[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
INSPEKCE (PŘEJÍMKA) VÝROBKŮ
KRITÉRIA, POŽADAVKY, ODPOVĚDNOST, ČINNOST INSPEKTORA
Datum: 25.8.2008
Autor: Ing. Dr. Vladimír Kudělka - TDS Brno - SMS, s.r.o.
Na tradičním semináři Hrotovice 2007 jste mohli vyslechnout přednášku na téma: INSPEKCE (PŘEJÍMKA) VÝROBKŮ KRITÉRIA, POŽADAVKY, ODPOVĚDNOST, ČINNOST INSPEKTORA.

Přejímkou výrobků se rozumí soubor činností inspektora, které vedou k celkovému po­souzení shody provedeného výrobku s požadavky technické normy, technického předpisu, technické dokumentace výrobce a obchodní smlouvy (kontraktu).

Inspekce je soubor kontrol a prověrek při přejímce výrobku prováděných pověřeným (oprávněným) inspektorem, za účelem prohlášení shody se specifikací kontraktu, výrobkové normy nebo technického předpisu (pravidla).

Inspektor je odborně způsobilý (kvalifikovaný) pracovník, expert, specialista, znalec, opráv­něný k provádění přejímky (inspekční činnosti). Je řádným zaměstnancem akreditované (noti­fikované) společnosti - inspekčního orgánu (technické inspekce).

Inspekční orgán může být státní nebo nestátní.

Inspektor pro účely přejímek výrobků (konstrukcí, technických zařízení, ...) uváděných na trh a do provozu u uživatelů (mimo užití u jeho výrobce), nesmí být zaměstnancem firmy výrobce. Inspektor může být řádným zaměstnancem výrobní nebo uživatelské organizace, která vyrábí výrobky výhradně pro svou vlastní potřebu (užití), ale nikoliv pro prodej k uvádění výrobků na trh a do provozu u jiných uživatelů výrobků.

Všichni inspektoři musí být kvalifikováni zkouškou před odbornou komisí (podle pravidel, předpisů, event. norem).

Inspekční orgán musí být vždy chápán (dle právních předpisů) jako akreditovaná (notifikovaná) společnost (třetí nezávislá strana) např. dle požadavků ČSN EN ISO 17 020, Nařízení vlády (NV) ČR, Evropských směrnic (EC, EHS, ES, ...) pro stanovené výrobky k posuzování shody.

Přístup inspektora do inspekčního procesu u výrobce výrobku (technického zařízení, konstruk­cí, ...) musí být plně umožněn do všech částí firmy, které se týkají dodávky nebo výroby mate­riálů pro výrobek, když je to kontraktem požadováno. Inspektor musí mít volný přístup po ce­lou dobu výroby výrobku do všech částí provozu výrobce, které se týkají konstruování výrobku a na montážní pracoviště v průběhu montáže a zkoušení výrobku. Výrobce musí trvale infor­movat inspektora o průběhu výroby a musí jej upozorňovat dostatečně předem, kdy materiály a výrobek budou připraveny pro jakékoliv požadované (předepsané) zkoušky nebo kontroly. Za tímto účelem má výrobce zpracován program inspekcí i plán kontrol a zkoušek v souladu se zněním kontraktu a technické výrobkové normy.

Systém řízení jakosti u výrobce musí umožnit inspektorovi ve výrobní firmě přístup ke konstrukčním specifikacím uživatele (kontraktu, objednávce, technickým specifikacím), konstrukčnímu protokolu výrobce a ke všem technickým výkresům, výpočtům, specifikacím, postupům, postupovým listům, postupům pro opravy, protokolům, výsledkům zkoušek a jakýmkoli jiným dokladům, které jsou pro inspektora nezbytné k vykonávání jeho činnosti při přejímce, v souladu se zněním kontraktu a technické výrobkové normy.

Inspektor používá pro potvrzení shody výrobků se specifikací technické normy a kontraktu razidlo, které umísťuje na příslušném místě výrobku (štítku apod.). Otisk razidla se používá i na schválené (potvrzené) technické dokumentaci k výrobku. Razidlo je evidováno u inspekční organizace.

Inspektor musí souhlasit se stanoveným systémem odstraňování neshod u provedeného výrobku, nesmí být v rozporu s pravidly, normou, kontraktem, dokumentací apod.

Inspektor musí zacházet s informacemi získanými u výrobce jako s důvěrnými.

Činnost inspektora

  • Provádět všechny kontroly (inspekce) stanovené normami a technickými předpisy, event. další kontroly, které jsou podle jeho mínění nezbytné k ověření shody, tj. že ma­teriály jsou v souladu s požadavky materiálových specifikací, výroba je provedena v souladu s technickou dokumentací výrobce, dokumentace jev souladu s požadavky výrobkové normy a technickými předpisy (toto potvrdí v celkové dokument, výrobku).
  • Nemá povinnost rozhodovat u jím dozorovaného výrobku o úplnosti nebo správnosti pevnostního výpočtu. Má však povinnost potvrdit, že výrobce splnil požadavky tech­nických podmínek uživatele (kontraktu), výrobkové normy a technické dokumentace, a že tyto jsou výrobcem v dokumentaci potvrzené.
  • Vystavuje po přezkoumání dokumentace a hotového výrobku „Certifikát o inspekci" pro dokumentaci příslušného výrobku. Inspektor tímto nepřejímá jakoukoliv odpověd­nost za výrobce.
  • Schvaluje jakékoliv opravy na výrobku a potvrzuje dokumentaci o správném provedení opravy.
  • Musí provést analýzu všech dokumentů výrobce v souladu s kontraktem a potvrdit v inspekční zprávě, že po jím provedených kontrolách jsou splněny všechny technické a bezpečnostní požadavky na výrobek.
  • Provádí ověření, že výrobce má platný certifikát (průkaz způsobilosti) a pracuje podle předpisu systému řízení jakosti ve firmě.
  • Ověřuje, že konstrukční zprávy, konstrukční specifikace uživatele, výkresy a příslušné dokumenty k výrobku jsou u výrobce k dispozici.
  • Ověřuje použité materiály při výrobě výrobku a potvrzuje jejich shodu s dokumenty kontroly (atesty, ...).
  • Ověřuje, že všechny svařovací (pájecí) postupy byly kvalifikovány (ověřeny, schvále­ny) dle předpisu.
  • Ověřuje, že všichni svářeči (pájecí) a operátoři byli kvalifikováni dle předpisu. Ověřuje, že tepelné zpracování, včetně po svařování bylo provedeno dle předpisu.
  • Ověřuje, že necelistvosti (vady) materiálu byly opraveny svařováním a po přezkoumání jsou přijatelné pro výrobu a užití pro bezpečný výrobek.
  • Ověřuje, že požadované nedestruktivní zkoušky, zkoušky houževnatosti i další destruk­tivní zkoušky byly provedeny dle předpisu a jsou přijatelné pro bezpečný výrobek.
  • Potvrzuje vizuální kontrolou v protokolu, že čísla (značky) materiálů byla na jednotlivé části zařízení správně přenesena.
  • Provádí vnitřní i vnější kontroly výrobku, je přítomen u provádění hydrostatické nebo pneumatické zkoušky, event. statické a dynamické aj. předepsané zkoušky.
  • Ověřuje, že požadované značení je provedeno včetně ražení značek na výrobku, event. že identifikační štítek je trvale připevněn na správném místě na výrobku .
  • Ověřuje , zda výrobce udržuje správné záznamy o provedené jakosti výrobku.
  • Má povinnost sledovat a ověřovat systém řízení jakosti výroby u výrobce dle předpisu.
  • Podepisuje „Certifikát o kontrole (inspekci)" v konečné (celkové) dokumentaci výrobce, když po jeho posouzení je výrobek kompletní a v souladu s technickými požadavky (podmínkami) uvedenými ve výrobkové normě, kontraktu i konstrukční dokumentací.

Normy a technické předpisy :

1) ČSN EN ISO 17 020 - Orgány provádějící inspekci. Metodika inspekce.
2) ČSN EN 10 204 - Kovové výrobky - Druhy dokumentů.
3) ČSN ISO/IEC 17 030 - Posuzování shody - Všeobecné požadavky na značky shody třetí strany.
4) ČSN EN 10 021 - Všeobecné technické dodací podmínky pro ocel a ocelové výrobky.
5) ČSN EN 10 168 - Ocelové výrobky - Dokumenty kontroly - Přehled a popis údajů.
6) ASME BPV Code Section VIII - Nedestruktivní zkoušení.
7) ASME BPV Code Section IX - Kontrola, přejímka, dokumentace.
8) ČSN EN ISO 3834-1 až 5 - Požadavky na jakost při svařování.
9) ČSN EN 719 (EN ISO 14 731) - Svářečský dozor. Úkoly a odpovědnosti.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.