[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Tlaková zařízení – Průmyslová politika a legislativa EU: blízká budoucnost
Datum: 20.12.2006
Autor: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 ÚNMZ
Toto sdělení stručně nastiňuje nejdůležitější nové iniciativy, které má naše servisní služba v úmyslu realizovat v letech 2007-2008. Je však nutno zdůraznit, že se jedná o návrh, který je určen k diskusi ze zainteresovanými subjekty a v žádném případě není pro Komisi závazný. Realizace těchto iniciativ je závislá na určitých parametrech, které jsou mimo kontrolu naší služby, jako jsou politické priority a právní kontrola, a nelze ji proto zaručit.

V souvislosti s politikou „lepší regulace“ Komise máme v úmyslu podporovat konkurenceschopnost evropského průmyslu tlakových zařízení, a to tvorbou zeštíhlené, zdokonalené a na druhé straně účinnější legislativy (tj. legislativa a její výklad). Dále by měla být snižována administrativní zátěž a potřeby evropského průmyslu by měly být v budoucnu ještě lépe zajišťovány. Máme v úmyslu se zaměřit zejména na následující tři činnosti:

(1) Posílení našich služeb určených k podpoře mezinárodního obchodu s tlakovými zařízeními, a to v přímé spolupráci s evropským průmyslem pokud jde o usnadnění přístupu evropských výrobců na zahraniční trhy, prosazování evropských norem a provádění společné bezpečnostní politiky pro evropské společnosti, které mají pobočky v zahraničí, odstraňováním technických překážek obchodu. Tato činnost spočívá na dvou hlavní pilířích:

  • Regulatorní nebo neformální rozhovory s dalšími významnými obchodními partnery. V současné době probíhají rozhovory s USA, Čínou a Koreou. V budoucnosti bude pravděpodobně následovat Indie a Rusko (a to v důsledku jejich přistoupení k WTO a dohod o vzájemném uznávání technických norem).
  • Provádění evropské sousedské politiky, což povede ke sbližování technických předpisů EU s množstvím technických předpisů ve středomořských a východoevropských zemích. Tento proces byl v současné době zahájen s Izraelem a Ukrajinou, v budoucnu bude pravděpodobně rozšířen na několik dalších zemí.

(2) Ekonomická analýza a analýza konkurenceschopnosti v evropském odvětví tlakových zařízení. Hlavním nástrojem k dosažení tohoto cíle by měla být odpovídající studie provedená externím smluvním partnerem; která by měla být (s výhradou konečného schválení) zahájena na počátku roku 2007. Výsledky této analýzy budou zpřístupněny veřejnosti a měly by sloužit jako návod pro naši službu pokud jde o průmyslovou politiku a pro rozdělení příslušných prostředků. Kromě toho budou výsledky použity jako významný materiál pro nadcházející revizi evropské legislativy tlakových zařízení.

(3) Revize evropské legislativy tlakových zařízení. Přípravné práce, např. shromažďování informací od zainteresovaných subjektů, by měly být zahájeny v polovině roku 2007. Při revizi by měly být vzaty v úvahu následující aspekty:

  • Směrnice 87/404/EHS týkající se jednoduchých tlakových nádobách (SPVD) a směrnice 97/23/ES týkající se tlakových zařízeních (PED) by měly být sloučeny do jediné směrnice, do které budou zapracovány závěry obsažené ve sdělení Komise COM 2006 0106. Možnost zjednodušení směrnice 99/36/ES o přepravitelných tlakových zařízeních (TPED), případně její začlenění do výsledné legislativy, bude přezkoumána ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro dopravu a energii.
  • Poskytovat větší právní jasnost u řady vydaných dokumentů, v jejichž případě se ukázalo, že byly buď nedostatečně nebo nadbytečně regulovány od té doby, co PED & SPVD začaly být používány. Může se též vyskytnout potřeba přizpůsobení některých ustanovení, která byla shledána jako nepřiměřená nebo neuspokojivá vzhledem ke zkušenostem nebo technickému vývoji. Bez ohledu na konzultace se zainteresovanými subjekty bude současný neoficiální výklad legislativy pro tlaková zařízení významným zdrojem pro identifikaci a vyřešení příslušných sporných otázek. Ačkoliv pravděpodobně nelze pokyny k implementaci legislativy zcela obejít, měla by revidovaná legislativa tlakových zařízení vyžadovat podstatně stručnější výklad, který by měl být předložen v konsolidovanější a strukturovanější podobě.
  • Přizpůsobení legislativy týkající se tlakových zařízení novým pojmům vyplývajícím z revize horizontální legislativy Nového přístupu. Horizontální návrhy týkající se dozoru nad trhem, posuzování shody a standardizace se jeví jako velmi vhodné pro průmyslové odvětví tlakových zařízení.
  • Vyhodnocení možnosti harmonizovat předpisy týkající se uvádění do provozu a pravidelných inspekcí tlakových zařízení za provozu. Je třeba poznamenat, že v TPED již byly tyto aspekty z praktických důvodů harmonizovány pro zařízení spadající oblasti působnosti této směrnice, při čemž na národní úrovni jsou harmonizovány pro zařízení spadající do oblasti působnosti PED & SPVD. Bude-li dosaženo harmonizace, může se uvažovat o modulovém přístupu pro příslušné postupy posuzování, což umožňuje např. přístup založený na riziku v případě velkých uživatelů s dostatečnými specifickými technickými odbornými znalostmi, a inspekce s pevně vymezeným obdobím pro menší uživatele, kteří takové znalosti nemají.


 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.