[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ŠKOLENÍ: „BEZPEČNÝ PROVOZ PLYNOVÝCH KOTELEN"
Datum: 15.12.2006
Autor: Ing. Petr Zobal, GAS s.r.o.
Zdroj: INFORMACE GAS 3/2006
4. května 2006 se v novém sídle GAS s.r.o. v Novodvorské ulici v Praze 4 - Lhotce uskutečnilo školení na téma „Bezpečný provoz plynových kotelen". Školení bylo zaměřeno na platné předpisy pro navrhování, zřizování a provoz plynových kotelen se zaměřením zejména na jejich bezpečný provoz. Školení bylo určeno pro revizní a bezpečnostní techniky, montážní pracovníky, pro provozovatele kotelen, projektanty kotelen a pracovníky dodavatelských firem.

Účastníci školení byli seznámeni s přednáškami na následující témata:

Předpisové zajištění bezpečného provozu plynových kotelen. Informace o ČSN 07 0703
Ing. Zuzana Pěkná - ČPS, Ing. Zdeněk Přibyla
Přednáška se zabývala základními právními předpisy pro tuto oblast zejména s důrazem na požadavky Vyhlášky ČÚBP č. 48/1982 Sb. v platném znění, Vyhlášky ČÚBP č. 91/1993 Sb. a Nařízením vlády č. 101/2005 Sb. k bezpečnosti provozu v nízkotlakých kotelnách. V druhé části přednášky byly zevrubně rozebrány požadavky ČSN 07 0703 „Kotelny se zařízením na plynná paliva" z ledna 2005, která nahradila do té doby platnou ČSN 070703 z roku 1985. Přednáška se zabývá hlavními aspekty ČSN 07 0703, jejím obsahem, upřesněnou terminologií, všeobecnými požadavky, zásadami větrání kotelen, umístění a vybavení kotelen . Dále se zaměřuje na rozvody plynného paliva, obsah projektové dokumentace, uvádění do provozu atd. Pro účely této normy jsou kotelny s kotli na plynná paliva rozděleny do tří kategorií dle velikosti jmenovitého tepelného výkonu.

Větrání plynových kotelen
Prof. Ing. František Drkal, CSc. - ČVUT FS Praha
Přednáška účastníky seznámila s výčtem a zajištěním tří základních požadavků na větrání plynových kotelen - přívod spalovacího vzduchu, intenzita větrání, teplota vzduchu uvnitř kotelny - a objasněním zásad nových normativních požadavků. Základním funkčním požadavkem na větrání kotelen je přívod potřebného množství spalovacího vzduchu a to ve všech provozních režimech. Dalším aspektem je zajištění požadované intenzity větrání a to z důvodu omezení účinků škodlivých plynných látek, které se uvolňují případně vznikají při spalování, splněním hygienických limitů a dále z hlediska nároků na ochranu proti výbuchu. Potřebné množství vzduchu pro spalování je určeno výpočtem, pro který lze použít TPG 908 02. Dále jsou specifikovány pojmy tepelný stav v kotelnách, tepelná zátěž kotelen. V závěrečné části přednášky jsou rozvedeny systémy větrání kotelen vč. schématického zobrazení - přirozené, nucené (přetlakové) nebo sdružené.

Vyhrazené a stanovené tlakové zařízení v teplovodních soustavách plynových kotelen
Alois Matěják - Asociace tlakových zařízení
Přednáška se zabývá provozem tlakových zařízení - vyhrazeného výrobku, jak je specifikován platnými zákonnými předpisy: Zákon č. 174/1968 Sb., Vyhl. ČÚBP č. 18/1979 Sb. a č. 48/1982 Sb., které doplňuje nové nařízení vlády č.101/2005 Sb. Výroba tlakových zařízení - stanovený výrobek, na který se vztahuje zákon č. 22/1987 Sb. v platném znění a navazující nařízení vlády č.20/2003, č.22/2003, č.23/2003, č.24/2003, č.25/2003, č.26/2003 a č.42/2003. Porovnává rozdíly a hranice vyhrazeného tlakového zařízení dle vyhl. ČÚBP č. 18/1979 Sb. a stanoveného tlakového zařízení dle NV č. 26/2003 Sb. V přednášce je uvedeno nové názvosloví a definice „tlaků" dle změny NV 26/2003 Sb. a EN.

Optimální řízení plynových kotelen
Ing. Petr Kudera - Energocentrum PLUS, s.r.o.
Příspěvek se zaměřuje na rozbor a kategorizaci řídících systémů z hlediska možností využívání vyšších řídících algoritmů a metod pro dálkový dozor nad provozem plynových kotelen a dalších TZB - technologií budov. V příspěvku je též poukázáno na řadu negativních způsobů aplikací systémů řízení a na druhou stranu jsou diskutovány pokročilé způsoby využívání moderních technologií řízení a komunikací. Přednáška dělí druhy systémů řízení v členění na: Reléové a analogové autonomní systémy, systémy výrobců kotlů, účelové parametrizovatelné automaty, volně programovatelné firemní řídící systémy, otevřené řídící systémy. Dalším trendem poslední doby je rostoucí zájem o integraci multimediálních a počítačových aplikací do tzv. multimediálních center. Tím se v budovách objeví výpočetní prostředky, na kterých mohou běžet další aplikace a které mohou být hostiteli simulační a optimalizační aplikace. V části přednášky je pojednán způsob komunikace pro dálkový dozor - dispecink, archivace a vyhodnocování měřených dat a ochrana investic. V závěrečné části jsou zmíněny časté nedostatky a zkušenosti při aplikování řídících systémů budov.

Navrhování plynových kotelen s kondenzačními kotli
Ing. Vladimír Valenta - Cech topenářů a instalatérů
Kondenzační kotle jsou moderními zdroji tepla, které podstatně zvyšují využití energie obsažené v zemním plynu. V první části přednášky nás autor seznamuje se základními poznatky o kondenzační technice, o kondenzaci vlhkosti spalin a souvislosti s výší přebytku vzduchu charakterizovanou součinitelem přebytku vzduchu, dále požadavcích na konstrukci kondenzačních kotlů a jejich hydraulickým zapojením. Požadavky na tepelnou soustavu s kondenzačním kotlem jsou specifikovány tak, aby byla dosažena maximální účinnost kotle. Spolu se zásadami návrhu kotelny s kondenzačními kotli je zde popsáno i schéma zapojení v kotelně se dvěma kondenzačními kotli a popis funkce takovéto kotelny. V poslední části přednášky je uveden konkrétní příklad pro volbu a výpočet výkonů kotlů. Součástí přednášky je i řada dokumentačních tabulek a výkresové schéma kotelny s kondenzačními kotli.

Problematika spalinových cest spotřebičů plynových kotelen
Ing. František Jiřík - Komínservis
V úvodní části přednášky jsou souhrnně uvedeny platné české technické normy, které postupně přebírají nové evropské komínové normy. Jsou popsány všeobecné požadavky základní komínové normy ČSN EN 1443 (73 4200), dále jsou rozpracovány požadavky dalších norem pro projektování a provádění, resp. modernizaci komínů jako jsou ČSN 73 4201 a ČSN EN 13084-1. Detailně se přednáška zabývá požadavky ČSN EN 12391-1 Provádění kovových komínů. Problematika spalinových cest kotelen na plynná paliva spočívá v současné době rovněž v tom, že nutné při jejich návrhu a provádění správně vyhodnotit použití jednotlivých norem. V další části přednášky je rozvedeno připojování spotřebičů na plynná paliva do spalinových cest a problematika přívodu vzduch a odvodu spalin v kotelnách.

     

Školení, které se konalo v kinosále v Novodvorské ul. v Praze 4, se zúčastnilo 50 odborníků z oblasti projektování a provádění plynových kotelen, provozovatelů kotelen a revizních techniků plynových zařízení. O velkém zájmu o přednášenou problematiku svědčí i to, že bohatá a zajímavá diskuse prodloužila plánovaný čas pro školení téměř o jednu hodinu. Účastníci školení obdrželi sborník přednášek a doprovodné materiály.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.