Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 20.05.2024
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=2&i=1164


Ukázka špatně zvoleného materiálu a nevhodné konstrukce výměníku tepla u žíhací pece.
Datum: 25.4.2006
Autor: Ing. František Rak
Na žíhací peci, která byla úspěšně v roce 2002 generálkovaná včetně vyzdívky, izolací, ale především výměnou hořáků a řídící automatiky, byl namontovaný výměník tepla ze spalin pece, který slouží k vytápění hal jako využití odpadního tepla. Jde o dobrou myšlenku, ovšem složitou pro realizaci, protože teplota spalin u těchto žíhacích a kalících pecí, které pracují s tepelnými cykly 1100°C, je více jak 1000°C. Obyčejný konstrukční materiál se neustále spaluje a musí se často opravovat.

Jde o nepromyšlenou rekonstrukci, která mohla být daleko úspěšnější, kdyby byly voleny nerezové žáruvzdorné plechy pro konstrukci a kdyby vlastní, alespoň počáteční část spalinovodu s komínovou klapkou byla vyzděna šamotem. Konstrukce by byla složitější, dražší, ale trvanlivější.

Na fotografii č. l je ukázka propálené a neustále opravované spalinové cesty, jejíž vyzdění,nebo izolování zevnitř např. SIBRALEM, mohlo být za provozu bez porušení.

Foto č. 2 - Řídící skříň hořáků pece č. 2.

Foto č. 3 - Zvětšený pohled na opravovanou část.

Foto č. 4 - Druhá strana opravované spalinové cesty.

Foto č. 5 - Jiný pohled na zadní stranu opravované spalinové cesty.

Foto č. 6 - Konstrukce výměníku tepla zaústěná do komínu (je špatně vidět, málo světla).

Z uvedeného případu plyne skutečnost, že využití tepla z vysokých teplot spalin není jednoduchou záležitostí a vyžaduje dobrou znalost především žáruvzdorných a žáropevných materiálů a promyšlenou konstrukci.


© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.