[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Lze dát rovnítko mezi splnění požadavků evropských směrnic na výrobek a jeho bezpečností?
Datum: 1.9.2008
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
EK odpovídá na tyto otázky ano. V rámci revize Nového přístupu, EK zamýšlí zrušení všech národních označení podle legislativy členských států. Navrhované opatření má vést k upevnění významu označení CE. Obecně je to jasné, leč toto opatření je útok na německé označení GS a tedy je nebezpečné pro bezpečnost spotřebitelů.

Naneštěstí, odpověď na otázku v nadpisu článku by neměla být odpovězena tak jednoduše. Nyní přes 25 evropských směrnic zohledňuje označení CE. Účel sledovaný „CE směrnicemi“ je velmi rozdílný. V mnoha směrnicích je to bezpečnost (např. strojírenská směrnice -2006/42/ES) v jiných směrnicích je to navrhování odpovídající ochraně životního prostředí (směrnice na ekodesign energetických spotřebičů – 2005/32/ES) nebo energetická účinnost (směrnice o požadavcích na energetickou účinnost předřadníků k zářivkám – 222/55/ES). Nejen účel směrnic je velmi různorodý, také systém posuzování shody je vysoce heterogenní. Systém je tvořen osmi základními postupy posuzování shody (moduly) A – H, které mohou být použity jednotlivě nebo v kombinaci. Označení CE může např. vyjadřovat posouzení modulem A ( vnitřní kontrola výroby – provedená výrobcem) nebo kombinaci modulů B a C (přezkoušení typu a posuzování shody s typem - prováděné notifikovanou osobou). Označení CE neuvádí ani zkušební metody, jejich rozsah ani druh zkoušek, který byl použit. Sdělení spotřebiteli musí být jasné a jednoznačné. Celý systém označování CE je celkově nevhodný pro tento účel. To nebylo v žádném případě účelem označování CE. To bylo zamýšleno jako označení přístupu na trh a určeno pro orgány dozoru nad trhem v členských státech a také jako významný přínos implementace na evropském jednotném trhu.

Čím jsou rozdílná označení CE a německé GS?

Označení GS je dobrovolné ochranné spotřebitelské označení, které má jasný statut podle zkratky GS „zkoušená bezpečnost“ v Německu. Nezávislý subjekt zkouší typový vzorek a průběžně monitoruje výrobu daného výrobku. Označení GS je rozdílné svojí kvalitou od ostatních dobrovolných značek (označení) z následujících důvodů:

  • je podle německého zákona (GPSG-německá zařízení a bezpečnost výrobku)
  • privátní subjekty GS pro zkoušení a certifikaci musí získat státem garantované oprávnění a jsou pod dohledem státu
  • jsou povinny poskytovat informace orgánům dozoru nad trhem a spolupracovat s nimi
  • rozsáhlé sankce proti výrobcům a GS subjektům.

Označení GS je více než jen německým označením. V současnosti existuje osm členských států EU, kteří toto označení udělují (Rakousko, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Švédsko a Slovensko). Dalším důležitým aspektem je, že nezávislý zkušební subjekt provádí inspekci před uvedením na trh. Tak významně zredukuje režijní náklady na činnost státních orgánů dozoru. Jestliže bude GS označení zakázáno, příležitost pro sledování před uvedením výrobku na trh zanikne. Aby byla udržena existující úroveň bezpečnosti při zániku označení GS, musí být vynaloženo větší úsilím ze strany orgánů dozoru.

Jak zaměnitelná jsou bezpečnostní označení na národní úrovni s těmi, která jsou na evropském jednotném trhu?

Zvyšující se počet nebezpečných výrobků ze třetích zemí (mimo EU) – čtenářům zvláště připomínáme nedávná oznámení o hračkách – zobrazují velice jasně potřebu spolehlivého bezpečnostního označení. Na společném evropském trhu, evropské bezpečnostní označení bude jasně preferováno před řešením národním. Vysoce kvalitní evropské bezpečnostní označení by mohlo podstatně přispět k bezpečnosti výrobků a hladkému fungování jednotného trhu. Naneštěstí takové označení dosud neexistuje. V těchto souvislostech zákaz osvědčeného národního bezpečnostního označení představuje nedostatky nebo ztráty pro ochranu spotřebitele.

Pozn.:

Jedná se o volně zpracovanou informaci z německého ministerstva práce a sociálních věcí (BMAS), které je odpovědné za transformaci evropských směrnic.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.