[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Polemika k diskusi ohledně významu značky CE pro spotřebitele.
Datum: 13.8.2008
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
Zdroj: zpravodaj ATZ
Pravidelně pročítám materiály na serveru www.tlakinfo.cz a nalezla jsem zde odkaz na www.bozinfo.cz s informací o článku Ing. Pražáka „Nová opatření pro zlepšení fungování volného pohybu zboží“ a s reakcí Ing. Dupala, zástupce Sdružení spotřebitelů (oba tyto materiály byly uveřejněny ve Zpravodaji JABEKO 2/07.

Protože jsem pracovnicí ÚNMZ, kde byly zpracován zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí předpisy, považuji za svoji profesní povinnost se k těmto názorům vyjádřit.

O čem je diskuse pro Ty, kteří přímo dotyčné články nečetli. Ing. Pražák použil ve svém příspěvku formulaci.“ Úloha označení (předpokládá se CE) je jednoduchá: dává najevo výkonným orgánům a spotřebitelům, že výrobce deklaruje, že uplatnil veškeré příslušné směrnice ES.“ V polemice odpovídá Ing. Dupal na otázku k bezpečnosti výrobku označenému CE podle tohoto principu, že tato značka spotřebiteli nic nesděluje.

Zákon č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, který implementoval evropskou směrnici 2001/95/ES uvádí v § 2 Výrobek, v odst. (2) následující: „Za bezpečný výrobek se považuje výrobek splňující požadavky zvláštního právního předpisu5), který přejímá právo Evropských společenství a kterým se stanoví požadavky na bezpečnost výrobku nebo na omezení rizik, která jsou s výrobkem při jeho užívání spojena. Jestliže však takovýto právní předpis stanoví pouze některá hlediska bezpečnosti, ostatní hlediska se posuzují podle tohoto zákona.“

Z tohoto odstavce lze vyčíst, že výrobky, posouzené podle zvláštních právních předpisů -zákon č. 22 a jeho prováděcí přepisy (posouzení výrobků je završeno označením CE), nemusí vždy obsahovat všechna hlediska bezpečnosti. Podtržená věta dává za pravdu Ing. Dupalovi i když se domnívám, že ne v plném rozsahu.

Pro doplnění tohoto problému zmíním situaci v Německu tak, jak lze vyčíst z odborného tisku.

Podle německých anket a průzkumů, považují zde za nutné doplnit posouzení výrobků, pro komerční užití označených CE, dalším zkoušením, završeným dobrovolným označením (zde GS). Toto označení je možné získat od nezávislého zkušebního subjektu, který provede další testování výrobku na dobrovolné bázi. Tím jsou vzata v úvahu i další hlediska bezpečnosti, (např. ta, která směrnice nového přístupu neobsahovala). Výsledný efekt je plně bezpečný výrobek. Vedlejší výhodou tohoto dobrovolného zkoušení jsou podněty pro tvorbu technicky propracovanějších norem, které jsou pro zkoušení využívány. Němečtí zástupci se snaží uváděním podrobných seriozních rozborů rozšířit obdobný systém na evropskou úroveň.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 5 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.