[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Chemický režim pro teplovodní kotle
Datum: 1.1.1999
Autor: ATZ

 

a) Optimální kvalita doplňovací a oběhové vody pro teplovodní kotle a připojení otopné soustavy je jedním ze základních předpokladů jejich bezpečného ,spolehlivého a hospodárného provozu. Voda je dobrým rozpouštědlem a proto se nevyskytuje za běžných podmínek nikdy jako chemicky čistá. Obsahuje vždy určité množství rozpuštěných látek (solí, plynů a pod.),které se při provozu kotlů a otopných soustav z vody vylučují a tvoří jednak podstatu vodního nebo kotelního kamene a jednak mohou způsobovat koroze použitého materiálu.
Při provozu teplovodních kotlů a soustav je třeba dodržovat základní zásady úpravy vody , a to :
- aby v kotlích a připojených uzavřených tepelných soustavách nedocházelo k tvorbě inkrustů je třeba, aby tvrdost vody pro první naplnění a vody doplňovací byla co nejnižší
- aby se v kotlích a otopných soustavách co nejvíce omezily koroze je nutno, aby voda obíhající v systému (voda oběhová) byla alkalická a obsahovala dostatečný přebytek chemikálie odstraňující volný rozpuštěný kyslík.
Požadavky na kvalitu doplňovací a oběhové vody jsou uvedeny v ČSN 07 07401 (účinnost listopad 1992) následovně :
a) voda doplňovací
tvrdost max.             m mol/l    1,0
obsah vápníku max.  m mol/l    0,3

b) voda oběhová
hodnotu pH při 250 C min.    - 8,5
zjevná zásaditost m mol/l       0,5 - 1,5
přebytek Na2 SO3 mg/l        10-40
přebytek P2O2 mg/l                 5-15

Za přítomnosti mědi a jejich slitin v soustavě nemá být pH oběhové vody vyšší než 10,0.Výše uvedené hodnoty v oběhové vodě neplatí při přítomnosti hliníku a jeho slitin . Doporučuje se, aby v oběhové vodě byl dvojnásobek zjevné zásaditosti (2p) menší nebo nejvýše roven zásaditosti celkové (m).
Poznámka : 2p Ł m
Voda pro první naplnění a voda doplňovací musí být čirá ,bezbarvá,bez suspendovaných látek, oleje a chemicky agresivních příměsí. Ke změkčování vody lze použít fosforečnanu sodného (Na3 PO 4) v množství cca 130 g na 1 m mol/l tvrdosti a 1 m3 vody (40-50 g na jeden stupeň německý tvrdosti a 1 m3 vody). Použití fosforečnanu s ohledem na množství vznikajícího kalu je vhodné u vod s tvrdostí do 3,5 m mol/l a u tepelných soustav s celkovým objemem do 50 m3 .
Vedle toho je možno změkčovat vodu katexem v sodíkovém cyklu.Obvyklý postup spočívá ve 4 pracovních fázích a to provoz -praní-regenerace-vymývání regeneračního činidla. Návody pro provoz katexových filtrů dodává výrobce . Katex sice změkčí vodu téměř dokonale ,ale změkčená voda se stává agresivní a proto je nutno zajišťovat její alkalizaci.
Při plnění vodou je třeba zabezpečit dokonalé odvzdušnění kotle a otopné soustavy. Plnění se provádí z nejnižšího místa soustavy a zvolna. Po naplnění je třeba zabezpečit cirkulaci vody v soustavě. Podle složení vody z ohledem na předpokládané množství vznikajícího kalu je vhodné ze začátku provozu provádět zvýšené odkalování.
Přidáním chemikálií je třeba zajistit alkalizaci vody tak, aby hodnota pH a zjevná zásaditost v oběhové vodě vyhovovaly výše uvedeným hodnotám . K alkalizaci se použije louhu sodného nebo fosforečnanu sodného .Udržování přebytku fosforečnanu sodného v oběhové vodě se doporučuje zejména u soustav s vyšším vodním objemem a tam , kde při častém doplňování ztrát vody netěsnostmi vzniká nebezpečí tvorby nánosů.
Je třeba co nejvíce omezit vnikání vzduchu do systému expanzních nádob(např. omezením cirkulace vody v expanzní nádobě jejím vhodným zařazením do systému,použitím dusíkového polštáře nebo expanzní nádoby s membránou).Volný kyslík v doplňovací a oběhové vodě je třeba vázat dávkováním siřičitanu sodného.
Je nutno dbát na co největší těsnost soustavy tak , aby množství doplňování vody bylo co nejnižší. Z hlediska životnosti otopných soustav platí ,že je lépe malé množství doplňovací vody neupravovat třeba vůbec ,neboť oběhová voda se po určité době dostane do chemické rovnováhy,kdy nepůsobí korozívně, ani se netvoří v podstatnější míře nánosy , než sebelépe upravovat větší množství doplňovací vody. Proto je třeba i co nejvíce omezit vypouštění soustavy,neboť ve vypuštěné soustavě se zbytkovým obsahem vody (čemuž se prakticky nedá zabránit) , probíhají koroze velmi rychle.
Z chemikálií dávkovaných do doplňovací vody se používají zejména :
- fosforečnan sodný - k vázání tvrdosti ve vodě a k částečné alkalizaci oběhové vody v množství podle přebytku P2O5 v oběhové vodě. Dávkuje se asi 40-50g na 1 m3 vody a jeden stupeň německý tvrdosti.
- Hydroxid (louh) sodný - k alkalizaci ,dávkuje se podle zjevné zásaditosti oběhové vody,jde o látku žíravou , nutno důsledně používat osobní ochranné pracovní prostředky.
- siřičitan sodný - k chemickému vázání rozpuštěného kyslíku v doplňovací a oběhové vodě podle teploty vody a podle přebytku Na2 SO3 ve vodě oběhové , do studené vody se dávkuje cca 80 g bezvodého nebo 160 g krystalického (Na2 SO3 . 7 H2O) siřičitanu na 1 m3 vody.


 Související

Související témata
Provozní média - chemická úprava

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 10 příspěvků
Re: OdpovПп na dotaz Roberta MatejkyReicelype20.11.2023 12:14
jeXxHdQfQyHefHX12.10.2023 13:19
Re: kondenzaиnэ kotol s hlinнovэm vэmennнkombiamirm09.12.2022 01:30
Re: OdpovПп na dotaz Roberta Matejkyeditioday31.08.2022 17:48
Re: OdpovПп na dotaz Roberta Matejkyexpobia10.05.2022 08:05
Re: kondenzaиnэ kotol s hlinнovэm vэmennнkomincurse09.04.2022 19:41
Obehová vodaRobert Matejka09.03.2010 21:06
Odpověď na dotaz Roberta MatejkyIng.Kapounová24.02.2010 12:19
kondenzačný kotol s hliníovým výmenníkomRobert Matejka19.10.2009 19:16
kondenzačný kotol s hliníovým výmenníkomRobert Matejka19.10.2009 19:16
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.