[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zákon 22/1997 Sb. z hlediska revizního technika
Datum: 1.1.1999
Autor: Alois Matěják ATZ

Z hlediska bezpečnosti zařízení je však nejdůležitější Zákon 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a Nařízení vlády 168 až 179/1997 Sb.,které začaly platit 1.9.1997.
Tyto technické předpisy jsou ty zásadní předpisy , které měly platit v ČR před zrušením závaznosti norem, které vzneslo do technické veřejnosti strašně mylný dojem , že když jsou ČSN nezávazné ,je dovoleno vše.
Každý revizní technik by měl v praxi používat zejména § 8 odst.2 a odst.5. Z jejich textu vyplývá,že bezpečný výrobek musí odpovídat nejen ustanovením ČSN ale i "stavu vědeckých a technických poznatků známých v době jeho uvedení na trhů. Bezpečný výrobek musí tudíž odpovídat i předpisům cechů např. COPZ.Tyto předpisy uvádějí v závěrečném ustanovení:
Činnost a zařízení provedené podle technických pravidel odpovídají stavu vědeckých a technických poznatků. Odchýlení se od těchto pravidel při zajištění alespoň stejné úrovně bezpečnosti a spolehlivosti ,která je deklarována ustanoveními těchto pravidel,činí příslušný subjekt na vlastní odpovědnost s vědomím skutečnosti, že splnění bezpečnosti a spolehlivosti musí prokázat.
Na druhou stranu citace " odpovídající stavu vědeckých a technických poznatků známých v době jeho uvedení na trh " znamená ,že předpisová oblast nemůže být na překážku novým objevům,patentům a někdy úplně převratným myšlenkám . Jako příklad mohu uvést příklad ,kdy každý odborník v oblasti kotlů považoval za nedotknutelné dogma, že napájecí voda musí být bez obsahu kyslíku. Před 10 lety přišli chemici s úplně převratnou myšlenkou že z napájecí vody nejdříve dělají vodu deionizovanou ,odplyněnou a potom do ní řízeně dávkují kyslík !! A dle praktického ověření je to nejlepší ochrana pro materiál kotlů.
Zákon zavádí zvyklosti EHS,že omezit práva a určit povinnosti smí pouze zákon a je úplně nepodstatné, zda nižší předpisy nebo normy jsou závazné ,jestliže zákon říká , že výrobek nebo činnost jim musí odpovídat.
Zákon 22/97 Sb. definuje některé nové pojmy jako např. "oprávněný zájem" (§ 1 písm./a/), "výrobek" (§ 2 písm./a/), " okamžik uvedení na trh " § 2 písm./b/ atd. , ale zejména "technický předpis" (§ 3) , "normy" (§ 4) , "bezpečný výrobek "(§ 8) a "posuzování shody výrobku" (§ 12) atd.:

§ 1 - Předmět úpravy

Tento zákon upravuje :
a) způsob stanovování technických požadavků na výrobky,které by mohly ohrozit zdraví nebo
bezpečnost osob,majetek nebo přírodní prostředí (dále jen "oprávněný zájem"),
b) práva a povinnosti osob,které uvádějí na trh výrobky,které by mohli ohrozit oprávněný
zájem,

§ 2 - Základní pojmy

Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) výrobkem jakákoliv věc ,která byla vyrobena,vytěžena nebo jinak získaná bez ohledu na stupeń jejího zpracování a je určena k uvedení na trh,
b) uvedením výrobku na trh okamžik ,kdy výrobek poprvé přechází úplně nebo bezúplatně z fáze výroby nebo dovozu do fáze distribuce jako zboží určené k prodeji nebo k uvedení do provozu.
Zdůrazňuji text §2 písm./b/
Důležitý je výraz " k uvedení do provozu ". Výrobek NENÍ tudíž uveden do provozu ,ale je pouze určen k uvedení do provozu.
c) dovozcem fyzická nebo právnická osoba ,která uvede na trh výrobek z jiného státu nebo uvedení takového výrobku na trh zprostředkuje,
d) distributorem fyzická nebo právnická osoba ,která výrobky prodává ,jejich prodej zprostředkovává nebo jiným způsobem je poskytuje uživatelům, i když svou činností vlastností výrobků přímo neovlivňuje (dále jen "distribuuje").
e) technickými požadavky na výrobek vlastnosti výrobku z hlediska oprávněného zájmu , rozměrů,funkčnosti,jakosti,včetně požadavků na jeho název , pod kterým je prodáván , úprava názvosloví ,znaků ,zkoušení výrobku a zkušebních metod, balení,značení nebo označování výrobku a postupů pro posuzování shody výrobku s právními předpisy nebo s normami

Dle zákona stanoví vláda výrobky, které představují zvýšenou mírou ohrožení oprávněného
zájmu o kterých musí být posuzována shoda neboli - určí stanovené výrobky.
Vyšla zatím tato Nařízení vlády :
168/1997 Sb. - Nařízení vlády ,kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení
nízkého napětí.
169/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska
jejich elektromagnetické kompatibility.
170/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení.
171/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na hračky.
172/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na osobní ochranné
prostředky.
173/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky k posuzování shody.
174/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na jednoduché tlakové
nádoby.
176/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na zařízení a ochranné
systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu.
177/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na spotřebiče
plynných paliv .
178/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky.
179/1997 Sb. - Nařízení vlády,kterým se stanoví grafická podoba české značka shody ,její provedení a umístění na výrobku.
Revizní technik plynových zařízení musí prostudovat nejenom nařízení vlády 177/1997 Sb.-
Spotřebiče plynných paliv ,ale i ostatní NV zda zde nejsou uvedeny výrobky , které musí posoudit při výchozí revizi.
a) NV 178/97 Sb. - Stavební výrobky. Obsahuje komíny,svářecí materiály,trubky,chladící zařízení , ale zejména plynové uzavírací ventily,regulátory a kohouty atd.
b) NV 173/97 Sb. - Vybrané výrobky.Obsahuje , láhve na plyny ,analyzátory, bezpečnostní tabulky atd.
c) NV 176/97 Sb. - Zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchy .
atd.

Při výchozí revizi PZ nebo odborné prohlídce NTK dle vyhlášky 91/93 Sb. musí revizní technik zkontrolovat zda všechny výrobky použité na plynovém nebo tlakovém zařízení odpovídají zákonu 22/97 Sb. a mají prohlášení o shodě,jestliže to některé nařízení vlády nařizují.
Někteří revizní technici požadují "prohlášení o shodě" na všechny výrobky. Znova opakuji ,že "prohlášení o shodě se musí vystavovat pouze na "stanovené výrobky" které jsou uvedeny v některém NV.
Jiná otázka je prohlášení o bezpečnosti výrobku dle § 8 Zákona. Tento doklad by měl dle mého mínění nahradit v Čechách zažité "Osvědčení o kompletnosti a jakosti výrobku ".

Zákon nutno rozdělit do 3.částí.které mohou existovat samostatně a souvisí spolu pouze nepřímo .
1) Technický předpis a normy (tvorba norem) - § 3 až 7
2) Bezpečný výrobek - §8
3) Státní zkušebnictví,certifikace,autorizace, posuzování shody výrobku,akreditace - § 9 až 18

Z hlediska revizního technika je zásadní § 8:

1. Výrobce a dovozce je povinen uvádět na trh jen bezpečné výrobky
2. Bezpečným výrobkem je výrobek ,který za běžných nebo rozumně předvídatelných podmínek užití nepředstavuje po dobu stanovené nebo obvyklé použitelnosti žádné nebezpečí nebo jeho užití představuje pouze minimální nebezpečí ,které lze považovat za přijatelné při užívání výrobku vzhledem k odpovídající vysoké úrovni ochrany oprávněného zájmu.
3. Při posuzování bezpečnosti výrobků se podle povahy výrobků sledují :
a) vlastnosti výrobku,včetně jeho životnosti ,složení,balení a návodů pro jeho montáž a uvedení do provozu ,užití (včetně vymezení prostředí pro užití) údržbu a likvidaci ,které musí být uvedeny v českém jazyce.
b) vlivy výrobku na další výrobky,jestliže lze důvodně předpokládat , že výrobek bude užíván s dalším výrobkem nebo výrobky.
c) způsoby předvádění výrobku,jeho označení a návody pro použití a likvidaci výrobku a jakékoliv další údaje a informace poskytnuté výrobcem.
d) kategorie uživatelů,kteří mohou být vážně ohroženi při použití výrobku,zejména dětí.
4. Možnost dosažení vyšší technické úrovně nebo dostupnost jiných výrobků lépe uspokojujících oprávněný zájem nesmí být důvodem pro to ,aby výrobek byl považován za výrobek ohrožující oprávněný zájem.
5. Za bezpečný se považuje výrobek
a) splňující požadavky příslušného technického předpisu nebo
b) pokud pro něj technický předpis neexistuje ,buď splňující požadavky norem anebo odpovídající stavu vědeckých a technických poznatků známých v době jeho uvedení na trh.
6. Dbát o uvádění bezpečných výrobků na trh je též povinen distributor , který zejména nesmí distribuovat výrobky , o kterých na základě informací,které má a svých odborných znalostí ví nebo může předpokládat , že tomuto požadavku neodpovídají.
7. Výrobce,dovozce nebo distributor je dále podle povahy výrobků povinen zejména .
a) poskytnout uživatelům informace ,které jim umožní posoudit obvyklé nebo rozumně
předvídatelné nebezpečí spojené s umožní posoudit obvyklé nebo rozumně předvídatelné nebezpečí spojené s užíváním výrobků ,které by mohlo ohrozit oprávněný zájem po dobu předpokládané životnosti výrobku,pokud toto nebezpečí není zřejmé bez odpovídajícího upozornění. Tato informace nezbavuje žádnou osobu povinnosti dodržovat požadavky na bezpečnost výrobků stanovené v právních předpisech,
b) učinit opatření,aby jednotlivé výrobky nebo výrobní partie výrobků, které mohou představovat možné ohrožení zájmu ,byly snadno idenfikovatelné.

Každý odstavec je důležitý ?!
odst.1 - smí se uvádět na trh jen bezpečné výrobky
odst.2 - touto citací by se měl řídit revizní technik při revizích a závěrečném hodnocení zda výrobek je nebo není schopen bezpečného provozu.
odst.3 - na bezpečnost výrobku má zejména vliv i to zda výrobek má návod na montáž , uvedení do provozu,užití,údržbu a likvidaci. Výraz "užití je nutno chápat jako pokyny pro provoz. DOKUMENTACE MUSÍ BÝT V ČESKÉM JAZYCE.
- nutné i označení výrobku
- nutné určení způsobu obsluhy a kvalifikace obsluhy
odst.4 - jinými slovy i Trabant je vozidlo a ne pouze Mercedes.
odst.5 - Dle mého názoru z hlediska revizního technika nejdůležitější odstavec. Není důležité , zda normy jsou závazné. Bezpečný výrobek musí odpovídat požadavkům norem .
Důležité je právě rozlišovat zda výrobek musí odpovídat normě nebo požadavkům normy. Znamená to ,že je nutno pochopit smysl normy,jaký chce problém řešit a jakým způsobem. Nemusí být řešeno přesně podle normy (nemusí odpovídat normě),ale musí být řešen problém rovnocenným nebo lepším způsobem (musí odpovídat požadavkům normy).
odst.6 - distributor (viz definice) je zodpovědný stejně jako výrobce a musí nejenom znát a vědět zda výrobek splňuje požadavky na bezpečný výrobek , ale musí i předpokládat!!
odst.7 - stanoví na roven výrobce,dovozce a distributora a ukládá jim povinnost poskytnout uživateli informaci o bezpečném užívání a výrobek musí být identifikatelný.


 Související

Související témata
Revizní technici
Právní a technické předpisy

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.