[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
STANOVISKO K VODOZNAKŮM HYDRASTEP
Datum: 1.1.1995
Autor: Alois Matěják ATZ

Vodoznaky HYDRASTEP jsou schválené ITI Praha jako dálkové vodoznaky.
Žádost fy P+M Solartron jako dovozce, EPRU II a výtopny Ostrov nad Ohří, kde jsou již osazeny ,je nahrazovat přímé vodoznaky, dálkovými vodoznaky HYDRASTEP takto:
a) jeden přímý vodoznak jedním dálkovým vodoznakem HYDRASTEP tzn.,že kotel bude mít jeden přímý vodoznak a jeden dálkový vodoznak HYDRASTEP  (ČSN O7 O62O požaduje jeden přímý a dva dálkové)
b) oba předepsané přímé vodoznaky lze nahradit dvěma dálkovými vodoznaky HYDRASTEP
Tento způsob je schválen orgány dozoru v některých vyspělých průmyslových zemích.
Po prověření praktických zkušeností u kotlů, kde jsou Hydrastepy osazeny a po prostudování předložených dokladů a výrobní dokumentace plně navrhovaný způsob náhrady přímých vodoznaků vodoznaky HYDRASTEP

d o p o r u č u j e m e.

1.Hydrastepy svojí konstrukcí a principem nelze co do spolehlivosti vůbec se stávajícími schválenými dálkovými vodoznaky v ČR porovnávat.
2.Spolehlivostí,přesností tyto vodoznaky plně nahrazují přímé vodoznaky a při některých stavech je předčí.
3.Stav, kdy se topič bude řídit jedním Hydrastepem oproti situaci ( dle ČSN O7 O62O) ., kdy se řídí např. dvěmi dálkovými vodoznaky typu Igema ( na přímé nevidí a jsou pouze jako kontrolní) je řádově na nesrovnatelné úrovni co do bezpečnosti a spolehlivosti provozu kotle.
4.I přímé vodoznaky mají nedostatky:
- poruchovost skel a tím i nebezpečí úrazu
- snížená viditelnost zanášení skel
atd. ,což u Hydrastepů nepřipadá v úvahu.
5.V případě Hydrastepu nelze mluvit o poruše vodoznaku, ale pouze o poruše jednoho čidla a tím jednoho políčka na displeji. Topič má tudíž stále přesný údaj o hladině a pouze v případě, že má poruchu čidlo na rozhraní vody a páry ,pak není přesný přehled v rozmezí cca 2,5cm. 6.Dojde-li k úplnému přerušení dodávky elektrické energie ( je ze dvou zdrojů), dojde vždy i k odstavení kotle.

    Nutno pouze určit četnost pravidelných výměn (kontrol) čidel a způsob řešení případné poruchy čidla a to v návaznosti, nastane-li porucha čidla v oblasti min. a max. hladiny a v oblasti mimo tyto meze a v návaznosti na počet porouchaných čidel.
Doporučujeme u místním provozním předpisu kotle určit povinnost výměny porouchaného čidla v rozhraní vody a páry ihned a u ostatních čidel do 24 hodin.
Doporučujeme, aby orgány dozoru tento způsob náhrady přímých vodoznaků, dálkovými vodoznaky Hydrastep schválily a zástupci Asociace pracovníků tlakových zařízení v normalizační technické komisi pro kotle budou prosazovat změnu ČSN O7 O62O.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.