[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Technická normalizace v letech 2009 a 2010
Datum: 18.4.2011
Autor: Ing. Václav Voves, vedoucí oddělení strojírenství, ÚNMZ Praha
příspěvek obsahuje informace o vývoji technické normalizace v roce 2009 a výhled pro rok 2010.

Rok 2008 přinesl v technické normalizaci v České republice podstatnou změnu – po 13 letech činnosti byl k 31/12 2008 rozhodnutím ministra průmyslu a obchodu zrušen Český normalizační institut. Toto rozhodnutí vrátilo technickou normalizaci zpět ze soukromé sféry do státní sféry, což není v ostatních evropských státech běžné. Normalizační instituty jsou v evropských státech (Německo, Rakousko, Velká Británie, Itálie, Belgie) soukromé organizace.

Vzhledem ke zrušení Českého normalizačního institutu přešly povinnosti souvisící s tvorbou a distribucí českých technických norem, povinnosti v oblasti spolupráce s mezinárodními a evropskými normalizačními organizacemi (ISO, IEC, ITU, CEN, CENELEC, ETSI) na Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a zkušebnictví (dále jen ÚNMZ). Aby ÚNMZ mohl zajistit tuto činnost (tvorbu a distribuci technických norem, mezinárodní spolupráci) přešla část odborníků z Českého normalizačního institutu do ÚNMZ, kde byl ustaven k 1. lednu 2009 Odbor technické normalizace. ÚNMZ je v současnosti organizací, která vydává a vyhlašuje české technické normy.

Zrušení Českého normalizačního institutu a transformace technické normalizace mělo a má v budoucnosti přinést podle představy Ministerstva průmyslu a obchodu několik pozitiv:

  1. Zlepšení přístupu k normám
  2. Zlevnění norem
  3. Lepší pochopitelnost norem

Tyto tři požadavky byly zároveň základními požadavky „transformace technické normalizace“ v České republice.

Co se pro splnění požadavků dosud udělalo? Od začátku roku 2009 byl nasazen do plného provozu přístup k normám v elektronickém formátu ČSN – Online. Program ČSN – online představuje splnění prvních dvou požadavků – zlepšení přístupu k normám a jejich zlevnění.

Pro jednotlivce je možnost ročního přístupu ke všem normám (ve formátu pdf), včetně možnosti orientačního tisku za ceny:

  • 1000 Kč – pouze přístup k normám
  • 1500 Kč – přístup k normám včetně možnosti vytisknout si 50 stran
  • 2500 Kč – přístup k normám včetně možnosti vytisknout si 200 stran
  • 3500 Kč – přístup k normám včetně možnosti neomezeného tisku

Pro organizace přichází v úvahu pouze dvě možnosti:

  • 1000 Kč – pouze přístup k normám
  • 3500 Kč – přístup k normám včetně možnosti neomezeného tisku

Další formou zlevnění norem je umožnění tisku norem externím organizacím, jejichž seznam je na webu ÚNMZ (a v příloze tohoto příspěvku). Tyto organizace dodají normy vytištěné profesionálním způsobem, jak tomu bylo před rokem 2009. Za vytištěnou stránku organizace odvádí ÚNMZ určitý fixní poplatek za stránku s tím, že si samy mohou stanovit celkovou cenu normy. Neuplatňuje se tady jednotná cena a každá z těchto organizací si může udělat vlastní cenovou politiku, kde může zahrnout například celkový objem odebraných norem, atraktivitu daného titulu, popřípadě i jiné faktory.

Poslední požadavek – lepší pochopitelnost norem by měla být zajištěna zapojením Center technické normalizace do zpracování norem již v okamžiku zpracování normy na evropské nebo mezinárodní úrovni. V praxi to u norem, kde se Ústřední správní úřad (ÚSÚ) a příslušná Technická normalizační komise (TNK) shodnou na tom, že norma je důležitá a vyjádří požadavek na překlad normy a tento úkol je zahrnut do Plánu technické normalizace (PTN), znamená, že překlad normy je k dispozici již ve stadiu vzniku normy a připomínkování normy probíhá v češtině. Případné připomínky vzniklé v připomínkovém řízení CTN uplatní v CEN nebo CENELEC, ISO nebo IEC, podle toho, kde originální norma vzniká.

Převod technické normalizace do státní správy přinesl s sebou i některá negativa. Na prvním místě je třeba jmenovat především snížení počtu odborných pracovníků, kteří v normalizaci pracovali v ČNI a kteří byli převedeni na ÚNMZ. Například v oddělení Strojírenství tento pokles představoval 25%. Početní stav pracovníků Odboru technické normalizace ÚNMZ není závislý na množství odvedené práce, na počtu vydaných norem, ani na jejich prodejnosti. Počet pracovníků závisí na tom, jaký stav uzná ministerstvo za vhodný. V souvislosti s dnešními „balíčky“, úsporami na všech možných i nemožných místech, není tato situace nijak výhodná.

V roce 2010 připravuje ÚNMZ další posun vpřed – elektronické plánovací listy. Předpokládaný přínos by měl být v odstranění několikanásobného posílání tohoto dokumentu poštou mezi ÚNMZ a zpracovatelem, jeho neustálé potvrzování při změnách a zároveň v odstranění chyb zaviněných lidským faktorem. Princip elektronického plánovacího listu spočívá v tom, že jednak údaje o evropské nebo mezinárodní normě, jejíž zavedení se bude plánovat, se doplní automaticky na plánovací list z informační databáze ÚNMZ, s využitím elektronického podpisu jak zástupce CTN tak i ÚNMZ se budou plánovací listy upravovat a bude možno archivovat i celou historii jednotlivých úkolů plánu technické normalizace.

Léta 2008 a 2009 byly roky prudkých změn. Předpokládáme, že rok 2010 by měl sloužit ke konsolidaci stavu, vyhodnocení silných a slabých stránek a vytýčení další cesty vpřed. Otázkou jsou budoucí kroky nadřízeného ministerstva i průmyslových podniků. Podpora ze strany průmyslových podniků není optimální a v mnoha případech se průmysl chová tak, jako by normy vůbec nepotřeboval. Nepochopení technické normalizace managementem podniků přinesli i zrušení ČNI a převod normalizace do státní správy.

Pro zájemce o novinky z oblasti Technické normalizace bych doporučoval občas navštívit web ÚNMZ www.unmz.cz, kde jsou publikovány novinky, informace k normám, existuje tam i zdarma přístupný seznam českých technických norem, je možné se zdarma dostat i k Věstníkům ÚNMZ. Začátkem ledna byly webové stránky změněny a zatím hlavně kontrolujeme, zda jsou tam všechny informace v požadované kvalitě.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 1 příspěvek
Platnost článkuKateřina Hrubá05.05.2011 10:39
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.