[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Posuzování projektových dokumentací staveb
a účast na kolaudačních řízeních a výsledky činnosti SÚIP za únor 2013
Datum: 20.3.2013
Autor: Foltisová Ivona
Jako dotčené orgány státní správy se orgány inspekce práce vyjadřují k projektovým dokumentacím staveb, k jejich změnám a změnám v jejich užívání. V únoru 2013 posoudily celkem 162 vybraných projektových dokumentací staveb a spolupracovaly se stavebními úřady při 95 kolaudacích.

outo činností oblastní inspektoráty práce zajišťují prevenci v oblasti bezpečnosti práce a bezpečnosti technických zařízení z hlediska budoucího provozu.

Projektové dokumentace předkládané stavebníky či projektanty v rámci stavebního řízení často upřednostňují technické a architektonické hledisko, aniž by se zabývaly bezpečností práce a ochranou zdraví osob při provádění, užívání a udržování staveb včetně působení předvídatelných vlivů. K nejčastějším nedostatkům, na které předkladatele projektových dokumentací staveb upozorňují oblastní inspektoráty práce, patří např.:

  • chybějící nebo nedostatečně zpracované plány BOZP na staveništi,
  • uvedení neplatných předpisů v projektové dokumentaci,
  • v projektové dokumentaci chybí části věnované elektrickým či plynovým zařízením,
  • technická zpráva elektroinstalace není zpracována na konkrétní podmínky stavby,
  • v projektové dokumentaci nejsou zakresleny inženýrské sítě, které mohou být stavbou dotčeny, a není tak možné určit jejich ochranné pásmo při provádění zemních prací apod.

Oblastní inspektoráty práce se účastní také vybraných kolaudačních řízení. V průběhu letošního února se stavebními úřady spolupracovaly při 95 kolaudacích. Přítomnost inspektorů inspekce práce při kolaudaci má opět preventivní charakter. Jejím cílem je především ověřit, do jaké míry je stavba připravena na uvedení do užívání a zda splňuje požadavky k zajištění bezpečnosti práce a bezpečnosti technických zařízení. Také v této fázi stavby lze totiž podchytit řadu nedostatků z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví, které by později během provozu mohly vést ke zbytečným pracovním úrazům či haváriím.

Ze strany oblastních inspektorátů práce jsou posuzovány zejména stavby, u nichž byla v rámci stavebního řízení inspekcí práce posuzována projektová dokumentace, a dále jsou vybírány především stavby většího rozsahu a stavby, u nichž existuje předpoklad zvýšeného rizika vzniku pracovních úrazů. Inspektoři samozřejmě kontrolují, zda došlo ke splnění požadavků uplatněných při posuzování projektové dokumentace stavby.

Stavby nebo jejich části jsou bohužel často dokončovány těsně před kolaudací nebo ještě v průběhu kolaudačního řízení, z čehož vyplývá také řada nedostatků jako např. skutečnost, že ještě nejsou provedeny revize zařízení, dokončuje se montáž technologií a stavba nebo její část není včetně potřebných dokladů zcela připravena k závěrečné prohlídce. Mezi nejčastější nedostatky, které se při kolaudacích objevují, náleží např.:

  • nedokončená elektroinstalace či uzemnění,
  • neprovedená izolace teplovodních rozvodů,
  • nedokončené terénní úpravy, chybějící zábradlí schodišť,
  • chybějící barevné označení (např. prvního a posledního stupně schodiště) a výstražné tabulky apod.

Svou činností spojenou s posuzováním projektových dokumentací staveb a účastí na kolaudačních řízeních usilují orgány inspekce práce předcházet možným pracovním úrazům a haváriím.

V únoru 2013 Státní úřad inspekce práce na základě hlášení zaměstnavatelů zaevidoval celkem 3 604 pracovních úrazů, z toho 52 případů se týkalo cizinců. Devět únorových pracovních úrazů bylo smrtelných, přičemž ve dvou případech zemřel cizí státní příslušník. Hospitalizaci postiženého delší než 5 dnů si vyžádalo 125 závažných pracovních úrazů, v čemž jsou zahrnuti také 3 cizinci.

Pracovní úrazovost v jednotlivých krajích ČR v uplynulém měsíci dokumentuje tabulka:

Středočeský kraj366
Moravskoslezská kraj355
Jihomoravský kraj350
Hlavní město Praha322
Plzeňský kraj304
Jihočeský kraj294
Ústecký kraj254
Vysočina249
Zlínský kraj216
Královéhradecký kraj215
Olomoucký kraj208
Pardubický kraj182
Liberecký kraj141
Karlovarský kraj122
Zahraničí25
Neurčeno1

V průběhu letošního února bylo do databáze Státního úřadu inspekce práce zapsáno 4 978 kontrol u zaměstnavatelů. Za zjištěná porušení předpisů navrhly oblastní inspektoráty práce pokuty v celkové výši 47.335.000,- Kč. Největší objem pokut – 35.839.000,- Kč při 87 pokutovaných případech – spadá na úsek kontroly na základě zákona o zaměstnanosti (součástí je kontrola nelegálního zaměstnávání). Největší počet pokut – 261 pokut o objemu 8.185.500,- Kč – se váže k úseku kontroly pracovních vztahů a podmínek. Úsek bezpečnosti práce pak vykazuje celkem 65 pokut v celkové výši 3.310.500,- Kč.

Pozn.: Uvedené údaje jsou platné k 6. 3. 2013.


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.