následující stránce jsou počty zkušebních vzorků.

Součástí praktické zkoušky ve stupni 2 je i nadále zpracování instrukce NDT pro pracovníka ve stupni 1.

d) Maximální čas povolený pro jednotlivé části zkoušky (1 a 2 stupeň):

  • obecná zkouška (test) stanoví certifikační orgán
  • specifická zkouška (test) stanoví certifikační orgán
  • praktická -
    • pro zkoušenou oblast stupeň 1 - 2 hodiny
    • pro zkoušenou oblast stupeň 2 - 3 hodiny
    • pro zpracování instrukce - 2 hodiny

e) Úspěšná zkouška pro stupně 1 a 2 je v případě hodnocení minimálně 70 % úspěšnosti z každé části zkoušky (obecná, specifická, praktická)

V praktické části musí zkoušený dosáhnout hodnocení minimálně 70 % pro každý zkoušený vzorek a v případě stupně 2 i 70 % úspěšnost zpracované instrukce. Váhové faktory pro vyhodnocení zkoušky pro stupně 1 a 2 udávají tabulky 5 a D1 ČSN EN ISO 9712.

f) Opakování zkoušky

Čl. 8.5.1, ISO 9712 - „ Uchazeč, který byl vyloučen z důvodu neetického chování, musí na opakování zkoušky čekat nejméně 12 měsíců.“
Nově:
Čl. 8.5.2, ISO 9712
„Uchazeč, který nedosáhl požadované hodnocení v jakékoliv části zkoušky, může dvakrát opakovat zkoušku z neúspěšné části (neúspěšných částí) za předpokladu, že vykoná opakovanou zkoušku ne dříve než za jeden měsíc, pokud úspěšně neabsolvuje doplňkové školení přijatelné pro certifikační orgán, ale nejpozději do dvou let od původní zkoušky.“

Pozn.: pro stupeň 1 a 2 se pod pojmem „části zkoušky“ rozumí obecná, specifická a praktická zkouška.

Zůstává v platnosti, že osoba, která žádá o certifikaci v dalším sektoru nebo mění sektor ve stejné metodě NDT, musí vykonat pouze specifickou a praktickou zkoušku v novém sektoru.

Certifikace

Nově:
Čl. 9.1, ISO 9712
„Uchazeč, který splňuje všechny podmínky, musí být certifikován a certifikační orgán musí učinit dostupný důkaz o této certifikaci dostupným. Toho lze dosáhnou vydáním tištěné formy certifikátu (certifikátů) a/nebo kapesního průkazu (kapesních průkazů) o způsobilosti (viz 9.2) a/nebo elektronickým uložením a zobrazením příslušných informací na webových stránkách certifikačního orgánu.“

Nově je uveden čl. 9.3 Digitální certifikáty
Tyto mohou být poskytnuty místo nebo spolu s tištěnou formou certifikátu (-ů).

Platnost certifikace:

Čl. 9.4.1, ISO 9712
Zůstávají v platnosti dosavadní obecné požadavky:

„Maximální doba platnosti certifikátu je pět let. Doba platnosti začíná (datum vydání certifikátu), když jsou splněny všechny požadavky pro certifikaci (školení, praxe, uspokojivý test zrakové schopnosti, úspěšná zkouška).“

Pro obnovení platnosti certifikátu po významném přerušení musí osoba vykonat recertifikační zkoušku. Certifikace platí na nové období 5 let od data obnovení platnosti.

Prodloužení certifikace

Před uplynutím prvního období platnosti a pak každých deset let může být certifikace prodloužena certifikačním orgánem na další pětileté období:

  • na základě předložení platného dokladu o zrakové schopnosti
  • dokladu o nepřetržité uspokojivé pracovní činnosti v daném výrobkovém/průmyslovém sektoru a metodě zkoušení bez významného přerušení.

Recertifikace

Před uplynutím druhého období platnosti certifikátu a pak každých deset let, může být žadatel recertifikován na základě splnění podmínek jako při prodloužení a musí navíc úspěšně vykonat recertifikační zkoušku.

Recertifikační zkouška zahrnuje vyzkoušení zkušebních vzorků s ohledem na rozsah obnovované platnosti certifikátu a ve stupni certifikace 2 i zpracování písemné instrukce – v podstatě se jedná o rozsah praktické zkoušky při kvalifikační zkoušce včetně stejného způsobu jejího hodnocení.

Pokud při zkoušce nedosáhne recertifikovaná osoba minimálně 70 % úspěšnosti pro každý zkoušený vzorek a pro druhý stupeň pro zpracovanou instrukci, je dovoleno – maximálně 2x - opakovat celou recertifikační zkoušku a to nejdříve po 7 dnech a nejpozději do 6 měsíců od první recertifikační zkoušky.
V případě neúspěšné zkoušky (včetně těchto dvou povolených opakování) nesmí být platnost certifikátu obnovena. Pro případ požadavku na obnovení se musí žádat o novou certifikaci.

V případě prodloužení i recertifikace, musí pracovník NDT (je jeho odpovědností) požádat o proloužení/recertifikaci certifikační orgán. Podklady pro prodloužení/recertifikaci musí být předloženy během 6 měsíců před datem ukončení platnosti certifikátu.

V případě žádosti o prodloužení (stupeň kvalifikace 1 a 2) mohou být vyjímečně vzaty v úvahu podklady dodané certifikačnímu orgánu během 12 měsíců po datu ukončení platnosti předmětného certifikátu, obdobně i u recertifikace.
Po uplynutí 12 měsíců po uplynutí doby platnosti certifikátu v případě prodloužení má pracovník povoleno požádat o recertifikační zkoušku, v případě recertifikace požádat o kompletní kvalifikační zkoušku.

Po uplynutí 12 měsíců po době platnosti certifikátu se žádné vyjímky nepřipouští !!!

Sektory

Výrobkové sektory zůstaly stejné, s tím, že svary w – zahrnují všechny typy svarů, včetně pájení, pro železné i neželezné materiály). Výrobkový sektor kompozitní materiály má označení p.

Průmyslové sektory mají opravené názvy:

  • výroba
  • údržba železnic
  • letectví

Nově je zařazena kapitola: Příloha E - NDT inženýring

„NDT inženýring zahrnuje všechny aktivity spojené s NDT, od navržení přístroje po odpovědnost za přípravu, zavedení a ověření NDT (ve výrobě i ve službách) stejného zkušebního zařízení patřícího do průmyslové nebo technické instalace.“

Příloha ZA - Uvádí vztah mezi ISO 9712 a základními požadavky směrnice 97/23/ES:

Přechod mezi EN 473:2008, ISO 9712:2005 a touto mezinárodní normou ČSN EN ISO 9712:2013 (čl 14.)

„Certifikace podle EN 473:2008 a/nebo ISO 9712:2005, udělená před zveřejněním této mezinárodní normy, zůstává v platnosti do dalšího povinného kroku v certifikačním procesu, např. prodloužení nebo recertifikace, který musí být proveden podle této mezinárodní normy.

Certifikace podle této mezinárodní normy splňuje požadavky obou norem EN 473:2008 a ISO 9712:2005; tudíž jakýkoliv požadavek na certifikaci podle těchto norem je splněn certifikací podle této mezinárodní normy.“

Místo závěru

je přiložen přehled platných norem – vztaženo k výrobkovému sektoru svary - w a pro informaci i vyhodnocení makrostruktury svarového spoje, která se někdy nevhodně a nepatřičně spojuje s vizuální kontrolou.


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,45 (počet známek: 11) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.