[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Klasika v přípravě teplé vody v moderním provedení
Datum: 18.9.2008
Zdroj: Topin 3/2008
Plynový průtokový ohřívač vody, to je klasika. Pokud však nabízí plynulé řízení topného výkonu odpovídajícího průto­ku vody, jako Panda od značky Protherm, tak dokáže velmi přesně udržo­vat nastavenou teplotu vody a nabízí při sprchování komfort blížící se komfortu při použití termostatické směšovací baterie.

Nabízí se komínové verze, výkon­nější provedení je i v turbo provedení s výhodu provozu nezávisle na prostře­dí v koupelně. Elektronické zapalování plynu svádí k domněnce, že je nutná pří­pojka na elektrickou síť nebo baterie. Není tomu tak, protože elektrickou ener­gii si elektronika vyrábí sama do zásoby při průtoku vody malou turbínkou. I proto je bezproblémově možné instalo­vat ohřívače Panda v koupelně nad va­nou nebo umyvadlem. Maximální výko­ny 19 kW, respektive 24 kW bezpečně pokrývají běžné potřeby do 11 l/min, re­spektive 14 l/min při ΔT=25 K.

300 kW vcelku dveřmi

Snadnost manipulace s kotlem je kritéri­um, které rozhodně nestojí v pozadí. A to ani u kotlů, které jsou kondenzační, tedy maximálně úsporné, a se kterými lze pracovat (v jednotce vyobrazené na připojeném obrázku) v regulačním rozpětí 50 až 300 kW. Spojení potřebné­ho výkonu, vysoké účinnosti a přitom malých rozměrů je to, co zákazníci stále více žádají. Takové požadavky splňují plynové stacionární modulové kondenzační kotle Wessex od výrob­ce Hammworthy, které na český trh dodává společnost Procom Bohemia, Brandýs nad Labem. Modulová kon­strukce kotlů umožňuje začít na jmeno­vitém výkonu 100 kW a jako horní dopo­ručená hranice se volí 9 modulů, tedy 900 kW. Ale i těchto 900 kW je do kotelny dopravitelných běžnými dveřmi. Pro projektování kotlů Wessex platí běžné zásady používané pro kondenzační kot­le a výpočty hydraulických sítí.


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Nízkotlaké kotelny

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2021, všechna práva vyhrazena.