[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Regenerační žíhání tlakové nádoby reaktoru
Datum: 8.6.2006
Zdroj: http://www.skoda-js.cz
Jednou z nejdůležitějších komponent konstrukce reaktorů VVER 440 je tlaková nádoba reaktoru. Spolehlivost a provozuschopnost tlakové nádoby určuje bezpečnost provozu celé elektrárny.

     

Vlivem ozařování se v materiálu tlakové nádoby rozvíjejí radiační defekty, které vedou ke křehnutí kovu, tj. ke zvýšení a sblížení meze kluzu a pevnosti, zvýšení kritické teploty křehkosti a snížení lomové houževnatosti. Degradace materiálových vlastností probíhá jako následek poruch mřížky a je významně urychlena zvýšenou koncentrací mědi a fosforu v materiálu. Radiační křehnutí materiálu ohraničuje dobu bezpečného provozu tlakové nádoby, protože s dobou provozu roste pravděpodobnost jejího křehkého porušení, zvláště v situacích, které jsou svázány s havarijním ochlazováním primárního okruhu elektrárny.

Radikálním prostředkem, který dovoluje řešit otázku prodloužení životnosti tlakové nádoby, je žíhání svarového kovu v úrovni aktivní zóny reaktoru. Žíhaná oblast je ohraničena pouze oblastí svaru. Obnovení mechanických vlastností materiálu probíhá jako následek procesů, které jsou vyvolány zvýšenou teplotou. Tyto procesy mohou ve značné míře odstranit poruchy mřížky. Toho lze dosáhnout ohřevem poškozeného materiálu na určitou teplotu a prodlevou na této teplotě.

Výsledek žíhání, tj. stupeň obnovení mechanických vlastností základního materiálu, který umožňuje prodloužení životnosti tlakové nádoby, se prověřuje na materiálových vzorcích. Tyto vzorky jsou buď odebrány z vnějšího povrchu tlakové nádoby nebo specielně vyrobeny pro výzkumné účely. Materiálové vzorky jsou podrobeny stejným teplotním a ozařovacím cyklům jako daná skutečná tlaková nádoba.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.