[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Revize TNS - TLAKOVÁ ZKOUŠKA
Datum: 3.5.2006
Autor: Ing. Evžen Duša, člen představenstva ATZ
Zdroj: ZPRAVODAJ ATZ 2/2OO5
Pokračujeme v seriálu žádaných článků s poznatky z praxe. Provádění revizí a zkoušek je jedním z opatření, která je podle zákoníku práce provozovatel povinen přijmout k prevenci rizik, neboť následná kontrola zařízení musí být prováděna ve lhůtách a v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty.....jinak.

      Pokud není v provozní dokumentaci stanovena lhůta kratší, musí být tlaková zkouška provedena zkušebním tlakem nejpozději do 9 let od předchozí tlakové zkoušky (§ 7 odst. 4. písm. b) vyhlášky ČÚBP a ČBÚ č. 18/1979 Sb. ve znění platných předpisů). Jiné důvody jejího provedení, vyjmenované např. v čl. 117 ČSN 69 0012, lze akceptovat v případě, že je pouze tlakovou zkouškou možno prokázat, že tlaková nádoba je ve stavu neohrožujícím bezpečnost a zdraví.

      Pro přípravu tlakové nádoby k periodické tlakové zkoušce a pro její provedení platí příslušná ustanovení ČSN 69 0010 a ČSN 69 0012. Při tlakových zkouškách se používají pro připojení zdroje tlaku, kontrolního tlakoměru nebo zaslepování různé přípravky. Při jejich častém nebo dlouhodobém používání může dojít k takovému stupni opotřebení závitů nebo únavě materiálu, že se stávají potenciálním zdrojem nebezpečí.

      Otvory ve stropním zasklení haly dnes již neexistujícího pražského závodu byly důkazem o možném, leč neregistrovaném, vystřelení první československé družice v podobě tlakoměru se závitem M 20x1,5, poničeným občasným zašroubováním do návarku G 1/2". Při rozdílném stoupání závitů došlo na mosazném nátrubku tlakoměru k jejich stržení. Pouhé konopí pak mohlo stěží udržet zkušební tlak i několika desítek MPa.

      Použití ocelových zaslepovacích přírub dimenzovaných na nižší tlak než je zkušební vede nanejvýš k jejich deformaci a ztrátě těsnosti, je však znám případ smrtelného úrazu při zkoušce vodovodního řadu zaslepeného nedostatečně dimenzovanou litinovou deskou.

      Při zaslepování přírubou může mít horší následky použití nedostatečného počtu šroubů, jejich menší průměr nebo materiál nevhodné pevnostní skupiny. Toto vše vede, ve snaze o dosažení těsnosti, k jejich přetěžování, což může mít za následek jejich přetržení a při nedostatečném odvzdušnění nebezpečné odlétnutí příruby.

      Oblíbený způsob zaslepení vložením plechu nebo gumy s textilní vložkou mezi dvě rozpáčené příruby může být zdrojem poruchy zařízení připojených k tlakované nádobě, do kterých, při nezjištěném protržení takovéhoto zaslepení, vnikne zkušební kapalina pod zkušebním tlakem.

      Při přípravě zařízení k tlakové zkoušce je nutno odstranit i tu výstroj (různé snímače tlaku, teploty, hladiny, průtoku apod.) o níž není známo, zda je na zkušební přetlak dimenzována. Toto se týká zvláště snímačů tlaku a tlakových spínačů, které mohou být zkušebním tlakem trvale poškozeny, nebo mohou být změněny jejich nastavené parametry.

      Zdárný průběh tlakové zkoušky mohou narušit i původní ponechaná těsnění, která často ještě před dosažením zkušebního tlaku „vystřelí" nebo se při pokusech o dosažení těsnosti spoje při zkušebním tlaku dotahováním šroubů rozdrtí. Hliníková často „vytečou" i minimální mezerou v zámku příruby.


 Související

Související články
REVIZE TNS- REVIZNÍ ZPRÁVA (20.1.2005)
REVIZE TNS - LHŮTY PROVÁDĚNÍ (12.1.2005)

Související témata
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.