[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Plynové spotřebiče v kuchyních
Datum: 19.6.2012
Autor: Ing. Vladimír JIROUT, Komplexní služby pro ústřední
Zdroj: časopis: Vytápění, větrání, instalace 1/2012 ( převzato se souhlasem vydavatele časopisu)
Pro provoz plynových spotřebičů v kuchyních (sporáků) je třeba zajistit přívod spalovacího vzduchu z venkovního ovzduší. Nově instalovaná těsná okna s minimální průvzdušností spár neumožňují přívod vzduchu infiltrací. Použití plynových spotřebičů tak zvyšuje nároky na větrací systém – u elektrických spotřebičů se tento problém nevyskytuje. Klíčová slova: spalovací vzduch, plynové spotřebiče, kuchyně

Recenzent Prof. Ing. František Drkal, CSc.

ÚVOD

K běžnému vybavení kuchyní po řadu let patřil plynový sporák s plynovou, popřípadě elektrickou pečící troubou. To plně korespondovalo s dříve československými nyní českými technickými normami a předpisy.

Z hlediska rozdělení plynových spotřebičů patří plynový sporák mezi spotřebiče typu A (spalovací vzduch je odebírán z místnosti, ve které je sporák instalován a spaliny jsou odváděny zpět do této místnosti). Podle TPG 704 01 může být instalován pouze v místnosti, která má minimálně objem 20 m3, obvyklý příkon těchto sporáků výrobci uvádějí 10 kW. Požadavky na splnění minimálního objemu místnosti (podle TPG 704 01) lze odečíst z tab. 1. TPG současně požaduje i přívod potřebného množství spalovacího vzduchu z venkovního prostředí.

Množství spalovacího vzduchu pro plynové spotřebiče je možno stanovit ze vztahu

kde

Po dosazení obvyklého příkonu plynu pro tyto spotřebiče (tj. 10 kW) do rovnice (1) vyjde hodnota Vs = 19,8 m3/h. To také odpovídá hodnotě, kterou uvádějí výrobci sporáků (např. MORATOP či GORENJE). Pro jednoduchost dále uvažujme hodnotu Vs = 20 m3/h.

ČSN 73 4301 Obytné budovy požaduje minimální světlou výšku kuchyní a obytných místností 2,6 m v bytových domech hromadné výstavby a 2,5 m v rodinných domcích. Z údajů normy také vyplývá požadavek na zajištění přímé větratelnosti kuchyně a na její minimální podlahovou plochu 8 m2 při jednonásobné výměně venkovního vzduchu za hodinu. Pro výpočet objemového průtoku vzduchu infiltrací lze, podle zvyklostí, použít vztah:

Výběr základních hodnot součinitele spárové průvzdušnosti iL nabízela např. dříve platná ČSN 060210 či TPG 704 01, nebo ČSN 73 0540 (viz tab. 2).

Položíme-li si podmínku, že Vinf ≥ VS a dosadíme-li číselné hodnoty do rovnice (2) pro standardní okna používaná v hromadné bytové výstavbě (tj. tříkřídlá, rozměrově 2,1 × 1,5 m, L = 10,2 m, dřevěná, zdvojená a netěsněná iL = 1,4 . 10–4) vidíme, že je podmínka splněna, a sice:

Budovy stavěné u nás za první republiky a před koncem druhé světové války měly obvykle světlosti místností větší i okna s větší průvzdušností. Často bývalo zařízení kuchyně doplňováno ještě malým průtokovým ohřívačem vody nad dřezem, nebo byly někdy i ve skříních se samostatným přívodem vzduchu instalovány kombinované kotle typu B pro ohřev vody a etážové vytápění. Problémy s plynovými spotřebiči pro nedostatečný přívod spalovacího vzduchu nastaly hlavně po roce 1995, kdy značně vzrostl tlak na úspory energií, začalo se zateplováním budov a původní okna byla nahrazována těsnými tzv. eurookny, jejichž průvzdušnost je o celé řády nižší než byla průvzdušnost oken dřívějších typů.

Pozn: Hodnoty uvedené v tabulce 2 lze použít pouze u staveb kolaudovaných před rokem 1995, u nichž nebyla vyměněna okna za okna nových typů.

ZÁVĚR

Nedostatečné větrání způsobuje i hygienické problémy a tvorbu plísní. Tyto problémy se ještě prohloubily s akcí „ Zelená úsporám“. Řešit tuto situaci bylo nutné nejen u nás, ale i v dalších zemích Evropy s tradicemi podobnými našim. S platností od 1. února 2011 byla vydána proto Změna 1 ČSN EN 15 665 Stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov.

Součástí této změny je národní příloha pro ČR, která mj. říká. „Větrání infiltrací pro budovy s novými nebo rekonstruovanými okny nelze použít. Z toho vyplývá, že ani spalovací vzduch ke spotřebičům nelze přivádět infiltrací. Dále pak tato norma ještě uvádí: „Větrání prostor s otevřenými spotřebiči paliv typu B nebo s uzavíratelnými spotřebiči nelze větrat podtlakově“. Toto opatření má zajistit, aby nevhodným technickým zařízením nedošlo u těchto spotřebičů k obrácení komínového tahu a tím k nasávání spalin do obytných prostor.

Nová koncepce používaných oken v souvislosti s těmito normalizačními opatřeními ve svém důsledku znamená tlak na zvýšené používání uzavřených plynových ohřívačů vody a kotlů typu C (pokud možno kondenzačních) na úkor otevřených spotřebičů typu B.

Pro bytové domy a rodinné domy to dále v praxi znamená dávat přednost elektrickým indukčním plotýnkám a elektrickým sporákům s keramickými varnými deskami před sporáky plynovými.

Kontakt na autora: vjirout@tiscali.cz

Použité zdroje:

[1] ČSN EN 15665 Změna Z1 Větrání budov. Stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov, 2011
[2] ČSN 06 0210 Výpočet tepelných ztrát budov při ústředním vytápění, 1994 (zrušena 2008)
[3] ČSN 73 4301 Obytné budovy, 2004
[4] ČSN 73 0540–3 Tepelná ochrana budov. Část 3: Výpočtové hodnoty veličin pro navrhování a ověřování, 2005
[5] ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody. Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv, 2010
[6] TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách, 2008

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.