Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 30.04.2024
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=2&i=1487


Parný motor s rotujúcim piestom
Datum: 28.8.2007
Autor: Ing.Tuna
Zdroj: www.parnymotor.sk
Nový parný motor je motor s vonkajším spaľovaním, ktorého výhodou je to, že horenie paliva prebieha mimo skrine motoru. Pracovné médium /vodná para, alebo para z iných kvapalín, alebo ohriate plyny/, po odovzdaní energie piestu motora, sa vracia naspäť do kotla.

Nový parný motor s rotujúcim piestom je motor s vonkajším spaľovaním, ktorého výhodou je to, že horenie paliva prebieha mimo skrine motoru. Pracovné médium /vodná para, alebo para z iných kvapalín, alebo ohriate plyny/, po odovzdaní energie piestu motora, sa vracia naspäť do kotla.

Použitie motoru:
na účinnú a efektívnu premenu nízkoteplotných a menších zdrojov tepelnej energie na mechanickú prácu – rotačný pohyb hriadele motora.

1/ na výrobu elektrickej energie – pohon generátorov elektrickej energie – výstavba minielektrární. Slnečná, alebo geotermálna energia, alebo biomasa, alebo bioplyn.....ohrievajú vodu, menia ju na paru, para poháňa motor, motor točí generátorom. Ako zaujímavá sa javí možnosť- využiť na pohon motora paru z technologických procesov podnikov, ako napríklad paru, ktorá vystupuje z parnej turbíny. Získa sa tak dodatočne ešte ďalšia elektrická energia a ušetrí sa časť elektrickej energie určenej na ochladzovanie pary.

2/ na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie – kogeneračné jednotky Slnečná, alebo geotermálna energia, alebo biomasa, alebo bioplyn,... ohrievajú vodu, menia ju na paru, para poháňa motor, motor poháňa generátor el. energie, para vystupujúca z motora odovzdáva svoju tepelnú energiu vo výmenníku para/vzduch, alebo para/voda, alebo para/olej.

3/ na čerpanie kvapalín - pohon čerpadiel
Slnečná, alebo geotermálna, alebo energia z biomasy, alebo z bioplynu,..... vyrába paru, para poháňa motor, motor poháňa čerpadlo. Vhodné najmä pre poľnohospodárske účely, prípadne pri živelných pohromách.

4/ na výrobu chladu – pohon kompresorov
Slnečná, alebo geotermálna energia, alebo energia z biomasy, bioplynu,.....vyrába paru, para poháňa motor, motor poháňa kompresor na výrobu chladu.

5/ na pohon ventilátorov – vhodné najmä pre sušiarne.

6/ špeciálne pohonné jednotky – na pohon lodnej skrutky, alebo pohonné jednotky poháňané stlačeným vzduchom – vhodné do výbušného prostredia.

Popis činnosti motoru:

Pracovné médium /vodná para, alebo pary iných kvapalín, ohriate plyny,.../ je ohrievané v kotly mimo skrine motora. Po dosiahnutí určitého tlaku, prúdi ohriata para /červená/ k dvom vstupným ventilom na skrini motora. Vstupné ventily sa striedavo otvárajú a zatvárajú. Para, vstupujúca do pracovných komôr motora odovzdáva svoju kinetickú energiu boku piestu a núti ho k pohybu. Po zatvorení vstupných ventilov, para sa v komore ďalej rozpína a ešte koná prácu, to znamená tlačí na bok piestu a núti piest k pohybu. Piest tlačí na výstredník hriadeľa, ktorý je nútený spolu s celým hriadeľom k rotácii. Tvar piestu a prierez skrine je podobný s Wankelovým motorom. Para, ktorá odovzdala svoju energiu piestu motora /modrá/, vystupuje z motora, kondenzuje v kondenzačnej nádobe, alebo vo výmenníku tepla a s pomocou kondenzačného čerpadla je pretlačená spať do kotla.

Konštrukcia motoru:

Skriňa motora a hriadeľ motora sú z nerezovej ocele.
Piest motora a tesnenia motora, ich povrch je zo samomazného plastu odolávajúcemu dlhodobo teplotám do 250 stupňov Celzia.
Ložiská v motore sú z grafitu, alebo z karbidu kremíka SiC.
Chladenie a mazanie súčiastok v motore je zabezpečené pracovným médiom.
Maximálna povolená teplota pracovného média je 250 stupňov Celzia.
Maximálne otáčky hriadele motora – 1 500 otáčok / min.
Výkon motoru – závisí na veľkosti pracovných komôr a vstupnej teplote a tlaku pracovného média.

Upozornenie !!!
                Riešenie motora je predmetom patentovej ochrany !!!


© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.