[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ČEZ a Tykač spolu mají plány - společnou elektrárnu.
Datum: 30.4.2007
Autor: JANA KLÍMOVÁ
Zdroj: 26.4.2007 Mladá fronta DNES str. 1 Ekonomika
Mostecká uhelná se chce podílet na projektech ČEZ, jinak si zřejmě postaví s E. ON vlastní elektrárnu

Praha - Majitelé Mostecké uhelné společnosti, z nichž nejznámější je finančník Pavel Tykač, jednají podle informací MF DNES o společné investici s ČEZ. Mostecká chce, aby ji ČEZ pustil do svého 60miliardového projektu obnovy a výstavby elektráren v Počeradech. A ČEZ, který to doposud odmítal, o tom s mosteckými miliardáři nyní intenzivně vyjednává. Pokud se nedohodnou, chce si Mostecká uhelná postavit vlastní elektrárnu zhruba za 30 miliard korun, o níž jedná s německým kolosem E. ON.

Roman a Tykač: spolu?

ČEZ se dříve odmítal o vstupu uhlobaronů do projektu Počerad bavit, protože spoléhal na platnost předběžné smlouvy na dodávky uhlí z Mostu až do roku 2055, takže jeho investice neměly mít žádné překážky. Smlouva však byla ze strany dolů zpochybněna a jiné uhlí pro nové elektrárny ČEZ nemá. Stávající kontrakty ČEZ vyprší už za 5 let. „Hledáme model vzájemné spolupráce,“ nechtěl šéf ČEZ Martin Roman jednání komentovat. Zdroj z vedení elektrárenského gigantu však říká: „Taháme za kratší konec. Oni mají práva na uhlí a my chceme vyrábět elektřinu. Jaké máme možnosti? Buď půjdeme k soudu, anebo se budeme snažit nějak dohodnout.“

Svou roli hraje podle lidí obeznámených s jednáním i fakt, že do dolů vstoupil loni právě Tykač a Roman ho nakonec začal brát jako partnera. Jednání o společném podniku jsou podle zdroje z managementu ČEZ velmi tvrdá. „Naposledy to bylo minulý týden a nedohodli jsme se. Kdybychom přistoupili na podmínky Mostecké, pak by to snad byl až kriminální čin,“ uvedl. Mostecká si chtěla údajně do kontraktu prosadit nadstandardní podmínky o možném budoucím vlastnictví elektráren.

Společná firma dolů a ČEZ by měla v Počeradech, kde má nyní ČEZ starou elektrárnu, postavit dva nové bloky nebo jen jeden nový a tři staré obnovit. Hodnota projektu 60 miliard korun je zhruba polovina celého programu obnovy uhelných elektráren ČEZ.

Mostecká uhelná potvrdila, že s ČEZ nyní vyjednává o dlouhodobém kontraktu na dodávky uhlí, odmítla však komentovat vyjednávání o společném podniku. Oficiálně majitelé trvají na tom, že chtějí postavit vlastní elektrárnu. „Ve druhém pololetí se rozhodneme, jak to bude,“ uvedl Pudil. Pudil s Tykačem, kteří podle zdroje jednání vedou, vystupují z pozice síly – ČEZ bez uhlí, které Mostecká kontroluje, nemůže postavit nic.

ČEZ zase sází na to, že mostečtí miliardáři nemají na stavbu nového zdroje pozemek – jediný volný na území obce Ervěnice nedávno získal ČEZ transakcemi s investiční firmou J & T. Rizikem elektrárny „na zelené louce“ je i nutnost napojit ji na sítě státní přenosové soustavy ČEPS, které by se musely nově postavit, a polostátní ČEZ by to svým vlivem těžařům mohl komplikovat.

Vlastní zdroj s Němci

Mostecká uhelná odmítá, že by neměla na elektrárnu místo, a tvrdí, že tuto variantu myslí vážně. Nový zdroj o výkonu 900 megawatt, což je téměř stejně jako Temelín, by mohl stát přímo na dole Vršany.

To je také jediné místo pánve, kde jsou zásoby uhlí na dalších 40 let a jejich těžba není znemožněna platnými územními limity. Mostečtí miliardáři i pro tuto variantu počítají s některou z velkých energetických společností. Nejdále jsou její jednání s německým kolosem E. ON. Ten má v Česku podíly ve dvou rozvodných energetických společnostech, žádný významný vlastní zdroj však nemá a velmi o něj stojí. Už loni v květnu koupil od Mostecké majoritu ve dvou teplárnách a uzavřel s ní dohodu o další spolupráci, která se měla týkat právě výstavby společné elektrárny. „Komunikace s E. ON je v pokročilé fázi,“ připustil Pudil.

E. ON po svém mluvčím Vladimíru Váchovi vzkázal, že se k jednáním nyní nebude vyjadřovat. Podle zdroje z E. ON je představa firmy taková, že do projektu vloží peníze a technologie a elektrárnu pak bude provozovat, zatímco Mostecká bude zajišťovat dodávky uhlí. E. ON má však podle zdroje o reálnosti projektu pochyby: „Mostecká nás spíše používá jako nátlakový prostředek na ČEZ.“ Podle lidí z okolí jednání se mezi potenciálními partnery Mostecké objevilo například i jméno italské firmy Enel.

Spojení s ČEZ by pro Mosteckou mělo nejvíc výhod. Kromě vstupu do připraveného projektu Počerad, navíc s již vybudovanými sítěmi, získá i sílu při jednání se státem. Zásoby uhlí v Mostě totiž vydrží kromě dolu Vršany jen do roku 2015, další obrovské ložisko u dolu ČSA, s tři čtvrtě miliardou tun uhlí v hodnotě stovek miliard korun, je však za vládou potvrzenými územními limity těžby. Kdyby Mostecká spojila síly s ČEZ,mají oba větší šanci, že se jim podaří limity, které brání další těžbě, a tím i výstavbě nových elektráren, zlomit.

* Kdo je kdo Mostecká uhelná Majitelem je z 51 % firma Czech Coal A. Koláčka, L. Měkoty, P. Pudila a V. Bobela, 49 % patří kyperské Indoverse Czech Coal, za níž stojí bývalý spolumajitel Motoinvestu či vytunelovaných C. S. Fondů Pavel Tykač. Firma má 3 doly: ČSA, J. Šverma a Vršany. V posledním lze těžit ještě 50 let, první dva se vyčerpají za 10 let. ČEZ 67 % vlastní stát, zbytek mají soukromí akcionáři. Ovládá 100 % Severočeských dolů, které mají zásoby do roku 2030. Uhlí proudí do elektráren Tušimice, Ledvice a Prunéřov.


 Související

Související témata
Kotle vysoko a středotlaké
Editorské poznámky

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.