[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
UPOZORNĚNÍ pro provozovatele kotelen a zpracovatele Provozních řádů (Místních provozních předpisů) kotelen.
Datum: 15.8.2007
Autor: Petr Matěják - TLAK s.r.o.
Nezvykle vyhláška Ministerstva životního prostředí řeší i obsah provozního řádu kotelny. Možná i proto jsme si této vyhlášky všimli až nyní při její novele. Kdo by hledal ve vyhlášce MŽP předpis pro tlakové zařízení? Vyhláška č.356/2002 Sb. by měla být zapracovaná i do Místního provozního předpisu dle ČSN 07 0710. V současnosti neregistrujeme pouze u Ministerstva informatiky právní předpis, který by řešil tlaková zařízení.

Vyhláška MŽP č.356/2002 Sb., kterou se stanoví seznam znečišťujících látek, obecné emisní limity, způsob předávání zpráv a informací, zjišťování množství vypouštěných znečišťujících látek, tmavosti kouře, přípustné míry obtěžování zápachem a intenzity pachů, podmínky autorizace osob, požadavky na vedení provozní evidence zdrojů znečišťování ovzduší a podmínky jejich uplatňování, ve znění vyhl.č.363/2006 Sb., č.570/2006 Sb.

Podle mého názoru by měl být jeden Provozní řád (Místní provozní předpis), který obsahuje požadavky dle vyhl.č.91/1993 Sb., NV č.101/2005 Sb., požárních předpisů, předpisů pro odpady a i dle této vyhlášky. Další obsah Provozního řádu upřesňují i ČSN a ČSN EN. Vyhláška č.356/2002 Sb. bude zpracovaná do 30.9.2007 do Vzorového předpisu pro nízkotlaké kotelny firmy TLAK s.r.o.

VZOROVÝ MÍSTNÍ PROVOZNÍ PŘEDPIS PRO PLYNOVÉ KOTELNY A VÝMĚNÍKOVÉ STANICE

v příloze 10 uvádí Obsah provozního řádu:

Příloha č. 10 k vyhlášce č. 356/2002 Sb.

OBSAH PROVOZNÍHO ŘÁDU

1) Identifikace zdroje a provozovny, ve které je zdroj umístěn, majitele a provozovatele (zejména aktuální výpis z obchodního rejstříku apod).

2) Podrobný popis technologie zdroje znečišťování s důrazem na technický popis instalovaných zařízení nebo částí zařízení, která při provozu znečišťují nebo v případě havárie nebo poruchy mohou znečišťovat ovzduší, a dále popis zařízení sloužících k omezování emisí znečišťujících látek a jejich funkce. Číslování zdroje a jeho částí musí být shodné s provozní evidencí zdroje a v jednoznačné návaznosti na platné provozní a technologické předpisy provozovatele.

3) Zpracovávané suroviny a spalovaná paliva používané na zdroji, u všech paliv a surovin musí být k dispozici bezpečnostní datové listy (výrobce, dodavatel, vlastnosti, složení, požadavky na jakost) údaje o vztahu k dodržování emisních limitů nebo podmínek provozu zdroje.

4) Popis technologických operací prováděných v zařízeních uvedených v odstavci 2 se vstupními surovinami a s palivy uvedenými v bodu 3, chemismus reakcí včetně známých vedlejších reakcí, způsoby řízení a kontroly prováděných operací (detailní podmínky zpracování surovin a podmínky spalování paliv, podmínky provozu zařízení sloužících k omezování emisí znečišťujících látek nebo dalších operací sloužících k omezování emisí znečišťujících látek).

5) Výstupy z technologie - produkty, energie, odpady (zbytky), znečišťující látky, a jejich vlastnosti, kvalitu, kvantitu, místa výstupu z technologie do ovzduší a způsob zacházení s nimi.

6) Detailní popis zařízení pro kontinuální měření emisí (pokud je instalováno) a popis měřicího místa, včetně postupu sledování provozu zdroje a stanovení emisí pro případ výpadku kontinuálního měření emisí (např. sledováním teploty, tlaku, obsahu kyslíku, viskozity, pH, tmavosti kouře, ale i dalších parametrů).

7) Označení operací, u kterých v případě poruchy nebo havárie zařízení, části zařízení nebo jeho části může dojít k emisím znečišťujících látek ve vyšší míře než při obvyklém provozu (uvedení v úvahu přicházejících znečišťujících látek, jejich koncentrace, množství, vlastnosti).

8) Uvedení aktuálního spojení*) na kompetentní orgány ochrany ovzduší. Způsob a rozsah podávání hlášení o havárii nebo poruše orgánům ochrany ovzduší včetně časových lhůt a odpovědných funkcí (osob). Způsob interního předávání informací o poruchách a haváriích.

9) Způsob předcházení haváriím a poruchám*). Termíny kontrol, revizí a údržby zařízení odlučovačů (denní, týdenní, čtvrtletní, pololetní a roční), popřípadě dalších zařízení a technologií sloužících k ochraně ovzduší nebo pro ovzduší rozhodujících. Uvedení způsobu proškolení obsluh a odpovědných osob.

10) Způsob a četnost seřizování zařízení ke spalování paliv.

11) Definice poruch s dopadem na ovzduší a jejich odstraňování, termíny odstraňování poruch pro konkrétní technologii zdroje a podmínky odstavení zdroje z provozu.

12) Definice havárií s dopadem na ovzduší a jejich odstraňování pro konkrétní technologii zdroje, podmínky odstavení zdroje z provozu.

13) Uvedení opatření, která jsou nebo budou provozovatelem přijata ke zmírnění důsledků předpokládaných havárií a poruch.

14) Uvedení postupů provozovatele při zmáhání havárií a odstraňování poruch včetně režimů omezování nebo zastavování provozu zařízení.

15) Informování*) veřejnosti při haváriích.

16) Výjimečná a zvláštní ustanovení a ujednání (výzkum, odvracení nebezpečí ohrožení jiné složky životního prostředí, havarijní odvětrání, zdolávání požárů, odstraňování příčin nebo následků nebezpečných epidemií, živelní nebo jiné krizové situace, inertizace, požární cvičení apod.).

17) Situace, operace a stavy - neplnění stanovených emisních limitů (zásady - stanovené emisní limity nebudou plněny (nutno zdůvodnit a doložit) v případech definovaných poruch, definovaných havárií, při najíždění technologií do provozu nebo při odstavování technologií z provozu po stanovenou dobu, při seřizování technologií).

18) Podpis statutárního zástupce nebo jím zmocněné osoby, platnost provozního řádu, zrušující ustanovení, rozhodnutí inspekce.

19) Způsob vedení a kontroly údajů, závazných pro sledování přijatého plánu snížení emisí, plánu zavedení správné zemědělské praxe, plnění emisního stropu nebo plánu útlumu provozování spalovacího zdroje.

*) Poznámka: Takto označené údaje mohou být zpracovány ve zvláštní části provozního řádu jako společné pro všechny zdroje jediné provozovny podle § 2 písm. cc).

Podle mého názoru by měl být jeden Provozní řád (Místní provozní předpis), který obsahuje požadavky dle vyhl.č.91/1993 Sb., NV č.101/2005 Sb., požárních předpisů, předpisů pro odpady a i dle této vyhlášky. Další obsah Provozního řádu upřesňují i ČSN a ČSN EN. Vyhláška č.356/2002 Sb. by měla být zapracovaná i do Místního provozního předpisu dle ČSN 07 0710. Vyhláška č.356/2002 Sb. bude zpracovaná do 31.8.2007 do Vzorového předpisu pro nízkotlaké kotelny firmy TLAK s.r.o.


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Nízkotlaké kotelny
Komíny

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 4 příspěvky
0.177822177822178QyiXPZaHkzIfDrVof18.08.2011 20:00
0.177822177822178CeDxhhEyRDds17.08.2011 12:47
0.177822177822178evdhyWual17.08.2011 12:30
Místní provozní předpisGreguš Luděk22.01.2008 09:49
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.