[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Air Liquide – partner dodávek technologie pro projekt prvního průmyslového zachytávání emisí CO2 ve Francii
Datum: 5.3.2007
Zdroj: http://www.konstrukce.cz
Projekt zachytávání emisí CO2 a jejich geologického uskladnění, na kterém se podílejí mezinárodní specialisté, je slibnou cestou pro zlepšení stavu životního prostředí a pomocí v boji proti změnám klimatu. Spočívá v zachycení průmyslových emisí CO2 a jejich uskladnění v podzemních úložištích, je to vlastně stejná reprodukce CO2, jako probíhá v přírodě po milióny let.

Společnost Air Liquide zahájila technologickou spolupráci s Total Group v dodávkách technologie spalování pomocí kyslíku pro první pilotní instalaci záchytu CO2 a jeho uskladnění v Lacq v jihovýchodní Francii.

Nové technologie spalování pracují na principu nahrazení oxidujícího vzduchu kyslíkem (vzduch obsahuje přibližně 78% dusíku a 21% kyslíku). Použití kyslíku pro technologie výroby energie založené na spalování fosilních paliv vede k vysokým koncentracím CO2 ve spalinách, což ekonomicky zvýhodňuje projekt zachytávání, transportu a hlubinného skladování CO2. Air Liquide zpracovala na poli spalování radu odborných expertíz vedoucích k více než 800 patentům.

Díky tomuto pilotnímu projektu uloží společnost Total za dva roky cca 150 000 tun CO2 do hlubinných úložišť na místo dříve vytěženého zemního plynu. K praktickému zahájení ukládání CO2 dojde v listopadu 2008.

Air Liquide je již zainteresována v řešení dalších výzkumných projektu na uskladnění CO2 v Polsku, Spojených Státech a Kanadě. François Darchis, člen představenstva společnosti Air Liquide říká: “Produkce elektřiny je v současné době zodpovědná za 30% emisí CO2 v celém světe. Redukce emisí plynu zachycením a skladovacími procesy, vyžaduje aplikaci nových technologií jako je spalování pomocí kyslíku. První pilotní projekt ve Francii demonstruje naši schopnost vyvíjet tyto průkopnické technologie a nabízet řešení, která jsou příznivá k životnímu prostředí. V současnosti Air Liquide vynaloží 50% svého R&D rozpočtu na projekty udržitelného rozvoje.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.