[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Informační balíček: "Integrace a přerušení podnikání"
Datum: 22.9.2006
Autor: František Holec
Tento informační balíček má proto za cíl především prezentovat a ukázat podnikatelům, jaké mají možnosti, pokud chtějí z nějakých důvodů přerušit či transformovat své podnikání. Autoři se zabývají také různými příčinami, které mohou vést k neúspěchům podnikatelů a dále možnostmi různých forem integrace podniků. Velmi důležité jsou také právní náležitosti při přerušení podnikatelské činnosti, kterými je nutné se řídit. Také této problematice je v publikaci věnován dostatečný prostor. V informačním balíčku nechybí ani užitečné odkazy a zdroje informací k jeho tématice.

1. ÚVOD

Vážení čtenáři a podnikatelé,

s podnikáním každý rok začíná velké množství lidí. Mnoho z nových podniků vzniká na základě individuálního procesu lidského uvažování, který má některé společné rysy. Tento proces představuje přesun od stávajícího životního stylu k jinému, ve všech aspektech ovlivněnému založením nového podniku. Dochází ke značné změně (zlomu) v pracovním prostředí člověka, který se k samostatnému podnikání rozhodl. Každý podnikatel, který do podnikání vstupuje zcela jistě věří v jeho úspěšný průběh. Stejně jako náš osobní život, i život podnikatelský může být však ovlivněn řadou situací, se kterými jsme nepočítali, které jsme nepředpokládali, které mohou vést ke zcela jinému vývoji podnikání, než ve který jsme věřili či doufali a podobně.

Co se dozvíte

  • Jaké jsou hlavní příčiny neúspěchů malých a středních podniků.
  • Jak identifikovat a ovlivňovat rizika možného neúspěchu.
  • Jaké jsou základní právní náležitosti přerušení podnikání.
  • Základní kroky při přerušení a obnovení podnikání fyzické osoby.
  • O nejhodnějších způsobech integrací malých a středních podniků.
  • Co je to tiché společenství, sdružení bez právní subjektivity.
  • Co je to zájmové sdružení právnických osob.
  • Čím se jednotlivé formy integrace vzájemně liší.

Budete schopni

  • Identifikovat hlavní příčiny možného neúspěchu Vašeho podnikání.
  • Pracovat (identifikovat, ovlivňovat, diversifikovat případně eliminovat) s riziky možného neúspěchu v podnikání.
  • Pochopit podstatu tichého společenství, posoudit jeho výhody a rizika.
  • Založit sdružení za účelem podnikání, pochopit vztahy uvnitř sdružení.
  • Přerušit své podnikání, případně následně obnovit svou podnikatelskou činnost.

Klíčová slova: přerušení podnikání, pozastavení činnosti fyzické osoby, integrace, obnovení podnikání, sdružení, fúze, akvizice, kartely, joint ventures, kooperace, koncentrace, tichý společník.

2. PŘÍČINY NEÚSPĚCHŮ MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ

Cílem této části informačního balíčku je seznámení čtenáře s možnými příčinami neúspěchů malých a středních podniků, z hlediska ekonomického i právního. V další části se čtenář seznámí s osobními příčinami neúspěchu podniků a zároveň i podnikatelů. V této části informačního balíčku jsou uvedeny užitečné odkazy a praktické příklady neúspěchu malých a středních podniků.

Je nespornou skutečností, že malé a střední podniky tvoří ve struktuře všech podniků drtivou většinu. V Evropě operuje 10 milionů malých a středních podniků, které představují 99,8% všech podniků EU a zaměstnávají více než 74 milionů lidí.

Málokdo si uvědomuje, že malé a střední podniky garantují nejběžnější svobody. Dávají šanci k svobodnému uplatnění občanů – podnikatelů, dávají šanci k samostatné realizaci lidí v produktivním procesu. Malí a střední podnikatelé nemohou na sebe shrnout moc, nemohou dosáhnout monopolního postavení, jsou nicméně protipólem ekonomické i politické moci. Lidé v malých a středních firmách se od začátku učí přežít a učí se zodpovědnosti, protože jakýkoliv omyl pro ně znamená „vlastní pád a ztrátu“. Malý a střední podnikatel nemá kam uniknout, důsledky podnikatelského neúspěchu nese osobně.

Přes různé teoretické či praktické pohledy na malé a střední podnikání je jeho význam nezanedbatelný. Existence malých a středních firem stabilizuje společnost. Současně však tato důležitá charakteristika MSP (malého a středního podnikání), kupříkladu ve formě výrazné politické nejistoty a existence radikálních proudů, je pro ně zdrojem rizik. Pro malé a střední podniky není příliš typické, že by byly vlastněny zahraničními subjekty. Firmy tohoto typu daleko častěji reprezentují místní kapitál, místní vlastnické poměry. Efekty z tohoto podnikání zůstávají v daném regionu, popř. státě. Na druhou stranu tato situace opět determinuje řadu rizik, které mohou sektor malých a středních podniků ohrožovat (závislost na ekonomické situaci regionu, místních finančních zdrojích, koupěschopnosti v regionu apod.).

Již z tohoto stručného úvodu vyplývá, že příčin neúspěchu může být celá řada, mohou mít různých původ a charakter. V silách podnikatele pak může, ale také nemusí být takový možný neúspěch podnikání ovlivnit.

2.1 PRÁVNÍ HLEDISKA

Právní hlediska možného neúspěchu v podnikání se odrážejí zejména ve zvolené právní formě podnikání. Výběrem konkrétní právní formy podnikání se podnikatel zabývá ještě před samotným zahájením svého podnikání. Každá formy má svá specifika, své vlastní výhody i nevýhody. Volba samozřejmě není nezvratná, lze zvolený typ právní formy v průběhu podnikání transformovat na jiný, ale přináší to další komplikace a náklady s tím spojené.

S konkrétními specifiky každé z těchto právních forem podnikání jsme se seznámili již při zahájení podnikání (například v informačním balíčku „Zahájení podnikání“). Pro ilustraci nicméně uvádíme hlavní kritéria, které jednotlivé formy podnikání budou determinovat (možno říci i omezovat) a tím vytvářet prostor pro vznik možných rizik tohoto podnikání v rovině právní. Jedná se zejména o:

Pokračování článku k nahlédnutí - zde.
 Související

Související témata
Právní a technické předpisy
Editorské poznámky

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,8 (počet známek: 5) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.