[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zpráva o činnosti ATZ za rok 1999
Datum: 27.1.2000
Autor: Antonín Voříšek předseda ATZ


ZPRÁVA O ČINNOSTI ASOCIACE PRACOVNÍKU TLAKOVÝCH ZAŘÍZENÍ V ROCE 1999

Úvod

Vážené dámy, vážení pánové, vážení přátelé,

Dovolte mi, abych z pověření představenstva Asociace pracovníků tlakových zařízení (ATZ) splnil tradiční povinnost předsedy asociace a přednesl na této již 7.Valné hromadě zprávu o činnosti našeho dobrovolného občanského sdružení v roce 1999. Úvodem bych chtěl předeslat, že letošní rok nepřinesl očekávané změny legislativy v oblasti provozu vyhrazených tlakových zařízení, avšak v oblasti výroby došlo k podstatnému přizpůsobení našich právních předpisů k předpisům Evropské unie zejména uvedením do praxe zákona č.22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

A. Hlavní směry činnosti

1. Pracovní semináře a doškolovací kurzy revizních techniků.

Těžiště naší činnosti spočívalo také letos v pořádání pracovních seminářů pro pracovníky v provozech s tlakovým zařízením a revizní techniky vyhrazených tlakových zařízení.

Jak je zajisté široké odborné veřejnosti známo, revizní technici tlakových nádob nebo kotlů mají svá osvědčení v platnosti doživotně, alespoň podle dosud platných právních úprav. Nemusejí proto absolvovat žádné doškolovací kurzy ani povinná přezkoušení, i přes to, že v průběhu let dochází k různým zásadním změnám, jak v oblasti legislativní, normotvorné i technické.
ATZ si dala mimo jiné za svůj úkol, zakotvený dokonce i ve stanovách ATZ, rozšiřovat nejnovější poznatky z oblasti tlakových zařízení, pořádat přednášky a semináře pro své členy i další zájemce. V programech jednotlivých seminářů jsou vždy zařazeny aktuální a nové informace z Českého úřadu bezpečnosti práce Praha, dále z regionů, které přednášejí zástupci IBP a ITI. Informace, týkající se změn nebo novinek z technické oblasti TZ, přinášíme tzv. z první ruky, neboť řada přednášejících členů představenstva ATZ pracuje v různých komisích pro tvorbu norem nebo úzce spolupracují s orgány státní správy, které posílají své odborné pracovníky přednášet na naše semináře.
Osvědčení o absolvování doškolovacího kurzu ATZ je v současné době jediným dokladem o tom, že revizní technik jde s dobou a doplňuje si své znalosti na základě nejnovějších poznatků vědy a techniky a aktuálního stavu legislativy v oboru zajištění bezpečnosti tlakových zařízení. Revizní technik s takovým kreditem ATZ je zpravidla pro provozovatele zárukou kvalitně provedených revizí.

Mezi přednášky, které se v letošním roce setkaly s velkým zájmem posluchačů, beze sporu patřily přednášky Ing. Hany Floriánové z Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví v Praze (ÚNMZ), které byly zaměřeny na nové technické předpisy pro tlaková zařízení (transformace evropské směrnice 97/23/ES do vládního nařízení).

Další téma - Právní odpovědnost z činnosti revizních techniků tlakových zařízení, o kterém hovořil ve svých vystoupeních JUDr. Petr John z ČÚBP Praha, přineslo mnoha posluchačům nový pohled na jejich vlastní činnost a možné důsledky z nekvalitně provedených revizí.
Významnou akcí k prozatím transformovaným směrnicím Evropské unie (ES č.87/404/EEC a ES č.97/23/EEC ) byl v rámci programu PHARE PRAQIII ve spolupráci s ÚNMZ a s ATZ pořádán ve dnech 2. - 9. Listopadu 1999 pracovní seminář. Na semináři přednášeli experti z Velké Británie, přednášky byly tlumočeny a účastníci, kteří byli vybráni na základě doporučení ATZ, obdrželi obsažné písemné materiály v češtině.
Chtěl bych touto cestou poděkovat Vaším jménem nejen zmíněným dvěma, ale i dalším lektorům našich seminářů za jejich obětavou práci ve prospěch našeho občanského sdružení. Nemenší dík patří také jejich nadřízeným, z nichž někteří zde sedí jako čestní hosté, že jim umožnili najít prostor pro tuto činnost, aniž by to narušilo plnění jejich pracovních povinností.

Po organizační stránce se podařilo Školícímu středisku Trutnov zajistit semináře na velmi dobré úrovni, ubytování i stravování posluchačů bylo v solidním prostřední za přijatelné ceny. Jedinou vadou, a to dost podstatnou, je stále se snižující počet účastníků. Co je skutečným důvodem se nám zatím nepodařilo zjistit. Že by všichni revizní technici všechno perfektně znali a nic nového nepotřebovali vědět ??? Možná si to někteří o sobě myslí, ale zkušenosti z praxe IBP ukazují spíše opak. V zápisech z revizních zpráv některých revizních techniků se objevují odkazy na normy a předpisy dávno neplatné, zápisy nejsou kompletní a vlastní revize neodhalují provozovatelům závady, které na zařízeních skutečně jsou. V několika případech již měla nekvalitní činnost revizních techniků dohru i u příslušných soudů.

V nadcházejícím roce 2000 bude ATZ pokračovat v pořádání seminářů pro revizní techniky ve stejném rozsahu, to znamená v přibližně stejných termínech a místech, jako tomu bylo letos. Program bude opět zaměřen na aktuální informace z oblasti tlakových zařízení.
Věříme, že připravíme program, který upoutá nejenom naši členskou základnu, ale i ostatní odborné pracovníky z našeho oboru. Pořádáním uvedených vzdělávacích akcí nejenom plníme své závazky a povinnosti dané Stanovami ATZ k šíření osvěty, ale získáváme i finanční prostředky k hospodaření ATZ.

2. Spolupráce s ÚNMZ a dalšími orgány státní správy na tvorbě technických předpisů pro stanovené výrobky v oboru tlakových zařízení

V letošním roce proběhla novelizace nařízení vlády č.175/1997 Sb.o jednoduchých tlakových nádobách , kdy byly opraveny chyby v příloze nařízení a upřesněn výklad některých pojmů. Prací na novele byl ÚNMZ pověřen kolektiv členů představenstva ATZ .
Zcela novým technickým předpisem, který bude platit od 1.1.2000 je již vydané nařízení vlády č.182/1999 Sb. , kterým se stanoví technické požadavky na tlaková zařízení. Na návrhu jeho paragrafového znění pracoval rovněž tým sestavený z členů představenstva ATZ . Domnívám se, že úroveň tohoto předpisu je daleko lepší než je předpis o jednoduchých tlakových nádobách, který zpracovávala komise expertů mimo ATZ. Spokojenost se spoluprací ATZ vyslovil nejen ÚNMZ ale i zahraniční experti, kteří přednášeli na semináři o evropských směrnicích. Právě na základě úspěšnosti naší dosavadní činnosti na tomto úseku byl vedoucí pracovního týmu ATZ a místopředseda ATZ pan Alois MATĚJÁK pověřen vypracováním návrhu novely jak nař.vlády 175/97 Sb., tak č.182/99 Sb. , které musejí být přizpůsobeny dohodě PECA , což je dohoda o vzájemném uznávání úkonů provedených notifikovanými orgány jednotlivých zemí Evropské unie. Jedná se například o provádění předepsaných zkoušek výrobků autorisovanou osobou pro podnikovou potřebu, označování výrobků značkou CE a pod. O tom, že se jedná o náročný úkol svědčí i termín stanovený pro odevzdání návrhu - 15.12.1999 !
V souvislosti s velkou novelou Zákoníku práce, kterou se mění a doplňuje celá řada ustanovení hlavy páté - Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, zpracovává Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) návrh nařízení vlády k provedení § 134a a § 134b, které vymezují pojmy vyhrazené technické zařízení a kvalifikace osob. Návrh nařízení vlády jsme od MPSV získali k připomínkám. Dalším prováděcím předpisem bude nařízení vlády o kvalifikaci osob potřebné k činnosti na vyhrazených technických zařízeních. Věříme, že i k tomuto návrhu nařízení vlády budeme mít příležitost se vyjádřit. Pokud by někteří členové ATZ měli zájem zúčastnit se obdobných prací, bude jejich aktivita přivítána v rámci činnosti technické sekce ATZ.

3. Spolupráce s Českým normalizačním institutem (ČSNI) - účast zástupců ATZ v technických normalizačních komisích.
Naši členové pracují v následujích technických normalisačních komisích :

? TNK 91 - tlakové nádoby a zařízení chemického průmyslu - představenstvem bylo odsouhlaseno, aby na jednáních komise v Brně zastupoval ATZ člen představenstva pan Zdeněk NAVRÁTIL. Dalším členem této komise je pan Ing.Jaromír MYSLÍK, který je také členem představenstva ATZ, avšak je do komise delegován za a.s. ŠKODA Plzeň.
? TNK 90 - komise pro kotle ÚT - v této komisi působí člen představenstva ATZ pan Ing. František JIROTA, který byl do komise delegován Českým úřadem bezpečnosti práce. Činnost komise však v poslední době stagnuje.
? TNK 101 - komise pro vyhrazená tlaková zařízení - v komisi pracují členové představenstva ATZ pánové Alois MATĚJÁK, Ing.František JIROTA a Ing. Pavel NYKODYM. Komise se pravidelně schází a projednává návrhy a změny norem pro kotle a tlakové nádoby stabilní.
? TNK 103 - komise pro kovové tlakové nádoby k dopravě plynu - v komisi pracuje pan Ing. František JIRITA, který byl do komise delegován Českým úřadem bezpečnosti práce.

4. ATZ jako spolkový člen Českého sdružení pro technická zařízení (ČSTZ).
Na základě dohody uzavřené mezi ATZ a ČSTZ dne 28.9.1998 v Praze, se ATZ stala spolkovým členem ČSTZ s těmito závazky :
? Dodržovat stanovy ČSTZ
? Zaplatit roční příspěvek ve výši 15000,-Kč
? Průběžně hlásit všechny změny a aktuální informace týkající se spolkového člena
? Chránit zájmy ČSTZ profesní odborností, svým vystupováním a jednáním

Na druhé straně se ČSTZ zavazuje poskytnout touto smlouvou ATZ :
? Informace o nabídkách spolupráce uplatněných u ČSTZ
? Po předchozí dohodě možnost zveřejnění technických údajů výrobků a nabízených služeb v časopise vydávaném ČSTZ (nyní je to měsíčník Energie, plyn, teplo vydávaný ve spolupráci s PROFES J a K s.r.o. a GAS s.r.o. nákladem 15 tis. výtisků)
? Právo využívat všech služeb, které ČSTZ poskytuje, za členskou cenu.
? Zlevněné vložné pro členy ATZ na školení, semináře , konference a další odborné akce pořádané ČSTZ
? Možnost navázat prostřednictvím ČSTZ obchodní, výrobní a jiné kontakty se zahraničními partnery.
? Odborné a nestranné zastoupení expertem ČSTZ při sporech nebo zajištění vyhotovení znaleckých posudků apod.
? Přednostní vyřízení všech objednávek na materiály vydávané ČSTZ.
? Účast zástupce ATZ na sněmu a zasedání představenstva ČSTZ s hlasem poradním.
? Prezentace ATZ při akcích pořádaných ČSTZ včetně akcí se zahraniční účastí podle předem dohodnutých podmínek.

Předsednictvo ATZ se prozatím nezabývalo podrobným vyhodnocením výsledků uzavřené smlouvy s ČSTZ. Zasedání představenstva ČSTZ se účastní místopředseda ATZ pan Alois MATĚJÁK, který o dění v ČSTZ podává představenstvu ATZ průběžně zprávy. Vzhledem k tomu, že se dosud nekonal letošní sněm ČSTZ, nemáme k disposici ani souhrnnou zprávu o činnosti ČSTZ v roce 1999. Podle mého názoru nejsou možnosti nabízené ČSTZ naší členskou základnou v plném rozsahu využívány a budeme muset efektivnost smlouvy s ČSTZ vyhodnotit. Výpovědní lhůta je smlouvou stanovena na 6 měsíců.

5. Vydávání zpravodaje ATZ
Vydávání Zpravodaje ATZ pokračovalo úspěšně i v letošním roce. K dnešnímu dni byla vydána 3 čísla. V zájmu dalšího zkvalitnění obsahu Zpravodaje ATZ rozhodlo představenstvo, že šéfredaktor pan Zdeněk NAVRÁTIL se bude každému vydání věnovat profesionálně. Stále však postrádáme příspěvky do Zpravodaje od členské základny. Každý příspěvek, který prezentuje vaše zkušenosti z výroby, provozu, revizí a zkoušek vyhrazených tlakových zařízení redakční rada uvítá a v případě otištění bude samozřejmě i honorovat.
Ve Zpravodaji je možno otisknout také odpovědi na Vaše případné dotazy z problematiky tlakových zařízení. V loňském roce byla tato forma komunikace mezi členstvem velmi oblíbená, avšak v poslední době frekvence odborných dotazů klesá .

6. Spolupráce s kolektivními členy ATZ.
V současné době má ATZ 18 kolektivních členů. Jsou mezi nimi významní výrobci tlakových zařízení jako např. Lounské strojírny s.r.o., velcí provozovatelé chemického průmyslu jako např. SPOLANA Neratovice, KAUČUK Kralupy, CHEMOPETROL Litvínov a energetiky jako např. ELEKTRÁRNA Opatovice n.l., ELEKTRÁRNA Kolín a Energetické centrum Kladno. Ze zaměstnanců kolektivních členů ATZ se rekrutují odborní poradci představenstva ATZ, kteří mají právo se účastnit schůzí představenstva ovšem bez hlasovacího práva.
Kolektivní členové jsou přednostně zváni na výběrové akce, kterých je ATZ spolupořadatelem. Letos to byl např. seminář k ES pořádaný v rámci programu PHARE. Kolektivní členové ATZ jsou významnými přispěvateli do rozpočtu ATZ a je třeba ocenit jejich velmi dobrou platební morálku. Pokud máte někteří z Vás vliv na manažery Vašich podniků, informujte je o možnostech a hlavně výhodách kolektivního členství v naší asociaci. Propagační materiály dodá na požádání naše kancelář v Trutnově. Každý nový kolektivní člen ATZ bude vítanou posilou.

7. Spolupráce se Školícím střediskem Trutnov
ATZ spolupracuje při zajišťování odborné úrovně pracovních seminářů a doškolovacích kurzů revizních techniků se Školícím střediskem Trutnov (ŠS) na základě smlouvy, která byla uzavřena dne 10.6.1997 v Hradci Králové. Podle této smlouvy se ATZ zavázalo, že veškeré aktivity v oblasti vzdělávání bude realizovat výhradně prostřednictvím ŠS. Na druhé straně se ŠS podle smlouvy zavazuje, že bude akce zajišťovat organizačně a materiálně a že bude v závislosti na výsledném zisku z každé akce ATZ sponzorsky podporovat.
V poslední době se některým členům představenstva zdají být podmínky smlouvy pro ATZ příliš těsné a uvažují o možnosti smlouvu pozměnit v tom směru, aby ATZ mohla spolupracovat při vzdělávacích akcích také s jinými subjekty. Na základě usnesení představenstva ze dne 19.10.1999 bylo uloženo některým členům představenstva, aby připravili návrh na změnu smlouvy.

B. Plnění úkolů ATZ vyplývajících ze stanov.

Hlava I. - Základní ustanovení

Spolupráce ATZ se státními i nestátními orgány při podpoře a prosazování soukromého podnikání se realizovala zejména cestou našeho spolkového členství v Českém sdružení pro technická zařízení (ČSTZ), s nímž byla uzavřena smlouva dne 28.září 1998.
ČSTZ má přímé kontakty na Hospodářskou komoru ČR, která může působit přímo na jednotlivé poslanecké výbory a kluby.
Spolupráce se zahraničními institucemi, firmami a sdruženími byla v roce 1999 sporadická.

Hlava II. - Předmět činnosti

Většina popisované činnosti byla v průběhu roku naplňována pořádání pracovních seminářů a účastí ATZ na akcích pořádaných ČSTZ , ÚNMZ nebo státními orgány.
Bod č.7) Stanov však naplněn nebyl, neboť pro výkon zkušebnictví a certifikace nemá ATZ ani technické vybavení ani příslušnou akreditaci.
Kapacita ATZ pro zabezpečení nezávislé znalecké a expertizní činnosti nebyla v roce 1999 využita. Prakticky se na nás obrátil s žádostí o pomoc pouze jeden náš člen, který provedl odbornou prohlídku nízkotlaké teplovodní kotelny s plynovým otopem s vyhovujícím výsledkem a následně tam došlo k otravě osob kysličníkem uhelnatým. Tento revizní technik byl odsouzen k náhradě škody ve výši cca 30000 Kč. Proti rozsudku se náš člen odvolal. Posouzení případu experty ATZ bylo již ukončeno a stanovisko ATZ obdržel náš člen koncem listopadu 1999.
Podle článku 10) Stanov byla prozatím zřízena pouze Technická sekce (TS) pod vedením pana Aloise MATĚJÁKA.
TS má v plánu vydávat technická pravidla, technická doporučení, bezpečnostní předpisy a učební texty pro revizní techniky a další pracovníky v oboru tlakových zařízení. V letošním roce se technická sekce věnovala pracím na již zmíněných novelizacích technických předpisů vydaných k zákonu č.22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

Hlava III - Členství v asociaci

Všechny formy členství v ATZ jsou využity s výjimkou čestného členství, které ještě nikomu nebylo uděleno. Pokud byste měli konkretní návrhy na udělení čestného členství, sdělte je písemně s odůvodněním představenstvu ATZ do kanceláře v Trutnově.
Práva členů ATZ uvedená v bodě 2 jsou v zásadě využívána. Rovněž povinnosti členů dle bodu 3) jsou plněny.
K možnostem zániku členství v ATZ dle bodu 4) je možno poznamenat, že prozatím žádný člen ATZ nebyl vyškrtnut z evidence z důvodu neplacení členského příspěvku po dobu delší než 1 měsíc po době splatnosti.

Hlava IV - Orgány asociace
Je možno konstatovat, že všechny orgány ATZ uvedené v bodě 1) jsou funkční. Představenstvo se sešlo v tomto roce 10x, ačkoliv má ze stanov povinnost sejít se nejméně 1x za rok.
Na funkci výkonného místopředsedy bohužel rezignoval pan Ing.Bohuslav SOUKUP, který jako pracovně velmi zatížený vedoucí zaměstnanec Českých drah s.o. již nenacházel volný čas pro práci v ATZ. Místo něho byl kooptován do představenstva a posléze zvolen novým výkonným místopředsedou pan Ing.František JIROTA, který je vedoucím odboru dozoru na IBP v ÚSTÍ nad Labem.
Na členství v představenstvu ATZ rezignoval v listopadu 1999 i bývalý předseda a zakládající člen pan Ing.Karel BAŠUS, který pro ATZ vykonal skutečně velký kus práce a zasloužil se o její rozvoj až do současné podoby. Chtěl bych mu z tohoto místa veřejně poděkovat za vše, co pro nás vykonal a popřát mu hodně zdraví a úspěchů do budoucna.
Dozorčí rada provádí průběžně dozor nad všemi aktivitami představenstva ATZ a na závěr letošního roku provedla podrobnou kontrolu hospodaření ATZ za období od 30.11.1998 do 8.11.1999.
Zprávu z této kontroly projedná představenstvo ATZ na zasedání v lednu 2000.

Hlava V - Předseda asociace
Předseda ATZ odpovídá za rozvoj Asociace, řídí její činnost a zastupuje ji navenek. Činnost předsedy ATZ hodnotí každoročně představenstvo na zasedání po valné hromadě.

Hlava VI - Ekonomika asociace
Hodnocení ekonomické situace ATZ v souladu se stanovami provede náš organizační místopředseda pan Emil Souček ve zvláštní informaci dle programu této valné hromady.

C. Plnění Usnesení z 6. Valné hromady ATZ.

Na základě odst.IV. usnesení 6. Valné hromady ATZ konané dne 3.12.1998 v Praze bylo uloženo představenstvu ATZ, aby řešilo
? Otázku profesionalizace aparátu ATZ
? Otázku autorizace, akreditace a notifikace v oblasti tlakových zařízení.
Zmíněné problematice bylo věnováno ze strany jednotlivých členů představenstva skutečně mnoho času. Byla provedena sondáž o možnostech spolupráce s jinými subjekty a byla podána řada návrhů, jak tyto úkoly řešit. Jedním z návrhů bylo založení ATZ s.r.o. se 100% účastí ATZ, další návrh byl rozdělit majetkové podíly společnosti s ručením omezeným mezi ATZ a určitou podnikající osobu v poměru 60 - 40 %. Vzhledem k složité právní problematice a neshodě v určení konkretního podílníka přijalo představenstvo dokonce i nevhodné usnesení v tom směru, že bylo rozhodnuto založit ATZ s.r.o. se 100% účastí našeho občanského sdružení. Toto řešení se nakonec ukázalo jako právně neprůchodné a bylo nutno usnesení revokovat a zrušit.
Postupem času byly akreditovány a získaly autorisaci podle zákona č.22/1997 Sb. pro výrobky v komoditě tlakových zařízení prozatím dva právní subjekty a sice Strojírenský zkušební ústav v Brně - Státní zkušebna č.202 a ITI TÜV s.r.o. Zástupce ATZ se zúčastnil koordinační schůzky těchto autorisovaných
osob a zjistil, že jejich činnost se rozbíhá poněkud pomalu a prozatím vynaložené náklady na získání autorisace se budou vracet velice neefektivně.
Finanční otázka byla rozhodující při úvahách představenstva ATZ při řešení dané problematiky. Poplatky za úřední audit případně založené ATZ s.r.o. by podle kvalifikovaných odhadů spotřebovaly veškeré finance, kterými dnes ATZ disponuje. Tak by došlo k ohrožení základní činnosti ATZ, která je vymezena stanovami jako např. vydávání Zpravodaje ATZ a získávání nových poznatků a zkušeností v technice i v legislativě tlakových zařízení.
Na posledním zasedání představenstva dne 19.10.1999 v Brně již tato problematika nebyla projednávána a je možno konstatovat, že většina členů představenstva uznala iracionálnost zmíněného bodu usnesení 6.Valné hromady ATZ.
Pokud jde o profesionalisaci aparátu ATZ, učinilo představenstvo v této záležitosti již první dva kroky a sice
? Profesionalizaci šéfredaktora Zpravodaje ATZ
? Profesionalizaci našeho zástupce v TNK 91

D. Výhledy do roku 2000.

V roce 2000 chceme pokračovat ve spolupráci s ÚNMZ , MPSV a dalšími orgány státní správy v tvorbě technických předpisů a technických norem pro tlaková zařízení. V letošním roce jsme v tomto směru získali zkušenosti a dosažené výsledky nám zajistily i určité uznání naší odbornosti ze strany uvedených nositelů těchto úkolů v rámci harmonisace našeho práva s právem Evropské unie. Při této činnosti budeme samozřejmě hájit zájmy revizních techniků, kteří jsou kvalifikovanou základnou pro výkon odborných případně i certifikovaných činností na vyhrazených tlakových zařízeních.
Těžiště naší činnosti však bude spočívat v pořádání pracovních seminářů a doškolovacích kurzů revizních techniků a pracovníků v oboru tlakových zařízení přibližně v těchto lokalitách a termínech :
Březen - Kralupy nad Vltavou, duben - Olomouc, květen - České Budějovice, červen - Hradec Králové, září -Plzeň, říjen - Brno.
Je zřejmé, že vzhledem k počínající legislativní smršti ohlašované naší vládou bude dostatek materiálů pro přednášky i námětů do diskuze.
Důležitým úkolem představenstva bude vyhodnotit efektivnost všech uzavřených smluv a přijmout případná opatření.
V neposlední řadě chceme dále hájit a podporovat společné zájmy podnikatelů, kteří jsou našimi členy a plnit tak úkoly živnostenského společenstva.
Věřím, že v příštím roce dojde k daleko širšímu zapojení členské základny ATZ do všech pořádaných akcí, které budou dobrou vizitkou činnosti ATZ.
Při této příležitosti Vám všem jménem představenstva ATZ přeji hodně zdraví a úspěchů v příštím, posledním to roce tohoto tisíciletí.


 Související

Související témata
Z činnosti ATZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.